• Instrukcja forum


  Nowy film

   
  Forum roslinyakwariowe.pl
  Miejsce spotkań zaawansowanych akwarystów oraz miłośników akwarystyki roślinnej. Dołącz do nas i zdobądź niezbędną wiedzę.

  Polish Czech English German Japanese Portuguese Russian

  Promocje



  Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Nasze akwaria

  182l - Ścieżka do akwarystyki - Silveroak



  Opisy i prezentacje naszych zbiorników.
  Dzienniki prowadzenia akwarium.
  Galeria naszych akwariów.

  Dzięki za odwiedziny!
  Wymiary akwarium: 90x45x45cm/~182l/10mm
  Oświetlenie: Ledy mix 6500k + 8500k + fullspectrum (90x1W). Nie wiem, jak podać moc z FS. Bez FS doliczając 30% dzięki kolimatorkom ponad 8k lm. Oświetlenie zrobione przez Emi-Led Aurora 90 Pro.
  Na tą chwilę zaczynam świecić 10:00 i kończę 20:30. Startuje 90 minut do 80% i na godzinę, przed zaczynam ściemniać. FS tak samo ale dochodzą do 70% i świecą 10 min dłużej.
  Nawożenie: ADA BRighty K 7ml+3ml All in One VIMI.
  CO2: 3 bąble na 2sek przez dyfuzor tropiki/Zestaw Roslinyakwariowe.
  Podłoże: 6L POWER SAND SPECIAL (M) +18l AMAZONIA
  Parametry wody: Woda RO mieszana z kranówką PH: 6,8 GH:6 KH:4 (testy JBL kropelkowe)
  Temperatura:24C
  Filtracja: Oase Biomaster Thermo 350+Matrix+Węgiel
  Gatunki roślin:
  Elocharis sp. mini
  Alternanthera reineckii mini
  Pogostemon erectus
  Rotala Orange Juce
  Rotala Indica
  Limnophila Aromatica
  Staurogyne sp. Porto Velho
  Cyperus Helferi (miałem kłopot z posadzeniem, pociachałem i zostawiłem samo kłącze, nie widać go dlatego)
  Bucephalandra Brownie
  mchy:Phoenix i flame.
  Gatunki ryb: Otoski 11sztuk+Amano 10sztuk

