Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Akwarystyka a ekologia



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



12 sty 2020, 22:30 Re: Akwarystyka a ekologia  (#21)  

BOROTom napisał(a):Ale piszesz o pompie nie o fotowoltanice?
Jeśli 3 klimatyzatory w sumie mają 9kw to jest w nich moc😲
Ja mam jeden na klatce schodowej i w zamyśle ma ogarnąć cały dom. Zakładałem go z myślą tylko o klimie na lato (bo mam gaz) ale grzeje super. Mój ma 2,8kw.


Nie pisze o fotowoltanice, a o instalacji, wymiennik powietrza ma moc 9KW, zimą wystarcza to by ogrzać dom (temp. grzejników max. 40 stopni) natomiast latem pompa zasila 3 klimatyzatory. Generalnie nie pamiętam zimy mroźnej, podobno przy -19C mają uruchomić się grzałki, ale jeszcze mnie to nie spotkało.

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

12 sty 2020, 22:47 Re: Akwarystyka a ekologia  (#22)  

Mamy dwa różne urządzenia. Moje wisi na ścianie na zewnątrz jak zwykły parownik od klimy. Nie zasila instalacji grzewczej a jedynie wydmuchuje ciepło. Grzałki załączają się chyba przy - 10

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

12 sty 2020, 23:24 Re: Akwarystyka a ekologia  (#23)  

Być może, mój system składa się z wymiennika zainstalowanego na zewnątrz budynku, elektroniki/sterownika wewnątrz, podłączona jest do kaloryferów, bojlera oraz klimatyzacji. Masz ustawione włączenie grzałki przy -10 czy system nie wyrabia już w tej temperaturze i sam włącza ?

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

13 sty 2020, 00:42 Re: Akwarystyka a ekologia  (#24)  

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
marikfox napisał(a):To dlaczego my mamy najgorsze powietrze w Europie? Nie zebym sie czepial ale naprawde juz nie wiem.
Bo ludzie palą tym co mają pod ręką, z powodu braku kasy np. na węgiel lub na eko groszek.
Dokładnie tak. I nie pomogą tu żadne programy typu Kawka czy inna pierdziawka.

Avatar użytkownika
Skajor
Zainteresowany tematem

Posty: 282
Dołączył: 25 sty 2017, 14:51
Miasto: Poznań - Grunwald

13 sty 2020, 02:36 Re: Akwarystyka a ekologia  (#25)  

W UK palą śmieci w ogrodzie bo tak... Są bezpłatne miejsca gdzie można zawieźć duże gabaryty, mniejsze wywiozą spod domu, to potrafią je palić wuj wie czemu.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

13 sty 2020, 08:21 Re: Akwarystyka a ekologia  (#26)  

rafau napisał(a):Być może, mój system składa się z wymiennika zainstalowanego na zewnątrz budynku, elektroniki/sterownika wewnątrz, podłączona jest do kaloryferów, bojlera oraz klimatyzacji. Masz ustawione włączenie grzałki przy -10 czy system nie wyrabia już w tej temperaturze i sam włącza ?


Z tego co wiem włączają się automatycznie. Mam to od końca września więc jeszcze nie rozkminiłem dokładnie. Co do - 10 to taką informację zakodowałem z rozmowy z firmą, która montowała.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

13 sty 2020, 21:48 Re: Akwarystyka a ekologia  (#27)  

BOROTom napisał(a):
rafau napisał(a):Być może, mój system składa się z wymiennika zainstalowanego na zewnątrz budynku, elektroniki/sterownika wewnątrz, podłączona jest do kaloryferów, bojlera oraz klimatyzacji. Masz ustawione włączenie grzałki przy -10 czy system nie wyrabia już w tej temperaturze i sam włącza ?


Z tego co wiem włączają się automatycznie. Mam to od końca września więc jeszcze nie rozkminiłem dokładnie. Co do - 10 to taką informację zakodowałem z rozmowy z firmą, która montowała.


u mnie jest tak, że system ma wytrzymać przynajmniej do -19, wtedy uruchomi grzałki, póki co zimy nie ma i nie ma jak przetestować :)

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

14 sty 2020, 10:26 Re: Akwarystyka a ekologia  (#28)  

Rfck napisał(a):W UK palą śmieci w ogrodzie bo tak... Są bezpłatne miejsca gdzie można zawieźć duże gabaryty, mniejsze wywiozą spod domu, to potrafią je palić wuj wie czemu.


Nie plec glupot. W UK sa surowe kary za palenie czegokolwiek innego niz drewno. Sam bylem kiedys swiadkiem jak koles podpalil materac a za 5 minut juz mial policje w ogrodzie. Poza tym w UK kazdy ma w domu "Junkersa" na gaz i niezalezne ogrzewanie caly rok.

