Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Angielskie nazwy...



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



11 sty 2017, 22:30 Angielskie nazwy...  (#1)  

Czesc. Pisze niestety z.... Anglii...mowie niestety bo sytuacja mnie zmusila do wyjazdu z kraju ale... nie o to chodzi. Chodzi o to, ze uwazam, ze wszyscy co nadaja swoim baniakom nazwy angielskie sa poprostu nienormalni. Pokazcie mi choc jeden zbiornik w Uk, ktory ma nazwe polska??? Wiecie, ze tu w radiu 100 procent muzy to angielska muza. Moze w koncu zaczniemy uzywac jezyka ojczystego a nie bedziemy szpanowac i jeszcze nie wiem co, mowiac po angielsku. To przykre i chore. Nalezy przemyslec sprawe i po polsku mowic i pisac. Pozdro.

xrrr82
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 lis 2013, 23:24

11 sty 2017, 22:34 Re: Angielskie nazwy...  (#2)  

Nie popadajmy w paranoję. Nie widziałem tu postów po angielsku, a nazwa baniaka jest indywidualną sprawa jego właściciela. Ja osobiście nie uważam tego za nienormalne ani dziwne.
Idąc tym tokiem myślenia, nicki użytkowników też powinny być po polsku.
Proponowałbym raczej żeby pisząc posty dbać o styl, gramatykę i ortografię, bo z tym jest naprawdę wielki problem.
Temat raczej do hydeparku niż na forum ogólne. :)
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

11 sty 2017, 22:40 Re: Angielskie nazwy...  (#3)  

Nie uważam aby to było coś nadzwyczajnego a tym bardziej chorego. Należymy do UE, a język angielski zaraz obok pewnie chińskiego jest najpopularniejszym językiem na Naszej planecie. Wiele z tych akwariów pokazanych tutaj bierze udział w międzynarodowych konkursach i jakoś nie wyobrażam sobie, aby ktoś na takim konkursie używał nazw w swoim ojczystym języku (np. z Azji).
Oczywiście język polski jest pięknym i trudnym językiem co pokazuje chociażby autor, który nie potrafi używać nawet polskich znaków i który ucieka z Polski (bo pewnie w Polsce nie ma pracy - co jest dla mnie oczywiście śmieszne), ale nie popadajmy w paranoje.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

11 sty 2017, 22:43 Re: Angielskie nazwy...  (#4)  

Nie byłbym taki radykalny. Apelowałbym raczej o umiar i używanie obcych słów i nazw w przypadkach gdy nie ma polskich odpowiedników.
W przypadku nazw nadawanych aranżacją, to być może autor "pokazuje" swoje akwaria nie tylko na polskich stronach, ale również na angielskojęzycznych. W takim wypadku jedna nazwa wydaję się bardziej praktycznym rozwiązaniem.


p.s.
Nie masz polskich znaków na klawiaturze? :roll:

Avatar użytkownika
woronov
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

11 sty 2017, 22:45 Re: Angielskie nazwy...  (#5)  

Tak, nie mam polskich znakow. Jest praca w Polsce , ale za ile?? Na godne normalne zycie nie starczy co?:) Nie rozsmieszaj mnie kolego

xrrr82
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 lis 2013, 23:24

11 sty 2017, 22:47 Re: Angielskie nazwy...  (#6)  

xrrr82 napisał(a):Tak, nie mam polskich znakow. Jest praca w Polsce jest, ale za ile?? Na godne normalne zycie nie starczy co?:) Nie rozsmieszaj mnie kolego

Ale duże litery chyba masz :) ?
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

11 sty 2017, 22:48 Re: Angielskie nazwy...  (#7)  

Jeśli ktoś chce wystawic akwa na arenie miedzynarodowej, spoko rozumiem, ale np. wylumacz mi czemu na witrynach sklepowych w Polsce pisze SALE zamiast wyprzedaz??? Co dla gosci z zagranicy hahaha

