Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Akwarium 300x60x60 cm - zakładam - proszę o porady



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Może być głośny

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

Ja pitole! Ale basen :) Zazdraszaczam!

Ale nie zazdraszczam obsługi tego baniaka ;) Będzie co robić. Fajne wyzwanie, ale zakładając taki basen musi to być mega przemyślane. Bo jak trzeba będzie zrobić restart to ja dziękuję :)

Co do sprzętu to nie pomogę - ponad moje siły i wiedzę a czytam wszystko o akwarystyce od 4 miesięcy i nadal gówno wiem ;)

Powodzonka! Będę obserwował na pewno!
Glossy 200L
Shrimp Set 30L

Avatar użytkownika
mihow1979
Zainteresowany tematem

Posty: 259
Dołączył: 19 kwi 2016, 17:29

Ja mam zbiornik 230x60x70, pracują w nim Eheim 2180, Eheim 2078 i Eheim 2229, woda kryształ, jednak żałuje, że nie zrobiłem komina, ale już zakupiłem pudełko przelewowe i wtedy zostanie tylko Eheim 2180. Sumpa będzie 230 litrów i radzę iść w tą stronę. Zapytaj wykonawcy zbiornika czy jeszcze da radę dorobić Ci komin, przynajmniej jeden centralny a najlapiej dwa w rogach.

Anonim 52104


kamil_s napisał(a):Wybór filtra padł na Fluval FX6 i do tego wkłady mechaniczne, biologiczne i węgiel .


Jeśli jeszcze nie kupiłeś to odradzam ze względu na tragiczny dostęp do części... Swoją drogą np wirnik do tego filtra (o ile w ogóle uda się go dostać) kosztuje ponad 200 zł ;)

Na taki zbiornik z kubełków są właściwie dwie opcje - albo dwie sztuki 2260, albo 2 sztuki 2080. 2260 trochę głośny (chociaż jeśli akwarium nie stoi w sypialni to nie powinno być źle) ale za to sporo wydajniejszy niż 2080.

Po co taki mix z podłożami? Zdecyduj się na jedno, najlepiej sprawdzone, żeby w 3m akwarium za pół roku nie wymieniać ;)

Powodzenia.

Anonim 1811


FX6 już kupiony, mam sklep w którym mają części . W razie potrzeby dołącze jeszcze jbl e1501 green line bo mam lub dokupię coś innego .

Co do podłoża to w sklepie doradzono mi tak :

Na dno cienka warstwa mieszanki gliny i torfu Drak TerrDrakon,

Potem substrat EBI

Na sam wierzch podłoże Azoo Grower Bed

Myśle ze będzie odpowiednio żyzne podłoże żeby rosły roślinki .

Zastanawiam się teraz tylko nad podniesieniem terenu po bokach czy zrobić ze żwiru zapakowanego w pończochę czy jakoś inaczej

Anonim 53850


Ja bym kupił troche duzych kawalkow lawy i wsadzil pod podloze. Na to docelowe podloze. Bedzie naruralnie i stabilnie...
Glossy 200L
Shrimp Set 30L

Avatar użytkownika
mihow1979
Zainteresowany tematem

Posty: 259
Dołączył: 19 kwi 2016, 17:29

Ale zbiornik!! Wszystko super wygląda i się zapowiada.
Troszkę martwi mnie że jak sam napisałeś nie masz dużego doświadczenia, a porwałeś się na naprawdę głęboką wodę w dosłownym słowa znaczeniu. Jednak od czego są wyzwania? Aby je podejmować i życzę powodzenia.

