Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Bezpieczeństwo przede wszystkim - Porażenie prądem



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,
Praktycznie każde hobby ma w sobie element ryzyka, jednemu się zaplącze spadochron, drugiemu skończy tlen podczas nurkowania (to akurat znam z autopsji ;) ), kogoś innego kopnie koń.
Akwarystę z kolei może kopnąć prąd. Czy możecie opisać jakie są Wasze środki bezpieczeństwa? Jakie macie nawyki być może wyrobione na bazie przykrego doświadczenia (oby jak najmniej)

Powiada się, żeby nie wkładać rąk do akwarium kiedy urządzenia są włączone ale... czy każdy z Was trzyma się tej zasady czy też bezgranicznie ufacie bezpiecznikom różnicowym ;)?

bartosz34
Zainteresowany tematem

Posty: 208
Dołączył: 10 cze 2019, 07:50
Miasto: Dublin

Kiedyś obsługiwałem akwarium gdzie ewidentnie belka miała przebicie.
Jeżeli dłonie miałem pod wodą i gdzieś delikatnie wilgotną ręką dotykałem belki to czułem lekkie uszczypnięcia.
Podobną sytuację miałem na innej obsłudze tym razem akwarium z piraniami i pogryziony przewód od grzałki.
Za każdym razem aby doszło do "szczypania" musiałem mieć dłonie w wodzie i dodatkowo wilgotną ręką dotykać czegoś metalowego.
Uszczypnięcia lepiej czuć w miejscu uszkodzenia naskórka.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Odpukać, osobiście nigdy nie miałem nieprzyjemnych sytuacji. Nawet jak szklana oprawa grzałki pękła i woda się do niej dostała, a ja nie zauważyłem (dopiero po kilku dniach, jak temperatura spadła) to pchając ręce do zbiornika przy odmulaniu, nic nie poczułem.
Ostatnio edytowano 25 mar 2020, 21:49 przez Krzysztof Radziszewski, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

gazownik napisał(a):Kiedyś obsługiwałem akwarium gdzie ewidentnie belka miała przebicie.
Jeżeli dłonie miałem pod wodą i gdzieś delikatnie wilgotną ręką dotykałem belki to czułem lekkie uszczypnięcia.
Podobną sytuację miałem na innej obsłudze tym razem akwarium z piraniami i pogryziony przewód od grzałki.
Za każdym razem aby doszło do "szczypania" musiałem mieć dłonie w wodzie i dodatkowo wilgotną ręką dotykać czegoś metalowego.
Uszczypnięcia lepiej czuć w miejscu uszkodzenia naskórka.


Zapytajcie pracowników sklepów zoologicznych - takie przebicia są na porządku dziennym, Chleb powszedni.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Piotr Baszucki napisał(a):
Zapytajcie pracowników sklepów zoologicznych - takie przebicia są na porządku dziennym, Chleb powszedni.


Za jakiś czas ktoś przeczyta wątek i zapamięta tylko "Chleb powszedni". Niedobrze :mrgreen:

Ja odkąd zauważyłem, że grzałka lekko paruje od środka to zawsze ją wyłączam. Licho nie śpi. Wcześniej robiłem to sporadycznie jak mi się przypomniało. Swoja drogą zastanawia mnie czy markowe grzałki mają jakieś wewnętrzne zabezpieczenia na wypadek nieszczelności.

bartosz34
Zainteresowany tematem

Posty: 208
Dołączył: 10 cze 2019, 07:50
Miasto: Dublin

Zależy która grzałka.
Ja kiedyś podmienilem za dużo wody i zapomniałem o grzałce . Delikatnie mówiąc wybuchła. Szczęście,że nie dostałem .

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Posty: 807
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

Staram się po prostu uważać, ale przyznaję, że sprzętu nie odłączam, często też zapominam aby wsadzić na początku palec a nie całą łapę. Dodatkowo cały sprzęt akwarium mam podpięty pod wyłącznik różnicowy 10 mA. Te standardowe mają 30mA bo przy mniejszym prądzie pojawiałyby się fałszywe wyłączenia.

Ale różnicówce też nie ma za bardzo co ufać bo z tego co rozumiem przykładowo przy przepływie ręka - ręka gdy obie łapy w akwarium i tak nie zadziała.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Ja nie mam dodatkowej różnicówki. Tak wygląda moja "rozdzielnia", z głównego wyłącznika na dole po prawej wychodzi kabel do zwykłego gniazdka z tyłu szafki.

20200326_152107.jpg
(199.54 KiB) Pobrane 2263 razy


Znalazłem jednak gniazdko z różnicówką 10mA i chyba je zamontuję zamiast tego zwykłego na ścianie za akwarium.