Juz nie bawmy sie w takich mega purystow jezykowych z przecineczkami i literkami na argumenty prosze:)

xrrr82
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 lis 2013, 23:24

11 sty 2017, 22:51 Re: Angielskie nazwy...  (#8)  

xrrr82 napisał(a):Jeli kto chce wystawic akwa na arenie miedzynarodowej spoko rozumiem ale np wylumacz mi czemu na witrynach sklepowych w Polsce pisze SALE zamiast wyprzedaz??? Co dla gosci z zagranicy hahaha

Raczej odbiegamy od tematu. Witryny sklepowe nie należą chyba do kręgu zainteresowań akwarystyki roślinnej.
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

11 sty 2017, 22:54 Re: Angielskie nazwy...  (#9)  

mirek5566 napisał(a):...
Raczej odbiegamy od tematu. Witryny sklepowe nie należą chyba do kręgu zainteresowań akwarystyki roślinnej.


A jak witryna jest z roślinkami na wystawie :D
Ostatnio edytowano 11 sty 2017, 22:55 przez woronov, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
woronov
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

11 sty 2017, 22:55 Re: Angielskie nazwy...  (#10)  

Ale naleza do kregu tematu, ktory tu poruszam :)

xrrr82
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 lis 2013, 23:24

11 sty 2017, 22:58 Re: Angielskie nazwy...  (#11)  

Gwoli ścisłości znaki polskie nie są sprawą klawiatury a oprogramowania, dostępne za darmo (wystarczy wejść w ustawienia).

@xrrr82 SALE ponieważ jest krótsze i można walnąć większymi literami w tej samej przestrzeni i bardziej się będzie rzucać w oczy.

Dodatkowo dochodzą gusta, w moim przypadku preferuje dużo zwrotów w języku angielskim gdyż dużo lepiej brzmią, dochodzi tu również moja zraza na niektóre translacje w filmach, w kinie czasami nie da się tego znieść.

Avatar użytkownika
Kwydin
Poznaje temat

Posty: 73
Dołączył: 31 lip 2016, 15:29

11 sty 2017, 22:59 Re: Angielskie nazwy...  (#12)  

Ten temat to był Twój pierwszy post na forum. Może masz jednak jakieś pytania dotyczące akwarystyki. Prawdopodobnie dzięki temu zarejestrowałeś się na forum, że nie jest Ci ona obca.

Avatar użytkownika
woronov
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

11 sty 2017, 23:01 Re: Angielskie nazwy...  (#13)  

Nie, no mam 2 akwa, ma sie rozumiec :)

xrrr82
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 lis 2013, 23:24

11 sty 2017, 23:03 Re: Angielskie nazwy...  (#14)  

To dlaczego o nich nie rozmawiamy?

Avatar użytkownika
woronov
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 28 sie 2015, 23:09
Miasto: Colchester

11 sty 2017, 23:04 Re: Angielskie nazwy...  (#15)  

W polsce jest praca. Jest bardzo duzo pracy, ale za jakie pieniadze?
Po 2 nie tylko praca sie liczy, ale ogolnie stopa zyciowa (opieka zdrowotna, podatki itp)
Nie kazdy za granicami kraju to idiota bez wyksztalcenia. Zycie uklada sie roznie. Tak poza tematem :)
Moje 112l - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/112l-zielono-mi-marcin-berdynski-73006.html

"Staraj sie pokazac to, czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczyl..." - Robert Bresson

Avatar użytkownika
Berdynek
Zainteresowany tematem

Posty: 207
Dołączył: 24 lut 2016, 00:22
Miasto: Cavaillon - Francja

Wspieram stronę kontem Premium

11 sty 2017, 23:06 Re: Angielskie nazwy...  (#16)  

