Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Prośba o pomoc - redukcja obsady.Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.Dzień dobry, uprzejmie proszę o poradę w sprawie prawidłowej obsady akwarium 112 l. Woda o twardości na poziomie 10, kwasowość 7, pozostałych parametrów nie badałam. Oświetlenie: dwie lampy 16W, jedna Aquael sunny, druga roślinna, dzisiaj dołożyłam jeszcze jedną, którą miałamw domu, ona ma chyba 7W. Filtr kaskadowy Aquael Versamax FZN-2 (wkład gąbka, włóknina filtracyjna, zeolit oraz ława wulkaniczna) oraz drugi jakiś zoolux, który włożyłam zamiast cyrkulatora, by zwiększyć ruch wody (filtruje przez gąbkę). Podmieniam wodę z odmulaniem dna dwa razy w tygodniu, mimo to jest bardzo dużo zanieczyszczeń. Ryby karmione raz dziennie, na zmianę pokarm suchy, mrożony i żywy, raz w tygodniu głodówka. Nazw roślin niestety nie znam, kupowałam zestawy roślin z allegro. Część roślin rośnie marnie, żółknie, pomimo zastosowanego specjalnego podłoża ( JBL AquaBasis Plus) i nawożenia preparatem Aquaflora complete Zoolek, CO2 oraz potas. Od początku walczę z glonami, są drobne nitkowate oraz chyba brunatnice (brązowy osad na szybach i liściach, łatwo się czyści). Dodaję codziennie potas w płynie oraz carbo w płynie. Mam wątpliwości co do obsady w akwarium (dobierana w sklepie, za radą sprzedawcy), wydaje mi się, że ryb jest za dużo. Bardzo proszę o ocenę obsady, czy nie jest za dużo (które ryby oddać) oraz jak sobie radzić z glonami, jakie parametry zbadać, aby znaleźć przyczynę.
Obsada:
- neon simulans x 15
- razbora galaxy x 8
- fantom czerwony x 5
- fantom czarny x 5
- babka złota x 4
- otosek x 2 (były 4, ale gdzieś zaginęły....)
- ramireza samiec (samiczka niestety padła)
- gurami czekoladowy x 2
- krewetka amano x 3
- krewetka filtrująca x 3
Załączniki
20240207_103517.jpg

Zielona woda
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 07 lut 2024, 19:23

Glonów jest co raz więcej, są zielone nitkowate oraz robi się zielony dywanik na korzeniu. Na roślinach są brązowe gładkie, zielone nitkowate pokrywają cale liście, jak tak dalej pójdzie rośliny przegrają tę walkę. Uprzejmie proszę o radę. Kiedyś z powodzeniem prowadziłam akwarium 72l przez 3 lata, problemu z glonami nie było, właściwie z niczym nie było, nie wiem co teraz robię źle.
Załączniki
20240207_103527_001.jpg
Oświetlenie.

Zielona woda
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 07 lut 2024, 19:23

Mi to wygląda na niedostateczną filtrację biologiczną. Masz nie za duży filterek jak do 112l moim zdaniem. Jak długo jest ten baniaczek od założenia? Czy ryby były wpuszczane po dojrzeniu zbiornika? Czy badałaś NH3/4 i NO2 zanim wpuściłaś ryby? Mi to wygląda na przypadek w którym biologia nie nadąża przerabiać zanieczyszczeń i pewnie jakieś NO2 może być wykrywalne, a to zaproszenie dla glonów :) Proponuję klasyczny zestaw testów NH3/4, NO2, NO3, PO4. To nam coś powie. No i najważniejsze. Jeśli się nie jest specjalistą w uprawie roślin akwariowych i na podstawie samego wyglądu roślin nie rozpoznaje się niedoborów czy nadmiarów. To ja sobie nie wyobrażam jak można nawozić akwarium czymkolwiek nie robiąc testów choćby raz na jakiś czas.
Wiem że dla starych akwarystów ta ciągła gadka o testach to nowoczesne gadki, wiem że kiedyś się nie robiło. Wiem że wiele osób nie robi i dobrze sobie radzi. Ale szanujmy się jeśli ktoś pisze że ma problemy w prowadzeniu akwarium to moim zdaniem powinien zacząć od serii testów właśnie. Bo to pokazuje że nie jest jeszcze na tyle doświadczonym akwarystom aby określić na oko co jest nie tak. I nie bójmy się tego powiedzieć, testy to podstawa na początku przygody z akwarium aż do momentu gdy nauczymy się albo rozpoznawać niedobory/nadmiary na oko, albo nauczymy się nawożenia swojego zbiornika i testy wtedy tylko raz na jakiś czas kontrolnie. Ale na początku śmiało po każdej podmianie, a najlepiej bezpośrednio przed i dzień po podmianie, żeby widzieć jak się zmieniają parametry.

