Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Akwarystyczne fakty i mity



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



14 kwi 2021, 08:39 Akwarystyczne fakty i mity  (#1)  

Cześć!

Zdecydowałem się założyć ten temat, w którym mam nadzieję uda nam się zebrać i wyjaśnić powielane mity a także zidentyfikować produkty o wielkim marketingu a słabym działaniu.

Na początek proponuję powszechnie używany preparat marki Seachem - Prime i rzeczowo przeprowadzone doświadczenie sugerujące, że ten nie posiada gamy właściwości deklarowanych przez producenta:

https://aquariumscience.org/index.php/5 ... -and-safe/

Marketing wykorzystuje tutaj fakt, że większość akwarystów na świecie ma w kranie wodę o wysokim ph.


Jako bonus dorzucam temat płukania mediów z filtra w wodzie z kranu :D Paradoksalnie, utarte schematy zabraniające tego mają rację, ale tylko w świecie w którym wszystko ma jedynie dwa kolory. Żeby chlor w wodzie kranowej zabił bakterie natychmiast, potrzebne są jego bardzo duże stężenia lub bardzo długi czas ekspozycji mediów na taką wodę (np. godzina, dwie, trzy).

Podsyłam dwa artykuły w temacie:

https://aem.asm.org/content/aem/57/11/3399.full.pdf

https://www.epa.gov/sites/production/fi ... tion_1.pdf

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

14 kwi 2021, 10:55 Re: Akwarystyczne fakty i mity  (#2)  

Dzięki za fajne materiały.

Odnośnie wpływu chlorowanej wody na bakterie warto zwrócić uwagę na metodykę badań.
Wcześniejsze badania Wolfe et al. (13) wykazywały większą śmiertelność bakterii niż w rzeczowym artykule, ale odnosiły się do kultur hodowlanych - nie próbek pobranych z natury.
Niemniej jednak wykresy wyraźnie wskazują iż przy krótkiej ekspozycji, śmiertelność bakterii jest nieznaczna i to przy stężeniu 10-krotnie wyższym niż występujące w wodzie kranowej.

Pozostaje tylko jeden aspekt, wart przebadania.
Jak długo cząsteczki wody z rozpuszczonym chlorem mogą być zatrzymywane w kanalikach wkładów biologicznych zanim dojdzie do wyrównania stężeń i uwolnienia go do wody akwariowej. W takich warunkach mogą dosyć długo być zatrzymywane w bezpośrednim kontakcie kultur bakteryjnych.

Dlatego mimo wszystko radziłbym płukanie wkładów ceramicznych w wodzie z akwarium, a waty, gąbki i wszelkiej maści prefiltry do których potrzebujemy szybkiego i wygodnego dostępu oraz czyścimy je o wiele częściej - można płukać bez problemu pod kranem.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

15 kwi 2021, 11:20 Re: Akwarystyczne fakty i mity  (#3)  

Pewnie że tak. Jest to o wiele bardziej komfortowe i niejednokrotnie także bardziej efektywne, niż płukanie w wiadrze.

Przymierzam się właśnie do zbadania pod mikroskopem a tym samym porównania: Matrixa i pumeksu ogrodniczego, choć podejrzewam już jaki będzie wynik obserwacji.


Piotr Baszucki napisał(a):Dlatego mimo wszystko radziłbym płukanie wkładów ceramicznych w wodzie z akwarium, a waty, gąbki i wszelkiej maści prefiltry do których potrzebujemy szybkiego i wygodnego dostępu oraz czyścimy je o wiele częściej - można płukać bez problemu pod kranem.

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

15 kwi 2021, 12:59   (#4)  

Jeszcze trzeba by się dowiedzieć, czy nasza woda w kranie jest rzeczywiście chlorowana ;) Bo zdaje mi się, że nie zawsze jest to stosowane.

pk77
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 19 lis 2014, 13:29

15 kwi 2021, 14:03 Re: Akwarystyczne fakty i mity  (#5)  

Woda jest ozonowana. Jednak - w przypadku starych instalacji wodno-kanalizacyjnych, czyli np. u mnie - w centrum miasta, dodatkowo się ją chloruje.

