Wkład filtracyjny Tetra BalanceBalls
Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne

Co dolega moim roślinom?

Nowości i ciekawostki związane z akwarystyką roślinną, oraz posty nie pasujące do innych działów.

16 paź 2018, 19:01 Co dolega moim roślinom?  (#1)  

Witajcie Drodzy Akwaryści.

Kwapi mnie mój problem a mianowicie od czasu ataku sinic i zastosowaniu preparatów takich jak:
- Borasol - pierwszy tydzień stosowania
- Easy Life Algexit i Bluexit - po Borasolu stosowanie przez dwa tygodnie
- Zoolek Algocaps - po dwóch tygodniach czasu od stosowania Borasolu i EL dałem Algocaps i sinice ustąpiły.

Akwarium 160l
Temp: 25st
Światło: 46W Led - 10h/dobe

Rośliny tak jakby zmarniały to mało powiedziane.
Microsorium sie rozpada (robi sie szare i marnieje), Parvula całkiem sie rozpuściła ale wina sinic na podłożu zapewne.

Dosadziłem Hygrophila Corymbosa Compact z koszyka i po 3-4 dniach liście sie rozpuściły.
Dosadziłem Echinodorus Blehera i amazonke z koszyków i widać na nich, że liście marnieją.
Hygrophila Corymbosa Siamensis ma dziure w liściu jak na zdjęciu.

Parametry wody poniżej:

Ph 7,5
Gh 17
Kh 22 - czy mogło wzrosnąć po podawaniu tych wszystkich preparatów i czy kh ma wpływ na rośliny?
No3 29mg
Po4 0,8

Glony nie rosną, woda klarowna.

W filtrze od dołu
- bio gąbka 2x
- siporax
- węgiel
- wata

Dodano bakterie do filtra i wody Femanga Bubble Bio Start + co tydzień Femanga Bakto Fit wg zaleceń producenta

Stosuje nawozy jak poniżej:
- PG Potas - 8 kliknięć dziennie
- PG Mikro - 4 kliknięcia na tydzień
- PG Macro Red - 4 kliknięcia na tydzień
- PG Carbo - 8 kliknięć dziennie

Podmiany 50 litrów co tydzień.

Z góry dziękuje za wskazówki.

Pozdrawiam

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Siemanko,
co do twardość węglanowej to pytanie jaka była przed podaniem tych środków, iż jak piszesz wzrosła do 22°d. Owe środki (na pewno nie wszystkie, Borasol na pewno nie) mogą źle wpływać na florę. Ze zdjęć wygląda jak by było brak mikro ale może mądrzejsi się w tym temacie wypowiedzą.
Z tych roślin co dosadziłeś to były emersy czy submersy bo jeśli te pierwsze to w sumie nie ma się co dziwić, że tracą liście ale po Microsorium to wygląda tak jak napisałem wyżej.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Siemanko,
co do twardość węglanowej to pytanie jaka była przed podaniem tych środków, iż jak piszesz wzrosła do 22°d. Owe środki (na pewno nie wszystkie, Borasol na pewno nie) mogą źle wpływać na florę. Ze zdjęć wygląda jak by było brak mikro ale może mądrzejsi się w tym temacie wypowiedzą.
Z tych roślin co dosadziłeś to były emersy czy submersy bo jeśli te pierwsze to w sumie nie ma się co dziwić, że tracą liście ale po Microsorium to wygląda tak jak napisałem wyżej.
Siemka Krzysiu :)

Co do wody wcześniej:

GH 17
KH 13

Rośliny kupione w koszyku na aukcji allegro u allemaniak (Aqua Hobby)
Rośliny z uprawy submersyjnej na pewno bo wszystkie rośliny w koszykach u niego są w akwariach.

Amazonka i Blehera robią sie czarne plamy a pod nimi w żwirze mam kulki GT ponieważ lepiej rosną biorąc składniki z podłoża ale do słupa też można coś dodać tj. nawozy PG Aqua Artu.

Co proponujesz?

Wymieniłem węgiel w filtrze po kuracji chemią na świeży i zobacze czy coś to da.

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Myślę, że węgiel może pomóc ale rośliny i tak odchowują niestety. Możesz spróbować zapodać pół dawki rekomendowanej przez producenta. A potas podajesz?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Myślę, że węgiel może pomóc ale rośliny i tak odchowują niestety. Możesz spróbować zapodać pół dawki rekomendowanej przez producenta. A potas podajesz?
Tak, potas podaje.
A czy przypadkiem to nie jest przedawkowanie potasu?
Leje go 8x na dzień tzn. 8ml na dzień

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Myślę, że węgiel może pomóc ale rośliny i tak odchowują niestety. Możesz spróbować zapodać pół dawki rekomendowanej przez producenta. A potas podajesz?
Kupić test na potas?
Byłem u znajomego w zoologicznym i zrobił mi testy na roślinniaka i wyszło że ph wg jego testów jest 7,8 a żelazo 1mg czyli bardzo dużo.
Na potas nie zrobił bo test mu soe skończył.
Poza tym test na miedź i na związki szkodliwe i metale ciężkie ok.