Power Braker socket.jpg
(44.08 KiB) Pobrane 2263 razy


Jak widzę na polski rynek też coś podobnego jest
https://new.abb.com/low-voltage/pl/prod ... o-pradowym

bartosz34
Zainteresowany tematem

Posty: 208
Dołączył: 10 cze 2019, 07:50
Miasto: Dublin

"Ło żesz Panie", mała elektrownia.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Wiesz jak jest ;) te nadtynkowe gniazdka UK wielgachne są :)

bartosz34
Zainteresowany tematem

Posty: 208
Dołączył: 10 cze 2019, 07:50
Miasto: Dublin

bartosz34 napisał(a):Wiesz jak jest ;) te nadtynkowe gniazdka UK wielgachne są :)
A no wiem.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Ale są bezpieczniejsze i lepsze niż europejskie, dodatkowo prawie każde ma przełącznik co jest wygodne. To jedna z niewielu rzeczy które są lepsze w UK :D

Apropo przebicia, miałem chiński mały filterek wewnętrzny to jak się włożyła rękę do wody z otartym naskórkiem to było czuć :D

Może nie prąd ale pytanie/wyzwanie: Kto z was ma generator mgły w akwarium/paludarium :D ?

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Rfck napisał(a):
Może nie prąd ale pytanie/wyzwanie: Kto z was ma generator mgły w akwarium/paludarium :D ?


Ty?

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

No ale musi mieć ktoś z was żeby zrobić test empiryczny.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Rfck napisał(a):No ale musi mieć ktoś z was żeby zrobić test empiryczny.
A... Myślałem, że to pytanie "podchwytliwe".

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Rfck napisał(a):Kto z was ma generator mgły w akwarium/paludarium :D ?

Ja mam :)
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Włącz, przyłóż palec do membrany.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

@astar jesteś tam ? astar?!

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Rfck napisał(a):@astar jesteś tam ? astar?!
poraziłeś kolegę...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13


Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.











Powiązane tematy
  • Porażenie zbiornika cladophorą

    https://www.youtube.com/watch?v=1A07lhLiFuI Zapraszam do obejrzenia. Przypominam o możliwości automatycznego tłumaczenia napisów na j.polski. Od zawsze mawiało się, żę Cladophora nie rozrasta si...

    Wyświetlenia: 423 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Wkład do filtra z żywicą a twardość wody i bezpieczeństwo

    Cześć wszystkim, czy ktoś stosował filtr z żywicą jonowymienną do zmiękczania wody? Chodzi mi konkretnie o takie coś https://dafi.pl/dafi/produkty/filtry-systemowe-dafi/filtr-z-zywica-jonowymienna/ -...

    Wyświetlenia: 1349 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Optymalny wymiar 120,x,x i bezpieczeństwo akwarium, koszty.

    Cześć, mój poprzedni pomysł zwyczajnie mnie nie zadowalał. Miałem wydać pieniądze na półśrodek, a to ma być moje pierwsze duże akwarium po latach przerwy. Zdecydowałem zrobić remont w pokoju, wymieni...

    Wyświetlenia: 6032 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Bezpieczeństwo przy CO2

    Witam, mam problem i proszę o poradę w zakresie zestawu CO2. Sprawiłem sobie akwarium i zakupiłem zestaw CO2. Podłączyłem, jednak jak Żona zobaczyła butlę to pojawiła się dyskusja i wątpliwości co w s...

    Wyświetlenia: 3616 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Wskazania na reduktorze i bezpieczenstwo

    Witam wszystkich serdecznie, Mam 2 pytania odnośnie zestawu CO2, który zakupiłem. 1. Po przykręceniu reduktora (2 manometry) otworzyłem nową butlę zaworem głownym (użyłem dość dużej siły, żeby otwor...

    Wyświetlenia: 2653 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Produkty akwarystyczne i nasze hobby a bezpieczeństwo

    Mam nietypowe pytanie. Opisy podłoży i substratów są dość tajemnicze - są to głównie enigmatyczne informacje marketingowe o zawartości substancji odżywczych i mikroorganizmów. I stąd moje pytanie - ro...

    Wyświetlenia: 13722 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...

  • Butla co2 a bezpieczeństwo

    Witam mam pytanie w najbliższym tygodniu planuje kupić zestaw co2 z butlą co2 7l z zaworem bezpieczeństwa GCE , w Internecie można znaleźć wątki o wybuchających butlach co2 i to mnie troszkę przeraził...

    Wyświetlenia: 1154 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Bezpieczeństwo tego zestawu

    Witam zakładam akwarium 250l (100-50-50) akwarium diversa i szafka divers solhttp://sklep.roslinyakwariowe.pl/szafka-solid-100x40x75-prosta-klon-p-7666.html?osCsid=6df84e45f95e8 Moje pytanie jest t...

    Wyświetlenia: 951 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • CO2 a bezpieczeństwo

    Jestem bliski zakupu zestawu CO2 z elektrozaworem, ale obawiam się możliwości zatrucia gazem, gdyż w tym pokoju gdzie stoi akwarium jest moją sypialnią oraz miejscem gdzie przebywam w ciągu dnia. W ...

    Wyświetlenia: 1177 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Bezpieczeństwo a użytkowanie

    Witam, jestem świerzakiem na forum Akwarystyką zajmuje się już 11 lat, wiem że to zabrzmi zabawnie ale nigdy nie miałem do czynienia z CO2 do nawożenia. Zawsze jakieś w płynie nigdy z butli. Wiec mam...

    Wyświetlenia: 1141 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Mąteusz179 i 377 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.