Z moich podpowiedzi to tak jak kolega maslo po raz kolejny zresztą bardzo agresywnie i z dużą dozą pewności siebie podpowiada, powinieneś zdecydowanie zmienić oświetlenie na coś mocniejszego!! Jeśli wykonawca akwarium i pokrywy Ci takie oświetlenie zaproponował to widać że chcą iść po kosztach i zarobić na Tobie właśnie kosztem samego oświetlenia. Już ktoś też wspomniał o butli CO2 co przy takim zbiorniku było by aż grzechem aby nie zainwestować w wydajny zestaw który ułatwi Ci z pewnością prowadzenie zbiornika.
Filtracja skoro już wybrana to nie ma co się rozpisywać, będziesz mądrzejszy po kilku tygodniach od startu jak wszystko działa i się sprawuje. Co do podłoża ... hmmm myślę że przy takich gabarytach to każde żyzne podłoże będzie się bronić i będzie rosło zielsko na nim, chociaż ja jednak sugerował bym się podpowiedziami np chestera który ma na co dzień do czynienia z takimi akwariami w salonie RA czy u klientów, a prawda jest taka że zrobić restart w takim zbiorniku to też duży wyczyn, więc lepiej też zainwestować w coś co na długie miesiące/lata będzie dobrze współpracowało z roślinami. Jako podsypki pod wzniesienia zdecydowanie keramzyt 5-10 mm w pończochę i układać.
Swoją drogą jestem ciekaw jak będzie wyglądać pokrywa w takim zbiorniku która musi być na tyle łatwa w demontażu lub też dobrze zaprojektowana, aby był swobodny dostęp do pielęgnacji zbiornika?

Obserwuję i czekam za dalszymi aktualizacjami wątku.

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 705
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

Szkoda tego podłoża na ten zbiornik. Lepiej zrobić samo AZOO PGB, jeśli się robi mieszanki to granulatu powinno być jakieś 80% a nie 4cm na wierzchu. Ciekawe czy myślałeś jak przełożyć węże od filtra przez pokrywę.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

Pokrywa będzie miała specjalne otwory na obydwu końcach

Anonim 53850


No otwory otworami, ale węże od FX6 mają 25mm średnicy wewnętrznej.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

29 o ile pamietam jak się suwmiarka posługiwać :)

Anonim 53850


ImageUploadedByAkwarium1463563584.808402.jpg
(260.99 KiB) Pobrane 1520 razy
ImageUploadedByAkwarium1463563574.826443.jpg
(185.36 KiB) Pobrane 1520 razy
ImageUploadedByAkwarium1463563559.158733.jpg
(186.3 KiB) Pobrane 1520 razy


Mają być dwie takie listwy w sumie 4 żarówki

Anonim 53850


Niczego tym oświetleniem w tym akwarium nie załatwisz.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

Tak też myśle . Co proponujesz ? Jakieś mocniejsze świetlówki w miejsce tych t8 czy coś dołożyć ? Może jakieś konkrety

Anonim 53850


Fakt.
Na malawi by stykło.

Avatar użytkownika
pietach
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2127
Dołączył: 14 maja 2014, 12:00
Miasto: Wschowa

Do tego zbiornika potrzebujesz 12-16 świetlówek 80W 865 ewentualnie 830, takie moje zdanie. Pierwszy błąd popełniłeś zamawiając pokrywę, trzeba było użyć belek T5 albo HQI. Dopiero zobaczysz jakim błędem była pokrywa jak strugami będzie się lała spod niej woda po zgaszeniu światła.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

Widziałem zoologht led takie doczepiane klipsami do świetlówek , jako dodatkowe . I rodzaje rożne dla roślin itp - może takie właśnie ?

Muszę mieć pokrywę z uwagi na małe łobuzy w domu które tylko czekają by wrzucić coś do akwarium np kaczuszkę albo łódkę :):):

Anonim 53850


A jak chcesz doczepić 12 lub 16 świetlówek ??

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

Będę potrzebował dużo klipsów :) poradź coś .

Anonim 53850


Ja bym przerobil troche ta pokrywe i zamontowal HQI, swietlowek potrzebujesz tyle ile napisal maslo_82 by cos tam w ogole dobrze roslo i nie bylo problemow. Pomysl jeszcze bo masz troche czasu przed startem.

Avatar użytkownika
michalakwa
Zainteresowany tematem

Posty: 280
Dołączył: 19 gru 2015, 23:55
Miasto: Bournemouth











Powiązane tematy
  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2023 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 788 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3150 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 364 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 241 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 340 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 657 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 234 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 436 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1087 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: KubaGsxR, mar1977, Piotr Baszucki i 410 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.