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 707
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

14 sty 2020, 10:52 Re: Akwarystyka a ekologia  (#29)  

marikfox napisał(a):
Rfck napisał(a):W UK palą śmieci w ogrodzie bo tak... Są bezpłatne miejsca gdzie można zawieźć duże gabaryty, mniejsze wywiozą spod domu, to potrafią je palić wuj wie czemu.


Nie plec glupot. W UK sa surowe kary za palenie czegokolwiek innego niz drewno. Sam bylem kiedys swiadkiem jak koles podpalil materac a za 5 minut juz mial policje w ogrodzie. Poza tym w UK kazdy ma w domu "Junkersa" na gaz i niezalezne ogrzewanie caly rok.
O przepraszam, nie w każdym bo ja i wiele innych domów/mieszkań ma bojlery/kuchenki, na prąd. U mnie gazu nie ma podłączonego.
A @Rfck pisał o paleniu śmieci na ogrodzie.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

14 sty 2020, 13:45 Re: Akwarystyka a ekologia  (#30)  

marikfox napisał(a):To dlaczego my mamy najgorsze powietrze w Europie? Nie zebym sie czepial ale naprawde juz nie wiem.


Bo na potęgę spalamy węgiel kamienny. Tu jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie. Samo wydobycie węgla kamiennego w Polsce to 63 mln ton (a przecież jeszcze go importujemy w 2018 prawie 20 mln ton) Niemcy faktycznie wydobywają najwięcej węgla brunatnego (około 150 mln ton rocznie lecz przekłada się to na 83 mln mieszkańców) ale z kamiennego zrezygnowali całkowicie a z brunatnego zamierzają zrezygnować w ciągu 20 lat. U nas planuje się wydobycie co najmniej do 2050 roku i to w momencie gdy trzeba kopać coraz głębiej i będzie to coraz droższe. Niestety przestawienie się na inną energetykę wymaga kosztów tu i teraz więc z polityków nikt się nie martwi jak to będzie wyglądało za lat 10 czy 20 bo wiadomo, że to już "inna kadencja będzie".

Dodatkowo zużycie węgla w Niemczech to głównie energetyka, u nas w sporej części jest to opalanie domów i niska emisja - która bardziej przyczynia się do tego czym oddycha się na poziomie gruntu.

Inna sprawa, że w Polsce, zwłaszcza w biedniejszych regionach ludzi zwyczajnie nie stać na opalanie gazem czy inwestycje w pompy ciepła. Dla starych nieocieplonych budynków wzrost kosztów może być bardzo duży a ogrzanie domu zimą to przecież nie jest fanaberia.

I wreszcie trochę tu dokładają różne alarmy smogowe, przez swój dogmatyzm żądające całkowitego zakazu spalania węgla co rodzi sprzeciwy. Podczas gdy samo stosowanie górnego spalania pozwala na bezkosztowe ograniczenie emisji ponad dwa razy a zastosowanie pieców klasy piątej ogranicza emisję 30 razy przy relatywnie niewielkim wzroście nakładów na ogrzewanie (poza kosztem wymiany pieca na nowy)

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

14 sty 2020, 18:25 Re: Akwarystyka a ekologia  (#31)  

marikfox napisał(a):
Rfck napisał(a):W UK palą śmieci w ogrodzie bo tak... Są bezpłatne miejsca gdzie można zawieźć duże gabaryty, mniejsze wywiozą spod domu, to potrafią je palić wuj wie czemu.


Nie plec glupot. W UK sa surowe kary za palenie czegokolwiek innego niz drewno. Sam bylem kiedys swiadkiem jak koles podpalil materac a za 5 minut juz mial policje w ogrodzie. Poza tym w UK kazdy ma w domu "Junkersa" na gaz i niezalezne ogrzewanie caly rok.


Ty mówisz o ogrzewaniu, ja mówię o paleniu śmieci na zewnątrz, w ogrodzie.
Poza tym ja mieszkam na wiosce, stąd wynika zapewne różnica.
Wiem jak działa ogrzewanie w UK bo mieszkam tu parę lat.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

14 sty 2020, 18:25 Re: Akwarystyka a ekologia  (#32)  

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
marikfox napisał(a):
Rfck napisał(a):W UK palą śmieci w ogrodzie bo tak... Są bezpłatne miejsca gdzie można zawieźć duże gabaryty, mniejsze wywiozą spod domu, to potrafią je palić wuj wie czemu.


