Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Co robic po zakonczonym zaciemnieniu??



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Panowie powiedzcie mi czy jak dostalem dzis nowe rosliny to czy jak mam zaciemnione akwarium ze wzgledu na glony to te nowe rosliny jeszcze nie wrosniete moga zgnic albo cos innego. I wlasnie slyszalem ze pozniej po zaciemnieniu akwa jak juz nie bedzie glonow mam stosowac najpierw krotkie oswietlanie zbiornika 5godz i co 3 dni zwiekszac o 1h az do pelnego oswietlenia ktore byly przed zaciemnieniem czy w tym czasie jak stosuje skrocony czas oswietlenia czy moge dawac nawoz i CO2??

Kuper


14 lis 2006, 23:35   (#2)  

Co wy zescie sie obrazili ze nie mozecie odpowiedziec. Co mam zrobic zebyscie odpisali??

Kuper


17 lis 2006, 08:32   (#3)  

Ja bym tak jak piszesz powoli zwiększał długość oświetlenia, ale poczekał z nawozami aż roślinki poczują spory głód. na początku po zaciemnieniu rośliny mogą n ie byc w stanie przyswoić nawozu jaki im podasz a to spowoduje kolejna inwazję glonów. Zaczynaj też od mniejszych dawek i powoli je zwiększaj.

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

17 lis 2006, 21:55   (#4)  

DZIEKI!! Bez twojej odpowiedzi pewnie zrobil bym blad bo dzis kupilem nawoz i myslac ze nikt nie odpisze wlal bym go juz pewnie . Szkoda ze co niektorym nie chce sie odpisac na tak wazne pytanie. To wtedy poczekam z tym plynnym nawozem do pelnego oswietlenia a w miedzy czasie zrobilem bimbrownie i chociaz tym bede nawozil. Aha i jeszcze jedno co miales na mysli: "Rosliny poczuja spory głod??"

Kuper


20 lis 2006, 10:25   (#5)  

Nic konkretnego. Roślinki muszą przyzwyczaić się do nowych warunków i odzyskać pełną sprawność w przyswajaniu pierwiastków z wody. Inaczej nie będą pobierały ich w pełni i glony je wyprzedzą , powodując zakwit, lub inną plagę. Proponowałbym podawać nawozy ale bardzo, bardzo małe dawki i mierzyć ich pobieranie przez rosliny. Na początek tak 1/5 dawki dziennej, ale uważnie i cierpliwie obserwować zmiany w baniaku. Ja u siebie po pladze sinic, zgodnie z opiniami zawartymi na kilku stronach www , zacząłem podawać nawóz zgodnie z wystepujacymi brakami i pełna dawkę. Plaga wróciła. Teraz po kolejnej walce podaję 1/5 dawki i nic, spokój , teraz zaczne stopniowo zwiększać bo wg testów roślinki zrzerają wszystko.

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

20 lis 2006, 23:02   (#6)  

U mnie napewno jest brak zelaza (test JBL'a) mam kupiny nawoz PGF+ i PG Macro tylko ze w ferro+ jest zelazo ale takze duzo mikro ktorego jest juz pewnie duzo w kranowie i boje sie zeby znow glony sie nie pojawily. Powiedzcie ki jak najlepiej sprawdzic czy mi brakuje Makro jak to po roslinach poznac??

Kuper


20 lis 2006, 23:07   (#7)  

Kuper napisał(a):U mnie napewno jest brak zelaza (test JBL'a) mam kupiny nawoz PGF+ i PG Macro tylko ze w ferro+ jest zelazo ale takze duzo mikro ktorego jest juz pewnie duzo w kranowie i boje sie zeby znow glony sie nie pojawily. Powiedzcie ki jak najlepiej sprawdzic czy mi brakuje Makro jak to po roslinach poznac??


Czy chcesz przez to powiedzieć że stosujesz PGFerro zamiast PGC???
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

20 lis 2006, 23:43   (#8)  

Na razie nic nie stosuje bo jestem po calkowitym zaciemnieniu akwa i narazie stopniowo wracam do pelnego oswietlania. Widze ze pytajac cos cie zaskakuje mozna wiedziec dlaczego??

