Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Cała prawda o węglu aktywnym



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



06 mar 2006, 15:56 Cała prawda o węglu aktywnym  (#1)  

Przez ile można go stosować w filtrach wewnętrznych (czy porcja powinna być non-stop w filtrze, czy powinno się dodawać węgla gdy woda będzie mętna) i jakie konkretnie mikro i makro elementy "wypłukuje".

bartek_pionki


06 mar 2006, 17:09   (#2)  

Na początek nieskromnie proponuję lekturę "gotowca" na ten temat: http://demo.un.pl/solniczka/artykuly/wegiel.htm
Jeśli nadal będziesz miał pytania to zadaj je ponownie na forum.
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

08 mar 2006, 14:12   (#3)  

węgiel aktywny stosuje się max. 7dni. nic nie dosypujemy a "porcja" ma być non stop w filtrze .Po 7 dnich należy go wyrzucić. pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

08 mar 2006, 14:30   (#4)  

100>P napisał(a):Po 7 dnich należy go wyrzucić
Przepraszam, że zapytam ale czegoś nie rozumiem: z czego wynika to 7 dni? Dlaczego nie 5 albo 17? Czy wynika to z faktu, że po tym czasie wyczerpuje się pojemność sorbcyjna węgla? Jeśli tak to czy nie zależy to np. od ilości użytego sorbentu, stężenia i rodzaju usuwanego zanieczyszczenia, wielkości zbiornika itp.? A może jest inny powód - np. w ciągu 7 dni powinien już usunąć wszystko i dłużej nie ma sensu go trzymać?
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

08 mar 2006, 15:22   (#5)  

Przyjęło się, że węgiel usuwa się z akwa po 7 dniach. w tym czasie z wody zostaną usunięte wszystkie nieporządane substancje a dalsze trzymanie węgla w baniaku spowoduje, że woda straci większość "składników" potrzebnych do życia. Oczywiście możesz mieć węgiel przez np. 3,4,5 itd. dni, ale z tym powyżej 7 to bym nawet nie próbował. pzdr

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

08 mar 2006, 16:00   (#6)  

100>P napisał(a): w tym czasie z wody zostaną usunięte wszystkie nieporządane substancje a dalsze trzymanie węgla w baniaku spowoduje, że woda straci większość "składników" potrzebnych do życia.

Ok - teraz rozumiem podstawę tego stwierdzenia. Uważam jednak, że mimo iż jesteśmy na forum "roślinnym" to trzeba podkreślić, że nie jest to zasada ogólno akwarystyczna. Jest adresowana przede wszystkim do akwarstów roślinnych.

Choć np. p. Amano stosuje węgiel w swoich zbiornikach na stałe - jako składnik podłoża. Zresztą ADA oferuje w handlu również węgiel aktywny, który jest przeznaczony do stosowania w podłożu - a więc znacznie dłużej niż 7 dni. Można śmiało powiedzieć, że zbiorniki w ten sposób postawione przez p. Amano są bardzo "żywe". Nie jestem zatem do końca przekonany czy teza, że po 7 dniach "woda straci większość składników potrzebnych do życia" jest uprawniona - w takim razie te zbiorniki byłyby martwe.
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

10 mar 2006, 09:35   (#7)  

100>P napisał(a):węgiel aktywny stosuje się max. 7dni. nic nie dosypujemy a "porcja" ma być non stop w filtrze .Po 7 dnich należy go wyrzucić.

Przyjęło się, że węgiel usuwa się z akwa po 7 dniach. w tym czasie z wody zostaną usunięte wszystkie nieporządane substancje a dalsze trzymanie węgla w baniaku spowoduje, że woda straci większość "składników" potrzebnych do życia. Oczywiście możesz mieć węgiel przez np. 3,4,5 itd. dni, ale z tym powyżej 7 to bym nawet nie próbował. pzdr


hm, gdzie się przyjęło ?? jak zastosuję 15 g węgla w 200l a zastosuje 1 kg w 80l ? to nie ma różnicy ? zapewniam Cię że po zastosowaniu węgla w ilości 1 kg/80l to w ciągu jednego dnia wyjałowisz wodę.
A słyszałeś że węgiel jest idealnym miejsce dla bakterii które "żywią" się substancjami wchłoniętymi przez węgiel, a ich produkty przemiany materii wracają w obieg a węgiel uzyskuje nowe miejsce na kolejne substancje.

