Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Akwarium a nasze zdrowie.



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



12 maja 2013, 11:16 Akwarium a nasze zdrowie.  (#1)  

Witam serdecznie.
O pozytywnym wpływie akwarium w internecie można znaleźć wiele informacji ale z uwagi na to, że zauważyłem od pewnego czasu w moim podłoży (amazonie new) białe cienkie jak włos robaczki długości około 1cm są i krótsze, prawdopodonie sa to nicienie albo stylaria lacustris ale to mniej prawdopodobne.
Chciałem się zapytac czy te robactwo powiedzmy czy nicienie lub jakieś inne. Wiem ,że są też pasożyty bytujące w naszych rybkach. Czy te ustrojstwa moga być w jakiś sposób niebezpieczne dla domowników. Osób pielęgnujących akwarium a co za tym idzie także dla najbliższych ??
Tak mnie jakoś naszło ze względu ze po domu biega 3 latek a za niedługo będzie kolejny domownik.
Za odpowiedzi bądz linki do artykułów z góry wielkie dzieki.

MiR88
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 21 lut 2012, 22:54

12 maja 2013, 11:28 Akwarium z nasze zdrowie.  (#2)  

Jedynym według mnie możliwym efektem ubocznym posiadania akwarium może być reumatyzm wywołany permanentnym moczeniem łap w baniaku... O ile nie zjadamy mieszkańców naszego zbiornika, choroby odzwierzęce raczej nam nie grożą. Co innego chemia, którą stosujemy w akwariach, np. aldehyd glutarowy. Tu trzeba uważać.

3promile
Aktywny użytkownik

Posty: 640
Dołączył: 30 paź 2009, 11:57

12 maja 2013, 11:33 Akwarium z nasze zdrowie.  (#3)  

Trzy ciekawe artykuły :) Zapisane na dysku, nie wiem skąd są.
Załączniki
fulltext176 (1).pdf
Źródło: www.phmd.pl Autor: Marek Fol, Joanna Olek, Magdalena Kowalewicz-Kulbat,
Magdalena Druszczyńska, Wiesława Rudnicka
(389.21 KiB) Pobrane 685 razy
aai_volume-8_issue-1_article-314 (1).pdf
Astma wywołana przez aldehyd glutarowy
Źródło: www.mediton.pl Autor: Waldemar Lutz, Cezary Pałczyński
(139.23 KiB) Pobrane 957 razy
Ziarniniak.pdf
Źródło: www.termedia.pl Autor: Robert Kijowski1, Joanna Wróblewska1, Aleksandra Kaszuba
(250 KiB) Pobrane 312 razy

Avatar użytkownika
Inekane
Stały bywalec

Posty: 363
Dołączył: 24 sty 2012, 21:09
Miasto: Bolesławiec

12 maja 2013, 12:59 Akwarium z nasze zdrowie.  (#4)  

Dawno temu w pierwszych numerach Magazynu Akwarium był artykuł na temat zagrożeń zdrowotnych dla domowników związanych z akwarium.
Raczej były tam same plusy,
wymieniono jedną chorobę która z ryb moze przenieść się na człowieka -w Polsce takiego przypadku nie stwierdzono nigdy.
Zagrożenia dla maluchów?
O ile dziecko nie zacznie pić wody z akwa to bym się w żaden sposób nie martwił.
Gorzej gdy dorwie się do nawozów, karmy dla rybek itp.
Najpoważniejsze zagrożenie to nieupilnowane dziecko które przypadkowo rozbija akwarium [zabawka itp.] nie chodzi o wodę ale o taflę szkła - sam się troche pociąłem gdy ratowałem rozbite akwarium 240L w swoim domu...
SĄ TO PRZYPADKI SKRAJNE, JA NIE WIDZĘ PRZECIWSKAZAŃ ;)
Małe dzieci w moim domu są zawsze urzeczone akwarium - super działa jako uspokajacz, rozwija dzieciaki, budzi ciekawość świata. Z praktycznych rzeczy - zwiększona wlgotnośc powietrza w domu również jest sprzyjająca - zwłaszcza w bloku ;)

Avatar użytkownika
ArturI
Zaawansowany użytkownik

Posty: 967
Dołączył: 14 sty 2013, 23:03
Miasto: Cegłów

12 maja 2013, 13:05 Akwarium z nasze zdrowie.  (#5)  

W którym MA konkretnie? Kojarzę go a nie mam cierpliwości przeglądania tych wszystkich numerów.

