Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Barwa światła a rozwój mchu



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



30 cze 2006, 21:30 Barwa światła a rozwój mchu  (#1)  

Witam,
od pewnego czasu interesuje mnie uprawa mchów. W swojej skromnej kolekcji posiadam Taiwan Moss, Java Moss i Pelię. Zamierzam rozszerzyć listę upraiwnych gatunków. I tutaj pojawia się moje pytanie : Jaki wpływ na rozwój mchów ma barwa oświetlenia?
Zaobserwowałem, że przy świetlówce o barwie 2700 K mech rośnie szybciej i posiada lepszy pokrój. Natomiast przy barwie 6500 K mech obrastał glonami i tracił swój zwarty pokrój. Jaka jest optymalna barwa oświetlenia?

Piotrek Akwa


01 lip 2006, 22:49   (#2)  

Mchy należą do grupy roślin mniej światłolubnych, jak piszesz o barwie 2700 K masz na myśli światło zbliżone bardziej do cieplejszego, natomiast 6500K ma bardziej zimne widmo.Więc wniosek jest prosty lepsza fotosynteza zachodzi przy barwie 2700K (spektum światła żółtego), więc chyba ta była by optymalna :)

Gość












Powiązane tematy
  • Krasnorosty na mchu

    Witam,mam problem z krasnorostami na mchu. Znacie jakieś metody zwalczania go bez uszkodzenia mchu? Ręczne usuwanie nie wchodzi w grę. Lać carbo na niego i czekać, aż mech urośnie żeby wyciąć go, czy...

    Wyświetlenia: 2093 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Słaby rozwój roślin

    Akwarium od kilku lat. Oświetlenie led kombinowane. Wg info winno być w granicach 0,5-07W/l. Całość na zwykłym żwirku. Pojemność 120 l. Podmiany wody co tydzień po 20 litrów RO (mineralizowana). CO2 p...

    Wyświetlenia: 3305 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • tło z mchu 25l

    witam, posiadam akwarium 25l światło 2x po 7W. `Jak zrobić tło z mchu? Jakiego gatunku użyć? czy pistie mogą rosnąć jeśli akwarium ma pokrywę? jak to zrobić krok po krok po kroku by w tej wielkości ak...

    Wyświetlenia: 2427 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 6000K czy to dobra barwa w metalohalogenie ?

    Witam Mam w metalohalogenie żarnik VENTURE MH-DE 70W/UVS/FS/ 6K Mam pewne wątpliwości czy to dobra barwa bo słyszałem, że optymalna to 3-4k Producent sprzedaje również 3 i 4k W akwa ro...

    Wyświetlenia: 31366 | Odpowiedzi: 32 czytaj więcej...

  • Co to może być - białe frędzle ma mchu?

    Hej pytanie do ekspertów. Jak nazywa się ta roślina i czy to mogą być kwiaty? Czy to jest Mini Pearl Moss? 20210901_195127.jpg 20210901_195146.jpg

    Wyświetlenia: 2286 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Barwa led, a moc ogólna lampy.

    Cześć, Ostatnio natrafiłem na bardzo ciekawy zbiornik który zmusił mnie do ciekawych przemyśleń odnośnie ilości światła, a kondycji roślin. Zima się zbliża i plan na spore szkiełko w głowie... a wiad...

    Wyświetlenia: 3098 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • "Dark start" - start akwarium bez udziału światła.

    Pytanie do praktykantów ciemnego startu o spostrzeżenia.

    Wyświetlenia: 4000 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 6500k dwie żarówki a inna barwa

    Temat może mało akwarystyczny, ale miałem żarówkę elewacyjną, oznaczoną jako 6500k - cold white, wypaliła się kupiłem taką samą tylko innej firmy i światło już nie jest takie samo (dążę do bardzo zimn...

    Wyświetlenia: 1426 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Aquael leddy tube i sterownik światła

    Cześć Mam świetlówki led aquael leddy tube 10w. Czy jest jakiś sposób, żeby podłączyć je do sterownika światła? Chciałbym imitować wschody, zachody i światło księżyca w nocy...

    Wyświetlenia: 1033 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Mocowanie mchu do korzenia

    Czy można przymocować mech na klej kropelka do korzenia czy nie bardzo?

    Wyświetlenia: 866 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 294 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.