Kuper


22 lis 2006, 06:24   (#9)  

Kuper napisał(a):Na razie nic nie stosuje bo jestem po calkowitym zaciemnieniu akwa i narazie stopniowo wracam do pelnego oswietlania. Widze ze pytajac cos cie zaskakuje mozna wiedziec dlaczego??


A tu masz odpowiedź:
Ferro+ to nawóz którego zadaniem jest uzupełnianie poziomu mikroelementów - przede wszystkim żelaza i manganu - w przyswajalnej formie, pomiędzy podmianami wody, których ubytki następują w głównej mierze poprzez procesy utleniania i wytrącania.


Linka: http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... ight=ferro

I jeszcze z tego tematu:
Jeśli chodzi o skład mikroelementowy wody w akwarium - do jego ustalenia przy okazji podmian wody służą:
1) w przypadku wody kranowej (lub mieszanej) - Planta Gainer Classic,
2) w przypadku wody odsolonej (z pomocą filtra odwróconej osmozy R/O) - Planta Gainer Pro Micro.
Ferro + to produkt, którego głównymi składnikami są stężone mieszanki chelatów żelaza i manganu, dające użytkownikowi możliwość uzupełniania i regulacji poziomów tych mikroelementów w akwarium w czasie pomiędzy podmianami wody. Jak już pisaliśmy - ubytki tych dwóch pierwiastków, między innymi w związku z reakcjami utleniania i wytrącania, są stosunkowo duże. Pozostałe mikroelementy (znajdujące się w składzie Ferro+) podane są w ilościach stosunkowo mniejszych, będących również pochodnymi ich ubytków w czasie, lecz w związku z ich naturą fizyko-chemiczną, stosunkowo mniejszych od ubytków żelaza i manganu.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

22 lis 2006, 22:54   (#10)  

Sory nie wiem czy dobrze zrozumialem z tych cytatow. Wychodzi na to ze to dobry nawoz ten ferro+ jak dla mnie bo u mnie wlasnie brakuje zelaza a jak mikro w ttm nawozie jest mniej niz w np: classic to chyba powinien sie nadawac.jak nie to mnie popraw :)
Mam jeszcze kupiony macro-nic o nim nie piszesz wiec jakbys mogl to skomentuj czy dobry.

Kuper


23 lis 2006, 09:01   (#11)  

Ogólnie rzecz ujmując, nawozy z serii PGP firmy aqua art, zaleca się stosować wszystkie jako jedną serię produktów. Ich skład jest zbilansowany tak aby nawzajem się uzupełniały. Ale osobno też da radę, jak się ma takie życzenie.
ferro + uzupełnia, jak zacytował "diki", ubytki helatów Fe i Mn w wodzie.
Co do macro to ma dużo fosforu, dlatego występuje niekiedy konieczność bilansowania macro w akwarium przez dodatek KNO3. Mając pełną obsadę ryb raczej takiej konieczności nie bedzie.

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

23 lis 2006, 14:38   (#12)  

chyba nie do końca jest jak piszesz. Makro jest zbilansowany z lekkim przesunieciem na mniejsza ilość foforu, a nie azotu. Oprócz tego w swoim baniczku miałem taką sytuację, że przy dawkowaniu wg instrukcji do podmian oraz przy codziennym dawkowaniu 2 ml na 80 l. poziom azotu był ok, natomiast czesc roślin miała lekko popalone stożki, co moze wskazywać na nadmiar potasu.
Zarys aranżacji w 375 l ;)

Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 10 gru 2003, 23:05
Miasto: Łomianki/Warszawa

23 lis 2006, 21:51   (#13)  

Kuper napisał(a):Sory nie wiem czy dobrze zrozumialem z tych cytatow. Wychodzi na to ze to dobry nawoz ten ferro+ jak dla mnie bo u mnie wlasnie brakuje zelaza a jak mikro w ttm nawozie jest mniej niz w np: classic to chyba powinien sie nadawac.jak nie to mnie popraw :)
Mam jeszcze kupiony macro-nic o nim nie piszesz wiec jakbys mogl to skomentuj czy dobry.


