Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Przyczyny klęski? - gnijące rośliny po starcie



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



Gnijące rośliny – przyczyny klęski?

Witam wszystkich serdecznie (i z pokorą). Jako totalny amator, który wie niewiele, nie nawozi CO, nie stosuje profesjonalnego podłoża ani też nie mierzy parametrów (i chyba raczej nie będę tego robił, bo po prostu nie mam na to czasu) pewnie aż proszę się o klęskę, zastanawia mnie jednak dysproporcja w rozwoju sytuacji w dwóch założonych przeze mnie ostatnio zbiornikach.

Ale po kolei.

Zbiornik nr 1, akwa syna 56 l, 60x30x30. Woda kranówka ph ok. 8, GH 18, KH9, ostatnio „poprawiam” przy podmianach wodą z filtra kuchennego dzbankowego. Może kiedyś pomyslimy o RO. Filtr aquael fan 1 plus.

Start akwarium – koniec sierpnia. Wtedy to już zupełnie byłem zielony, więc już na początku popełniłem kilka podręcznikowych błędów. Za radą sprzedawcy kupiłem tandetną pokrywę wiwel z oświetleniem Led 6,5w, roślin na początek posadziłem niezbyt wiele, podłoże wsypałem bazaltowe zbyt grube i niewygodne do sadzenia roślin, za radą sprzedawczyni w sklepie chlupnąłem w 1 tyg podwójną dawkę nawozu w płynie.

Mimo to obeszło się bez totalnej klęski – ot, mała inwazja glonów nitkowych po tygodniu, z którą dałem sobie radę „ręcznie”, mocząc roślinki w soku cytrynowym (coś tam padło, ale większość przeżyło) i zmieniając nurt/moc przepływu filtra. Potem były jeszcze wypławki, ale dzięki no planarii chwilowo ich nie widać.

Z czasem zacząłem korygować błędy – dorzuciłem 10w LED Plant od Aquaela, zmieniłem częściowo żwirek na drobniejszy, stopniowo dosadzałem coraz więcej roślin. Obecnie „system” jako całość wychodzi chyba na prostą. Naświetlam godz. 9.00-20.00 (6,5w stare oświetlenie plus 11.00-17.00 na razie Aquael Plant 10w). Nawożenie dzienne w płynie easy carbo 1ml oraz superplants (ze względu na krewetki syna) 1 ml.

Christmass i Java Moss, Limnobium laevigatum, Bucephalandra Wavy Green bardzo ładnie się rozrosły. Lidwigia repens Rubin i mini ”super red” też ładnie ruszają. Rotala Indica i Colorata stoją na razie w miejscu ale też nie zdychają i nie wyglądają źle. Eleocharis parvula wygląda kiepsko ale nie całkiem zdechła, może za jakiś czas się ruszy. Jest trochę glonów zielonych na szybie i liściach ale czyszczę mechanicznie a poza tym zajmują się nimi otoski szt 3 i Rc szt 10.

Tak więc, pomimo błędów nie było w sumie aż tak źle.

A teraz akwarium nr 2, które założyłem, złapawszy bakcyla 16 dni temu. 50 l, 50x25x40. Filtr Aquael Turbo 500, wkład biały torf od discus food plus matrix. Oświetlenie od samego początku diversa 10w plus dodatkowe diody led zrobione dla mnie przez budzącego większe zaufanie właściciela sklepu akwarystycznego. Obliczaliśmy, że wychodzi gdzieś 0,7w na litr przynajmniej. Oświetlenie 10-12 h dziennie.

Dno zbiornika wysypałem rozkruszonymi kulkami nawozowo-torfowymi a potem kilka jeszcze dodatkowo poszło pod roślinki. Roślinek też od początku posadziłem sporo i dodałem jeszcze więcej po tygodniu. W drugim tygodniu zacząłem dodatkowo codziennie dawkować Easy carbo 2ml oraz Zoolek Aquaflora Basic 1ml.

No i klęska. Zgniły wszystkie sadzonki rotali colorata i lymnophila aromatica (w akwarium syna posadziłem po jednej i te mają się nieźle). Zgniło całe Micranthemum 'monte carlo' (chociaż tu i ówdzie pokazują się teraz małe listki więc może „odbije” jeszcze. Sukcesywnie gniją kolejne sadzonki ammanii bonsai. Szlag trafił nawet Pistię i Limnobium, które u syna mnożą się jak chwast. Gnije eleocharis vivipara a parvula widzę też już prawie cała zbrązowiała. Christmas moss przyczepiony do korzenia sczerniał i tylko gdzieniegdzie puszcza coś zielonego. Dzisiaj przy czyszczeniu liści Anubiasa z glonów okazało się, że łodygi i kłącze przegniło (nie, nie wkładałem go do żwiru) i liście choć twarde same się oderwały. W sumie to mało co mi już w tym zbiorniku zostało i lada chwila spodziewam się poważniejszej inwazji glonów.

