Jesteś tutaj: Serwis Forum Ogólne Forum ogólne

Akwarium 300x60x60 cm - zakładam - proszę o porady

Dyskusje ogólnooakwarystyczne oraz posty nie pasujące do innych działów. + nowy temat
Niestety u mnie nie ma szans na sump, zamawiając akwarium mogłem przecież go zrobić ale u mnie w domu zwyczajnie sump być nie może :(

kamil_s
Poznaje temat

Miasto: Legnica

Sump w akwarium roślinnym?
Czytałem że to koliduje ze sobą. W sumpie dużo traci się CO2 co w roślinniaku jest ważne.

mateuszurad
Stały bywalec

Miasto: Krzeszyce

Kamil,nie obraz się ale widać że nie masz kompletnie doświadczenia ani chociaż wizji aranżacji.A naprawdę szkoda potencjału tego akwarium.
Według mnie masz trzy wyjścia w zależności od Twojego podejścia do tematu.

1.Chcesz odrazu zapierające dech w piersiach akwarium z jeszcze ładniejszym hardscapem,a niekoniecznie zależy Ci ma podnoszeniu skillsów z aquascapingu,poprostu kogoś zatrudnij kto ma w tym temacie duże doświadczenie a Ci zrobi bajkową aranżacje za kilka stówek.

2.Chcesz opanować sztukę tworzenia niezwykle kreatywnych aranżacji rodem z iaplc i mocno zagłębić się w temat.Stawiasz akwarium sam,natomiast nie oczekuj fajerwerków,efekt początkowy nie będzie z pewnością powalający,szczególnie w tak ciężkim do zaaranżowania zbiorniku,ale czasem napewno zmienisz jego wygląd do względnie satysfakcjonującego.
Ja już wiem że lekko nie ma i jest to nieustanna dłubanina i wiecznie mokre łapy.

3.Stawiasz prostego holendra.

Wybór jest Twój.
Pozdr

haldokholk
Stały bywalec

Skoro prosisz o porady również na temat aranżacji to również dorzucę kilka swoich groszy. Wszyscy podpowiadają Ci dobrze: tzn nie rób pochopnych ruchów i nie śpiesz się!!
Łupek drzewiasty za 15 zł/kg ?? Za tą cenę to kupisz spokojnie piękne kamienie z najwyższej półki i będą wyglądały milion razy lepiej niż zwykły łupek! Co do samej aranżacji użyj 2-3 krotnie więcej korzeni i kamieni.
Najpiękniej będzie wyglądać jak zbiór kamieni będzie tworzył majestatyczne kaniony które wznoszą się ... i tu uwaga niemal pod pokrywę. Ktoś trafnie zauważył że te kamyki co teraz masz to zginą Ci w pierwszych tygodniach życia akwarium w roślinności która go pokryje.
Korzenie które teraz masz są ok, ale jak dla mnie te dwa korzenie po lewej lepiej będą wyglądały jako jeden duży korzeń połączony ze sobą i takich korzeni powinieneś mieć ze 2/3.

Co do oświetlenia to kolega pietach pokazał idealny przykład tego o co mi chodziło, zajmuje mało miejsca, dobrze doświetlony zbiornik i piękne kolory - zdecydowanie tego potrzebujesz w tym zbiorniku. Obawiam się że każda inna opcja w jaką pójdziesz z oświetleniem sprawi że będziesz mógł do zbiornika wpuścić już tylko złote rybki z karpiami i do aranżacji użyć jakiegoś fajnego porcelanowego zamka lub okrętu ...

Matrial
Aktywny użytkownik

Miasto: Poznań

Moim skromnym zdaniem najlepszym wyjściem dla Ciebie będzie tak jak napisał Haldokholic zatrudnienie kogoś do stworzenia aranżacji.
Bo jak na razie nie masz bladego pojęcia o tym, oczywiście bez urazy :wink:
Kupiłeś parę kamieni, i tak jak koledzy już pisali rośliny je "zjedzą".
Na moje oko to potrzeba Ci lekko ze 150 kg kamoli.
To nie jest kostka 40X40, te 3 metry aranżacji to naprawdę wyzwanie.
Ale zrobisz jak chcesz, Twoja wanna :D
Pozdrawiam
Artur

Utul
Znający temat

Miasto: Marklowice

Sluchaj. Skoro stac cie na taki baniak to poswiec te 1000zl i zatrudnij profesjonaliste aby ci zrobil fajny hardscape. To co pokazales to sorry... - ale jakies nieporozumienie. Ten gruz po lewej za miesiac zniknie w gaszczu roslin. Korzenie tez troche ulozone bez sensu. Jezeli myslisz ze jak przez 2 dni obejrzysz iles tam fotek w Google topowych aranzacji i zrobisz cos takiego to jestes w bledzie.