  Dla tych co mają chwilę, żeby poczytać i dla mnie na przyszłość opis moich zmagań.
  To moje pierwsze akwarium w dorosłym życiu i pierwsze roślinne. Przygodę wcześniej przerwałem przed osiemnastką a niedługo czterdziestka stuknie. Piszę to więc, jako nowy adept i samozwańczy członek świata akwarystyki. Bawię się coraz mocniej w uprawy papryczek chili ale na tym moja wiedza dotycząca roślin się rozpoczęła (jakieś dwa lata temu) i na tym kończy na tą chwilę. Wodny świat zawsze mnie fascynował. Kupowałem już kilka razy akwaria ale przeprowadzki, propozycje zawodowe, żona dzieci .. i ciągle przekładałem aż nadszedł 28 kwietnia 2017r.
  Sprzęt i wiedzę zbierałem do tego dnia pewnie ze 3 miesiące ale jak się okazało wszystkiego zebrałem za mało. Szczególnie wiedzy :)
  Przygotowałem aranżację po około miesiącu a z czasem coraz więcej oglądając i czytając stwierdziłem, że to nie jest to. Niemniej jednak postanowiłem się tego trzymać z małymi zmianami. Będzie to mój poligon doświadczalny a nic nie nauczy tak, jak doświadczenie. Nie znaczy, że nie chce tego zrobić najlepiej, jak się da. Mam jednak świadomość ograniczeń co do moich artystycznych zmysłów. Pozostaje zamiłowanie do podwodnego świata i fascynacja wodnymi roślinami.
  Ok, 28 kwietnia po pracy wieczorkiem wróciłem z roślinami i się zaczęło. Zaczynam przygotowywać sadzonki Elocharisa a tu nagle nie ma prądu. Na szczęście jest jeszcze światło słoneczne… Z każdą kolejna sadzonka było ciemniej i trudniej. Świeczki, telefon świeciły ale to nie jest do końca to. No i strach co z filtracją. Na szczęście w zasadzie kiedy skończyłem prąd się pojawił. Kosztowało to trochę stresu ale daje pretekst, żeby na to zwalić błędy :D Zapomniałem, że przy sadzeniu podłoże będzie się wypychało co widać mocno przy szybie. Roślinki kiepsko podzielone (nie wiedziałem, jak najlepiej mimo, że filmiki oglądałem). Niektóre kępki większe inne mniejsze. Rotala nierówno posadzona i łodyżki mocno nierówne. Nalewając wode rozwaliłem, ścieżkę… Niemniej to kwestie które da się skorygować, jeśli rośliny będą ładnie rosły. Zaraz po zalaniu akwarium dałem Microbe-lift Special Blend i 2 ml Brighty K i padnięty poszedłem spać. Rano połowę dawki Special Blend i 5ml Brighty K. Przez dwa kolejne dni 9 ml Brighty k. Nic specjalnie się nie działo. PH 6,4/ GH 5/ KH 3/N03 30. Czwartego dnia, jakieś glony się pojawiły. Zielone na listkach roślin i szare na poenix. Przestraszyłem się, że tak szybko. Sprawdziłem parametry. N03 spadło do 15. Poszedłem do sąsiada akwarysty N02 niewykrywalne. Poleciałem i kupiłem 4 otoski. Piątego dnia rano glonów zero na roślinkach zostały tylko na mchu. Cztery otoski dały rade super :) ale dnia 6 nitki! Dokupiłem otosków i amano. 7 dnia glony niewidoczne. Chociaż miałem stres bo krewetki po 2h od wpuszczenia się pochowały. Zacząłem czytać i się okazało, że one lubią wyższe ph niż 6,4. Szybka podmiana około 15l na kranówkę + zmniejszenie Co2 z 3 bąbli na sek na 3 na 2 sek. Krewetki od razu się pojawiły i pięknie pracują już cały czas. PH 6,8. Test stały cały czas był zielony. Dopiero dzisiaj pod koniec dnia zaczął robić się niebieski. Rano zwiększę trochę Co2. Glony niewidoczne. Czasami gdzieś coś zauważę, ale zaraz dostrzegają to też mieszkańcy akwarium i jest czystość. Amano wyczyściły mi tez mech.
  Problem pojawił się też 5-6 dnia z Alternantherą i trochę Elocharisem. Liście Alternanthery się rozpuszczają i kiepsko to wygląda. Elocharis za to robi się żółty. Mam nadzieję, że to etap z przejścia z in vitro na warunki akwariowe/wodne.
  W pierwszych dniach najgorzej wyglądała Rotala Orange Juce ale teraz widzę przyrosty i jest coraz lepiej. Generalnie inne roślinki rosną, nawet bucki pokazały nowe liście. Najładniej chyba Pogostemon.

  A teraz uprzejmie proszę się nie krępować w krytyce, chociaż oczywiście najchętniej poproszę o tę konstruktywną. Jestem na tym forum, żeby się uczyć, dzielić pasją i mam nadzieję kiedyś przekazać trochę wiedzy dalej ale to, jak już będę ją miał

  Starałem się tu od kolegi uczyć trochę o fotografowaniu ale jak widać, jest słabo. Obiecuje poprawę z kolejnymi zdjęciami. Nie wstawiam dlatego zdjęcia całego akwa w tym momencie ale je dodam.
  Akwa.JPG

  Rotala.JPG

  Alternanthera i elo.JPG

  Pogo.JPG

  Orange Juce.JPG
  Ostatnio edytowano 08 maja 2017, 19:28 przez Silveroak, łącznie edytowano 1 raz


  Avatar użytkownika

  Silveroak
  Poznaje temat
   
  Posty: 63
  Miasto: Piaseczno

   