druga sprawa, węgiel ma określoną pojemność, i wyjałowisz wody jeżeli go pozostawisz dłużej, np. cały czas bo po pewnym czasie ustali się równowaga, a węgiel będzie działał jak amortyzator łagodząc skoki parametrów. Przeczytaj jeszcze raz na temat węgla na stronie podanej wyżej. - Łukasz nieźle się napracował i dobrze przedstawił temat.
Jeżeli będziesz często zmieniał węgiel na świeży to wtedy doprowadzisz do wyjałowienia wody, bo nie dopuścisz do powstania równowagi. Polecam lekturę
http://demo.un.pl/solniczka/artykuly/wegiel.htm

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

10 mar 2006, 09:50   (#8)  

Nuroslaw napisał(a):hm, gdzie się przyjęło ?? jak zastosuję 15 g węgla w 200l a zastosuje 1 kg w 80l ? to nie ma różnicy ? zapewniam Cię że po zastosowaniu węgla w ilości 1 kg/80l to w ciągu jednego dnia wyjałowisz wodę.

A czy ja coś mówiłem o 15g albo 1kg węgla? chodziło mi ogólnie o węgiel o zasade działania. Jasne, że jak będzie go więcej to woda szybciej się "wyjałowi" NIe wiem jak TY ale wiem, że większość akwarystów nie trzyma węgla w baniaku dłużej niż tydzień. A przyjęło się, że węgiel wkładamy do filtra jeśli chcemy oczyścić wode z niepożądanych "składników" np. po lekach. Widocznie jesteśmy po innej szkole ;) Pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

10 mar 2006, 10:10   (#9)  

100>p napisał(a):Nie wiem jak TY ale wiem, że większość akwarystów nie trzyma węgla w baniaku dłużej niż tydzień

Z tym stwierdzeniem również byłbym ostrożny. Zależy od dwóch czynników:

:arrow: rodzaj akwarium (np. w morskich często stosuje się węgiel non-stop ale w roślinnym to faktycznie może być sprawa dyskusyjna)

:arrow: "szkoły" akwarystycznej - w Polsce istotnie jest tak jak piszesz. Polska to jednak tylko mała część akwarystycznego świata - np. w USA stosowanie węgla w akwarystyce do celów innych niż oczyszczanie wody po leczeniu jest znacznie bardziej popularne niż w Polsce (zaznaczam, że nie byłem w USA a wniosek ten wyciągnąłem na podstawie lektury artykułów i amerykańskich stron www oraz forów dyskusyjnych).
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek
Ostatnio edytowano 16 mar 2006, 08:40 przez lukaszk, łącznie edytowano 1 raz

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

10 mar 2006, 13:41   (#10)  

a propo fachowości, na ile znam Łukasza,głównie z jego artykułów, a zaznaczę że podobnie jak on kończyłem podobną specjalizację w zakresie TWS, trudno będzie znaleźć fachowca równie dobrego :)

Cieszę się, że Łukasz w swoim artykule na temat węgla nie pisze można nie można, bo węgiel ma tak cudowne właściwości, że ta sama cecha węgla w tym samym akwarium może być zaletą a równocześnie wadą w zależności od priorytetów na jakie stawiamy.

A czy ja coś mówiłem o 15g albo 1kg węgla? chodziło mi ogólnie o węgiel o zasade działania.


pisząc o ogólnej zasadzie podałeś bardzo konkretne wartości np. 7 dni i do tego się doczepiłem.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

12 mar 2006, 08:11   (#11)  

Do 100>P Jednego nie kumam masz taki sam filtr zew. jak ja i także w ok. 112L
powiedz mi kiedy ostatnio tam zaglądałeś bo nie wiem czy wiesz, ale tam też masz węgiel aktywny.

