Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne

Bezpieczeństwo przede wszystkim - Porażenie prądem

Dyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
Witam,
Praktycznie każde hobby ma w sobie element ryzyka, jednemu się zaplącze spadochron, drugiemu skończy tlen podczas nurkowania (to akurat znam z autopsji ;) ), kogoś innego kopnie koń.
Akwarystę z kolei może kopnąć prąd. Czy możecie opisać jakie są Wasze środki bezpieczeństwa? Jakie macie nawyki być może wyrobione na bazie przykrego doświadczenia (oby jak najmniej)

Powiada się, żeby nie wkładać rąk do akwarium kiedy urządzenia są włączone ale... czy każdy z Was trzyma się tej zasady czy też bezgranicznie ufacie bezpiecznikom różnicowym ;)?

bartosz34
Zainteresowany tematem

Miasto: Dublin

Kiedyś obsługiwałem akwarium gdzie ewidentnie belka miała przebicie.
Jeżeli dłonie miałem pod wodą i gdzieś delikatnie wilgotną ręką dotykałem belki to czułem lekkie uszczypnięcia.
Podobną sytuację miałem na innej obsłudze tym razem akwarium z piraniami i pogryziony przewód od grzałki.
Za każdym razem aby doszło do "szczypania" musiałem mieć dłonie w wodzie i dodatkowo wilgotną ręką dotykać czegoś metalowego.
Uszczypnięcia lepiej czuć w miejscu uszkodzenia naskórka.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Odpukać, osobiście nigdy nie miałem nieprzyjemnych sytuacji. Nawet jak szklana oprawa grzałki pękła i woda się do niej dostała, a ja nie zauważyłem (dopiero po kilku dniach, jak temperatura spadła) to pchając ręce do zbiornika przy odmulaniu, nic nie poczułem.
Ostatnio edytowano 25 mar 2020, 21:49 przez Krzysztof Radziszewski, łącznie edytowano 1 raz

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

gazownik napisał(a):Kiedyś obsługiwałem akwarium gdzie ewidentnie belka miała przebicie.
Jeżeli dłonie miałem pod wodą i gdzieś delikatnie wilgotną ręką dotykałem belki to czułem lekkie uszczypnięcia.
Podobną sytuację miałem na innej obsłudze tym razem akwarium z piraniami i pogryziony przewód od grzałki.
Za każdym razem aby doszło do "szczypania" musiałem mieć dłonie w wodzie i dodatkowo wilgotną ręką dotykać czegoś metalowego.
Uszczypnięcia lepiej czuć w miejscu uszkodzenia naskórka.

Zapytajcie pracowników sklepów zoologicznych - takie przebicia są na porządku dziennym, Chleb powszedni.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Piotr Baszucki napisał(a):
Zapytajcie pracowników sklepów zoologicznych - takie przebicia są na porządku dziennym, Chleb powszedni.

Za jakiś czas ktoś przeczyta wątek i zapamięta tylko "Chleb powszedni". Niedobrze :mrgreen:

Ja odkąd zauważyłem, że grzałka lekko paruje od środka to zawsze ją wyłączam. Licho nie śpi. Wcześniej robiłem to sporadycznie jak mi się przypomniało. Swoja drogą zastanawia mnie czy markowe grzałki mają jakieś wewnętrzne zabezpieczenia na wypadek nieszczelności.

bartosz34
Zainteresowany tematem

Zależy która grzałka.
Ja kiedyś podmienilem za dużo wody i zapomniałem o grzałce . Delikatnie mówiąc wybuchła. Szczęście,że nie dostałem .

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Staram się po prostu uważać, ale przyznaję, że sprzętu nie odłączam, często też zapominam aby wsadzić na początku palec a nie całą łapę. Dodatkowo cały sprzęt akwarium mam podpięty pod wyłącznik różnicowy 10 mA. Te standardowe mają 30mA bo przy mniejszym prądzie pojawiałyby się fałszywe wyłączenia.