  Lubię takie tematy na forum, gdzie można trochę poczytać o przygotowaniach i postępach prac, a nie tylko zdjęcie, podstawowe dane i koniec. Po opisie poczynań widać przygotowanie z Twojej strony w sprzęt i wiedzę a to pewnie zaowocuje. Jedyne co się troszeczkę rzuca w oczy, ale to jest cecha akwarysty nabyta z dużym doświadczeniem, to cierpliwość. Nie musisz się bać jak zobaczysz lekko podupadające rośliny po paru dniach od zalania - to normalne, zanim zaskoczy biologia w akwarium i zacznie się pełny cykl nawożeniowy. To samo dotyczy glonów. UWIERZ NA SŁOWO - glony były, są i będą nawet u najlepszych akwarystów. Kwestia odpowiedniego przygotowania w wiedzę o samych glonach i z nimi sobie poradzisz.

  Ja chciałbym zapytać o filtr który używasz. Pewnie nie masz porównania z innymi filtrami ale chciałbym podpytać jak z Twoimi wrażeniami co do tego filtra?


  Avatar użytkownika

  Matrial
  Aktywny użytkownik
   
  Posty: 607
  Miasto: Poznań

   

  Ładowanie...
  Co do filtra miałem wątpliwości tylko na początku ale to przez własna głupotę. Ciężko mi go było otworzyć i się siłować zacząłem. Oczywiście kwestia odpowiedniego ustawienia przekładni. W sklepie akwarystycznym rozmawiałem z posiadaczem tego filtra i narzekał, że prefiltr trzeba co trzy tygodnie czyścic bo jest wg niego za gęsta gąbka. Mi to się wydaje plusem. Generalnie z zalaniem i jego pracą nie mam żadnych problemów. Wszystko wygląda i działa solidnie ale porównania nie mam faktycznie. Ja ostatnio działałem na brzęczykach Skalar:)


  Avatar użytkownika

  Silveroak
  Poznaje temat
   
  Posty: 63
  Miasto: Piaseczno

  Mija 10 dzień. Walczę z ph. Spada mi do 6,4 czasami. Wacha się więc między 6,4 a 6,8. Nie potrafię tego do końca wyregulować CO2 ale to kwestia wyczucia chyba. Niektóre roślinki wyglądają i rosną coraz lepiej. Mchy przyspieszyły. Rotala Orange Juce rośnie kosmicznie. Elechoris nie psuje się dalej i widzę, że mocno korzenie puszcza. Niestety Alternanthera dalej wygląda fatalnie. Niektóre krzaczki straciły całkiem liście a nie widzę nowych. Mocno rosną tylko korzenie. No nic zobaczymy, łodygi wyglądają jeszcze na zdrowe.
  DSC_0645.JPG

  DSC_0644.JPG

  Bucek.JPG

  Bucek cien.JPG

  Flame.JPG

  Poenix.JPG


  Avatar użytkownika

  Silveroak
  Poznaje temat
   
  Posty: 63
  Miasto: Piaseczno

   



  Z Alterntherą miałem taki sam problem, stwierdziłem, że idzie do wywalenia bo tak marnie wyglądała ale jak ją próbowałem wyrwać to pół dna (amazonia) w akwarium się ruszyło więc ją zostawiłem. Po kilku tygodniach jak ruszyła to zastanawiałem się czy to nie chwast :D tak się szybko rozrastała.

  Avatar użytkownika

  Akaruz
  Początkujący
   
  Posty: 19
  Miasto: Kraków

  16 dzień a każdy jakiś problem przynosi ale dzisiaj zaczęło się na poważnie..
  jeszcze światło się nie odpaliło ale widzę, że amano o coś walczą zaciekle! przyglądam się a tam neonek. Została głowa i szkielet. Myślałem w pierwszej chwili, że mam jakiś polujący sort ale zacząłem oglądać rybki a tu jeden w połowie ciała traci kolor. Zrobiłem testy - NO3 50!