Moim zdaniem to jest kwestia poczucia własnego patriotyzmu często mylona z kwestią poglądów politycznych. Bo trzeba rozdzielić szacunek i dumę z pochodzenia, szacunku języka ojczystego, pamietaniu o tradycji, symboli narodowych od pretensjonalnego podejścia do rządu, przepisów itp. Co innego jest zachowanie polskości a co innego podejście co mi ten kraj dał. Uważam, że w dzisiejszych czasach język angielski jest nadużywany w rozmowach, relacjach, wypowiedziach, gdzie nie musi być używany. Co do konkursów i nazw baniaków, to sytuacja tego wymaga ale na RA obcokrajowców niezauważyłem i nie rozumiem potrzeby używania zapożyczeń językowych. Jeśli kultura staje się zlepkiem innych kultur, to robi się nijaka. Oczywiście to jest skrajność, ale spójrzcie na inne kraje w Europie, dla mnie Francja, czy Niemcy są na dobrej drodze w tym kierunku, osobiście nie chciałbym byśmy również w tym kierunku podążali, po kropelce, niezauważalnie niczym automatyczna podmianka, niby wolno, ale po tygodniu woda wymieniona kilka razy. Rozpędziłem się trochę, trudno... To nie jest krytyka, ale mój osobisty pogląd i nie mam na celu krytykować czyjegoś punktu widzenia.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

11 sty 2017, 23:11 Re: Angielskie nazwy...  (#17)  

No widze, ze co niektorzy zaczaili o co mi ogolnie chodzi.

xrrr82
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 lis 2013, 23:24

11 sty 2017, 23:16 Re: Angielskie nazwy...  (#18)  

Jeśli ktoś chce wystawic akwa na arenie miedzynarodowej, spoko rozumiem, ale np. wylumacz mi czemu na witrynach sklepowych w Polsce pisze SALE zamiast wyprzedaz??? Co dla gosci z zagranicy hahaha


Widzę że pierwszy z brzegu argument uświadamiający Cię o sensie wykorzystywania języka angielskiego w nazewnictwie zbiorników w akwarystyce roślinnej, zmusza Cię do zmiany tematu na witryny sklepowe. No cóż, mieszkam w Poznaniu i owszem zdarzają się takie napisy (głównie w galeriach handlowych w sieciówkach które nie są polskimi sklepami) no ale cóż, nie tylko Polacy tam robią zakupy ... jest całe mnóstwo studentów i ludzi pracujących z zagranicy w Polsce, jak również przytoczonych przez Ciebie turystów.

Tak, nie mam polskich znakow. Jest praca w Polsce , ale za ile?? Na godne normalne zycie nie starczy co?:) Nie rozsmieszaj mnie kolego

Jestem przedsiębiorcą który boryka się z problemem braku chętnych do pracy. I nie chcę słyszeć o tym, że mało proponuję bo będę pluł w twarz ze śmiechu. Wielu Naszym rodakom się wydaje że im się "należy" - skończył zawodówkę, umie czytać i pisać i on chce 3000 na rękę bo jak nie to on ucieknie za granice. I owszem tam dostanie te trzy tysie na rękę ale większość z nich mieszka po 2-3 osoby w pokoju jedząc chleb który ma termin przydatności 1 miesiąc (nie oceniam Ciebie - wyrażam tylko swój pogląd).
Poruszyłeś bardzo skrajny pogląd sam będąc na marginesie. Cieszę się, że doceniłeś Nasz język dopiero po wyjeździe z Polski, tylko szkoda że dopiero teraz zaczynasz doceniać czym jest ojczyzna i jaki wkład w budowanie tej ojczyzny ma wypisywanie takich głupot zza granicy... Pozdrawiam

dla mnie offtopic (przepraszam) koniec tematu

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

11 sty 2017, 23:21 Re: Angielskie nazwy...  (#19)  

Wiesz cos w tym jest, ze docenia sie rzeczy kiedy mozemy na nie spojrzec z jakiejs perspektywy. Z tymi sieciowkami to mnie rozwalasz kolego. No chyba, ze u ciebie w miescie co drugi to muzulmanin mowiacy po angielsku, ktoremu trzeba wejsc do pupy to sie zgadzam. :)

