Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Akwarium w UK, światło, roślinki, nawożenie



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam.
Założyłem akwarium 72 litry profilowe (teraz wiem że to był błąd bo zniekształca obraz, ale już po fakcie).
Moje pytania są następujące:
Czy jedna świetlówka da radę żeby roślinki ładnie rosły?
Mieszkam w UK. Czytałem jakie lampy zastosować, ale w UK ich nie ma (sylvania aquastar + sylvania luxline plus 965). Taki efekt światła chciałbym uzyskać. Potrzebuje jakieś zamienniki, ale też dobre. I zazwyczaj są to właśnie dwie świetlówki. Ja mam "wejście" na jedną.
Jakie najlepsze CO2 dla takiego laika jak ja?
Zawsze chciałem mieć piękne rośliny, ale kończyło się to fiaskiem (rosła tylko moczarka...).
Reszta roślin robiła się przeźroczysta i umierała.
Wtedy dawałem sztuczne roślinki i na tym się kończyło. Z braku pieniążków niestety.

Teraz jako że kasy mam już więcej chciałbym stworzyć akwarium z mojego marzenia :)
Bardzo proszę o porady. Troszkę poczytałem, ale jest taka masa informacji, że już mi się myli.

Widać na zdjęciu że woda się już zamula. Nie wiem czy to glony czy coś innego, ale dzisiaj sklepy zamknięte. Jutro chciałbym mieć listę co potrzebuje i uderzyć od razu i kupić wszystko żeby woda znowu zrobiła się przejrzysta i roślinki rosły pięknie.
Ta po prawej stronie straciła już kolor na połowie liści (widać na foto).

1. 60x30x40
2. 15 wat, t8, 6500 Polamp 44cm (oryginalnie montowana)
3. Kamyczki czarno białe dosyć małe
4. Brak
5. FAN 1 Plus, aquael
6. Gąbka oryginalnie załączona z filtrem
7. Tak
8. 24-25
9.
10.Nic
11. Nie
12. Zastosowałem sól akwarystyczną i mikroelementy na start dla rybek
13. Akwarium mam dopiero 2 tygodnie
14. Kamienie- 4 szt. nie za wielkie
15. Staram się w ogóle
16. Nie (ale chyba muszę bo wodą trochę zmętniała)
17. Nie
18. Nie
19. Rano i wieczorem w niewielkich ilościach (pokarm znika w ciągu 5-7 minut). Nie.
20. 10-12
21. 13 dni

Krytyka i wszelkie uwagi bardzo mile widziane.
Załączniki
IMG_6437.JPG
(747.23 KiB) Pobrane 2809 razy
IMG_6449.JPG
(542.26 KiB) Pobrane 2809 razy

paweluk
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 25 gru 2016, 14:59

No to czeka Cie długa droga do roślinnego akwarium.

1. Za mało światła ( bez przebudowy pokrywy lub wymiany na inną lampę się nie obejdzie).
2. Zestaw Co2. Ja swoją butlę "wypożyczyłem" za 75 funtów w czym jest 50 funtów depozytu. Napełnienie ( wymiana od ręki na pełną) kosztuje 22 funty. To jest bardzo duża butla bo 6.35 kilograma. Można trafić mniejsze. Tylko w UK nie kupuj używanej z niewiadomego pochodzenia bo Ci nikt nie będzie chciał takiej napełnić.
3. Podłoże, najlepiej aktywne - wybór jest dość duży- choć w UK szczerze mówiąc trochę bieda.
4. Zestaw nawozów.
5. Porządna filtracja, najlepiej filtr zewnętrzny w tym litrażu.

Poza tym musisz jednak się zagłębić w lekturę prowadzenia zbiornika roślinnego.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Jakie swiatlo? Jedna zarowka wystarczy?

Gdzie wypozyczyles? Moze na poczatek moge sprobowac czegos innego? A CO2 w płynie albo cos tanszego niz cala butla z zestawem?

Jakie te nawozy? Jutro chcialbym jechac do sklepu i kupic, ale potrzebuje konkretow.

Jakas marka polecana filtra? Nie mam za wiele miejsca wiec wolalbym uniknac filtra zewnetrznego, jesli jednak bedzie niezbedny zaopatrze sie w takowy.

Wiecej szczegolow bym prosil. Ale ogolnikowo juz widze ze braki sa spore...

PS.
znalazłem co2 w aerozolu taka puszka jak dezodorant (21 cm) i do tego na przykład węgiel w płynie? Jakie nawozy muszę zakupić?

paweluk
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 25 gru 2016, 14:59

Przerabiałem już wszystkie możliwe dostępne CO2 i powiem że jedyne co jest sensowne to Butla CO2 wysokociśnieniowa i reaktor soda/kwasek.