Ech - widzę że muszę łopatologicznie wyłożyć sprawę.
Podstawowym nawozem powinno być PGC!
Ferro wprowadzasz w momencie kiedy pomiędzy podmianami wody - i związanym z tym podawaniem PGC widzisz chlorozę.
To właśnie mówi ci, że istnieją niedobory żelaza. Można oczywiście zwiększyć dawkę PGC do np. 150% i tym samym uzupełnić niedobory Fe. Ale nie zawsze taki zabieg jest wskazany.
Wtedy właśnie wprowadzamy Ferro - i uzupełniamy żelazo w dawkach dziennych - dobranych tak, aby była to maksymalna dawka, która nie powoduje wzrostu glonów.
Czyli przy podmianach podajemy PGC a PGFerro co dzień. Lub co 2 dni ;) :) - ferro trzeba indywidualnie dopasować do zbiornika.
Możesz też podawać Ferro w celu maksymalnego wybarwienia roślin. Czyli mamy prawie gotową aranżację i zaczynamy podawać małe dawki, stopniowo je zwiększając i obserwując wybarwienie roślin oraz czy czasem nie pojawiają się nitki.
No prościej już się nie da :).
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

24 lis 2006, 00:31   (#14)  

Dzieki za lopatologiczne wystawienie sprawy. Nie znam sie jeszcze na tych wszystkich nawozeniach i nieraz lepiej jest wytlumaczyc lopatologicznie niz filozoficznie. Problem w tym ze kupujac test na FE i sprawdzajac zawartosc zelaza wyszlo mi ze nie mam go wogole w wodzie wiec dlatego kupilem ferro+ nie znajac zawartosci reszty skladnikow w wodzie i slyszac ze najlepiej podawac makro i mikro kupilem ferro+w ktorym sa takze mikroelementy i makro. Wiec jesli jest makro i mikro + zwiekszona dawka zelaza ktora by napewno brakowala w mikro i classic. A lejac tak jak piszesz 150% dawke bym pewnie przedobrzyl z reszta mikro i macro-wydaje mi sie ze te nawozy beda sie dobrze uzupelnialy.Aha i jeszcze jedno ktorym dawkowaniem sie bardziej sugerowac?? Tym co pisze na opakowaniu czyli: 2ml na 30l wody czy tym co pisze na stronie producenta: 1ml na 40??

Kuper


24 lis 2006, 11:34   (#15)  

filip napisał(a):chyba nie do końca jest jak piszesz. Makro jest zbilansowany z lekkim przesunieciem na mniejsza ilość foforu, a nie azotu. Oprócz tego w swoim baniczku miałem taką sytuację, że przy dawkowaniu wg instrukcji do podmian oraz przy codziennym dawkowaniu 2 ml na 80 l. poziom azotu był ok, natomiast czesc roślin miała lekko popalone stożki, co moze wskazywać na nadmiar potasu.


:shock: No to odkryłeś coś czego wszyscy nie wiedzą o PGP Macro aqua art. Na tym forum jest powszechnie głoszona prawda, m.in. z ust Bartka Lipczyńskiego, że azotu w Macro jest mniej, w stosunku do poziomu fosforu, aby zbilansować ilość tego pierwiasztka produkowaną przez ryby w akwarium. Brawo za odkrycie. Zgadzam sie że potasu jest tam też sporo i mogłeś popalić stożki lejąc dodatkowo inne nawozy z tym pierwiastkiem w składzie. :twisted:

Avatar użytkownika
mees
Zainteresowany tematem

Posty: 162
Dołączył: 19 lip 2005, 09:45
Miasto: Puławy

26 lis 2006, 22:31   (#16)  