  14 dnia (pewnie przez ta pechową liczbę) dołożyłem 15 neonków. Zrobiłem wcześniej 50% podmianę i wyczyściłem pre-filtr (kranówą). Chciałem zobaczyć poziom zanieczyszczenia. Wygląda, że pełnił on znacząca rolę na tym etapie. Do tego nowe rybki i się nagromadziło. W każdym razie mam nadzieję, że to jest wina a nie choroba jakaś. Zrobiłem podmianę 30% i wieczorem powtórzę, jak będą kiepskie testy..

  Rośliny
  Cały czas niektóre rosną i wyglądają nieźle np. rotala orange, bucki i pogostemon. Niestety do opornych dołączyła limnophila. Czubki zbielały całkiem i się zaczęły rozpuszczać. Staurogyne zacząła gubić liście. W pierwszym momencie oskarżyłem o to amano ale zrobiłem przycinkę i zwiększyłem Vimi do 10 ml, przestałem podawać Brighty K i zaczołem używać Vimi reminamin do RO. Staurogyne przestała gubić listki a limnophila ma zielone przyrosty. Echinodorus mini zaczyna się rozrastać a tenellus rośnie, jak szalony. Chciałem poczekać te 14 dni z wycofaniem się z nawożenia prawie samym K ale wygląda, że zrobiłem to za późno. Alternanthera chyba hibernuje. Stan jej przestał się pogarszać ale nie widać też poprawy.
  Największy mój problem to cały czas PH. Dzisiaj rano było 6,4. Zaczynam się zastanawiać, czy podłoże mi nie zbija i czy to tylko kwestia C02.
  Dołożyłem też rotale H'ra.
  DSC_0674.JPG


  Avatar użytkownika

  Silveroak
  Poznaje temat
   
  Posty: 63
  Miasto: Piaseczno

   

  Ładowanie...
  Dla mnie załączone zdjęcie ukazuje chorobę neonową - moje neonki tak wyglądały.
  Wszystkie 30szt. poszły do piachu.

  Avatar użytkownika

  Akaruz
  Początkujący
   
  Posty: 19
  Miasto: Kraków

  Z tego co czytam to jest nieuleczalna. Do tego nie wiem co z otoskami w takim razie


  Avatar użytkownika

  Silveroak
  Poznaje temat
   
  Posty: 63
  Miasto: Piaseczno

   



  Niestety jest nieuleczalna, ale dotyczy tylko kąsaczkowatych - otoskom nic nie będzie jeżeli to faktycznie "neonówka".
  Nie dokupuj neonków bo to cholerstwo jest mega zaraźliwe.
  Moje padły w miesiąc - przerzuciłem się później na razborki bo bałem się , że z następnymi będzie to samo.

  Avatar użytkownika

  Akaruz
  Początkujący
   
  Posty: 19
  Miasto: Kraków

  Podają, że to dotyczy także innych gatunków. Załamałem się. Zalecają wywalić wszystko, eutanazja ryb i pełna dezynfekcja. To masakra jakaś.


  Avatar użytkownika

  Silveroak
  Poznaje temat
   
  Posty: 63
  Miasto: Piaseczno

   





  Uważaj z potasem żeby nie przesadzać przy miękkiej wodzie. W Reminamin jest go sporo, a do tego wpada jeszcze z innych nawozów.


