Jesteś tutaj: SerwisForumOgólneForum ogólne

Akwarium pod nieobecność domowników

Ogólne dyskusje akwarystyczne.
Posty nie pasujące do innych działów.

Cześć,

Zastanawiam się nad założeniem akwarium ale czytając fora od kilku dni zaczynam się wahać. Czasem zdarza mi się wyjeżdżać na 2 tygodnie w delegację i boję się, że to przekreśla możliwość utrzymania akwarium roślinnego w należytym stanie. Akwarium miałoby mieć wymiar 90x45x45.
Jak Wy sobie radzicie z takimi sytuacjami?

Pozdrawiam,
Krzysztof

kilowat
Początkujący

Zawsze możesz wspomagać się automatyką - pompa dozująca, automatyczny karmnik, itp. Niemniej jednak nie będziesz w stanie szybko reagować gdy coś będzie szło nie tak. Przy ustabilizowanym zbiorniku ryzyko jest małe, ale takie nieobecności przy starcie mogą być problematyczne.

Możesz iść w kierunku bezobsługowego akwarium low-tech. Sporo roślin odpadnie ale z pozostałych
i tak możesz robić świetne aranżacje.

szarlej
Stały bywalec

Miasto: Tarnów

Dzięki za odpowiedź. Wychodzi więc na to, że moje obawy są uzasadnione. Zamierzam wspomagać się automatyką w sterowaniu oświetleniem, CO2, dozowanie nawozów. O karmieniu nie myślałem. Gdy wyjeżdżam żona zostaje w domu i takie proste operacje może wykonywać. Bardziej obawiam się o podmiany wody. Niestety nie mogę tego zautomatyzować ze względu na odległość do przyłączy wody.

kilowat
Początkujący

Dodam, że te moje wyjazdy zdarzają się raz na 3-4 miesiące.

kilowat
Początkujący

Jeśli raz na 3-4 miesiące nie podmieniasz wody to niebo się nie zapadnie. U mnie akwarium działa w automacie, a jak go nie dotknę przez 2 tygodnie to może ewentualnie mam trochę więcej zielonego pyłu na szybach. Na czas wyjazdu zawsze możesz zwolnić wegetację - mniej światła, nawozów. Tylko przetestuj najpierw taką sytuację, żeby potem nie było niespodzianek. Twój planowany baniak to nie kostka 30cm - taki litraż ma już pewną stabilność. Więc śmiało :)

dwabe
Poznaje temat

Miasto: Poznań / Toruń

dwabe napisał(a):Jeśli raz na 3-4 miesiące nie podmieniasz wody to niebo się nie zapadnie. U mnie akwarium działa w automacie, a jak go nie dotknę przez 2 tygodnie to może ewentualnie mam trochę więcej zielonego pyłu na szybach. Na czas wyjazdu zawsze możesz zwolnić wegetację - mniej światła, nawozów. Tylko przetestuj najpierw taką sytuację, żeby potem nie było niespodzianek. Twój planowany baniak to nie kostka 30cm - taki litraż ma już pewną stabilność. Więc śmiało :)

Dzięki za podzielenie się opinią. Co dokładnie masz zautomatyzowane? Jaka wielkość zbiornika?

kilowat
Początkujący

kilowat napisał(a):
dwabe napisał(a):Jeśli raz na 3-4 miesiące nie podmieniasz wody to niebo się nie zapadnie. U mnie akwarium działa w automacie, a jak go nie dotknę przez 2 tygodnie to może ewentualnie mam trochę więcej zielonego pyłu na szybach. Na czas wyjazdu zawsze możesz zwolnić wegetację - mniej światła, nawozów. Tylko przetestuj najpierw taką sytuację, żeby potem nie było niespodzianek. Twój planowany baniak to nie kostka 30cm - taki litraż ma już pewną stabilność. Więc śmiało :)

Dzięki za podzielenie się opinią. Co dokładnie masz zautomatyzowane? Jaka wielkość zbiornika?

80x45x40
Automaty:
- światło (właśnie zamówiłem tc-420, żeby dołożyć imitację wschodu i zachodu)
- co2 (bez komputera ph - po prostu odcina jak nie świeci)
- skimmer (nie musi chodzić całą dobę)
- nawozy (mikro, K, Fe, PO4 - tu się uczę)
- jak wyjeżdżam na tydzień czy dłużej to karmienie wraz z wyłączeniem filtra na parę minut

Raz na tydzień podmiana i czyszczenie szyb. O resztę dba ekipa sprzątająca - helmety, otosy i krewetki. Czasem raz na dwa tygodnie. Zdarza się, że i trzy tygodnie baniaka nie dotykam - póki co bez ofiar we florze i faunie. I bez glonów.

dwabe
Poznaje temat

Miasto: Poznań / Toruń

Serwis roslinyakwariowe.pl

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu

Użytkownicy przeglądający ten dział: marlowe, Mzuber, pietach, Seba__, szarlej, wojti70, zibior i 67 gości