Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


126l Jak zączać ? Restart akwarium po 10 latach...



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,
Po 10 latach przerwy postanowiłem w swoim nowym mieszkaniu założyć akwarium :-)
Za podstawę posłuży mi wyleżane 126 l (80 x 35 x 45 cm). I co dalej... Mam pokrywę WROMAK 80x35 - niestety w akwarium obowiązkowo musi być pokrywa gdyż mam syna, który zapewne jak zobaczy, że istnieje możliwość nauczenia klocków lego pływać na pewno skorzystał by z tej okazji.
W akwarium planuję skupić swoją uwagę przede wszystkim na roślinach. Ale ze względu na syna obowiązkowo muszą być rybki i krewetki by cieszyły jego oko ;-)

10 lat temu posiadałem w pokrywie 4 x 18W T8. I teraz pojawia się pierwsze pytanie:
1. Na jakie oświetlenie je zmienić? Ze względów ekonomicznych najlepszym rozwiązaniem byłoby oświetlenie LED.
- czy istnieją zamienniki do świetlówek, które można w łatwy sposób zamienić? Dodam iż, oświetlenie "DIY" nie wchodzi w grę ze względu na brak czasu.

Wcześniej w akwarium posiadałem filtr wewnętrzny aquael. Jednak Obecnie planuję zakup filtra zewnętrznego by uniknąć nie potrzebnego bałaganu wewnątrz akwarium.
2. Jaki filtr do 126L akwarium byłby najlepszym rozwiązaniem. Chodzi mi po głowie TETRA seria EX jednak nie wiem, który model byłby najbardziej odpowiedni... Chyba, że polecacie jakiś inny filtr zewnętrzny...
3. Jaką grzałkę zastosować. Grzałka zewnętrzna przykuła moją uwagę, ale jej cena w porównaniu do standardowych grzałek z termostatem jest o niebo wyższa... stąd moje pytanie czy są one warte swojej ceny?
4. 10 lat temu posiadałem butlę co2 z reduktorem + kroplomierz + dyfuzor - obecnie zastanawiam się nad zakupem gotowego zestawu ze sklepu roslinyakwariowe.pl - gotowy zestaw z butlą - tylko jaki? Ekonomiczny, profesjonalny czy zaawansowany - jakie są różnice po za podzespołami? Czy bez któregokolwiek elementu z zestawu zaawansowanego można się obejść? Na ile wystarcza butla 4l a na ile 2l?
5. Czy przy zamontowanej pokrywie będzie potrzebny filtr powierzchniowy "skimmer"...?
6. Co z lampą UV/jonizatorem, o ile się nie mylę 10 lat temu nie było jonizatorów - przynajmniej ja o takowych nie słyszałem, czy warte są swojej ceny - oraz co jaki czas trzeba wymieniać reaktor? Czy mozna się obejść bez jonizatora/lampy uv?
7. Podłoże....hmm zauważyłem że obecnie są gotowe podłoża, które następnie przysypuje się "żwirem" - u mnie w grę wchodzi tylko i wyłącznie czarny kolor. Jakie podłoże pod żwir jest optymalne? Czy w ogóle takowe jest wymagane/potrzebne?

Obecnie nie wiem jakie roślinki zamierzam "posadzić" hmmm na pewno mchy (10 lat temu przykuwały moją uwagę szczególnie christmass moss :-)) na pierwszym planie widziałbym roślinki trawnikowe - którą wybrać glosie, heńka? A może kilka?
- Na tył na pewno limnophilla sessiliflora - co z resztą? Kompletnie nie mam pojęcia - zapewne to co będzie dostepne w sklepach zoologicznych ;-)

Nie wiem o co jeszcze mogę was zapytać... Gdy coś mi wpadnie do głowy na pewno zapytam :-)

mgiecek
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 26 sty 2017, 12:28

Co do świetlówek to z powodzeniem kupisz ledowe-odpowiednik świetlówki T8.
Co do grzałki nie będę się wypowiadał bo zewnętrznych nie stosowałem, u mnie z powodzeniem pracuje wewnętrzna z termostatem - akwarium 180 L.
Zestaw CO2 jak najbardziej skoro masz zamiar położyć nacisk głównie na rośliny.
U mnie pracuje zestaw podstawowy czyli butla, dyfuzor, reduktor, regulator precyzyjny i licznik bąbelków. Z tego ostatniego możesz zrezygnować z czasem gdy już nabierzesz doświadczenia z dozowaniem CO2. Pytasz na ile starcza butla, w tej chwili pytanie czysto retoryczne, wszystko zależy od rodzaju roślin i ich ilości.
Jeśli chodzi o filtr to akurat w sklepie na stronie roslinyakwariowe.pl jest tak duży wybór różnych filtrów że z powodzeniem znajdziesz coś dla siebie.
Osobiście polecam filtry dobrych marek czyli Tetra, JBL itp.
Wydajność takiego filtra powinna być przynajmniej czterokrotność pojemności zbiornika.
Życzę powodzenia w zakładaniu i radości z posiadania.

Anonim 55675


Witam,

Niestety nie udało się wystartować. Ale wreszcie przyszedł czas...

Prośba o pomoc w doborze oświetlenia..