Avatar użytkownika
QQ
Początkujący

Posty: 44
Dołączył: 13 wrz 2005, 23:58

12 mar 2006, 21:35   (#12)  

QQ napisał(a):Do 100>P Jednego nie kumam masz taki sam filtr zew. jak ja i także w ok. 112L
powiedz mi kiedy ostatnio tam zaglądałeś bo nie wiem czy wiesz, ale tam też masz węgiel aktywny.
ja mam w kuble węgiel aktywny? pierwsze slysze :) producent daje do filtra wklad z węgla aktywnego ale ja go nie zastosowalem bo po co?pozdrawiam

Avatar użytkownika
100>P Piotr Stochmal
Znający temat

Posty: 1110
Dołączył: 17 wrz 2005, 09:16
Miasto: Lipno

12 mar 2006, 23:58   (#13)  

No nie wiem ja sie zastosowałem do tego co tam znalazłem i wcale nie sprawia mi to problemów

Avatar użytkownika
QQ
Początkujący

Posty: 44
Dołączył: 13 wrz 2005, 23:58

14 mar 2006, 08:54   (#14)  

Ja też używam non stop węgla, i mam z tego tytułu same korzyści (malawi). nawet moje małże spokojnie sobie żyją i filtrują wodę. regularnie wg potrzeb zmieniam porcję węgla (2 łyżki stołowe) na 200l. dzięki temu woda nie ma barwy, zapachu a małże wreszcie otwierają skorupki i wystawiają swoje syfony do filtracji.
Załączniki
racicznica1.jpg
(85.65 KiB) Pobrane 3702 razy

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

14 mar 2006, 14:58   (#15)  

hohoho..
niezła burza się zrobiła. Niektórzy mówią: "non stop" a niektórzy "seriami". Ja zadecydowałem, że zrobie następująco: tydzień z węglem i tydzien bez itd. Po 3 dniach używania węgla widać poprawe klarowności wody.

bartek_pionki


14 mar 2006, 15:12   (#16)  

jeśli przeczytałeś dokładnie artykuł Łukasz, to masz tam dokładną odpowiedź co usuwa i do czego stosować.
dawkę węgla należy dostować do celu który mamy zamiar uzyskać.
duża, silna dawka w przypadku usuwania leków itp. działa w krótkim czasie

małe ilości, do poprawy barwy, zapachu itp.

dokładna wielkość porcji zależy od rodzaju węgla i ilości zanieczyszczeń.

Uważam że porcja węgla dostarczona zwykle z filtrem jest za silna do normalnego akwarium (szczególnie stricte roślinnego). dlatego używam bardzo małych dawek, ale ciągle. tak po prostu bezpieczniej.

Nie zaleca się tego samego wkładu używac kilkakrotnie, szczególnie w kilku różnych akwariach. Zwykle raz użyty wkład należy wyrzucić.

Lukaszk bardzo ładnie opisał zalety i wady węgli aktywnych, sam musisz wybrać co w Twoim przypadku będzie odpowiednie.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

14 mar 2006, 16:36   (#17)  

Węgla używam, aby wyklarować wodę. Jak narazie :) nie musze stosować leków:D Dawkę mam minimalną a i tak robi swoje. Serdecznie dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Z pewności "wyklarowały" mój mózg:)

bartek_pionki


17 mar 2006, 11:14   (#18)  


Usunięto użytkownika 5035


20 mar 2006, 00:05   (#19)  

Nuroslaw napisał(a):Ja też używam non stop węgla, i mam z tego tytułu same korzyści (malawi). nawet moje małże spokojnie sobie żyją i filtrują wodę.


Malze masz w Malawi czy innym zbiorniku? Sa to "nasze" racicznice?