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 604
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Dziękuję bardzo, zacznę w takim razie od testów i wymiany filtra. Czy taki sam tylko większy będzie dobry(Versamax fzn-3)? Chciałabym kaskadowy ze względu na wycięcie w pokrywie. Czy warto zredukować obsadę?

Zielona woda
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 07 lut 2024, 19:23

Zbiornik był założony około miesiąca temu, było zwiększenie akwarium z 72 l na 112l, więc połowa wody była z ustabilizowanego zbiornika. Część ryb była z mniejszego akwarium, po jakiś dwóch tygodniach dokupiliśmy i trochę za dużo (nauczka - nie kupować ryb z dziećmi i nie polegać na radach sprzedawcy, który chce tylko zarobić). Nie było badane nic poza pH i GH, teraz już będę wiedzieć, że to za mało.

Zielona woda
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 07 lut 2024, 19:23

Ja bym poszedł osobiście w jakiś kubełek jak jest miejsce pod akwarium albo ewentualnie z boku. Kubełek zwykle jest nieporównywalnie lepszy od kaskady.
Ale jak zależy ci na kaskadzie, to jak największą uda ci się znaleźć. FZN-3 osobiście używałem i byłem zadowolony, tylko że używałem tej kaskady w kostce 49l, do 112l bym nie polegał tylko na tej kaskadzie, chyba że zredukujesz obsadę o połowę. Ja jestem zwolennikiem nadfiltracji i moje zdanie jest często przesadzone. Sam osobiście wymieniłem FZN-3 w kostce 49l na kubełek. Takie zboczenie w stronę nadfiltracji mam i nie potrafię tego opanować.

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 604
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

1. Jak dawno temu wystartowało to akwarium?
2. Ile godzin dziennie świecisz i czy w pierwszych tygodniach okresy świecenia były skrócone?
3. Od kiedy podajesz w/w nawóz?
4. Jakie dawki nawozu stosujesz przy Twoim niezbyt gesto zarośniętym akwarium?

jacekp1
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 paź 2020, 18:56

1. Opisałam w poprzednim poście.
2. Świecę 10 godzin, od początku.
3. Nawozy od początku.
4. Dawki dla akwarium z dużą obsadą roślin (zgodnie z opisem na opakowaniu), ale skoro piszesz, że niezbyt gęsto zarośnięte, to chyba źle rozumiem pojęcie dużej ilości roślin....

Zielona woda
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 07 lut 2024, 19:23

Ja to przestałbym karmić te ryby takim mixem w tak dużej częstotliwości. Mrożone albo żywe raz w tygodniu to max. Płuczesz przed podaniem te mrożonki/żywy? Z głodu na pewno nic nie padnie, co najwyżej może zainteresować się czymś innym co nada się do zjedzenia.

TenOdTego
Stały bywalec

Posty: 453
Dołączył: 17 lut 2022, 23:54

Tak, płuczę. Ograniczę to karmienie w takim razie.

Zielona woda
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 07 lut 2024, 19:23

Zielona woda napisał(a):1. Opisałam w poprzednim poście.
2. Świecę 10 godzin, od początku.
3. Nawozy od początku.
4. Dawki dla akwarium z dużą obsadą roślin (zgodnie z opisem na opakowaniu), ale skoro piszesz, że niezbyt gęsto zarośnięte, to chyba źle rozumiem pojęcie dużej ilości roślin....


Rzeczywiście, nie zauważyłem informacji nr 1, przepraszam. Całkiem możliwe że te glony wysypały się w efekcie błędnych decyzji na starcie akwarium. Generalnie można było zacząć od 6 godzin świecenia w pierwszym tygodniu i w kolejnych stopniowo zwiększać tą długość. Błędem mogło być także podawanie nawozu od samego początku, kiedy rośliny jeszcze nie ruszyły. Wspomnę tylko, że Twój nawóz posiada w składzie nie tylko NPK, ale również mikroelementy, które na starcie są już raczej zupełnie nie na miejscu. Moim zdaniem zbyt długi okres świecenia gdy rośliny dopiero się aklimatyzowały i podawanie im nawozów, których nie były jeszcze w stanie pobrać, zaważyły na tym, że powstało doskonałe środowisko dla rozwoju glonów.

jacekp1
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 paź 2020, 18:56

Proponuję zbadać parametry wody pod kątem zawartości makro

jacekp1
Początkujący

Posty: 26
Dołączył: 12 paź 2020, 18:56

Zielona woda napisał(a):Mam wątpliwości co do obsady w akwarium (dobierana w sklepie, za radą sprzedawcy)


Tego sprzedawcy nigdy więcej o nic nie pytaj...
Otoski, ramirezy i gurami czekoladowe to z całym szacunkiem nie są ryby dla początkujących. Są wrażliwe na zmiany parametrów wody.
Poza tym np. otoski należy trzymać w większych grupach.
Zupełnie też nie rozumiem idei polecania klientowi 3 krewetek Amano. Tu też przydałaby się grupa około 10 osobników.