Ilość światła zależy od tego jakie rośliny chcesz uprawiać w akwarium. Jeśli chcesz mieć duży wybór to minimum 0.5W/litr lub w przypadku LED 35-40 Lumenów/litr.

Jeśli chodzi o nawozy to musisz się zdecydować najlepiej na jedną serię nawozów np. Easy life które polecam. Natomiast tzw węgiel w płynie nie zastąpi dozowania węgla w postaci gazu. Węgiel ten również pomaga/zapobiega glonom.

Filtr zewnętrzny ma wiele zalet, przede wszystkim są to:
1. Wydajna filtracja.
2. Wygoda
3. Estetyka
4. Łatwość użycia dowolnego wkładu filtracyjnego.

Co do marki filtra, poszukaj w necie jest wiele recenzji i opinii. Jak Cię stać to bierz Eheim.

Sugeruję jednak wstrzymać się z zakupami niż brać "na hura". Powinieneś przygotować się również merytorycznie do przedsięwzięcia. Bo bez podstawowej wiedzy na temat akwarium roślinnego tylko się zniechęcisz i stracisz pieniądze.

Zacznij od podstaw:

1. Oświetlenie
2. Podłoże
3. Nawożenie
4. Wydajna filtracja

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Zanim zaczniesz z nawozami, zadbaj o światło. Zanim doświetlisz, dodaj roślin. Zwiększysz światło, dodaj od razu CO2, jeśli nie butla, to bimbrownia czy reaktor na początek.

Ta roślinka po lewej, jeśli nie jest sztuczna, to to jest fitonia. Rośnie na terenach podmokłych. W sklepach widać ją często pod wodą i sprzedawcy zwykle twierdzą, że to bardzo delikatna roślinka. A twierdzą tak, bo pod wodą po prostu powoli umiera. Daj ją sobie do doniczki, będzie jej tam lepiej.

Avatar użytkownika
ciesizdz
Poznaje temat

Posty: 107
Dołączył: 17 lut 2016, 23:03
Miasto: Krakow

Podstawowa rada: chcesz akwarium roślinne, to posadź rośliny :) W tym baniaku widać tylko tandetne ozdoby, a roślin praktycznie nie ma. Zastanawia mnie obecność w baniaku statku, zamku, muszli i rozgwiazd. No chyba że ma to być coś na kształt solniczki: ) Jeszcze tylko szkieletu brakuje i czachy...
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

Jeśli ma to ma mieć w ogóle jakiś sens trzeba się wszystkiego pozbyć i zacząć od nowa.
Racja, fittonia nie pożyje w wodzie zbyt długo. Widzę tam nawet dwie odmiany.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Troszkę zmodyfikowałem akwarium.
Jeszcze daleka droga przede mną.
Ozdoby takie będą bo mojej Kobiecie się podobają :) Ja mam zadbać tylko o stronę techniczną.
Muszę zmodyfikować światło. Teraz jest 15w a będzie przerobione na podwójną t5. Niestety prawie wszystko trzeba zamawiać przez neta więc to jeszcze potrwa.
Kupiłem odżywki dla roślin i póki co CO2 w płynie.

Z czasem będę chciał stworzyć drugie akwarium, ale całkowicie pod roślinki.
Na pewno odezwę się wówczas ponownie.

Dzięki za wszelkie uwagi i podpowiedzi. Wciąż czytam różne artykuły i się uczę :)

PS.
szanowny Panie mirek5566. Napisał Pan: "W tym baniaku widać tylko tandetne ozdoby". Słowo tandeta oznacza: "rzeczy tanie, niedbale wykonane lub bez wartości".
Uwierz mi, że nie były one tanie i nie są bez wartości. Są gusta i guściki. Dla kogoś rzeczy w Twoim domu mogą wydawać się tandetne. Musisz troszkę ważyć słowa bo mogą one kogoś obrażać.

paweluk
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 25 gru 2016, 14:59

Nikt zapewne nie chciał nikogo obrażać. Po prostu dla nas akwarystów roślinnych takie rzeczy bardzo rażą w oczy.

Sztuczne ozdoby w większości akwarystów kojarzą się z tandetą, a to dlatego że nie wyglądają naturalnie a my właśnie do takich zbiornków dążymy - NATURALNYCH.

Dodatkowo Twoje rozgwiazdy raczej kojarzą się z akwarium morskim niż słodkowodnym, dodając do tego tło z akwarium roślinnym mamy totalny "misz-masz"

Widać w akwarium również muszelki, jeśli są naturalne to dodatkowo zatwardzają i tak już pewnie twardą wodę z kranu.

Wklejając akwarium takie jak Twoje ( chodzi o ozdoby) na forum o akwarystyce roślinnej musisz być gotów że ktoś prędzej czy później je skrytykuje.