Co sądzicie o Aquael leddy tube retrofit 4x10W

Tylko w jakiej konfiguracji?
2xsunny + 2xplant czy jakaś inna konfiguracja?

Od przodu sunny/plant/sunny/plant

Oświetlenie max 12h od 8-20 początkowo start 1xsunny po godzinie plant i potem znowu plant od 12-16 full a potem znowu stopniowo wyłączać oświetlenie.

Czy lepiej od razu pełną bombą?

A może wejdzie do pokrywa 4x16W? Mają regulację min. 74,2 cm więc w pokrywę 80cm powinny wejść...

Filtracja tetra ex800 plus

Grzałka 150W

Butla CO2 24h/dobę.

mgiecek
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 26 sty 2017, 12:28

mgiecek napisał(a):Witam,

Niestety nie udało się wystartować. Ale wreszcie przyszedł czas...

Prośba o pomoc w doborze oświetlenia..

Co sądzicie o Aquael leddy tube retrofit 4x10W

Tylko w jakiej konfiguracji?
2xsunny + 2xplant czy jakaś inna konfiguracja?

Od przodu sunny/plant/sunny/plant

Oświetlenie max 12h od 8-20 początkowo start 1xsunny po godzinie plant i potem znowu plant od 12-16 full a potem znowu stopniowo wyłączać oświetlenie.

Czy lepiej od razu pełną bombą?

Filtracja tetra ex800 plus

Grzałka 150W

Butla CO2 24h/dobę.
Na początek przez pierwszy tydzień/dwa (w zależności jak rośliny będą się zachowywać) nie ma sensu świecić 12 godzin bo rośliny muszą się przestawić. Zacznij standardowo od 6h i zwiększaj co tydzień długość świecenia o godzinę jedną belkę jeśli masz taką możliwość. Jeśli jeszcze nie zacząłeś to polecam artykuł poniżej:
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... otowo.html
I żeby uprzedzić pytania ten:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 30717.html
A w celach poznawczych ten:
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... arium.html
Życzę powodzenia i pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

A czy dobór oświetlenia jest prawidłowy/odpowiedni?

4x Aquael leddy tube retrofit 10W lub 16w?

mgiecek
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 26 sty 2017, 12:28

mgiecek napisał(a):A czy dobór oświetlenia jest prawidłowy/odpowiedni?

4x Aquael leddy tube retrofit 10W lub 16w?
Jeśli masz miejsce na 16W i możliwość włączania i wyłączania poszczególnych rur to bież 16W zamiast 10W.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Przy butli potrzebujesz CO2 potrzebujesz powyżej 5100 lumenów. Jeśli mają to być retrofit to na stronie aquela masz dane o lumenach jak i o wymiarach tuby z adapterami i bez. Zmierz pokrywę i kup najszersze jakie pod nią wejdą a ile sztuk to obliczasz z potrzeby lumenów, czyli by łącznie dawały więcej niż 5100lm.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Po weryfikacji wychodzi jakieś 5600 lumenów przy 4rech świetlówkach. Ale problem w tym że na stronie aquaela podają dwie długości dla 16W :( sunny wejdzie bez problemu ale plant... Napisałem do Aquaela czekam na odpowiedź jaka jest długość netto ;)

mgiecek
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 26 sty 2017, 12:28

Otrzymałem odpowiedź leddy ma 70 cm więc bez problemu wcisnę 4x16W :)

Tylko podpowiedzcie mi jak je ustawić?

2xsunny + 2xplant?

A może 4xsunny?

A może sunny/plant/sunny/plant?

mgiecek
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 26 sty 2017, 12:28

Hmm zastanawiam się nad zmianabdecyzji dotycząca filtra. Przeglądając filmy, biorąc pod uwagę za i przeciw chyba wybór padnie na Oase Biomaster thermo ale nie wiem czy 250 czy 350 bardziej się skłaniam do 350 ma jeden kosz filtracyjny więcej, patrząc na system regulacji wydaje mi się że szłoby to optymalnie ustawić... Co wy sądzicie?

mgiecek
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 26 sty 2017, 12:28

mgiecek napisał(a):Hmm zastanawiam się nad zmianabdecyzji dotycząca filtra. Przeglądając filmy, biorąc pod uwagę za i przeciw chyba wybór padnie na Oase Biomaster thermo ale nie wiem czy 250 czy 350 bardziej się skłaniam do 350 ma jeden kosz filtracyjny więcej, patrząc na system regulacji wydaje mi się że szłoby to optymalnie ustawić... Co wy sądzicie?
Zdecydowanie większy będzie lepszy.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.











Powiązane tematy
  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2037 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 791 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3158 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 368 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Jak podłączyć dyfuzor JBL taifun proflora do fx6

    Witam, jestem nowy na forum, ale może ktoś mi pomoże. Otóż zakupiłem JBL proflora taifun inline 19/25 ( nie pomyślałem wcześniej, żeby sobie zmierzyć wąż z filtra fx6) i chciałbym to sensownie połączy...

    Wyświetlenia: 287 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 243 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 342 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 657 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 236 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 437 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kamil piputa, Naleśnik Akwariowy i 385 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.