Mam 3 teorie co do przyczyn klęski, ale żadna mnie nie przekonuje.

1. W pierwszym tygodniu pojawiły się krasnorosty na Microsorum Trident i strzyknąłem na nie tak gdzieś ze 3ml easy carco dwa dni pod rząd. Czy to możliwe że EC poraziło znajdujące się w pobliżu korzenie Anubiasa i Monte Carlo? No ale co z pozostałymi roślinami? Przecież taka ilość EC nie mogła pozabijać prawie w wszystkiego w 50l!

2. Jak się rzuciły te krasnorosty podałem też zgodnie z dawkowaniem profilaktycznie dwie tabletki Anti Algae Block firmy happet. Składu producent nie podaje, ale też nie sądzę by aż tak piorunująco podziałało na roślinki.

3. W obawie przed wypławkami wygotowałem żwirek, korzeń i kamienie przed startem. Zbyt sterylne podłoże pozabijało prawie wszystkie rośliny? Chyba taż nie, zwłaszcza że Anubias, Pistia i Limnobium i tak przecież nie miały nic wspólnego z podłożem.

Tak jak pisałem na początku, jestem tylko amatorem, ale nie potrafię sobie wytłumaczyć czemu akwa nr 1 z małymi przygodami wystartowało a w akwa nr 2 poniosłem totalną klęskę.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i sugestie.

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz

greir
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 23 paź 2017, 12:56

Stawiał bym na Anti Algae Block. Nie wiem jaki jest ich skład ale zacytuję fragment z pracy magisterskiej Piotr Baszuckiego:
Tetra Algizit® (10 tabletek, 1 tabletka/40l) – preparat w postaci rozpuszczalnych tabletek. Po rozpuszczeniu barwi wode na lekko błekitny kolor. Czynnikiem aktywnym jest monuron (20mg/tabl) – herbicyd, pochodna mocznika) o niepotwierdzonym działaniu kancerogennym (o czym informuja na opakowaniu-„ograniczone owody na jego rakotwórcze działanie”). Wiele danych wskazuje na to, że glony nie sa w stanie wytworzyc tolerancji na te
substancje (nawet po przeniesieniu materiału na czysta pożywke, fekt monuronu był nieodwracalny). Pochodne mocznika (monuron, diuron) nie należa do najefektywniejszych pestycydów graniczajacych plonowanie glonów (Brown i Lean, 1995).

Według instrukcji producenta – zwalcza glony natychmiastowo i duże ich ilosci. Producent zaleca umieszczanie tabletki w miejscu gdzie nie ma roslin i wystepuje stały uch wody sugerujac tym samym szkodliwy wpływ preparatu na rosliny. Z tego powodu zrezygnowano z jego kandydatury do badan.

Być może preparat zadziałał u Ciebie w taki sposób na rośliny które jeszcze się nie przyjęły, nie były ukorzenione i przez to osłabione.
Cały artykuł można przeczytać tutaj: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalczanie-glonow/390-charakterystyka-najpopularniejszych-preparatow-antyglonowych.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Dzięki za odpowiedź.

Być może. Choć z drugiej strony musiałyby być te tabletki chyba bardzo toksyczne. tydzień temu - już po rozpuszczeniu tabletek - wymieniłem na wszelki wypadek 50% wody i nie powstrzymało to gnicia roślin.

Nie napisałem ale wczesniej jak moczyłem w miednicy w soku z cytryny hygrophile thailand z glonami wyjęte z akwa syna, to też dodałem tam do roztworu jedną tabletkę anti algae i hygrophila przeżyła.

greir
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 23 paź 2017, 12:56

Jak nie to to naprawdę nie wiem. Zdarza się że rośliny na starcie gniją, ale pojedyńcze a nie wszystkie. U mnie kilka gatunków na starcie nie dało rady, ale one czekały w pojemniku przez dwa tygodnie na sadzenie.
A tego białego torfu jesteś pewien?
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05


greir
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 23 paź 2017, 12:56

Moim zdaniem i w pierwszym i drugim starcie popełniono błędy. Jeśli o mnie chodzi to pierwszy start moglbyc lagodniejszy ze względu na mniejszą ilość światła. Co do drugiego to światło mogło się przyczynić do tego rozpadu roślin wraz z brakiem odpowiedniego nawożenia i co2. Poczytaj o akwariach typu low tech (mniej roboty i mniejsze koszty) i o akwariach typu high tech, ewentualnie o innych rodzajach i zastanów się na co cie stać i co, chcesz zrobić. Jak się zdecydujesz to poczytaj o sposobie zakładania i startu odpowiadającego ci akwarium a następnie się tego trzymaj. Robienie byle czego i byle jak kończy się raz lepiej raz gorzej jak widać.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Żeby był jakiś morał z całej tej dyskusji, postanowiłem dopisac postscriptum.
Wymieniłem wodę raz jeszcze kupiłem nowe roślinki i zacząłem w podobny sposób - światło 10h jak wyżej, po kilku dniach doszło trochę nawozów - potas, carbo, macro co drugi dzień i mikro co 4. Innymi słowy - dalej dyletancko;)
I tym razem... bez problemów. Ot trochę monte carlo in vitro zgniło, ale wszystko inne się przyjęło.

