Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Akwarium z Paletkami - nowy projekt



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Ja się nie obrażam. Za to Ty piszesz na forum chyba po to żeby uzyskać jakieś informacje a później ich nie przyjmujesz i robisz po swojemu. Twoja sprawa. Wiesz po co robi się kwarantannę? Po to żeby sprawdzić czy ryba nie choruje. Nikt nie kupuje zwierząt po to żeby je faszerować chemią. Skąd wiesz czy kupując palety nie przyniesiesz syfu do neonów np. jakiś konflikt. Lepiej przygotuj się właśnie na konflikt bakteryjny pasożyty to inna bajka i nie trzeba wcale być taki ostrożny. U mnie na ładnych kilka lat hodowania palet padło może ze 3 na wiciowce bo byłem nie doinformowany, za to po konflikcie bakteryjnym wyleciało mi 80%obsady.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Ale w ogóle nie zadałem pytania na temat używania metronidazolu i innych tego typu rzeczy. Ryby kupuję po to żeby ich nie leczyć. Dlatego leczeniu poddałem aktualna obsadę. Z konfliktem bakteryjnym poradzę sobie przy pomocy nadmanganianu potasu.

Może i przesadzam z tymi środkami ostrożności, ale kilka miesięcy temu na jakąś dziwną chorobę padło mi 8 z 10 altumów peruwiańskich. Te środki ostrożności niewiele mnie kosztują. Poświęcam przy tym głównie swój czas. Jeśli coś pójdzie nie tak, to przynajmniej będę mógł wykluczyć pasożyty i bakterie.

Dzięki za odwiedź w sprawie krewetek. O to mi chodziło. To dla mnie bardzo ważna informacja.

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Jak już napisałem pozbycie się pasożytów w 100 % moim zdaniem graniczy z cudem a już napewno w akwarium ogólnym. Jak coś pójdzie nie tak to pewny będziesz dopiero jak zbadasz rybę pod mikroskopem.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Jak coś pójdzie nie tak, to pewnie zbadam rybę pod mikroskopem i dowiem się co jej dolegało. Palety to zbyt szlachetne ryby, żeby narażać je na niepotrzebny stres.

Jutro zalewam zbiornik i rozpoczynam szybki cykl azotowy.

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Widziałem się dzisiaj z hodowcą krewetek. Okazuje się, że krewecie mogą mieć przywry. Okolice pyska lub siodełka. Biaława ruszająca się "narośl", ale to bardzo sporadyczne przypadki. Jak niczego takiego nie widzisz to jest ok.
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

Pięknie! I to jest odpowiedź. Nie potrafiłem odnaleźć nawet w internetach odpowiedzi na to pytanie. Naprawdę bardzo dziękuję!

Moje krewetki są zdrowe.

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Po ostatniej akcji z moimi krewetkami (Blue bolt) nie jestem przekonany co do ich "czystości".
W ciągu tygodnia padło mi 70% dorosłych - przyczyna nieznana, trupki też jakoś tak dziwnie wyglądały.
Oglądałem je ale nic nie było na oko widać.
Maluchów i podrostków nie ruszyło, chodzi ich cała chmara.

Akwarium miałem "sterylne" a teraz mam w nim tyle życia, że aż się zastanawiałem skąd to wszystko przylazło :D - ale przestałem z tym walczyć :lol:

Avatar użytkownika
Akaruz
Znający temat

Posty: 1142
Dołączył: 08 kwi 2017, 16:36
Miasto: Kraków

Wszystko można przynieść z roślinami, rybami, używanym sprzętem. Ogólnie większość bakterii nie zrobi rybom krzywdy, ale mam jakieś duże obawy, że coś pójdzie nie tak, jak powinno i wolę zachować wszelkie środki ostrożności.

Do zbiornika właśnie leje się woda. Podłącze jeszcze tylko węże do filtrów, podgrzeję wodę i przetestuję szybki sposób na cykl azotowy z zastosowaniem amoniaku do pieczenia i bakterii. Ciekawy jestem co z tego wyjdzie

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Internety są tyle warte ile wiedza i odpowiedzialność ludzi piszących. Najczęściej niewiele niestety.
Trzy tygodnie temu wpuściłem krewetki do zbiornika z 2 helmetami. Po tygodniu widzę, że coś małego łazi po szybie. Myślę sobie: cud, malutki helmet. Jednak nie jest to helmet. Jak się ten ślimak dostał do zbiornika nie wiem. Wpuszczałem same odcedzone krewetki.
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

Ślimaki czasami biorą się zupełnie znikąd. Ja pogodziłem się z ich istnieniem a na pewnym etapie uznałem, że są całkiem potrzebne i specjalnie wrzuciłem je do nowo założonego akwarium. Myślę, że nie ma co z nimi walczyć na siłę. Przynajmniej do czasu, póki ich liczebność da się opanować

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

W ubiegłym roku przeżyłem plagę zatoczków, dziękuję bardzo za takie "przyjemności".
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

Haha to faktycznie musiały dać Ci popalić.

A ja rozpoczynam test.
Dzień 1. Amoniak wsypany. 1 gram na 100 litrów wody. Dałem łącznie 3 gramy. Za chwilę wleję jeszcze bakterie. Jutro wieczorem kolejna dawka. Ciekawe po ilu dniach zaskoczy cykl azotowy.