Narazie nie ma najmniejszego sensu wlewać żadnych nawozów bo nie masz tam roślin. Moczarka jest bardzo mało wymagająca i w takim akwarium nie potrzebuje nawożenia dodatkowego. Fittonie ( te rośliny z białymi i różowymi wzorami) za niedługi czas i tak Ci się rozpuszczą bo to nie są rośliny które nadają się do uprawy w pełnym zanurzeniu.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

paweluk napisał(a):PS.
szanowny Panie mirek5566. Napisał Pan: "W tym baniaku widać tylko tandetne ozdoby". Słowo tandeta oznacza: "rzeczy tanie, niedbale wykonane lub bez wartości".
Uwierz mi, że nie były one tanie i nie są bez wartości. Są gusta i guściki. Dla kogoś rzeczy w Twoim domu mogą wydawać się tandetne. Musisz troszkę ważyć słowa bo mogą one kogoś obrażać.


Z punktu widzenia akwarium roślinnego są bez wartości. Zabierają jedynie miejsce dla roślin.

PS.
Do kompletu polecam krasnala ogrodowego i spojler w Fiacie 126p.

MacGyver
Stały bywalec

Posty: 316
Dołączył: 08 cze 2016, 14:57

MacGyver napisał(a):
paweluk napisał(a):PS.
szanowny Panie mirek5566. Napisał Pan: "W tym baniaku widać tylko tandetne ozdoby". Słowo tandeta oznacza: "rzeczy tanie, niedbale wykonane lub bez wartości".
Uwierz mi, że nie były one tanie i nie są bez wartości. Są gusta i guściki. Dla kogoś rzeczy w Twoim domu mogą wydawać się tandetne. Musisz troszkę ważyć słowa bo mogą one kogoś obrażać.


Z punktu widzenia akwarium roślinnego są bez wartości. Zabierają jedynie miejsce dla roślin.

PS.
Do kompletu polecam krasnala ogrodowego i spojler w Fiacie 126p.



A gdzie tu chociaż raz użyłem słów "akwarium roślinne"?
Chce mieć troszkę ładnie rosnących roślin i tyle.

PS.
krasnala cwaniaczku to poszukaj w spodniach.

Temat do zamknięcia, bo zaczyna służyć do nabijania postów dla osób nie wnoszących kompletnie nic do tematu.

paweluk
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 25 gru 2016, 14:59

Olej to ;)
Jaki masz plan na to Akwarium ?

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

paweluk napisał(a):PS.
szanowny Panie mirek5566. Napisał Pan: "W tym baniaku widać tylko tandetne ozdoby". Słowo tandeta oznacza: "rzeczy tanie, niedbale wykonane lub bez wartości".
Uwierz mi, że nie były one tanie i nie są bez wartości. Są gusta i guściki. Dla kogoś rzeczy w Twoim domu mogą wydawać się tandetne. Musisz troszkę ważyć słowa bo mogą one kogoś obrażać.


Masz rację i dlatego fotek mojego domu nie wstawiam na forum :)

paweluk napisał(a):Zawsze chciałem mieć piękne rośliny, ale kończyło się to fiaskiem (rosła tylko moczarka...).

Krytyka i wszelkie uwagi bardzo mile widziane.


Pozostawię bez komentarza :)
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

Nie wiem czy ten watek jeszcze jest otwarty, ale jestem w podobnej sytuacji, i tez w UK ;) Jesli szukasz jeszcze systemu CO2 to polecam zagladnac na strone co2supermarket. Tam mozesz kupic reduktor i adapter do zalozenia na butle sodastream. To jest butla do napojow gazowanych, kupisz w kazdym Argosie i potem tylko u nich wymieniasz jak sie skonczy za 12 funtow.
Rosna Ci juz te rosliny? Jak woda z kranu, robiles testy? U mnie z kranu PO4 takie, ze probka prawie czarna po paru sekundach...

nutovsky
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 13 sty 2016, 16:35

nutovsky napisał(a):Nie wiem czy ten watek jeszcze jest otwarty, ale jestem w podobnej sytuacji, i tez w UK ;) Jesli szukasz jeszcze systemu CO2 to polecam zagladnac na strone co2supermarket. Tam mozesz kupic reduktor i adapter do zalozenia na butle sodastream. To jest butla do napojow gazowanych, kupisz w kazdym Argosie i potem tylko u nich wymieniasz jak sie skonczy za 12 funtow.
Rosna Ci juz te rosliny? Jak woda z kranu, robiles testy? U mnie z kranu PO4 takie, ze probka prawie czarna po paru sekundach...