Wniosek? Astar miał rację. Cudów nie ma ani masowego wymierania bez powodu. Musiał zawinić środek przeciwglonowy. O jego toksyczności świadczy fakt, ze porażone roslinki uierała jeszcze długo i stopniowo mimo podmiany wody, dopóki ostatnia nie zdechła. Anti Algae Block firmy happet. Zabije każde akwarium.

greir
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 23 paź 2017, 12:56

Wszystko ma swoją przyczynę, tylko nie zawsze my ja znamy ;)
Jakie rośliny dałeś tym razem? Chodzi mi o to czy in-vitro czy z hodowli wodnej?
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Z hodowli wodnej eleocharis xingu, rotala indica, anubias bonsai, limnophila sessiflora. Emersyjna żabienica jakaś tam;(puściła już 3 liście zupełnie inne niż te z którymi przyszła). Ammania bonsai (trochę pogniło liści na dole rośliny) i pogestomon helferi (wszystko ok) koszyki więc pewnie emersyjna.

Aha - środek antyglonowy przeżyło microsorum pteropus.

greir
Początkujący

Posty: 20
Dołączył: 23 paź 2017, 12:56

Spytałem, bo takie historie o nie nawożeniu na starcie, tylko potas itd. to nie ma sensu przy roślinach z hodowli wodnej. One od poczatku powinny być nawożone. Oczywiście w zmniejszonych dawkach ale od pierwszego tygodnia. Rośliny z plantacji są tak napakowane nawozami że spokojnie im to wystarczy na start.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05











Powiązane tematy
  • Rośliny pływające do akwarium

    https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-fp-rosliny-plywajace-akwarium-8c148e05ae337dd3e756ecae45487d18.jpg Na katalog roślin akwariowych powiększych się o kolejny gatunek rośli...

    Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Kapsułki pod rośliny

    Witam Pytanko, czy regularnie umieszczając kapsułki pod roślinami i kulek gliniane torfowych możemy wyeliminować nawożenie do słupa wody? Czy samą ta metoda jest szansa uniknięcia glonów? Rośliny malo...

    Wyświetlenia: 2478 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Rośliny akwariowe z wysyłką w 24h

    https://www.roslinyakwariowe.pl/images/minaturki/thumb-fp-rosliny-akwariowe-2606-1-093d0b8be7d872b6bc8e9b90c9a9f984.jpg Zapraszamy Was do skorzystania ze świezych dostaw roślin akwariowych, k...

    Wyświetlenia: 0 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jak szybko przyciąć rośliny

    Poniżej link do filmu zapraszam https://www.youtube.com/watch?v=VTsZ6keDAeg&feature=youtu.be GregorB

    Wyświetlenia: 3219 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Rozpadające się rośliny

    Witam Jak w temacie Rozpadaja mi się dwie rośliny, reszta roślinek ładnie rośnie tylko w tych dwóch odpadają liście. Podłoże ziemia ogrodowa i kulki co2 z bimbrowni

    Wyświetlenia: 5433 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • CO2, rośliny, ryby

    Witam wszystkim mam problem w moim zbiorniku. Posiadam akwarium 180L, podejrzewam, ze mam okrzemki. Jak się ich pozbyć? P odłoże - Aqua Soil Amazonia ADA N aświetlenie - 2 x 45W 12h (9-21) ...

    Wyświetlenia: 4544 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Problemy przy starcie - zmętnienie, glony, alergia

    Witam, we wtorek wystartowałem swoje pierwsze akwarium i mam kilka problemów. #1 Pierwszym z nich była silna reakcja alergiczna po kontakcie z wodą (jak poparzenie pokrzywą, bardzo mocne i rozległe, ...

    Wyświetlenia: 6765 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Rośliny nie pobierają pierwiastków

    Witam Jak w temacie, od jakiegoś czasu zauważyłem że rośliny nie pobierają nawozów postanowiłem to sprawdzić i przez tydzień nic nie wlewałem i ku mojemu zdziwieniu stężenia pierwiastków stoją w miejs...

    Wyświetlenia: 3317 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Jak pięlęgnować te rośliny

    Akwarium 60x35x45h Oświetlenie 2x24W T5 Unimax 250 + CO2 rozpuszczane przez filtr narurowy - wkłady bioceramika Podłoże piasek + kulki GT Nawożenie solami Rośliny :Hedyotis Salzmani-lewa, pogostem...

    Wyświetlenia: 1605 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Po jakim czasie rośliny w akwarium zaczynają odbijać?

    Po jakim czasie rośliny w akwarium zaczynają odbijać ? Założyłem swoje we wtorek i narazie nie wyglądają jakby rosły .

    Wyświetlenia: 8781 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.