  Avatar użytkownika

  Biedron9
  Zainteresowany tematem
   
  Posty: 255
  Miasto: Rogoźno Wlkp

  Dzieki Biedron9, było dokładnie chyba, jak mówisz :D
  Obecne parametry po walce:
  ph - 6,6
  GH - 6
  KH - 3
  NO2 - 0,10
  NO3 - 10
  Walka z azotem i neonki
  Wygląda na to, że kwestia neonków to tylko wina mojej głupoty! W poniedziałek 15 maja kupiłem testy na NO2! W wyniki nie mogłem uwierzyć, poza skalą. Zrobiłem podmianę 50% i po podmianie 0,8. Otoski i amano zachowywały się idealnie! Nie byłem pewny przez chwilę, czy test wskazuje prawidłowo ale zbadałem wodę z RO, kranu...
  Myślałem, że jak czwartego, czy piątego dnia NO2 jest niewykrywalne to mam już pancerny zbiornik. Zgotowałem rybkom armagedon. W sumie straciłem 4 neonki. Codziennie robiłem dwie małe podmiany rano i wieczorem (po 15-20%) i co trzy 50% i mała podmiana wieczorem. Do tego głodówka. Lałem pełno Microba ale to spowodowało zawalenie filtra jakimiś farfoclami. Zmieniłem deszczownice na zwykły wylot i zawaliło mi całe akwarium. Kupiłem bakterie sachemu i to chyba pomogło.

  ph - o co chodzi?
  Za to zmiana obiegu wody spowodowała zmniejszenie zapotrzebowanie na
  CO2 - zaczęło się rozpuszczać dużo lepiej. I tu dziwna sprawa. ph 6,6 leci jakieś 4 bąble na sekundę. Na zbiornik 182l wydaje się mało. Test stały jednak jest zielony a jak zwiększę dozowanie to ph spada. Coś wydaje mi się tu nie tak ale nie doszedłem jeszcze co.

  Rośliny i nawożenie
  Cały czas było, jak pisałem wcześniej. Niektóre rosły inne nie np. Staurogyne sp. Porto zaczęła tracić liście ale wyglądały one dla mnie laika idealnie. Po jakimś czasie zaczęły robić się jednak bielsze pomiędzy nerwami. Pojawiło się tez kilka dziurek ale tylko na niej. Do tego pojawiły się glony. Zapyliło szyby i nitki na szybach i niektórych roślinach. Stwierdziłem, że to przy tak wysokim azocie kwestia pewnie niskiego PO4 ale jak to stwierdzić na Amazonii. Z drugiej strony wydawało mi się, że ona żyzna i skoro mchy rosną to i rośliny posadzone też powinny. Coś mnie tknęło, bo sobie przypomniałem kilka dyskusji o potasie. Odstawiłem Brighty K. Zmniejszyłem nawożenie VIMI z 10ml do 6ml, na dwa dni (żeby też azot obniżyć). Teraz od 3 dni do akwarium leje już tylko RO na VIMI Reminamin (wcześniej mieszałem z karnówką) + Vimi All in One (stopniowo do 12 ml dzisiaj) i wszystko chyba zaczyna startować. Wygląda, że albo jakoś blokowałem potas albo go dawałem za dużo po prostu. W każdym razie na wszystkich roślinach pojawiły się młode listki.

  Może będzie już łatwiej. Można sobie czytać w każdym razie ja mogę. Muszę, jednak czegoś dotknąć, żeby się nauczyć :( Wiem, że należą się mi słowa krytyki bo o wszystkim można było przeczytać i mało tego ja przeczytałem a zrobiłem swoje.


  Avatar użytkownika

  Silveroak
  Poznaje temat
   
  Posty: 63
  Miasto: Piaseczno

   

  Ładowanie...
  Dzisiaj NO2 0,05 :) Prawie dobrze!


  Avatar użytkownika

  Silveroak
  Poznaje temat
   
  Posty: 63
  Miasto: Piaseczno

  Dużo fajnych pomysłów i ciekawie wykorzystane drewno.
  Zrób ładne fotki za kilka tygodni to wrzucimy na główną :)
  Pozdrawiam,
  Piotr Baszucki


  Avatar użytkownika

  Piotr
  Aquascaping Team Poland
   
  Posty: 8781
  Miasto: Wrocław/Kraków/Nowa Ruda

   

  Ładowanie...
  Do czasu aż lawa nie zarośnie i nie zrobię trochę zmian to ja tu sobie wole w ciszy skrobać:)


