Tetra oczko wodne
Jesteś tutaj: SerwisForumOgólneForum ogólne

Akwarium pod nieobecność domowników

Nowości i ciekawostki związane z akwarystyką roślinną, oraz posty nie pasujące do innych działów.
Cześć,

Zastanawiam się nad założeniem akwarium ale czytając fora od kilku dni zaczynam się wahać. Czasem zdarza mi się wyjeżdżać na 2 tygodnie w delegację i boję się, że to przekreśla możliwość utrzymania akwarium roślinnego w należytym stanie. Akwarium miałoby mieć wymiar 90x45x45.
Jak Wy sobie radzicie z takimi sytuacjami?

Pozdrawiam,
Krzysztof

kilowat
Początkujący

Zawsze możesz wspomagać się automatyką - pompa dozująca, automatyczny karmnik, itp. Niemniej jednak nie będziesz w stanie szybko reagować gdy coś będzie szło nie tak. Przy ustabilizowanym zbiorniku ryzyko jest małe, ale takie nieobecności przy starcie mogą być problematyczne.

Możesz iść w kierunku bezobsługowego akwarium low-tech. Sporo roślin odpadnie ale z pozostałych
i tak możesz robić świetne aranżacje.

szarlej
Aktywny użytkownik

Miasto: Tarnów

Dzięki za odpowiedź. Wychodzi więc na to, że moje obawy są uzasadnione. Zamierzam wspomagać się automatyką w sterowaniu oświetleniem, CO2, dozowanie nawozów. O karmieniu nie myślałem. Gdy wyjeżdżam żona zostaje w domu i takie proste operacje może wykonywać. Bardziej obawiam się o podmiany wody. Niestety nie mogę tego zautomatyzować ze względu na odległość do przyłączy wody.

kilowat
Początkujący

Dodam, że te moje wyjazdy zdarzają się raz na 3-4 miesiące.

kilowat
Początkujący

Jeśli raz na 3-4 miesiące nie podmieniasz wody to niebo się nie zapadnie. U mnie akwarium działa w automacie, a jak go nie dotknę przez 2 tygodnie to może ewentualnie mam trochę więcej zielonego pyłu na szybach. Na czas wyjazdu zawsze możesz zwolnić wegetację - mniej światła, nawozów. Tylko przetestuj najpierw taką sytuację, żeby potem nie było niespodzianek. Twój planowany baniak to nie kostka 30cm - taki litraż ma już pewną stabilność. Więc śmiało :)

dwabe
Poznaje temat

Miasto: Poznań / Toruń

dwabe napisał(a):Jeśli raz na 3-4 miesiące nie podmieniasz wody to niebo się nie zapadnie. U mnie akwarium działa w automacie, a jak go nie dotknę przez 2 tygodnie to może ewentualnie mam trochę więcej zielonego pyłu na szybach. Na czas wyjazdu zawsze możesz zwolnić wegetację - mniej światła, nawozów. Tylko przetestuj najpierw taką sytuację, żeby potem nie było niespodzianek. Twój planowany baniak to nie kostka 30cm - taki litraż ma już pewną stabilność. Więc śmiało :)

Dzięki za podzielenie się opinią. Co dokładnie masz zautomatyzowane? Jaka wielkość zbiornika?

kilowat
Początkujący

kilowat napisał(a):
dwabe napisał(a):Jeśli raz na 3-4 miesiące nie podmieniasz wody to niebo się nie zapadnie. U mnie akwarium działa w automacie, a jak go nie dotknę przez 2 tygodnie to może ewentualnie mam trochę więcej zielonego pyłu na szybach. Na czas wyjazdu zawsze możesz zwolnić wegetację - mniej światła, nawozów. Tylko przetestuj najpierw taką sytuację, żeby potem nie było niespodzianek. Twój planowany baniak to nie kostka 30cm - taki litraż ma już pewną stabilność. Więc śmiało :)

Dzięki za podzielenie się opinią. Co dokładnie masz zautomatyzowane? Jaka wielkość zbiornika?

80x45x40
Automaty:
- światło (właśnie zamówiłem tc-420, żeby dołożyć imitację wschodu i zachodu)
- co2 (bez komputera ph - po prostu odcina jak nie świeci)
- skimmer (nie musi chodzić całą dobę)
- nawozy (mikro, K, Fe, PO4 - tu się uczę)
- jak wyjeżdżam na tydzień czy dłużej to karmienie wraz z wyłączeniem filtra na parę minut

Raz na tydzień podmiana i czyszczenie szyb. O resztę dba ekipa sprzątająca - helmety, otosy i krewetki. Czasem raz na dwa tygodnie. Zdarza się, że i trzy tygodnie baniaka nie dotykam - póki co bez ofiar we florze i faunie. I bez glonów.

dwabe
Poznaje temat

Miasto: Poznań / Toruń

Powiązane tematy
  • [News] Studio Aranżacji Akwarium

https://www.youtube.com/watch?v=4GYOt4vbuFA Indywidualna aranżacja na wymiar Twojego akwarium wykonana przez zawodowych aranżatorów - otrzymujesz dokładnie te same kamienie i korzenie, które są pre...

Wyświetlenia: 4761 | Odpowiedzi: 13czytaj więcej...

• Bonsai Wood - korzenie na drzewko w akwarium

bonsai3.jpg Zapraszamy do skorzystania z bogatej oferty korzeni do akwarium. Nowością są korzenie BONSAI Wood, które pozwalają na stworzenie efektu drzewka w akwarium. Korzenie można zakupić na szt...

Wyświetlenia: 1016 | Odpowiedzi: 1czytaj więcej...

• Oferta w sklepie Akwarium Opti White różnica?

Witam Zauważyłem że do oferty trafiły akwaria Nattec OptiWhite. Proszę mi powiedzieć jaka jest różnica między waszą produkcją a Nattec bo cenowo jest ogromna. To nie trochę strzał w kolano ?...

Wyświetlenia: 685 | Odpowiedzi: 6czytaj więcej...

• Aranżacje akwarium

ranking.jpg Miło mi poinformować iż otrzymaliśmy ciekawą propozycję współpracy ze strony aquadesignerów, którzy od wielu miesięcy są na pierwszym miejscu naszego forumowego rankingu akwariów. Więc...

Wyświetlenia: 440 | Odpowiedzi: 0czytaj więcej...

Serwis roslinyakwariowe.pl

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

Uruchomiono zadanie harmonogramu