Elfir

elfir


20 mar 2006, 02:51   (#20)  

Mysle, ze cala sprawe wegla akywowanego troche sie demonizuje - chodzi mi tutaj o nasz kraj. Jak juz ktos napisal wyzej w USA wegiel stosuje wiekszosc akwarystow i to na stale, a u nas panuje obiegowa opinia o jego szkodliwym wplywie. Woda jest doskonalym rozpuszczalnikiem i znajduja sie w niej tysiace rozpuszczonych substancji a wegiel ma te cudowna wlasciwosc, ze wyciaga najwieksze swinstwa, wiec nie powinnismy sie chyba zbytnio przejmowac tym, ze wyciagnie nam z wodu troche mikroelementow skoro robi nam ogromna przysluge usuwajc fenole,WWA, zwiazki ropopchodne i wiele innych swinstw. Moim zdaniem korzysci sa niezaprzeczalne i kazdy wedlug swoich potrzeb powinien sam sobie odpowiedziec czy rzeczywisciwe potrzebuje ten wegiel uzyc od czasu do czasu, ciagle lub wcale go nie uzywac jesli nie widzi takiej potrzeby.

arturo
Początkujący

Posty: 25
Dołączył: 06 lut 2004, 00:49
Miasto: St. Albans











Powiązane tematy
  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 234556 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • [54l] Zakładanie akwarium na podłożu aktywnym

    Witam, mam kilka pytań odnośnie podłoża aktywanego Najpierw krótki opis mojego akwarium -wymiary 60x30x30 -oswietlenie Aquael Sunny LED 2x10W -filtr kubełkowy nie znam nazwy ale to będzie raczej SunSu...

    Wyświetlenia: 4602 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Dyskowce - akwarium roslinne Prawda i Mity

    Pod innym tematem powstał pomysł na założenie osobnego wątku odnośnie dyskowców w akwariach roślinnych. Postanowiłem rozwinąć watek i mam nadzieje ze wielu z Was będzie zainteresowanych tym tematem ty...

    Wyświetlenia: 106000 | Odpowiedzi: 334 czytaj więcej...

  • Początki akwarium na podłożu aktywnym

    Dzień dobry Ostatnio zdawałem już kilka pytań odnośnie mojego akwarium. Czy akwarium na podłożu aktywnym przez pierwsze miesiące może sprawiać trudności w hodowli epifitow? Czy istnieje w ogóle tak...

    Wyświetlenia: 2430 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Sadzenie rośliny in vitro w podłożu aktywnym

    Jak w temacie. Akwarium zalane. Mam rośliny in vitro i chciałbym je umieścić w podłożu. Podłoże jest bardzo lekkie. Są jakieś patenty?? Widziałem kiedyś sadzenie z wykałaczką ale nie mogę teraz odnal...

    Wyświetlenia: 1531 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Pora nawożenia na podłożu aktywnym.

    Witam . Pytanie czysto teoretyczne . Czy macie jakieś określone pory nawożenia NPK na podłożu aktywnym. Pytam się gdyż wychodzę z domu o 6 rano a światło odpala się o 10 tak więc nawozy podaje przed...

    Wyświetlenia: 1945 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 063l - Na podłożu Aktywnym

    Witam przedstawiam wam mój nowy projekt na podłożu aktywnym tym razem polskiej Firmy Yokuchi Jiban Soil 10l Zbiornik zalany tydzień temu. Do uruchomienia posłużył Filtr z poprzedniego baniaka i stara...

    Wyświetlenia: 4576 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Stężenie PO4 w podmienianej wodzie przy podłożu aktywnym

    Witam. Chciałabym dowiedzieć się, czy dobrze nawożę akwarium fosforem. Mam podłoże aktywne (Platinum soil), które pochłania fosforany, więc ich ilość w słupie wody zazwyczaj wynosi 0-0,25 mg/l. W akw...

    Wyświetlenia: 2406 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Strach przed podłożem aktywnym

    Cześć wszystkim Pisze to was z prośbą o pomoc bo mam już mały mętlik w głowie. Chciałbym założyć pierwsze akwarium na podłożu aktywnym bez Co2. Generalnie: Akwarium: 54l 60x30x30cm Oświetlenie: Nun...

    Wyświetlenia: 4664 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • UV - prawda i mity

    Wiem, że temat był już wielokrotnie poruszany na forum. Jednakże chciałbym zebrać podsumowanie tego zagadnienia. A cała sprawa rozpoczęła się od jakiegoś czasu gdyż mam spore kłopoty z glonami a to pr...

    Wyświetlenia: 34040 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Bent423 i 404 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.