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

15 kwi 2021, 16:29 Re: Akwarystyczne fakty i mity  (#6)  

AquaMolitor napisał(a):Pewnie że tak. Jest to o wiele bardziej komfortowe i niejednokrotnie także bardziej efektywne, niż płukanie w wiadrze.

Przymierzam się właśnie do zbadania pod mikroskopem a tym samym porównania: Matrixa i pumeksu ogrodniczego, choć podejrzewam już jaki będzie wynik obserwacji.


Piotr Baszucki napisał(a):Dlatego mimo wszystko radziłbym płukanie wkładów ceramicznych w wodzie z akwarium, a waty, gąbki i wszelkiej maści prefiltry do których potrzebujemy szybkiego i wygodnego dostępu oraz czyścimy je o wiele częściej - można płukać bez problemu pod kranem.


Czekam, choć pumeks i tak już wylądował w kuble,tzn w filtrze 😀

Avatar użytkownika
nuendo
Stały bywalec

Posty: 328
Dołączył: 10 lis 2015, 20:02
Miasto: Wrocław

16 kwi 2021, 13:40 Re: Akwarystyczne fakty i mity  (#7)  

Mnie natomiast ciekawi na jak długo można wyłączyć filtry, oraz jak długo media mogą być wyjęte z wody. Coś ktoś?

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

16 kwi 2021, 14:19 Re: Akwarystyczne fakty i mity  (#8)  

Czytałem artykuł z tym związany (chyba na Barr report). Postaram się go odszukać w wolnej chwili.

Generalnie trudno jest zabić bakterie wyłączając filtr. Wszystko zależy od konkretnych szczepów (jest ich tak wiele, że nazwy są nie do spamiętania po jednorazowej lekturze). Sprawa wygląda tak, że kiedy w kuble zostaje wykorzystany cały tlen, bakterie nie umierają, tylko przechodzą w stan hibernacji a aktywność rozpoczynają szczepy beztlenowe. Co ciekawe - niektóre gatunki, kiedy brakuje tlenu są w stanie zmienić dietę np. na azot :) Inna sprawa to włączenie takiego filtra po X godzinach czy dniach - tutaj nie mam pojęcia.


derag0n napisał(a):Mnie natomiast ciekawi na jak długo można wyłączyć filtry, oraz jak długo media mogą być wyjęte z wody. Coś ktoś?

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

16 kwi 2021, 15:06 Re: Akwarystyczne fakty i mity  (#9)  

Pytam, ponieważ w likwidowanym 112l mam 2x 2422 i kiedyś po serwisie akwa zapomniałem jeden filtr włączyć. A skapnąłem się dopiero po tygodniu przy następnym serwisie ;) Efekt był taki, że kiedy go załączyłem, to smród jaki powstał w akwa i się ulotnił można porównać tylko i wyłącznie do wzmocnionego smrodu ludzkiego kału.
Szybka podmiana 70%, dzień później jeszcze jedna 50%. Skutków tego nie miałem wprawdzie żadnych i chyba to było moim największym zaskoczeniem.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

"Nieprzyjemny zapach" pasuje do działalności bakterii bezltenowych.


derag0n napisał(a):Pytam, ponieważ w likwidowanym 112l mam 2x 2422 i kiedyś po serwisie akwa zapomniałem jeden filtr włączyć. A skapnąłem się dopiero po tygodniu przy następnym serwisie ;) Efekt był taki, że kiedy go załączyłem, to smród jaki powstał w akwa i się ulotnił można porównać tylko i wyłącznie do wzmocnionego smrodu ludzkiego kału.
Szybka podmiana 70%, dzień później jeszcze jedna 50%. Skutków tego nie miałem wprawdzie żadnych i chyba to było moim największym zaskoczeniem.

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

W świetle ostatniego zapytania na forum dotyczącego PowerSandu Ady, wrzucam artykuł z analizą składu tego substratu a także Amazonii:

https://barrreport.com/articles/ada-aqu ... issue-1.9/

Wychodzi na to, że dodają tam makro w proporcjach właściwych dla roślin lądowych :) Dużo marketingu w tym substracie. Można z powodzeniem wykonać go samodzielnie mieszając pumeks, bakterie w proszku, węgiel aktywny (ADA pisze że to jest węgiel "bambusowy", przy czym ten materiał jest wytwarzany z różnych źródeł i sądzę iż wystarczy zadbać o węgiel dobrej jakości) i nawóz makro lub zawartość kapsułek odżywczych.

