Jesteś tutaj: SerwisForumOgólneForum ogólne

Cała prawda o węglu aktywnym

Akwarystyka roślinna ogólnie oraz posty nie pasujące do innych działów.
+ nowy temat

29 mar 2007, 14:50   (#26)  

Tomek.W napisał(a):
Przyjęło się, że węgiel usuwa się z akwa po 7 dniach

hmmmm... no właśnie i tu jest problem . Już czytałem wiele postów na różnych forach i na różne tematy w których pada określenie : przyjęło sie i już . Najczęściej większość ludzi nie potrafi określić czy też udowodnić dlaczego sie tak przyjęło ale posyła takie info dalej :D

Bo przez te mniej więcej 7 dni węgiel ma najlepsze zdolności adsorpcji.

I tak powstają mitu trudne , potem do obalenia . Ja tam węgiel stosuje i nie widzę żadnych skutków ubocznych , które miały by zniszczyć moje akwa.

To nie jest mit, chociaż może niejasno wyjasniona kwestia :lol: IMO węgiel do dwu tygodni jak podają spełnia właściwości pochłaniacza złych substancji. Węgiel aktywowany pochłania wszystko - i złe i dobre cuda chemii. Jest on natomiast modyfikowany aby lepiej wchłaniał specyficzne składniki, np. metale ciężkie. Na starcie akwarium pomaga więc pozbyć się kulku potencjalnych problemów obecnych w wodzie.
Mity są dwa. Pierwszy to taki, że uwalnia nagromadzone składniki po "przepełnieniu". Drugi to taki, że po "przepełnieniu" nie posiada już swojej ogromnej powierzchni (500-2500 m2/g), więc nie sprawdza się jako złoże biologiczne w filtrze. Ja się na tym do końca nie znam, więc nie wyjaśniam. Wyjaśnia Amano w swoich materiałach, gdzie pisze, że nie oddaje niedobrych składników które psiadł a jednocześnie pozostaje świetnym złożem dla filtra biologicznego. Ja mu ufam, po co miałby kłamać? Przecie mógłby napisać zarabiając na tym, że po 7 dniach wyrzucić węgiel i uzupełnić filter jego produktem.

omulec

29 mar 2007, 17:34   (#27)  

Z tymi 7 dniami to to chyba zależy od rodzaju użytego węgla . Rożne rodzaje i różni producenci .Równie dobrze może się okazać , że po 7 dniach ktoś wyrzuci węgiel , który jest jeszcze całkiem dobry :D
Co do oddawania i wchłaniania to faktycznie jest możliwość oddania wchłoniętych substancji ale musiałby nastąpić jakieś drastyczne zmiany w parametrach wody . Zresztą nawet gdyby do tego doszło to nie jest to jakiś gwałtowny proces i węgiel nie odda niczego czego wcześniej w akwa nie było . Co do pochłaniania niechcianych substancji to przecież tez następuje to w procesie rozłożonym w czasie .A dzięki temu , że w akwa mamy obieg zamknięty po pewnym czasie jest szansa , że węgiel "przesieję " nasz a wodę ze rzeczy szkodliwych . Przy okazji połyka tez to co pożyteczne ale ten proces trwa tak samo długo jak w przypadku substancji szkodliwych /wyjątek związki humusowe , które sa wchłaniane naprawde szybko / .Tak więc przy codziennym nawożeniu moim zdaniem nie ma obaw co do braku potrzebnych substancji. Rośliny zdarzą sie zasilić :D
Ja tam węgla używam i nie widzę żadnych szkodliwych objawów a wręcz odwrotnie .

Tomek.W

16 kwi 2007, 18:33   (#28)  

Nuroslaw napisał(a):Ja też używam non stop węgla, i mam z tego tytułu same korzyści (malawi). nawet moje małże spokojnie sobie żyją i filtrują wodę. regularnie wg potrzeb zmieniam porcję węgla (2 łyżki stołowe) na 200l. dzięki temu woda nie ma barwy, zapachu a małże wreszcie otwierają skorupki i wystawiają swoje syfony do filtracji.
W jakiej temperaturze je trzymasz?
Krzysiek

j24
Stały bywalec

Miasto: Zgierz

19 kwi 2007, 09:31   (#29)  

nie wiem kiedy zadano to pytanie. ale temp. wody w akwa 22-24 C - i jak się okazało zupełnie znośna dla nich.

A co do stanu na dziasiaj. Nie mam już żadnego zalanego wodą akwa w domu :(. Uprzedzając pytania: Przeprowadzka, nowy dom, nowe szkło itd... a to co było sprzedane..........:)

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Miasto: Sieraków

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki z wysyłką w 24 godziny lub odbiorem osobistym w Krakowie po wcześniejszej rezerwacji przez internet.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 11 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.