Tutaj potrzeba dziesiatki kilogramow skal np Scenery lub Dragon a nie worek lupka od grabarza. Korzenie tez musza byc jakies duze a nie pare krzakow z sadu od babci.

Sorki za moj ton - nie obraz sie. Ale jak widze marnowanie potencjalu tego baniaka to mi cisnienie skacze.

Samo zalozenie baniaka to nie wszystko. Potem jeszcze trzeba to ogarnac i powalczyc z glonami, nawozeniem itd itd...

Ale zycze powodzenia i trzymam kciuki.
Glossy 200L
Shrimp Set 30L

mihow1979
Zainteresowany tematem

Nie czytałem wszystkiego, tylko początek, jutro nadrobię zaległości, ale gratuluje podejścia do tematu. Życie jest jedno trzeba realizować swoje marzenia.

Trochę to wszystko frywolne, silkon czarny?, no trudno - nie pomyślałem o tym :mrgreen:

Ja zabieram się do akwa o podobnych gabarytach od 1 roku i wciaż dopieszczam szczegóły, a tu proszę myk pyk i akwa jest ;)

marlowe
Z dużym doświadczeniem

Poczytaj sobie na różnych forach wątki użytkownika "ZielonyAmator". Zaczynał podobnie jak Ty. Miał akwaria 1050l i 1664l.
1000 l w obiegu - akwarium dekoracyjne ogólno-towarzyskie.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/1000-l-w-obiegu-akwarium-dekoracyjne-ogolno-towarzyskie-70283.html?p=499585#p499585

[youtube]https://youtu.be/ychIILU4k54[/youtube]

yoyi
Aktywny użytkownik

Miasto: Warszawa

yoyi napisał(a):Poczytaj sobie na różnych forach wątki użytkownika "ZielonyAmator". Zaczynał podobnie jak Ty. Miał akwaria 1050l i 1664l.

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 44931.html

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 43228.html

Finał:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... =1&t=56716
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Hehehe zatrudnij profesjonalistę i takie tam. A ja widzę że chłopak sam chce coś zbudować...
Ja bym się nie przejmował tym jak to będzie wyglądało na początku. Akwarysta cały czas się uczy i dorasta do pewnych spraw. Pamiętam jak ja powracałem do akwarystyki jakieś 6 lat temu to moje pierwsze akwarium 240l wyglądało jak poligon wojenny hehehe. Zaczęło się od śmiesznego filtra wewnętrznego i usypanej górki ze żwiru. Potem przechodziłem przez etap budowania jam w żwirze i ustawianiu łupin kokosowych gdzie popadnie. Ale człowiek z czasem z tego wyrasta.
Przypuszczam że twój pierwszy aranż po latach będzie rodził u ciebie uśmiech na twarzy. Ale to są niezapomniane chwile. Każdy następny będzie dojrzalszy, bardziej przemyślany i lepszy. A teraz po prostu wystartuj i po prostu się ciesz hobby...

speed_k
Stały bywalec

speed_k napisał(a):Hehehe zatrudnij profesjonalistę i takie tam. A ja widzę że chłopak sam chce coś zbudować...
Ja bym się nie przejmował tym jak to będzie wyglądało na początku. Akwarysta cały czas się uczy i dorasta do pewnych spraw. Pamiętam jak ja powracałem do akwarystyki jakieś 6 lat temu to moje pierwsze akwarium 240l wyglądało jak poligon wojenny hehehe. Zaczęło się od śmiesznego filtra wewnętrznego i usypanej górki ze żwiru. Potem przechodziłem przez etap budowania jam w żwirze i ustawianiu łupin kokosowych gdzie popadnie. Ale człowiek z czasem z tego wyrasta.
Przypuszczam że twój pierwszy aranż po latach będzie rodził u ciebie uśmiech na twarzy. Ale to są niezapomniane chwile. Każdy następny będzie dojrzalszy, bardziej przemyślany i lepszy. A teraz po prostu wystartuj i po prostu się ciesz hobby...