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Raczej by ci stożki powykręcało. Przy średnio twardej wodzie wyższe stężenia są wskazane przez słabsze pobieranie przez rośliny.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Raczej by ci stożki powykręcało. Przy średnio twardej wodzie wyższe stężenia są wskazane przez słabsze pobieranie przez rośliny.
Tzn.? Bardziej mi to wytłumacz prosze Krzyśku.

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Pikacz196196 napisał(a):
Krzysztof Radziszewski napisał(a):Raczej by ci stożki powykręcało. Przy średnio twardej wodzie wyższe stężenia są wskazane przez słabsze pobieranie przez rośliny.
Tzn.? Bardziej mi to wytłumacz prosze Krzyśku.
Więcej potasu lać?
Co2 dozuje 24h/dobe 6-7b/s ze względu na twardość wody.

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Wracając do twojej odpowiedzi o podawaniu połowy dawki zalecanej przez producenta.
O jakie nawozy ci chodziło?
O mikro, makro, potas i carbo?

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Przy nadmiarze Potasu K, stożki wzrostu roślin są powykręcane/zdeformowane często liście również. Jednak w twoim przypadku gdzie masz średnio-twardą wodę wysokość stężenia pierwiastków może być wyższa niż przy miękkiej wodzie z racji utrudnionego przyswajania pierwiastków przez rośliny. Czyli np. przy miękkiej wodzie NO3 trzymamy na poziomie 5-10ppm a przy wodzie średnio-twardej ten poziom spokojnie można podnieść do 15-20ppm tak samo jest z Potasem, Żelazem, Fosforem (tu bym nie przesadzał).

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Pikacz196196 napisał(a):Wracając do twojej odpowiedzi o podawaniu połowy dawki zalecanej przez producenta.
Miałem na myśli mikro połowa dawki zalecanej przez producenta na początek. Tylko rozbij to na dawki dzienne jeśli masz taką możliwość by podawać codziennie. Jeśli zauważysz pył na szybach to przystopuj bo wtedy bardzo możliwe, że to coś innego. Musisz pokombinować. Nie zmienia to faktu, że rośliny po twojej kuracji chemia dostały po liściach.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
Pikacz196196 napisał(a):Wracając do twojej odpowiedzi o podawaniu połowy dawki zalecanej przez producenta.
Miałem na myśli mikro połowa dawki zalecanej przez producenta na początek. Tylko rozbij to na dawki dzienne jeśli masz taką możliwość by podawać codziennie. Jeśli zauważysz pył na szybach to przystopuj bo wtedy bardzo możliwe, że to coś innego. Musisz pokombinować. Nie zmienia to faktu, że rośliny po twojej kuracji chemia dostały po liściach.
Właśnie zauważyłem teraz że robi mi sie zielony nalot na przedniej szybie taki delikatny jak sie patrzy wzdłuż akwarium.
Przestać narazie podawać nawozy? Z czego zrezygnować jak jest pył na szybie zielony?

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

No właśnie z mikro. Czy nalot jest na całej powierzchni szyby czy bardziej przy podłożu? A może od strony tafli wody?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):No właśnie z mikro. Czy nalot jest na całej powierzchni szyby czy bardziej przy podłożu? A może od strony tafli wody?
Patrząc z boku to od połowy szyby w dół.

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Na całej długości czy bliżej wylotu filtra?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Na całej długości czy bliżej wylotu filtra?
Na całej długości bardziej choć u mnie wylot filtra jest w rogu przy ścianie a kierunek wody jest dany po skosie po długości akwarium.

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Czyli tak jak by podłoże ci wywalało. Choć z tego co pamiętam to zbiornik świeży więc dziwna sprawa. Nie przenawoziłeś przypadkiem wcześniej?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Czyli tak jak by podłoże ci wywalało. Choć z tego co pamiętam to zbiornik świeży więc dziwna sprawa. Nie przenawoziłeś przypadkiem wcześniej?
W podłoże nic nie dawałem. Ostatnio tylko pod rośliny kulki GT i tyle.

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

A te kulki dawno dawałeś? Może za płytko je umiejscowiłeś?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):A te kulki dawno dawałeś? Może za płytko je umiejscowiłeś?
Do 4-5 cm pod żwir

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

No to nie tak płytko. A jeśli możesz przypomnij mi jakie masz podłoże żwirek i co poza nim?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):No to nie tak płytko. A jeśli możesz przypomnij mi jakie masz podłoże żwirek i co poza nim?
Żwirek 1-3mm jasny i pod nim azoo colour condensed basic 100g - nawóz pod żwir

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

A to może tu jest problem? Żwirku masz grubą warstwę?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski napisał(a):A to może tu jest problem? Żwirku masz grubą warstwę?
Z przodu 5cm a tył 8cm

Pikacz196196
Zainteresowany tematem

Serwis roslinyakwariowe.pl

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości