Lista działów » Forum ogólne


"Akwarium moja pasja" dr inż. Paweł ZarzyńskiAktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.

"Akwarium moja pasja" dr inż. Paweł Zarzyński
Wydawnictwo: GALAKTYKA

Rok wydania: 2010
Oprawa: Twarda
Format: 16.5x24.5cm
Język: polski
Ilość stron: 322
ISBN: 9788375791464

Za namową Pana Piotra Baszuckiego pozwolę sobie na krótką recenzję pozycji, która może być dobrym materiałem poglądowym dla każdego poczatkującego akwarysty.
Książka porządnie wydana w twardej, lśniącej oprawie na ładnym papierze. Jest to potwierdzone empiryrycznie -książka przetrwała spotkanie z moją dziewięciomiesięczną córką. Duża ilość kolorowych rycin, czytelne schematy.
Książka napisana prostym językiem idąca z duchem nowoczesnej akwarystyki nieomijająca takich zagadnień jak nanoakwarystyka, akwarystyka roślinna, Nature aquarium,akwaria LT. W pozycji ujrzeć możemy opisy współczesnego sprzętu akwarystycznego od filtrów kubełkowych zaczynając na komputerach i chłodziarkach akwarystycznych kończąc. Zaakcentowane są też wszystkie ważne aspekty zakładania zbiornika- również roślinnego czyli odpowiednie oświetlenie, podłoże, filtracja, parametry wody, nawożenie, technika CO2. W książce opisane są najczęściej hodowane rośliny i zwierzęta akwariowe (także bezkręgowce).Każdy gatunek opisany pod względem wymagań zbiornika,wody,wystroju,żywienia,rozmnażania poparty kolorową fotografią i własnymi spostrzeżeniami ujętymi w anegdotach i wspomnieniach z akwarystycznej młodości. Obszerniejsze fragmenty poświęcone są "Złotym rybkom" i "Paletkom" - tu autor burzy mity funkcjonujące w świadomości początkującego akwarysty lub "sprzedawcy" w sklepie akwarystycznym- o ile ten drugi raczy po tą pozycję sięgnąć. Myślę, że można polecić tą pozycję jako podstawowe kompedium dla osoby chcącej zacząć swoją przygodę z akwarystyką-takie zdanie pojawia się z pewnością w recenzjach książek sprzed pół wieku- no ale to właśnie ta różnica; książka wydana w 2010r. -nadążająca za współczesną akwarystyką.
Na koniec podziękować osobie dzięki, której wszedłem posiadanie tego wydawnictwa czyli mojej Teściowej- jak powiedział Piotr Baszczucki "każdy chciałby mieć taką:)".

Wojciech Adamski
all right registered
Załączniki
akwarystyka.jpg
(26.53 KiB) Pobrane 3531 razy

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

15 lut 2011, 13:03   (#2)  

Z tego co przeczytałem, wnioskuję że to bedzie ciekawa propozycja dla osób które dopiero zaczynają przygodę z akwarystyką, chociaż napewno i doświadczeni akwaryści znajdą coś dla siebie :)

Gość


15 lut 2011, 15:23   (#3)  

Polecam. Książka ciekawa, miło się czyta.

Avatar użytkownika
twronka
Zainteresowany tematem

Posty: 240
Dołączył: 13 cze 2010, 20:08
Miasto: Kraśnik LKR

moonrider napisał(a): Obszerniejsze fragmenty poświęcone są "Złotym rybkom" i "Paletkom" - tu autor burzy mity funkcjonujące w świadomości początkującego akwarysty lub "sprzedawcy" w sklepie akwarystycznym- o ile ten drugi raczy po tą pozycję sięgnąć. ]


Już mi się podoba :wink:

pozdrawiam
Ostatnio edytowano 15 lut 2011, 17:11 przez aquamateo, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

15 lut 2011, 16:44   (#5)  

Dzięki uprzejmości Pana Pawła Zarzyńskiego, podsyłam jego recenzję autorską:

Szanowni Państwo, jeszcze w tym miesiącu nakładem Wydawnictwa GALAKTYKA ukaże się książka mojego autorstwa pt.: "Akwarium - moja pasja".

Już dzisiaj chciałbym zaprosić do zapoznania się z nią, uprzedzam jednak, że jest to publikacja ze wszech miar nietypowa. Nie jest to w żadnym razie klasyczny podręcznik akwarystyczny, a raczej rodzaj osobistego pamiętnika zawierającego praktyczne porady na temat zakładania akwarium, uprawy wybranych gatunków roślin oraz pielęgnacji i rozmnażania 50 gatunków ryb.

Proponując mi jego napisanie, Wydawca zastrzegł bowiem, że nie interesuje go kolejna "nudna książka o rybkach". "Niech Pan napisze tak, jakby opowiadał o tym kumplowi przy piwie, tak, żeby było ciekawie" - usłyszałem.

Starałem się jak najlepiej wywiązać z tego zadania i przedstawić akwarystykę w sposób bardzo osobisty, nie tylko przystępny, ale przede wszystkim zajmujący i pozbawiony nudnego, dydaktycznego tonu prezentując ją jako tytułową pasję zdolną do pokierowania losami człowieka, który się jej poświęcił.

Mam nadzieję, że mi się to udało, ale ostateczną ocenę pozostawiam Szanownym Czytelnikom.

Książka ta skierowana jest głównie do początkujących i średnio zaawansowanych akwarystów, w tym do tych wszystkich, którzy dopiero noszą się z zamiarem zakupu akwarium i chcieliby się do tego zadania solidnie przygotować, jak również do tych, którzy pierwsze akwarystyczne kroki mają już za sobą i napotkali na niełatwe do przezwyciężania trudności. Sądzę jednak, że może ona zainteresować także bardziej doświadczonych miłośników akwarystyki, bowiem pisząc ją wyszedłem z założenia, że każdy, nawet zdawałoby się najpospolitszy gatunek ryby ma w sobie ukryte piękno, które - w odpowiedniej oprawie - może uczynić z niego niekwestionowaną ozdobę akwarium.

Stąd bardzo szczegółowe opisy wszystkich ryb wraz z informacjami o ich wymaganiach środowiskowych i rozmnażaniu, poparte moją ponad 25-letnią praktyką akwarystyczną i wieloletnim doświadczeniem zawodowym wynikającym m.in. z pracy w sklepie i hurtowni akwarystycznej oraz długiej współpracy z MAGAZYNEM AKWARIUM oraz innymi periodykami akwarystycznymi, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi.

Obok porad typowo praktycznych można znaleźć w niej mnóstwo moich akwarystycznych wspomnień, zarówno tych dobrych, jak i nieco mniej wesołych przytoczonych ku przestrodze w nadziei, że mogą one pomóc Czytelnikom w ustrzeżeniu popełnieniem moich błędów.

Na stronach mojej książki znajdują się obszerne informacje na temat zakładania akwarium, doboru urządzeń technicznych oraz dekoracji, uprawy kilkudziesięciu roślin akwariowych oraz hodowli 50 gatunków ryb. Zawiera ona również praktyczne porady dotyczące pielęgnacji zbiornika już po jego założeniu, zarówno na co dzień jak i w sytuacjach nietypowych, takich jak pojawienie się glonów, niepożądanych ślimaków czy chorób ryb.

Dużym atutem książki jest wspaniała szata graficzna i niezwykle staranne wydanie. Zdobi ją łącznie ponad 300 kolorowych rysunków i fotografii sprawiających, że jej lektura staje się znacznie ciekawsza i przyjemniejsza.

"Akwarium moja pasja" to książka jakiej jeszcze nie było. Gorąco zachęcam do jej przeczytania. Jestem przekonany, że zawarta w niej wiedza na temat akwarystyki pomoże każdemu Czytelnikowi w założeniu własnego akwarium oraz pozwoli mu na swobodne rozkoszowanie się jego pięknem bez niepotrzebnych kłopotów i pomyłek.

Paweł Zarzyński
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12066
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

15 lut 2011, 17:12   (#6)  

Szkoda że autor nie jest użytkownikiem naszego forum....a może jest?
Bardzo chętnie widziałbym osobę Pana Pawła Zarzyńskiego w moim temacie "Dyskowce -akwarium roślinne Prawda i Mity".
Jeżeli byłoby to możliwe to w imieniu własnym jak i innych użytkowników gorąco zapraszam.

Z opisu wynika że forma w jakiej książka została wydana "luznej kumpelskiej rozmowy o akwarystyce" .Świadczyć może że ta pozycja w dobie "encyklopedycznych" i zdawkowych publikacji na te tematy już na starcie jest skazana na sukces, czego serdecznie autorowi życzę

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

15 lut 2011, 18:35   (#7)  

Szanowni Państwo,
dziękuję bardzo za zainteresowanie moją książką. W zasadzie trudno nazwać mnie użytkownikiem tego forum bo nie jestem pewien, czy kiedykolwiek napisałem tu przedtem choćby jednego posta, ale jestem na nim od dawna zarejestrowany chociażby po to, aby śledzić ciekawe dyskusje które się tutaj toczą.
Co do tematyki dyskowców w akwarium roślinnym to wolałbym nie zabierać głosu w tej sprawie, jako, że bynajmniej nie jestem w najmniejszym nawet stopniu ekspertem w dziedzinie tych ryb. Prawdę powiedziawszy, poza doświadczeniami zawodowymi (dawno temu w sklepie, później w hurtowni akwarystycznej a obecnie w jednym ze zbiorników dekoracyjnych stojących u mnie w firmie) nigdy nie pielęgnowałem ich w domu (choć wielu moich znajomych zalicza się do fanów tych ryb). Jednym z nich jest Heiko Bleher, chyba najlepszy znany mi specjalista w dziedzinie dyskowców, a już na pewno środowiska naturalnego tych ryb (zjeździł wielokrotnie całą Amazonię i odławiał je chyba we wszystkich możliwych rzekach). Heiko stanowczo twierdzi, że ryby te w naturze nie występują w wodach w miejscach w których rosną rośliny de facto nie wiedzą więc co to takiego. Ich właściwym środowiskiem życia są zatopione w wodzie gałęzie drzew. To w ich plątaninie bytują, kryja się przed wrogami i poszukują pokarmu. Widziałem też zdjęcia zakładanych przez niego akwariów dla dyskowców opartych wyłącznie na bardzo licznych dekoracjach z gałęzi (zero roślin i przytłumione światło) - ryby prezentowały się w nich doprawdy imponująco i były swietnie wybarwione. Zakładając, że Heiko ma rację na dobrą sprawę dyskowców nie należałoby więc (teoretycznie) wpuszczać do akwariów z obfitą roślinnością, jak robi to wielu hodowców. Z drugiej strony wielu moich znajomych hoduje te ryby niemalże w akwariach holenderskich i osiąga doskonałe rezultaty (regularne tarło i zdrowe, liczne potomstwo). Moim zdaniem w przypadku tych ryb ważniejsza jest więc raczej woda, jej odpowiedni skład i czystość oraz właściwe żywienie niż sam wystrój zbiornika.

Pozdrawiam

Paweł Zarzyński

hystrix
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 23 cze 2010, 15:50

15 lut 2011, 19:51   (#8)  

Dziękuje bardzo za odpowiedz i jeszcze raz życzę sukcesu w promocji książki jednocześnie zachęcając wszystkich do jej lektury.

Fakt takiej publikacji na rynku polskiej literatury akwarystycznej na którym to nieczęsto pojawiają się pozycje naszych rodzimych autorów bardzo cieszy.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

15 lut 2011, 20:06   (#9)  

recenzja, recenzja autorska, post od autora... muszę powiedzieć Teściowej co narobiła...
Pozdrawiam
P.S. Panie Pawle w imieniu początkujących akwarystów jak i tych którzy odkrywają akwarystykę na nowo (jak w moim przypadku) dziękuję.

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

15 lut 2011, 20:16   (#10)  

W końcu pojawiła się książka akwarystyczna warta uwagi :) Po przeczytaniu recenzji śmiem twierdzić, że to dość ciekawa publikacja, ale z ostatecznym werdyktem wstrzymam się do momentu jej przeczytania.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
kkobus1
Stały bywalec

Posty: 456
Dołączył: 24 maja 2009, 01:47

15 lut 2011, 21:47   (#11)  

Witam
Muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony ceną tej książki. Cena jest przystępna. :)

norbii
Stały bywalec

Posty: 339
Dołączył: 06 paź 2010, 13:25

22 lut 2011, 09:28   (#12)  

Mial juz ktos ta ksiazke w rekach? Jak tak to czy faktycznie warta jest kupienia?

berdysz
Zainteresowany tematem

Posty: 224
Dołączył: 20 wrz 2010, 10:00

22 lut 2011, 10:26   (#13)  

berdysz napisał(a):Mial juz ktos ta ksiazke w rekach? Jak tak to czy faktycznie warta jest kupienia?


Miałem bo mam ją w domu :wink: przeczytałem już całą od deski do deski, napisana jest luźnym językiem, mogę potwierdzić że jest to wspaniała propozycja dla początkujących, zupełnemu laikowi pomoże ominąć początkowe błędy.

Mnie osobiści pomogła dokładniej zrozumieć cały cykl azotowy i dowiedzieć się trochę na temat historii akwarystyki.
Ostatnio edytowano 17 mar 2011, 11:50 przez Szymcios, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Szymcios
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 18 lut 2010, 00:32
Miasto: Dąbrowa Górnicza

Wspieram stronę kontem Premium

22 lut 2011, 10:31   (#14)  

berdysz napisał(a):Mial juz ktos ta ksiazke w rekach? Jak tak to czy faktycznie warta jest kupienia?
skoro pozwoliłem sobie napisać recenzję to raczej wypadało by przeczytać. Dla początkującego/zaczynającego przygodę z akwarystyką książka może być bardzo pomocna (i nie trzeba czytać 100000 postów a potem weryfikować autorów) dla średniozaawansowanych jest to pozycja do której warto zajrzeć a zaawansowany akwarysta pewnie też ją kupi bo to jak narazie jedyne "współczesne" kompendium polskiego autora. Jak będziesz w Empiku to sobie przejrzyj ....Pozdrawiam

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

22 lut 2011, 11:33   (#15)  

Brakuje jeszcze dobrej ksiazki na temat roslin, poczekam jeszcze troche na zastrzyk gotowki.

berdysz
Zainteresowany tematem

Posty: 224
Dołączył: 20 wrz 2010, 10:00

22 lut 2011, 15:05   (#16)  

berdysz napisał(a):Brakuje jeszcze dobrej ksiazki na temat roslin, poczekam jeszcze troche na zastrzyk gotowki.

Rozdział o biologii akwarium, szczehółowy opis gatunków. Może RA wydadzą jakąś pracę zbiorową na papierze- nie wiem czy da się na takiej publikacji zarobić ale pewnie stracić się nie da... A sprzedając kilka miejsc reklamowych-firmom akwarystycznym w takiej publikacji może to wyjść na +

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

23 lut 2011, 14:53   (#17)  

O ile się nie mylę, to na przestrzeni kilku minionych lat, nie ukazała się żadna tak kompleksowa książka polskiego autora dot. akwarium. Z tym większą radością przeczytałem o publikacji p. Zarzyńskiego. Pamiętam jeszcze świetne artykuły autora nt ryb zbrojnikowatych, chyba opublikowanych w M. Akwarium. Ponieważ od ponad dwudziestu lat , gromadzę większość książek akwarystycznych polskich autorów, z tą będzie podobnie. Po latach mają one jeszcze większą wartość dla czytelnika (sentymentalnego kolekcjonera), niż w momencie wydania. Przy okazji zachęcam redakcję serwisu, do wydania własnej publikacji, być może pracy zbiorowej, z naszej ukochanej dziedziny. Podejrzewam że książka rozeszłaby się na pniu wśród uczestników forum.
Pokora wobec praw natury.
Robert Ruszczyk
Zapraszam do odwiedzenia bloga, małe formaty

Avatar użytkownika
Robcio
Stały bywalec

Posty: 370
Dołączył: 29 maja 2005, 07:56
Miasto: Łódź

28 lut 2011, 17:24   (#18)  

Polecam tę publikację.

Moja recenzja:
http://akwaroslinne.blogspot.com/2011/0 ... enzja.html

Avatar użytkownika
kkobus1
Stały bywalec

Posty: 456
Dołączył: 24 maja 2009, 01:47

01 mar 2011, 11:28   (#19)  

Ciekawa pozycja. Polecam.

grzegorzg
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 28 sty 2011, 22:24
Miasto: okolice Krakowa

17 mar 2011, 11:13   (#20)  

Dopiero zaczynam wchodzić w kolorowy świat akwarystyki, tak więc ta książka będzie dla mnie idealnym przewodnikiem ;)
Dziękuję za zachęcającą recenzję!

mr_andre
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 17 mar 2011, 09:54Powiązane tematy
 • 021l - NAP - Paweł Sadowski

  36x22x26 Mini M- 21L Oświetlenie: kessil A80 Tuna Sun Nawożenie: Linia ADA CO2 Butla 2kg dozowanie 24h Podłoże: Benibachi Black Soil Super Povder+Fulvic Temperatura: 24,5' (Grzałka Hydor 300w) Fi...

  Wyświetlenia: 12823 | Odpowiedzi: 66 czytaj więcej...

 • 043l - NAP - Paweł Sadowski

  Akwarium działa juz od 5 Listopada 2016r 35x35x35 OW - 43L Oświetlenie: kessil A80 Tuna Sun Nawożenie: Linia ADA CO2 Butla 2kg dozowanie 24h Podłoże: Benibachi Black Soil Powder Temperatura: 22' grz...

  Wyświetlenia: 13964 | Odpowiedzi: 33 czytaj więcej...

 • 112l - BN/T - Paweł

  Witam, Przedstawiam pierwszą aranżację swojego zbiornika na której choć na chwilę można zawiesić oko. :). W tej chwili moja 6 tydzień od założenia. Póki co żadnych problemów nie ma. Wymiary akwar...

  Wyświetlenia: 6595 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

 • 250l - No Rock Inside - Paweł K.

  Chciałbym przedstawić moje drugie akwarium roślinne. Akwarium zalane 29.04.2017. Fauna i flora została przełożona z mojego poprzedniego akwarium "Cave" - 180L. Akwarium ma być typowym holend...

  Wyświetlenia: 8965 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

 • 030l - LT na ziemi ogrodowej - Paweł Bartosiewicz

  Zbiornik 30l na ziemi ogrodowej 9 x neon inessa 2 x bojownik 2 x otosek 2 x krewetka czerwona Ammania bonsai Nadwodki Eleocharis parvula Pistia Alternathera colorata Hydrocotyle Japan Filltr hw-602b ...

  Wyświetlenia: 4434 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.