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

AquaMolitor napisał(a):Woda jest ozonowana. Jednak - w przypadku starych instalacji wodno-kanalizacyjnych, czyli np. u mnie - w centrum miasta, dodatkowo się ją chloruje.



nie koniecznie gdy ktoś ma wodę z włąsnej studi nie jest ona hlorowana

jupil
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 26 kwi 2021, 12:09

W świetle ostatniej ankiety dotyczącej mediów filtracyjnych, chciałbym podzielić się z Wami ciekawym artykułem z sieci na który trafiłem. Jest to ciekawe moim zdaniem porównanie efektywności biologicznej filtracji gąbki 30ppi z Matrixem, Biohome i innymi:

https://aquariumscience.org/index.php/7-filter-media/

Zachęcam Was do dyskusji i dzielenia się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami.

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Gdyby komuś nie chciało się klikać, jest inny artykuł poświęcony "skuteczności" BioHome w procesie denitryfikacji:

https://aquariumscience.org/index.php/7 ... ing-media/

Warto przeczytać całość. Suchej nitki nie ma.

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

@AquaMolitor
Przebrnąłem niegdyś przez oba artykuły...
Mediów ceramicznych spróbowałem, używam, ale podchodzę bez zbędnego nabożeństwa i bez zapału neofity ;-)
Kiedyś pisałem już w innym poście, że w moim pierwszym, ramowym akwarium działał napędzany jakimś rzemieślniczym brzęczykiem filtr wykonany w całości ze szkła - teraz pewnie byłby uznany za super cool na równi z ADA ;-)
Pierwotnie do filtra dodano w zestawie jakąś watę, ale gdy się zużyła, za wkład służyły nylonowe pończochy...
I ten filtr dawał radę...
Tak pięknie było w latach '70 :-)

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

@FoCuS_PL

:D

Ja miałem za szczeniaka cały mini-regał akwariów (hodowałem też traszki na filtrach napędzanych ruskimi brzęczkami - ak głośnymi, że szyby wibrowały razem z nimi) a ostatecznie - moją wielką dumę: 200L od Aquaela (wtedy 200L robili z 8mm ze wzmocnieniami i to akwarium trzymało grubo ponad dekadę. Taka była jakość), którą napędzał filtr (też Aquaela! Fat - nie pamiętam dokładnie). Czego tam nie miałem :D Wszystko na jednej gąbce. Oczywiście do wielu rzeczy bym dzisiaj tak lekkomyślnie nie podszedł jak wtedy.

Niemniej - dzisiaj mamy nie tylko sprzęt, ale i niemalże nieograniczony dostęp do wiedzy (choć niektórzy wolą na komórkach oglądać filmy z kotami).

Też mam media biologiczne w filtrach (pumeks), ale zaczynam się powoli zastanawiać po co (tym bardziej, że bakterie preferują zewnętrze powierzchnie a nie jak twierdzą producenci - wewnętrzne pory, co jest spójne z preferencjami życiowymi nitrosomonas, nitrococcus, nitrobacter i nitrocystis) :D Wiesz...taka akwarystyczna sansara :)

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

W zdolność mediów do tworzenia się w nich stref beztlenowych to ja nigdy nie wierzyłem
Z tego co się orientuję to można zrobić dodadkowe wyjście z filtra do którego podłączamy np 20m węża zwiniętego przez który będzie bardzo pomału płynąć woda
Na tyle wolno aby się wytworzyły bskterie beztlenowe
Sam tego nie próbowałem ale są tacy co twierdzą że to działa


Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Tak. Teoretycznie taką filtrację można osiągnąć na zwykłym filtrze kubełkowym. Idea polega na tym, aby przepływ był na tyle wolny, by cały tlen został zużyty zanim trafi do ostatniego kosza. Filtracja z wężem działa na tej samej zasadzie.