Dzisiaj dodalem pierwsze dawki nawozu 6ml PGMacro i 1.5ml PGF+ po godzinie sprawdzilem testem JBLl'a na zelazo i mi nic nie wykrylo sa to dawki o polowe mniejsze od sugerowanych na stronie aqua artu poniewaz mialem zaciemnienie nie dawno i powoli wracam do normalnosci. Jutro butle instaluje i bedzie git :) mam nadzieje :)

Kuper












Powiązane tematy
  • Krasnorosty w akwarium - co robić dalej

    Witam, pisze bo już moja wiedza się skończyła, nie mam pojęcia co zrobić dalej. . . Opis akwarium: 240x70x60h + sump 240x60x50h (zalany do 35cm) - łącznie ponad 1300l wody w obiegu. Flora: Anubiasy,...

    Wyświetlenia: 21946 | Odpowiedzi: 202 czytaj więcej...

  • Microsorium co robić aby rosło ???

    Witam .Jak w temacie zapytam co robicie takiego specjalnego że rosną wam microsoria .Ja już piaty raz próbuje i nic .Microsorium stoi w miejscu od ponad miesiąca puszcza gdzi nie gdzie małe szczepki n...

    Wyświetlenia: 23151 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Jak uruchomić zbiornik po zaciemnieniu

    Witam, ze względu na masowy wysyp glonów wszystkich gatunkó w zbiorniku (zbironik ma około 2 miesiące) postanowiłem użyć femangi (trzeci tydzień) plus osmiodniowe zacmienie. Zlikwidowałem 95% procent ...

    Wyświetlenia: 20381 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Podłoże ADA i atak sinic. Co robić ?

    Witam Was. Chciałbym prosić o pomoc w podjęciu odpowiednich kroków aby w porę opanować to co zaczyna się powoli dziać w moim akwarium HT. Zbiornik ma ok 9 miesięcy, podłoże Ada + Special Sand, woda RO...

    Wyświetlenia: 6281 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Nowy Filtr RO 7-jak robić podmiany??

    Witam. Zakupiłem filtr ro7 75GPD, gdyż miałem problemy z twardą wodą i glonami. Po zainstalowaniu zastanawiam się jak zacząć podmieniać wodę. Lać czyste ro czy mineralizowąć. Nie bardzo rozumie pojęci...

    Wyświetlenia: 1183 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Co to za glon jak walczyć z takim nie wiem co robić

    Witam wszystkich założyłem moje pierwsze akwarium które zalalem 5 kwietnia akwarium 80x35x54 jest na podłożu aktywnym Aqua Substrate Pro, filtr to midikani 800 oświetlenie które na początku miałem to...

    Wyświetlenia: 3114 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Rośliny - nie mam pojęcia co dalej robić prosze o pomoc

    Witam Mam poważny problem z roślinami, szukam rozwiązania przyczyny tego stanu. Rośliny zaczęły zżółknąć brązowe plamki oraz u niektórych brązowa obwódka. Zbiornik 23 dni,126 litrów, podłoże cal premi...

    Wyświetlenia: 852 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jakie testy wody robic

    Robie testy wody na pH,KH,GH,NO2 jakie jeszcze testy dokupic,rosliny troche kosztowaly i nie chcial bym ich stracic. Podaje co2 z butli ,swiece 9h ( bylo 11 ) ale pojawily sie zielenice punktowe na s...

    Wyświetlenia: 8439 | Odpowiedzi: 64 czytaj więcej...

  • Nawożenie co robić?

    Nie musiałbym tego pisać gdybym nie był zbyt leniwy przy restarcie a teraz powiem szczerze nie wiem co robić. Zrobiłem restart bo wgłębka mnie pokonała. W akwarium, żyło i dalej żyje ok 400 krewetek...

    Wyświetlenia: 16441 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Czarne plamy na roślinach co robić ??

    Cześć Jestem świeżakiem jeśli chodzi o akwa więc proszę o wyrozumiałość. Mam 200l akwa, około 80 neonków 40 krewetek kilka ślimaków i małż. Oświetlenie ledowe po przeliczeniu 1W na litr swieci sie 10...

    Wyświetlenia: 4133 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 323 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.