Wiesz... Ale to nie jest 240L tylko 4 x więcej. Zrobienie restartu lub zmiana aranżacji w tym zbiorniku to kolejne dawki pracy i materiału :)
Glossy 200L
Shrimp Set 30L

mihow1979
Zainteresowany tematem

Tak jak w każdym zbiorniku niezależnie od wielkości. Jak autor porwał się na taki litraż to przypuszczam że choć trochę spodziewał się o co chodzi a jak nie to z czasem się dowie... Jak już pisałem akwarysta uczy się cały czas. Po za tym problemy mogą się pojawić w każdym zbiorniku nawet zaprojektowanym w najmniejszym szczególe i wtedy też są wydatki, nakład dodatkowej pracy, czasu i inne...

speed_k
Stały bywalec

Nie no jasne. Wszystko zależy od tego jakie kto ma podejście. Ja zakładając taki zbiornik podszedłbym do tego trochę inaczej. Na początek na pewno dużo bym czytał, oglądał i pytał. Zacząłbym przede wszystkim od szkła OW skoro koszty nie grają roli... Ale nie ważne...
Glossy 200L
Shrimp Set 30L

mihow1979
Zainteresowany tematem

mihow1979 napisał(a):
Wiesz... Ale to nie jest 240L tylko 4 x więcej. Zrobienie restartu lub zmiana aranżacji w tym zbiorniku to kolejne dawki pracy i materiału :)

Zgadzam się jak najbardziej z kolegą. Zrobienie restartu w tym zbiorniku, obstawiam spokojnie trzy szychty (jedna osoba, nie cała rodzina) Dochodzi oczywiście przy restarcie koszt dodatkowych elementów aranżacji, podłoża itp. wg. następnej wizji. Chociaż u autora kwestia finansów jest raczej drugoplanowa.
Ja jak bym miał robić restart co pół roku w tym zbiorniku, bo po tym czasie już będzie za pewnie inna wizja, co zrobiłem źle, co poprawić, co inaczej ułożyć ----- to chyba bym włożył dynamit do baniaka, bo przez okno by nie wyleciał :D
Decyzja należy do autora.
Pozdrawiam
Artur

Utul
Znający temat

Front jest opti white, uznałem ze tył i boki bez sensu by były z opti .

Dzisiaj kupiłem 158 kg kamienia , zmieniłem pare rzeczy , jutro wrzucę foto

kamil_s
Poznaje temat

Pozwolę sobie zacytować samego siebie.
Utul napisał(a):Na moje oko to potrzeba Ci lekko ze 150 kg kamoli :D

kamil_s napisał(a):

Dzisiaj kupiłem 158 kg kamienia , zmieniłem pare rzeczy , jutro wrzucę foto

Te 8 kg. dostałeś gratis :D
Ale do rzeczy, jakie to kamole kupiłeś, mam nadzieję że nie sama drobnica :?
Pozdrawiam
Artur

Utul
Znający temat

Średnia waga kamienia 17 kg :) głownie lawa taka porowata bo chce tez roślinki na kamienie zasadzić :)

kamil_s
Poznaje temat

Trzymam kciuki za aranż zbiornika i myślę,że wyjdzie ładnie i schludnie. W końcu forum jest by pomagać.

mateuszurad
Stały bywalec

Miasto: Krzeszyce

Problem z pokrywą i oświetleniem poniekąd się rozwiązał. Pan Karol Mączka - producent akwarium z Katowic niestety nie dostarczył pokrywy i raczej na pewno nie dostarczy, ponadto przestał odbierać telefon .

Uzgodniliśmy z żoną, że dzieciaki są już na tyle duże, że może nie wrzucam nam zabawek do środka :)

Chylę się ku wiszącym lampą HQI + T8 + Led.

kamil_s
Poznaje temat

kamil_s napisał(a):Uzgodniliśmy z żoną, że dzieciaki są już na tyle duże, że może nie wrzucam nam zabawek do środka :)

Zabawki to nie problem. Gorzej jak dadzą rybkom jeść wrzucając do akwarium swój posiłek, napoją coca-colą albo przygotują Ci niespodziankę czyszcząc akwarium proszkiem do prania. Znasz swoje dzieciaki, ale może warto byłoby jakoś ten zbiornik przed nimi zabezpieczyć, bo nawet najspokojniejsze dzieci miewają dziwne pomysły ;) Jakaś osłona z przezroczystego pleksi z przodu czy coś w tym stylu, jak podrosną zdemontujesz.

A jak już zrezygnowałeś z pokrywy pomyśl nad oświetleniem HQI. :)
Ostatnio edytowano 20 maja 2016, 09:50 przez szarlej, łącznie edytowano 1 raz

szarlej
Zaawansowany użytkownik

Miasto: Tarnów

Powiązane tematy

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: 614mati614, chomikoz, MacGyver, Mymlon4x4, pstanik i 46 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.