Ale różnicówce też nie ma za bardzo co ufać bo z tego co rozumiem przykładowo przy przepływie ręka - ręka gdy obie łapy w akwarium i tak nie zadziała.

szarlej
Zaawansowany użytkownik

Miasto: Tarnów

Ja nie mam dodatkowej różnicówki. Tak wygląda moja "rozdzielnia", z głównego wyłącznika na dole po prawej wychodzi kabel do zwykłego gniazdka z tyłu szafki.

Znalazłem jednak gniazdko z różnicówką 10mA i chyba je zamontuję zamiast tego zwykłego na ścianie za akwarium.

Jak widzę na polski rynek też coś podobnego jest
https://new.abb.com/low-voltage/pl/prod ... o-pradowym

bartosz34
Zainteresowany tematem

"Ło żesz Panie", mała elektrownia.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Wiesz jak jest ;) te nadtynkowe gniazdka UK wielgachne są :)

bartosz34
Zainteresowany tematem

bartosz34 napisał(a):Wiesz jak jest ;) te nadtynkowe gniazdka UK wielgachne są :)
A no wiem.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Ale są bezpieczniejsze i lepsze niż europejskie, dodatkowo prawie każde ma przełącznik co jest wygodne. To jedna z niewielu rzeczy które są lepsze w UK :D

Apropo przebicia, miałem chiński mały filterek wewnętrzny to jak się włożyła rękę do wody z otartym naskórkiem to było czuć :D

Może nie prąd ale pytanie/wyzwanie: Kto z was ma generator mgły w akwarium/paludarium :D ?

Rfck
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Gdańsk/UK

Rfck napisał(a):
Może nie prąd ale pytanie/wyzwanie: Kto z was ma generator mgły w akwarium/paludarium :D ?

Ty?

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

No ale musi mieć ktoś z was żeby zrobić test empiryczny.

Rfck
Z dużym doświadczeniem

Rfck napisał(a):No ale musi mieć ktoś z was żeby zrobić test empiryczny.
A... Myślałem, że to pytanie "podchwytliwe".

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Rfck napisał(a):Kto z was ma generator mgły w akwarium/paludarium :D ?

Ja mam :)
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

astar
Z dużym doświadczeniem

Włącz, przyłóż palec do membrany.

Rfck
Z dużym doświadczeniem

@astar jesteś tam ? astar?!

Rfck
Z dużym doświadczeniem

Rfck napisał(a):@astar jesteś tam ? astar?!
poraziłeś kolegę...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

O kurde, weź się teraz dostań do szpitala :O

Rfck
Z dużym doświadczeniem

Akwarystyka-spokojne, kojące nerwy hobby..A najwìększym ryzykiem miało być rozszczelnienie...miało.....

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Rfck napisał(a):@astar jesteś tam ? astar?!
Jestem, jestem spokojnie. Żyję. Byłem na treningu
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

astar
Z dużym doświadczeniem

Rfck napisał(a):Włącz, przyłóż palec do membrany.
Włączyłem, przyłożyłem, uszczypnęło ale przeżyłem :)
Pozdrawiam, Andrzej

astar
Z dużym doświadczeniem

Wszystko musi być robione ze zdrowym rozsądkiem i rozwagą, pewnie nikt z nas nie idzie do rozdzielni i wyłącza cały obwód np. w domu jak chce żarówkę/świetlówkę wymienić w lampie czy też żyrandolu.

U siebie poza jednym zbiornikiem, gdzie była grzałka to nigdy nie mam a pecha takiego żeby mi lampa ze standu lub mocowania wpadła nie miałem.

87Brad87
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Ruda Śląska

Powiązane tematy
  • Bezpieczeństwo tego zestawu

Witam zakładam akwarium 250l (100-50-50) akwarium diversa i szafka divers solhttp://sklep.roslinyakwariowe.pl/szafka-solid-100x40x75-prosta-klon-p-7666.html?osCsid=6df84e45f95e8 Moje pytanie jest t...

Wyświetlenia: 775 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.

Uruchomiono zadanie harmonogramu