Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Chrzan ;)



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



27 sie 2006, 23:52 Chrzan ;)  (#1)  

Nie no, widziałem już naprawdę wiele. Ale żeby chrzan ładować do akwarium
http://allegro.pl/item123687177_chrzan_ ... dycje.html :wink:

Avatar użytkownika
Nessos-Przemyslaw Ziolek
Stały bywalec

Posty: 364
Dołączył: 28 paź 2003, 13:03
Miasto: Wrocław

28 sie 2006, 09:26   (#2)  

Czytałem o tym w Magazynie Akwarium na lipiec tego roku
podam chyba najciekawszy fragment, :
Choć przypuszczalnie nie ma na ten temat żadnych naukowych publikacji wielu akwarystów rzeczywiście uważa, że umieszczenie w akwarium korzenia chrzanu chroni ryby przed chorobami, zwłaszcza o podłożu grzybiczym i bakteryjnym,a nawet może takowe uleczyć.Niektórzy twierdzą, że wpłya on pozytywnie na wzrost roślin


Potem jest napisane, że chrzan nie wpływa negatywnie i żeby samemu spróbować czy pomoże i jak go umieszczać w akwarium.

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

28 sie 2006, 10:17   (#3)  

Ale żeby chrzan kupować na Allegro :lol:
Obrazek

Avatar użytkownika
Bartek
Znający temat

Posty: 1153
Dołączył: 03 lis 2005, 23:34
Miasto: Oleśnica

28 sie 2006, 11:34   (#4)  

Dawno temu, bo w latach 80tych ubieglego wieku moj owczesny mistrz akwarystyczny pan Wieslaw Styszko z Rzeszowa mowil mi o chrzanie jako swietnym srodku zaradczym na choroby ryb- ot zakopuje sie laske chrzanu w podlozu i chorobska sie nie imaja. Wcale mnie to nie dziwi, bo wiadomo, ze chrzan ma wlasciwosci grzybo i bakteriobojcze. Tak wiec: "Nihil novi sub sole" :wink:
Oczywiscie latwiej wyjsc na lake z lopata, czy do warzywniaka niz kupowac na allegro.. niedlugo na allegro pojawi sie perz, albo dmuchawce :mrgreen:
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków
Ostatnio edytowano 28 sie 2006, 11:37 przez Grzegorz Guzik, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

28 sie 2006, 11:37   (#5)  

Grześku, no widzisz. Całe życie człowiek się uczy. Ale Pan Wieslaw Styszko mówił Ci o odkażaniu ryb i walce z ich chorobami, czy też o zbawiennym działaniu na rośliny?

Avatar użytkownika
Nessos-Przemyslaw Ziolek
Stały bywalec

Posty: 364
Dołączył: 28 paź 2003, 13:03
Miasto: Wrocław

28 sie 2006, 12:51   (#6)  

Ryby, ryby- wlasnie grzybo i bakteriobojcza dzialalnosc
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

28 sie 2006, 13:02   (#7)  

Bartek napisał(a):Ale żeby chrzan kupować na Allegro :lol:


Pewnie, że tak, bo tylko wtedy zostaną nam przesłane "wszystkie informacje" :wink: IMO będą to informacje z tego artykułu, którego kawałek przytoczyłem. Może zepsuje panu interes i powiem jak umieścić chrzan w akwarium 8)

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

28 sie 2006, 13:06   (#8)  

Co prawda artykułu nie czytałem, ale czy wy chcecie powiedziec zeby sadzic chrzan w akwarium ? :shock: .Bo przeciez chrzan rosnie wszedzie.Wiec jak wsadze jego korzen do akwarium to niedługo zakiełkuje.Albo zgnije i bedzie dodatkowy syf. :? Co prawda widziałem coś podobnego do chrzanu, rosnącego na brzegu kanału na torfowisku.Ale tamto miało liscie tak ogromne że nie przypominało zwykłego chrzanu z łąki.Zresztą torfowisko to nie akwarium.
Wiec mam prosbe mógłby ktos zeskanowac ten artykuł i mi przesłac,może mnie coś oswieci. :wink:
Tak swoją drogą bardzo ciekawy temat, ciekawe co z tego wyniknie :)
PZDR

Avatar użytkownika
berkoz
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 23 lut 2005, 12:01

28 sie 2006, 13:12   (#9)  

berkoz napisał(a):Wiec mam prosbe mógłby ktos zeskanowac ten artykuł i mi przesłac,może mnie coś oswieci. :wink:
Tak swoją drogą bardzo ciekawy temat, ciekawe co z tego wyniknie :)
PZDR


Nie bardzo chce go dawać całego do netu, bo nie wiem jak z prawami autorskimi. Numer jest ten jeszcze w sprzedaży (widziałem go dzisiaj w sklepie) i nie wiem czy właściciel nie miał by mi tego za złe. Jeżeli masz gdzieś blisko empik, to proponuję wycieczkę, może znajdziesz. Artykuł jest na 64 stronie u góry, jako odpowiedź na list czytelnika, więc nie jest zbyt długi :wink:

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

28 sie 2006, 13:50   (#10)  

Chrzan w akwarium dlluuuugo nie gnije :D Widzieliscie w ogole kiedykolwiek zgnily chrzan? To wlasnie jego "moc", ze sobie nic nie robi z grzybow i bakterii rozkladajacych zywe tkanki.
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

28 sie 2006, 16:30   (#11)  

Zobek;
Kupno odpada,tydzien temu wyprałem sie z kasy na krewetki nawozy i testy.Sporo tego poszło.może kopne sie do sklepu ,moze poczytac dadzą hehehe.