Avatar użytkownika
Inekane
Stały bywalec

Posty: 363
Dołączył: 24 sty 2012, 21:09
Miasto: Bolesławiec

12 maja 2013, 13:56 Akwarium z nasze zdrowie.  (#6)  

Ja też nie pamętam, pierwsze 10 numerów - jeszcze w formie gazetowej spionane w środku...

Avatar użytkownika
ArturI
Zaawansowany użytkownik

Posty: 967
Dołączył: 14 sty 2013, 23:03
Miasto: Cegłów

12 maja 2013, 18:43 Akwarium z nasze zdrowie.  (#7)  

A co jeżeli takiego nicienia przez przypadek połkniemy przy podmianie wody.Bo ja np. jak i pewnie większość zasysam wodę wężem przy użyciu ust.

Avatar użytkownika
sebascgd
Zainteresowany tematem

Posty: 197
Dołączył: 17 maja 2010, 21:26

12 maja 2013, 19:01 Akwarium z nasze zdrowie.  (#8)  

Nie przełykaj tej odrobiny wody tylko przepłucz w wodzie kranowej.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

12 maja 2013, 20:03 Akwarium z nasze zdrowie.  (#9)  

Suchy pokarm jest bardzo alergenny, poza tym akwarium w zimie dobrze nawilża pomieszczenia.

Pawel P
Początkujący

Posty: 39
Dołączył: 19 lis 2006, 23:54
Miasto: Kraków

13 maja 2013, 13:48 Akwarium z nasze zdrowie.  (#10)  

hahaha jaki reumatyzm,nie przesadzaj juz.

Slavio22


13 maja 2013, 15:07 Akwarium z nasze zdrowie.  (#11)  

Bardzo dziękuję za odzew na mój post.
Właśnie bardzo Mnie interesuje kwestia ,o której napisał sebascgd odnośnie gdy przy pracach , spuszczanie wody, grzebanie w akwarium połkniemy takiego niciowca czy inne cholerstwo czy to może być w jakiś sposób niebezpieczne dla ludzi bądź dzieci. Wygląda to jak jakaś glista ludzka albo inny pasożyt. Z drugiej strony skoro żyje w podłożu to chyba nie pasożyt bo gdzie żywiciel ??

MiR88
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 21 lut 2012, 22:54

13 maja 2013, 15:16 Akwarium z nasze zdrowie.  (#12)  

wiele ludzkich pasażytów ma etap rozwoju poza organizmami ;P
np. w odchodach krów na łące ;D a jednak stanowią zagrożenie, je jednak nawet tych nicieni byum nie przecieniał specialnie - każdy z nas kiedyś napił się wody z akwarium i chyba wszyscy nie jestesmy zarobaczenie...

Avatar użytkownika
ArturI
Zaawansowany użytkownik

Posty: 967
Dołączył: 14 sty 2013, 23:03
Miasto: Cegłów

15 maja 2013, 00:27 Akwarium z nasze zdrowie.  (#13)  

Nicienie to ogromna grupa różnych organizmów i to, że masz jakiegoś w akwarium nie musi oznaczać, że to pasożyt. Nawet, jeśli jest pasożytem, to mało prawdopodobne, żeby był jednocześnie pasożytem rybek akwariowych czy ślimaków i człowieka. Nie pijcie wody z akwarium szklankami i nie jedzcie roślin, to nic się wam nie stanie ;)
Pozdrawiam
------
>>Moja strona<<
Na tym forum można odnieść wrażenie, że Heteranthera zosterifolia nigdy nie istniała...