Rozwin troche temat :) . Ja mieszkam w poludniowej Francji. Patent z sodastream rozwiazal by moj problem.
Moje 112l - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/112l-zielono-mi-marcin-berdynski-73006.html

"Staraj sie pokazac to, czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczyl..." - Robert Bresson

Avatar użytkownika
Berdynek
Zainteresowany tematem

Posty: 207
Dołączył: 24 lut 2016, 00:22
Miasto: Cavaillon - Francja

Wspieram stronę kontem Premium

Berdynek napisał(a):
nutovsky napisał(a):Nie wiem czy ten watek jeszcze jest otwarty, ale jestem w podobnej sytuacji, i tez w UK ;) Jesli szukasz jeszcze systemu CO2 to polecam zagladnac na strone co2supermarket. Tam mozesz kupic reduktor i adapter do zalozenia na butle sodastream. To jest butla do napojow gazowanych, kupisz w kazdym Argosie i potem tylko u nich wymieniasz jak sie skonczy za 12 funtow.
Rosna Ci juz te rosliny? Jak woda z kranu, robiles testy? U mnie z kranu PO4 takie, ze probka prawie czarna po paru sekundach...

Rozwin troche temat :) . Ja mieszkam w poludniowej Francji. Patent z sodastream rozwiazal by moj problem.


Ale ktory temat, mojego akwarium czy sodastream? Jakie informacje Cie interesuja? Tez kiedys mieszkalem we francji, ale w centrum, 36.

nutovsky
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 13 sty 2016, 16:35

nutovsky napisał(a):
Berdynek napisał(a):
nutovsky napisał(a):Nie wiem czy ten watek jeszcze jest otwarty, ale jestem w podobnej sytuacji, i tez w UK ;) Jesli szukasz jeszcze systemu CO2 to polecam zagladnac na strone co2supermarket. Tam mozesz kupic reduktor i adapter do zalozenia na butle sodastream. To jest butla do napojow gazowanych, kupisz w kazdym Argosie i potem tylko u nich wymieniasz jak sie skonczy za 12 funtow.
Rosna Ci juz te rosliny? Jak woda z kranu, robiles testy? U mnie z kranu PO4 takie, ze probka prawie czarna po paru sekundach...

Rozwin troche temat :) . Ja mieszkam w poludniowej Francji. Patent z sodastream rozwiazal by moj problem.


Ale ktory temat, mojego akwarium czy sodastream? Jakie informacje Cie interesuja? Tez kiedys mieszkalem we francji, ale w centrum, 36.

Interesuje mnie temat urzywania butli sodastream . Wystarczy dokupic adapter do uniwersalnego reduktora i jazda? :)
Z tego co widze, naboje nabite sa 425g CO2.
W porownaniu do 95g (np. system Tropica)
wychodzi ekonomiczniej.
Moje 112l - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/112l-zielono-mi-marcin-berdynski-73006.html

"Staraj sie pokazac to, czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczyl..." - Robert Bresson

Avatar użytkownika
Berdynek
Zainteresowany tematem

Posty: 207
Dołączył: 24 lut 2016, 00:22
Miasto: Cavaillon - Francja

Wspieram stronę kontem Premium

Ja kupowalem reduktor tez od nich ale z tego co sie orientuje to wlasnie tak, wystarczy tylko adapter, jesli reduktor juz masz. Ale polecam najpierw zadac tam pytanie, szybko odpowiadaja. Bedziesz potrzebowal duze klucze zeby to skrecic ze soba. Obsluga tego jest super latwa poza tym. Jedyne co to pod koniec butli mysze odkrecac wiecej bo maleje cisnienie ale to chyba mozna tez zalatwic lepszym reduktorem.

nutovsky
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 13 sty 2016, 16:35

Nie mam jeszcze reduktora. Zadac pytanie "tam" , tzn. w sklepie z sodastream, czy na e...y?
Moje 112l - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/112l-zielono-mi-marcin-berdynski-73006.html

"Staraj sie pokazac to, czego bez Ciebie, nikt by nie zobaczyl..." - Robert Bresson

Avatar użytkownika
Berdynek
Zainteresowany tematem

Posty: 207
Dołączył: 24 lut 2016, 00:22
Miasto: Cavaillon - Francja

Wspieram stronę kontem Premium

Na co2supermarket

nutovsky
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 13 sty 2016, 16:35











Powiązane tematy
  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2016 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 785 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3147 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 363 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 240 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 340 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition

    nawozenie-yokuchi-gen.jpg Zapraszam do zapoznania się z artykułem i dyskusji na temat zaproponowanej metody nawożenia: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/nawozenie/5340-nawozenie-gen-growthiv...

    Wyświetlenia: 4546 | Odpowiedzi: 65 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 656 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 234 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 436 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: mar1977, Piotr Baszucki i 399 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.