Nie plec glupot. W UK sa surowe kary za palenie czegokolwiek innego niz drewno. Sam bylem kiedys swiadkiem jak koles podpalil materac a za 5 minut juz mial policje w ogrodzie. Poza tym w UK kazdy ma w domu "Junkersa" na gaz i niezalezne ogrzewanie caly rok.
O przepraszam, nie w każdym bo ja i wiele innych domów/mieszkań ma bojlery/kuchenki, na prąd. U mnie gazu nie ma podłączonego.
A @Rfck pisał o paleniu śmieci na ogrodzie.


Osz kurde, to pewnie niezłe masz rachunki za ogrzewanie w zimę..

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

14 sty 2020, 19:21 Re: Akwarystyka a ekologia  (#33)  

Rfck napisał(a):
Krzysztof Radziszewski napisał(a):
marikfox napisał(a):[quote="Rfck"]W UK palą śmieci w ogrodzie bo tak... Są bezpłatne miejsca gdzie można zawieźć duże gabaryty, mniejsze wywiozą spod domu, to potrafią je palić wuj wie czemu.


Nie plec glupot. W UK sa surowe kary za palenie czegokolwiek innego niz drewno. Sam bylem kiedys swiadkiem jak koles podpalil materac a za 5 minut juz mial policje w ogrodzie. Poza tym w UK kazdy ma w domu "Junkersa" na gaz i niezalezne ogrzewanie caly rok.
O przepraszam, nie w każdym bo ja i wiele innych domów/mieszkań ma bojlery/kuchenki, na prąd. U mnie gazu nie ma podłączonego.
A @Rfck pisał o paleniu śmieci na ogrodzie.


Osz kurde, to pewnie niezłe masz rachunki za ogrzewanie w zimę..[/quote]Nie ma tragedii, żona płaci.
Ale zdziwisz się, bo dostała zwrot £1000 za ostatni rok z powodu nadpłaty. Płacimy ryczałtem za wodę i prąd, a żarówki gdzie mogłem zmieniłem z halogenowych na LED. W sypialni praktyczne nie grzejemy, bo zbiornik robi robotę. Jedynie w salonie/kuchni i u teściów. Także naprawdę nie ma źle.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

16 sty 2020, 05:58 Re: Akwarystyka a ekologia  (#34)  

Ja żarówki też już dawno pozmieniałem na LED.
1000 Zwrotu :O żeby tyle uzbierać to trzeba jednak sporo płacić miesięcznie..

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

16 sty 2020, 08:41 Re: Akwarystyka a ekologia  (#35)  

Rfck napisał(a):Ja żarówki też już dawno pozmieniałem na LED.
1000 Zwrotu :O żeby tyle uzbierać to trzeba jednak sporo płacić miesięcznie..
£270 miesięcznie, to dużo? Bo ja się nie znam.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

16 sty 2020, 18:12 Re: Akwarystyka a ekologia  (#36)  

Te 270 wychodzi na czysto po zwrocie, czy tyle płacisz i dostałeś jeszcze zwrot 1000 ?
Zależy od wielkości domu, ale ja płacę połowę tego w zimę, trochę mniej jak nie grzeje. Ja mam combi boiler, więc grzanie wody i ogrzewanie jest gazowe, kuchenke mam na gaz, piekarnik na prąd.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

17 sty 2020, 00:02 Re: Akwarystyka a ekologia  (#37)  

Rfck napisał(a):Te 270 wychodzi na czysto po zwrocie, czy tyle płacisz i dostałeś jeszcze zwrot 1000 ?
Zależy od wielkości domu, ale ja płacę połowę tego w zimę, trochę mniej jak nie grzeje. Ja mam combi boiler, więc grzanie wody i ogrzewanie jest gazowe, kuchenke mam na gaz, piekarnik na prąd.
£ 270 normalnie płatne co miesiąc. A zwrot to taki bonus ostatnio wyszedł. Mieszkanie dwie sypialnie/dwie łazienki i living room z kuchnią, a i korytarza kawałek. Także łącznie około 70m2. Większość to living room.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

20 sty 2020, 18:40 Re: Akwarystyka a ekologia  (#38)  

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
marikfox napisał(a):. Ja w polsce nie mieszkam i moje akwa smiga na energii z elektrownii atomowej.
Chcesz zmienic Polske z czarnego punktu na mapie na zielony to idz na wybory i madrze zaglosuj.



Powiedz to tym z Fokushimy czy im tak zielono

waldimaszewski
Poznaje temat

Posty: 78
Dołączył: 02 maja 2018, 15:28

15 lut 2020, 16:07 Re: Akwarystyka a ekologia  (#39)  

W historii mielismy tylko dwie tragedie z elektrowniami atomowymi. Rocznie umieraja setki tysiecy ludzi z powodu powiklan zwiazanych z zanieczyszczeniem powietrza poprzez spalanie wegla. W samej Polsce to okolo 50tys rocznie. Pomnoz sobie to przez dziesiatki lat i porownaj z liczba ofiar w Fokushimie i Czarnobylu.