Avatar użytkownika
Yahilles
Znający temat

Posty: 1678
Dołączył: 21 maja 2007, 21:02

15 maja 2013, 07:26 Akwarium z nasze zdrowie.  (#14)  

3promile napisał(a):Co innego chemia, którą stosujemy w akwariach, np. aldehyd glutarowy. Tu trzeba uważać.


Napisz proszę coś więcej o aldehydzie :)
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

15 maja 2013, 07:34 Akwarium z nasze zdrowie.  (#15)  

msnolan napisał(a):
3promile napisał(a):Co innego chemia, którą stosujemy w akwariach, np. aldehyd glutarowy. Tu trzeba uważać.


Napisz proszę coś więcej o aldehydzie :)


download/file.php?id=36471

3promile
Aktywny użytkownik

Posty: 640
Dołączył: 30 paź 2009, 11:57

15 maja 2013, 07:43 Akwarium z nasze zdrowie.  (#16)  

@3promile, dziękuję za lekturę :D
Pozdrawiam
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

15 maja 2013, 15:47 Akwarium z nasze zdrowie.  (#17)  

To jest link do artykułu który ja wstawiłam. Nie są podpisane więc:
aai_volume-8_issue-1_article-314 (1) - Astma wywołana przez aldehyd glutarowy
fulltext176 (1) - prątki nierguźlicze

Avatar użytkownika
Inekane
Stały bywalec

Posty: 363
Dołączył: 24 sty 2012, 21:09
Miasto: Bolesławiec

15 maja 2013, 17:40 Akwarium z nasze zdrowie.  (#18)  

Inekane napisał(a):To jest link do artykułu który ja wstawiłam. Nie są podpisane więc:
aai_volume-8_issue-1_article-314 (1) - Astma wywołana przez aldehyd glutarowy
fulltext176 (1) - prątki nierguźlicze


W takim razie Inekane Tobie również dziękuję :wink:
Z tego co wyczytałem/zrozumiałem to trzeba mieć predyspozycje do uczulenia na Aldehyd.
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

15 maja 2013, 19:41 Akwarium a nasze zdrowie.  (#19)  

Są bardzo sporadyczne wypadki w których akwarium może wywoływać alergie,zwłąszcza u osób mających problemy pulmonologiczne na tle alergii.Sam miałem 20 lat temu kolege który mając akwarium w pokoju w którym spał miał problem związane z układem oddechowym .Niesamowite dla mnie było to,że lekarz spytał już podczas pierwszej wizyty właśnie o akwarium.Po przeniesieniu akwarium do salonu obiawy minęły.Nie wiem ale woda w dojrzałym akwarium na skutek rozkładu pokarmu,odchody, rośliny ma specyficzny zapach normalnemu zdrowemu człowiekowi to nie przeszkadza,ale jednak są przypadki,że może wpływać negatywnie.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

17 maja 2013, 09:15 Akwarium a nasze zdrowie.  (#20)  

Posiadanie akwarium w pokoju to spoko rzecz. Mi na przykład fajnie się zasypia przy włączonym akwarium

Clinez
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 17 maja 2013, 09:08











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4029 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 18163 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 689 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65374 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1011 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15317 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 727 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nasze szafki - prezentujemy wnętrza naszych szafek

    Ostatnimi czasy zmagam się z technicznym oprzyrządowaniem mojego nowego akwarium - w zamierzeniach pierwszego roślinnego - więc sprzętu w szafce tutaj sporo. Przejrzałem wiele akwarystycznych stron w ...

    Wyświetlenia: 237352 | Odpowiedzi: 317 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 342 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1236 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Piotr Baszucki, razarewi i 290 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.