  Avatar użytkownika

  Silveroak
  Poznaje temat
   
  Posty: 63
  Miasto: Piaseczno

  Mam sekundę to napiszę:
  Oasis Bio Master
  Było pytanie o ten filtr a niedługo minie mi miesiąc użytkowania. Mogę po tym okresie powiedzieć, że zawiódł mnie tylko w jednej kwestii. Wg mnie jest głośny tzn. w dzień jest niesłyszalny ale w nocy słyszę go przy otwartych drzwiach w innym pokoju. Nie jest to uciążliwe ale nie chciałbym go mieć w pokoju w którym śpię. Za to czyszczenie prefiltra to bajka. Robiłem to pierwszy raz i zajęło mi to kilka/kilkanaście minut. Więcej wad nie zauważyłem i jak ktoś nie jest bardzo wrażliwy na hałas to mogę na ta chwilę polecić.

  Moje akwa
  Poza glonami to wszystko wygląda coraz lepiej. Niektóre rośliny dalej wyglądają tragicznie ale coś się dzieje. Przeraża mnie tempo przyrostów niektórych roślin tj. rotali i pogostemona. Zaczynam mieć, też problem z błona białkową. Chyba się uśmiechnę do molinezji albo kupie jakiś mały filtr i skimer.

  Warszawskie dni akwarystyki
  Nie byłem kilkanaście lat na tego typu imprezie i spodziewałem, się czegoś większego. Sporo krewetek, biotopów, trochę ciekawych rybek ale mało, za mało roślin. W czasie w którym byłem można było w zasadzie pogadać tylko z maniakami ryb (głównie biotopów i Malawi) i krewetek.
  Można było spotkać też kilku przedstawicieli marek. Nie rozumiem, czy te firmy nie chcą sprzedawać? Nie chcą się prezentować Klientom?
  Dla mnie interesujące było tylko stanowisko Sachemu - dzięki za fajną rozmowę i poświęcony czas.


  Avatar użytkownika

  Silveroak
  Poznaje temat
   
  Posty: 63
  Miasto: Piaseczno







  Powiązane tematy
  • 182l - " Long time ago" - Piotr Bęczyński

   Witam Oto tegoroczna moja aranżacja na konkurs IAPLC 2010, która zajeła 29 miejsce Dane: Wymiary: 90x45x45 nawożenie : linia ADA podłoże: Amazonia, power sand, tourmaline Co2: 2 bąble/sek KOlumna wody...

   Wyświetlenia: 17019 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • 182l - Korzenie - krecik32

   Akwarium-90x45x45 Oświetlenie- 3x39W Podłoże-CAL Aqua Labs Black Earth Filtracja-2xEheim 2224 Co2- 24h Nawożenie – sole,ferka,carbo Fauna-Razbora mszysta,otosy,krewetki,kirysy pigmeje Rośliny: -Er...

   Wyświetlenia: 15685 | Odpowiedzi: 105 czytaj więcej...

  • 182l - Mizube/ryuboku - Szymek Jankowski

   Cześć. Znudziło mi się iwagumi, ciągłe i częste przycinanie, postanowiłem spróbować z roślinami wolnorosnącymi - wystartował zbiornik coś w stylu ryuboku - mizube. Zdobyłem kilka korzonków, trochę ska...

   Wyświetlenia: 3466 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • 182l - "Moje małe Borneo III" - Zbigniew Pracki

   Jest to kontynuacja poprzedniej wersji zbiornika „Moje Borneo II” Kilka danych technicznych zbiornika: Z biornik- 182l OW 10mm / 90x45x45 / F iltracja - Eheim Ecco Pro 2036, Eheim Professionel 4+ 2...

   Wyświetlenia: 4706 | Odpowiedzi: 38 czytaj więcej...


  Serwis roslinyakwariowe.pl


   
    Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

  Salon firmowy w Krakowie

  Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu i galerii
  akwariów w Krakowie przy ul. Wielickiej 42a.

  Poniedziałek-piątek: 12:00-18:00
  Sobota: 10:00-14:00

  mapa dojazdu


  Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 30 gości

  Uruchomiono zadanie harmonogramu
  Dołącz do Klubu Premium i wspieraj rozwój strony dodając nowe opcje chcę pomóc i wyłączyć reklamy już od 2zł/mc