Grzegorz:
Ze gnic nie bedzie to mozna przewidziec ,ale czy nie skiełkuje.Chrzan nawet ze strużyn odrasta. :lol:
Najlepiej to sobie to sprawdze w słoiku ,no to lece po kłącze. 8)
PZDR

Avatar użytkownika
berkoz
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 23 lut 2005, 12:01

28 sie 2006, 16:34   (#12)  

berkoz napisał(a):.może kopne sie do sklepu ,moze poczytac dadzą hehehe.


Właśnie o to mi chodziło. Przecierz nie będziesz płacił 8,80 żeby przeczytać jeden artykuł :wink:


berkoz napisał(a):Ze gnic nie bedzie to mozna przewidziec ,ale czy nie skiełkuje.Chrzan nawet ze strużyn odrasta. :lol:
Najlepiej to sobie to sprawdze w słoiku ,no to lece po kłącze. 8)
PZDR


A wykiełkuje, przunajmniej tak napisali w MA.

Avatar użytkownika
Zobek
Aktywny użytkownik

Posty: 630
Dołączył: 15 paź 2004, 14:51
Miasto: Gliwice

29 sie 2006, 11:42   (#13)  

No to zrobione .
Kłącze moczy sie w słoju 2L ,na dnie piaseki żwir.
Czekam co z tego wyniknie 8) . Moze jakieś nowe ładne ziele do akwa :lol: Mam nadzieje ze wielkie nie urośnie.

Avatar użytkownika
berkoz
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 23 lut 2005, 12:01

29 sie 2006, 15:10   (#14)  

Grzegorz Guzik napisał(a):Wcale mnie to nie dziwi, bo wiadomo, ze chrzan ma wlasciwosci grzybo i bakteriobojcze. Tak wiec: "Nihil novi sub sole"

Jeszcze większe właściwości grzybo i bakteriobójcze ma czosnek. Do tego działa jak antybiotyk. Może na sinice będzie dobry :lol: :lol: :lol:

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

30 sie 2006, 12:57   (#15)  

GP napisał(a):Jeszcze większe właściwości grzybo i bakteriobójcze ma czosnek. Do tego działa jak antybiotyk. Może na sinice będzie dobry :lol: :lol: :lol:


Eee tam czosnek gnije jak ma za mokro.
Z drugiej strony daje czosnek w kluchach,i pupilom dobrze robi.
PZDR

Avatar użytkownika
berkoz
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 23 lut 2005, 12:01

30 sie 2006, 18:19   (#16)  

Ja dawalam krewetkom czosnek - zmiazdzony zabek - wcinaly az milo.

elfir


01 wrz 2006, 12:19 chrzan  (#17)  

stosuje w swoim akwa od wielu lat,naprawdę nie trzeba umieszczać 1kg. lecz tyko korzonek o dł. 3cm nie więcej. w akwa hoduje ryby żyworodne i nie ma najmniejszych problemów z chorobami bakteryjnymi np. pleśniawka itp. jak to działa na rośliny?napewno nie szkodzi . wymieniam kłącze co 3-m-ce. Na temat wykorzystania chrzanu w akwarystyce przeczytałem w piśmie Akwarium z 1977r.Myślę że stosując tą metodę działamy zapobiegawczo a przy okazji nic to nie kosztuje.Pozdrawiam .

kylo


01 wrz 2006, 13:24   (#18)  

kylo a kiełkuje toto?

Avatar użytkownika
berkoz
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 23 lut 2005, 12:01

03 wrz 2006, 10:05   (#19)  

czy kiełkuje to zależy jak spreparujesz korzeń,jeśli pozostawisz stożek wzrostu to będzie kiełkowało ,natomiast jeśli odetnież stożek to nie.Ważnym jest aby korzeń który umieszczasz w akwarium nie był uszkodzony ,i nie obieraj go ze skórki jak marchewke,wystarczy dokładnie go wypłukać,wiąże się to z tym,że jak nie jest uszkodzony to dłużej posłuży.pozdro

kylo


21 wrz 2006, 14:03   (#20)  

Po przeczytaniu postów na temat chrzanu wrzuciłem go do akwarium.Do 300 l i do 25 l. krewetkarium.W tym dużym nic sie nie wydarzyło ale w małym tragedia.W południe jak zapaliło się światło zobaczyłem mleczna zupę i krewetki które pływały jak oszalałe i robiły kręcioła.Szybka dwukrotna podmiana wody i na razie wszystko jako tako żyje, ale chrzan na wszelki wypadek wyjąłem z obu akwarii.Jedyny objaw na plus to to że krewetki red cherry się peknie wybarwiły, ale najwyraźniej miały tam niezły sajgon.

taochi
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 30 maja 2005, 13:58
Miasto: Kraków-Złocień










Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 511 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.