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 707
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

15 lut 2020, 17:46 Re: Akwarystyka a ekologia  (#40)  

marikfox napisał(a):W historii mielismy tylko dwie tragedie z elektrowniami atomowymi. Rocznie umieraja setki tysiecy ludzi z powodu powiklan zwiazanych z zanieczyszczeniem powietrza poprzez spalanie wegla. W samej Polsce to okolo 50tys rocznie. Pomnoz sobie to przez dziesiatki lat i porownaj z liczba ofiar w Fokushimie i Czarnobylu.
Zanieczyszczenie powstaje z produkcji prądu, z produkcji ogrzewania, z samochodów i ich silników spalinowych i z wielu innych składników...
O Czarnobylu jest świetny serial na HBO, wg ZSRR zginęło bodajże 37 osób, wg filmu opartego na faktach z tego co pamiętam prawie 2000 razy więcej..
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13











Powiązane tematy
  • Akwarystyka morska

    Witam. Nie dawno pytałam się was o kwestie krewetek. Miałam zamiar założyć sobie krewetkarium. Jednak zrezygniwałam, ale pomyślałam że nie próbowałam jeszcze jednej dziedziny, akwarystyki morskiej. Po...

    Wyświetlenia: 3185 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Spotkanie Z Akwarystyką

    Dzień dobry ,jestem laikiem lub początkującym amatorem , nie mam zielonego pojęcia o co chodzi w akwarystyce .Chciałbym zacząć z swoim pierwszym akwarium za ok miesiąc ,lecz nie wiem co kupić jakie ro...

    Wyświetlenia: 4656 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Akwarystyka, czyli cierpliwie i do celu - akwarium w ścianie

    Witajcie, niniejsze forum studiuję od ponad miesiąca, mimo wszystko, jest to mój pierwszy post, a zarazem okazja na przywitanie się. Na wstępie po krótce przedstawie mój poziom zaawansowania w dziedzi...

    Wyświetlenia: 3447 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • Nowa przygoda z akwarystyką

    Witam Piszę tego posta ponieważ chciałbym, żebyście mnie wsparli swoją cenną wiedzą i doświadczeniem. Równo miesiąc temu wystartowałem z moim nowym hobby. Jest to akwarium 54L Do startu użyłem podłoża...

    Wyświetlenia: 772 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Darek - moja przygoda z akwarystyką

    Hej :) Na wstępnie chciałbym Was wszystkich serdecznie przywitać. Jestem już tutaj od jakiegoś czasu, ale to mój pierwszy post. Jakiś czas temu w mojej głowie urodził się pomysł aby postawić dekorac...

    Wyświetlenia: 7178 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • 72l - Początek przygody z akwarystyką - Beater

    Witajcie! Założyłem swoje pierwsze akwarium, przed założeniem dużo czytałem wszelkich informacji na różnych forach ale między innymi RA. Jak już uzbierałem odpowiednie środki do zakupu sprzętu to rusz...

    Wyświetlenia: 6641 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 112l - Początek przygody z akwarystyką - Rusek

    Witam. Na początku chciałbym wszystkich serdecznie przywitać i pokazać moje pierwsze w życiu akwarium. Zbiornik założony 22 grudnia 2013 roku. Objętość - 112l Wymiary - 80x35x40 Oświetlenie- 3x24W ...

    Wyświetlenia: 3674 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Akwarystyka na wesoło: Stach&Stach

    http://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-fp-stach-6ed4bdeb9065566b1dc8e86e8c559d3c.jpg Zapraszamy do obejrzenia zabawnych filmów omawiających najważniejsze działy akwarystyki. Cz...

    Wyświetlenia: 1709 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 240l - Moja przygoda z akwarystyką - "OLERAFOWE" iwagumi

    Witam. Akwarystyką zajmuję się kilka lat. Pierwszym baniczkiem była roślinna 112-ka ktorą prowadziłem przez rok a wygladała ona tak: http://img.tapatalk.com/d/14/04/13/u6y3ezev.jpg P...

    Wyświetlenia: 5556 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Kolarstwo i akwarystyka roślinna

    http://www.roslinyakwariowe.pl/images/stories/wiadomosci/2011-sierpien/kolarstwo.jpg Wielu akwarystów promuje akwarystykę roślinną podczas różnorodnych imprez sportowych, zapraszamy do obejrzenia j...

    Wyświetlenia: 702 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: AquaMolitor, Grzegorz Geming i 399 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.