A poza tym , o czym już pisali koledzy: filtracja, pomiar parametrów NO3/PO4/K.
Od siebie dodam: więcej roślin i CO2.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2518
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

To co mi się rzuciło to trzy sprawy:
- zeolit w filtrze - jeśli jest to świeże złoże, które włożyłaś po starcie nowego zbiornika - to musisz wiedzieć że zeolit pochłania związki azotowe i w konsekwencji zabiera roślinom niezbędny do funkcjonowania związek a co za tym idzie rośliny obumierają (nie maja co jeść). Być może masz po prostu za niski poziom NO3 co być może wykażą testy. Jeśli jest to stare złoże, które było używane ponad trzy miesiące, wtedy zeolit przestaje tracić tą własciowść i staje się dobrym miejscem bytowania bakterii - wtedy bym go nie wymieniał
- Carbo - generalnie raczej jest tendencja żeby odchodzić od nawożenia carbo . Carbo ma tą niestety właściwośc że wpływa bardzo niekorzystnie na biologię zbiornika - zabija bakterie, co w konsekwencji przyczynia się do jego niestabilności. Owszem stosujemy carbo gdy chcemy się pozbyć jakiegoś glona - wtedy podajemy go strzykawką miejscowo przy wyłączonym filtrze - np. na krasnorosty. Ale powinno mieć to raczej charakter incydentalny.
- świecenie 10h od początku - uważam za błąd - ograniczyłbym do 8h

Polecam ci ten przewodnik - zamieszczony na stronach serwisu :
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... arium.html
Co do ilosci roślin - nie jest źle - nie widze żeby było łyso w akwarium - więc jest duża szansa żeby to ogarnąć. Zrób testy wtedy będziemy mogli Ci coś więcej doradzić.
"Just use your imagination." Filipe Oliveira

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 09 kwi 2021, 21:46
Miasto: Lusówko k. Poznania

Wspieram stronę kontem Premium

Bardzo dziękuję za wszystkie informacje. Zrobię testy niedługo. Ciekawe, powiedziano mi, że ramirezy nie są wymagającym gatunkiem, też byłam zdziwiona. Otoski były cztery, ale dwa gdzieś zniknęły... Krewetki Amano mój błąd, jak uda mi się oddać gdzieś część ryb to zwiększę stadko krewetek.

Zielona woda
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 07 lut 2024, 19:23

Na chwilę obecną udało mi się zmienijszyc obsadę (oddałam 15 neonów) I kupić filtr kubełkowy (hw-302). Wczoraj zainstalowałam filtr i myślałam, że będzie super efekt, tymczasem woda jest delikatnie mętna, czyn to może być spowodowane? Media filtracyjne od dołu to: gąbka, wata filtracyjna, zeolit, ceramika krążki i ceramika drobne kuleczki (pod nimi wata filtracyjna) i jeszcze wata na górze. Czy dobrze umieściłam media? Czy to, że są świeże, może powodować zmętnienie? Co prawda przepłukałam wszystko w wodzie z akwarium, gąbka jest z poprzedniego filtra i wlałam też wodę z poprzedniego filtra, żeby zachować chociaż część bakterii, ale jednak to nowe. Testów jeszcze nie kupiłam, uznałam że lepiej najpierw wymienić filtr, testy kupię w przyszłym miesiącu (teraz już brak kasy...). W dodatku padła mi pielegniczka ramireza, miałam samczyka i miał się dobrze, tydzień temu dokupiłam mu samiczkę i zaczął się dziwnie zachowywać (chował się przez większość czasu) a dzisiaj padł...

Zielona woda
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 07 lut 2024, 19:23

Zmętnienie powstało na skutek zachwiania biologii w akwarium. Dodałaś nowy filtr, starego mogłaś przez jakiś czas nie usuwać, żeby tak przez miesiąc pracowały jednocześnie. Teraz to już tylko czekać aż bakterie się namnożą, możesz im w tym pomagać dodając startery bakteryjne.

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 604
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Jeśli woda płynie w filtrze najpierw przez gąbkę i dalej przez media jak podałaś to jest to jak najbardziej prawidłowa kolejność

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 09 kwi 2021, 21:46
Miasto: Lusówko k. Poznania

Wspieram stronę kontem Premium

Niestety nie było możliwości zostawienia starego filtra. Bakterie dodaję. Martwiłam się, że może coś nie tak w filtrze zamontowałam.

Zielona woda
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 07 lut 2024, 19:23

A ja bym zredukował oświetlenie nie podajesz co2 wiec nie ma co naświetlać aż zostaw 16w sunny oraz 7w w zupełności wystarczy, z mojego doświadczenia wynika że 80% problemów w akwarium to oświetlenie,pozdrawiam.

Avatar użytkownika
szopcio2008
Aktywny użytkownik

Posty: 502
Dołączył: 10 lis 2015, 13:54
Miasto: BiłgorajPowiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 110 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.