prot napisał(a):W zdolność mediów do tworzenia się w nich stref beztlenowych to ja nigdy nie wierzyłem
Z tego co się orientuję to można zrobić dodadkowe wyjście z filtra do którego podłączamy np 20m węża zwiniętego przez który będzie bardzo pomału płynąć woda
Na tyle wolno aby się wytworzyły bskterie beztlenowe
Sam tego nie próbowałem ale są tacy co twierdzą że to działa


Wysłane z POT-LX1 przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

18 lis 2022, 17:55 Akwarystyczne fakty i mity  (#19)  

Dziś wrzucam badanie dotyczące antybakteryjnych właściwości liści ketapangu:

https://www.researchgate.net/publicatio ... tappa_Linn

Tylko bardzo wysokie stężenia tanin miały niewielki wpływ na bakterie. Problem polega na tym, że badaczka użyła suszonego wyciągu z liści aby uzyskać takie nasycenie (które przy okazji zabija ryby). :)

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23











Powiązane tematy
  • Test Zoolek NO3 - fakty i mity

    Witam. Ponieważ po internecie krążą różne opinie na temat testów Zooleka, postanowiłem sam sprawdzić, czy rzeczywiście jest aż tak zły jak są o nim opinie :) Przeprowadziłem "kalibrację" tes...

    Wyświetlenia: 31231 | Odpowiedzi: 106 czytaj więcej...

  • Akwarystyczne prezenty dla aquascapera

    https://www.youtube.com/watch?v=ao3NpiihfQ8 Zapraszam do obejrzenia filmiku GreenAqua :)

    Wyświetlenia: 636 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Dyskowce - akwarium roslinne Prawda i Mity

    Pod innym tematem powstał pomysł na założenie osobnego wątku odnośnie dyskowców w akwariach roślinnych. Postanowiłem rozwinąć watek i mam nadzieje ze wielu z Was będzie zainteresowanych tym tematem ty...

    Wyświetlenia: 105750 | Odpowiedzi: 334 czytaj więcej...

  • UV - prawda i mity

    Wiem, że temat był już wielokrotnie poruszany na forum. Jednakże chciałbym zebrać podsumowanie tego zagadnienia. A cała sprawa rozpoczęła się od jakiegoś czasu gdyż mam spore kłopoty z glonami a to pr...

    Wyświetlenia: 34037 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Narzędzia akwarystyczne

    https://www.youtube.com/watch?v=kLxcjafaXkU Zapraszam do obejrzenia i dyskusji.

    Wyświetlenia: 2230 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Test Zoolek Fe - fakty

    Witam. Nadszedł czas na ocenę wiarygodności testu ZOOLEK Fe do oznaczania stężenia żelaza w wodzie. Zasada testu polega na tworzeniu barwnych związków kompleksowych (prawdopodobnie z użyciem jakiegoś...

    Wyświetlenia: 7394 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Test Zoolek PO4 - fakty

    Witam. Kolejnym testem, który sprawdziłem jest test ZOOLEK PO4 (data ważności 06.2018). Metodyka i sposób przeprowadzenia eksperymentów jest podobny do tych, które robiłem dla testu ZOOLEK NO3. Sprzę...

    Wyświetlenia: 11066 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Laboratorium akwarystyczne Zoolek

    https://www.youtube.com/watch?v=77hf0kiS45w Zoolek przygotował "Laboratorium Akwarystyczne - co w wodzie piszczy?" 24-25 marca w Kompleksie Świętokrzyska Polana odbyła się duga Wystawa Ak...

    Wyświetlenia: 2907 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jezioro Malawi - fakty i ciekawostki

    https://www.youtube.com/watch?v=_LY9kvbUcVg Zapraszam do obejrzenia kolejnego filmu z serii AkwaGadka.

    Wyświetlenia: 578 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Konkurs Tetra Akwarystyczne Inspiracje

    akwarystyczne-inspiracje.jpg W dniach 19 września - 31 października można zgłaszać swoje prace do konkursu Tetra Akwarystyczne inspiracje. Do wygrania atrakcyjne nagrody m.in. karty premiowe o wart...

    Wyświetlenia: 12693 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kamil piputa, Naleśnik Akwariowy i 400 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.