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Dzień drugi. Kolejna porcja amoniaku. 1 gram na 100 litrów. Bakterii nie daję. Wczorajsza dawka powinna wystarczyć. Temperatura wody 28 stopni. Podobno przy 30 bakterie rozwijają się najszybciej i być może podwyższę do tego poziomu.

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Powiem Wam szczerze, że eksperyment się nie udał. W trzecim dniu dodałem jeszcze dawkę amoniaku a w piątym zrobiłem pierwsze badanie wody. NH4/NH3 na teście zooleka wyszło poza skalę. NO2 w ogóle się nie wytworzyło, co było celem na ten tydzień. No nic, zrobię konkretną podmianę żeby zbić poziom amoniaku w wodzie i dodam kolejne bakterie Prodibio Biodigest. Być może coś ruszy. Nie wiem czy nie popełniłem jakiegoś błędu. Mogłem dodać za dużo amoniaku, za mało bakterii, na pewno coś poszło nie tak. Mogłem zbadać jeszcze pH wody, ale uznałem to za nieistotne przy braku zwierząt w akwarium.

W załączeniu dodaję fotkę krewetkarium 30x30 po wczorajszej podmianie wody. Akwarium ma około 2 miesięcy. Wczoraj podpiąłem CO2, które wcześniej wykorzystywałem w baniaku z roślinami. Krewetki to Blood Mary. Żyje im się chyba całkiem fajnie. Sorki za kiepskiej jakości zdjęcie, ale nie potrafię zrobić lepszego.
IMG_20200313_213833.jpeg
(318.51 KiB) Pobrane 1654 razy

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Zbadałem pH i wyszło około 7,4-7,6. Masakra jakaś! Nie mam pojęcia jak mogło do tego dojść skoro leję kranówkę i ro w stosunku 1:1. Powinno wyjść niecałe 7. W filtrach nie mam żadnych wynalazków. Gąbki i ceramika. Stosowałem tylko bakterie z Prodibio Biodigest. Nie wiem co mogło wypłynąć tak bardzo na podniesienie poziomu pH. No nic... pora zrobić konkretną podmianę. Muszę to jakoś ustabilizować. Bez wynalazków tym razem.

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

A jednak... minął pełny tydzień od zalania zbiornika i coś faktycznie ruszyło. Dzisiejsze wyniki testów:
pH - 7,4-7,6 (JBL)
NH3 - 6 (Zoolek)
NO2 - 0,05 (Zoolek)
NO3 - 1 (JBL)

pH mogę zbić wodą RO, więc i NH3 stanie się nieszkodliwe, przy czym też pewnie powoli zacznie spadać, jak bakterie się namnożą. Amoniak już przynajmniej nie jest poza skalą. Jeszcze parę dni i będzie można z czystym sumieniem wpuścić ryby.

Następnym razem:
1. Dałbym mniejsze porcje amoniaku o połowę np 0,3-0,4 grama na 100 litrów
2. Bakterie zamiast do wody podałbym do filtra (najlepiej w drugim dniu po zalaniu)
3. Temperatura wody 28 stopni
4. Silne napowietrzanie wody

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Nie sądzisz, że następnym razem szkoda czasu na taką zabawę? Lepiej wziąć trochę wody ze starego akwarium i zbiornik startuje bez żadnych problemów.
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

Wiem. Ogólnie szkoda czasu na takie zabawy. Tylko nie chciałem używać wody i filtrów ze starego akwarium. Co więcej wszystko było zdezynfekowane. To był całkowity restart. Ta metoda działa, ale trzeba dać mniejszą ilość amoniaku.

Dziś kupiłem ryby. Przywiozłem 21 sztuk paletek. Trochę to trwało, ale czekałem aż maluchy podrosną u hodowcy.

Foto przedstawia część ryb chwilę po wpuszczeniu do akwarium. Były przestraszone i pewnie zestresowane po podróży. Schowały się pod gąbką filtra i nie miały zamiaru stamtąd się ruszyć. Chwilę później po zgaszeniu światła zaczęły chętniej pływać po zbiorniku. Ogólnie wszystko wydaje się być ok. Zobaczymy jak się sprawą rozwinie. Za chwilę pierwsze karmienie
IMG_20200327_163812.jpeg
(40.2 KiB) Pobrane 1340 razy

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Akwarium zmieniło się w paśnik. Paletki jedzą i rosną. Ogólnie są same maluchy i dwie ciut większe. Na pierwszym foto najładniejsza na chwilę obecną. Reszta bardzo podobna do tej na drugim zdjęciu. Oby rosły ładne i okrąglutkie.
IMG_20200402_182414.jpeg
(40.22 KiB) Pobrane 1239 razy

IMG_20200406_200556.jpeg
(61.25 KiB) Pobrane 1239 razy

Avatar użytkownika
dareczek7
Stały bywalec

Posty: 314
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Jak ryby? Daj jakieś zdjęcie.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4006 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 18054 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 633 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65264 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1001 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15285 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 716 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 322 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1222 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Akwarium bez podmian na mineralizatorze- stabilność

    Dzień dobry, Zastanawiam się nad obniżeniem ph oraz twardości wody w moim akwarium low tech. Chciałbym docelowo zrezygnować z podmian o ile wszystko będzie dobrze funkcjonować. W domu mam mineralizat...

    Wyświetlenia: 341 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 179 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.