A wy wszyscy przedsiebiorcy tfu tfu w Polsce to wlasnie zacznijcie placic normalne wynagrodzenia to ludzie nie beda zmuszani uciekac za granice.

xrrr82
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 21 lis 2013, 23:24

11 sty 2017, 23:33 Re: Angielskie nazwy...  (#20)  

Panowie nie schodźcie z tematu.
Spójrzcie teraz na stronę główną, na dział Najnowsze Akwaria i jak to wygląda?
Fajnie? Trochę przerażające :roll:
Ale cóż, nikt nikomu nie zabroni pisać po angielsku. :wink:

Avatar użytkownika
dadors
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 26 maja 2013, 10:12
Miasto: Iława











Powiązane tematy
  • Proszę o rozpoznanie nazwy roślinek

    Mogę prosić o rozpoznanie dwóch roślinek z pierwszego planu, ta z listkami z pierwszej fotki, i ta trawka z drugiej fotki. 20230923_120142_Easy-Resize.com.jpg 20230923_120241_Easy-Resize.com.jpg ...

    Wyświetlenia: 525 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 260l - Bez nazwy - stami

    No to wystartowałem. Dzien 2. Trzymajcie kciuki. Aquael Glossy 260 - 120x40x63 Oświetlenie - 5 belek aquael retrofit 18W 3xSunny+2xPlant Nawożenie - teraz tylko potas CO2 - z butli, 70 babli na minu...

    Wyświetlenia: 30591 | Odpowiedzi: 243 czytaj więcej...

  • Poszukuję nazwy rośliny

    Zwracam się do braci akwarystycznej z prośbą o pomoc. Zaciekwawiła mnie pewna roślina trawiasta, która jest pokazana na zdjęciu ale jak do tej pory nikt nie potrafił mi pomóc w jej zidentyfikowaniu. ...

    Wyświetlenia: 930 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Microbe-Lift zmienia opakowania i nazwy produktów

    nitrogen.jpg Zmiany w produktach Microbe-Lift: - produkty Microbe-lift stopniowo bedą zmieniać swoje etykiety na ich nową, uatrakcyjnioną wersję - niektóre produkty Microbe-lift stopniowo zmieni...

    Wyświetlenia: 5618 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • #2 jeszcze bez nazwy - majestro84

    Akwa zalane 3.11.2015 dopiero startuje, już niedługo opis i więcej zdjęć :)

    Wyświetlenia: 1325 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Rotala Maka Red - czy ma inne nazwy?

    To jak już spotkało się w jednym miejscu tylu specjalistów :wink: to pozwolę się zapytać o roślinę która przez sprzedawców nazywana jest Rotala Maka Red. Bardzo ładna ale trudno dostępna. Występuje ...

    Wyświetlenia: 672 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Moje rośliny -nazwy?

    Witam.Może ktoś pomóc mi określic nazwy roślin w moim 9nowym) akwarium. Z góry dziękuję.. :!: :!:

    Wyświetlenia: 515 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 081l - Jacek Pawłowski [bez nazwy]

    Aquarium Tank: 81 litrów 60x30x45cm,szyba Opti White 8mm,szafka "Niagata" 60x40x80cm. Filter System: Super Jet Filter ES-600 x 1szt. - wypełnienie [bio rio 1l.,cerambio 4l.,węgiel aktywowany "a...

    Wyświetlenia: 6382 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • 27l bez nazwy

    Dane o zbiorniku, który wystartował 22.01.2012 roku. Akwarium Float 27l Oświetlenie 18w BLAU Podłoże ADA Aqua Soill Amazonia Co2 Butla, podawane przez spiek ceramiczny 24h Filtracja Eheim 2213...

    Wyświetlenia: 2595 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Zna ktoś nazwy tych roślin ?

    Zna ktoś nazwy poniższych roślinek ? Nie jestem pewien jak się nazywają a do tego zaczęły "chorować" ...

    Wyświetlenia: 858 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: AquaMolitor, Grzegorz Geming i 431 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.