Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Zabiegi


Krewetkarium - 30 l - parametryUtrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności pielęgnacyjne. + nowy temat
Witajcie,
Akwarium posiadam od ok. 5 lat. Restarty przeprowadzam mniej więcej co rok. Z założenia chciałbym żeby to było krewetkarium z niewielką (chyba) obsadą roślinną (głównie mchy) i takie parametry pod krewetki staram się zachować. Docelowo chciałbym posiadać w nim crystal redki. Hodowla w tym czasie szła mi ze zmiennym szczęściem. Bywało że z 5-7 sztuk doszedłem do ok. 40 po czym sukcesywnie mi schodziły. W tym czasie oczywiście mnóstwo się naczytałem, mnóstwo naoglądałem i sporo nakombinowałem. Ale zawsze miałem zbliżone problemy. Chciałbym prosić o poradę do aktualnego stanu rzeczy.

Krewetkarium po restarcie ok. 2 miesiące temu. Z czym zaczynałem?
Akwarium kostka: 30x30x35
Podłoże: Benibachi, powder fulvic 3 kg - ok. 5 cm - czy nie za dużo? Często poleca się do ok. 2 cm.
Chemię tym razem wybrałem z firmy AZOO
Bakterie do podłoża + później do słupa cieczy: AZOO Crystal Red BioPro - wcześniej stosowałem Denitrol do słupa
Micronecton do podłoża + później do słupa cieczy
Woda - RO parametry wody RO czystej: GH = 0, KH = 0, przewodność = 8 ppm.
Na początku lałem czystą wodę. Mineralizację zastosowałem dopiero przy podmianach.
Filtr - kaskada FZN-1 z wkładem ceramika + gąbka pół na pół w każdym koszyczku. Najczęściej maksymalny przepływ - czy faktycznie nie istnieje nadfiltracja np. przy zakwicie glonów?
Oświetlenie - Leddy Slim 10W DUO Sunny & Plant, zaczynałem od 6 godzin, co tydzień zwiększałem obecnie do 10 godzin.
Grzałki brak, temp. ok 20-21 st. C.

Parametry wody
Mineralizacja wody: Azoo GH Plus - 3 ml/5 l, do GH = 6-7, 130 PPM (w przeliczeniu powinno wyjść ok. ppm*1,6 = 224 mikroS o ile się nie mylę) pomiar chińskim konduktometrem EC-3.
Dodatkowo AZOO Mineral Plus 3 ml/5 ml ale to mi nie zwiększa przewodności bo chciałbym podnieść mniej więcej do 280 mikroS. GH+ więcej lać chyba nie mogę.

Aranżacja:
Korzeń którego gatunku nie podam ale wcześniej wygotowałem, wyszorowałem i wymoczyłem w wiadrze. Mimo to wyszła pleśń, którą starałem się usunąć i szpeciła akwarium przez ok. miesiąc po zalaniu. Czy w istocie ta pleśń nie szkodzi na parametry i krewetki?
Mchy: Phoenix moss, Erect moss, Christmass moss, Gałęzatka
Z roślin dodałem: Lobelia Cardinalis + Althernathea Reineckii + jeden gratis którego obecnie nie zidentyfikuję.
Dodałem też cynamon ale się trochę naczytałem że może krewetkom jednak bardziej szkodzić niż pomagać i po miesiącu wyjąłem.

Testy kropelkowe AZOO po 5 dniach (czy macie zaufanie do tych testów?):
NO3-0
PO4 -0
KH = 0
GH = 6
Nie robiłem NH4 i NO2.

pH = 6 - mam rozbieżne wyniki z różnych testów paskowych + wskaźnikowych, ale wychodzi że jest kwaśne w okolicach 6. Chiński pHmetr mimo kalibracji wskazuje ok. 7 ale mu nie wierzę. Nie wiem czemu ale moja chemiczna intuicja mi to podpowiada.
Jak najdokładniej sprawdzić pH, paski?

Wodę podmieniam co tydzień, ok. 7-8 l co daje 20-25%, nie za dużo? Dodaję GH+ i Mineral Plus.
Filtr od drugiego tygodnia od zalania czyszczę co 1-2 tygodnie, tzn. gąbkę zewnętrzną z premedytacją pod kranem a gąbkę wewnętrzną z ceramiką w wodzie zlanej z akwarium. Tutaj pytanie też czy nie za często czyszczę filtry?
Bakterie i Micronecton dawałem jeszcze przez 3-4 tygodnie, teraz sporadycznie.
Dodaję węgiel w płynie.

Po 5-6 dniach od restartu wpuściłem zwierzynę z poprzedniego akwarium.
Krewecie: pozostałe 4 CR + jedna Yellow King Kong. 4 Amano (Caridina) - te krewetki mam już chyba ponad 2 lata i nic im nie przeszkadza ale wiadomo że są to pancerne robaki.
Po ok miesiącu dokupiłem 6 CR i 6 Red Cherry (troszkę bardziej wytrzymałe).
Do tego zostały dwa bystrzyki poziomkowe i dwa ślimaki helenki (czy one rzeczywiście dobrze żyją z krewetkami CR?).

Crystale powoli zaczęły mi ginąć. Krewetki ogólnie nie mają problemu z wylinką. Pozostały mi 3 CR. Wydaje mi się że 2 samiczki z czego jedna nawet nosi małe. Zobaczymy. Red Cherry mają się w miarę dobrze.

No i tutaj o problemach, które pojawiają się u mnie cyklicznie zawsze po restarcie.
Otóż dosyć szybko bo po ok. 2 tygodniach zaczyna się powolna przygoda z glonami. Najpierw na szybie rosną drobne nitki, potem na roślinach, mchach. Jest chyba też Compsopogon.
Rośliny początkowo, ruszają ale też po ok. 2-3 tygodniach zwalniają. Łącznie z mchami. Mchy ogólnie brzydko mi się wybarwiają, są ciemne. Phoenix bardzo zwolnił, Erect i Christmass w miarę rosną. Ostatnio je trochę nawet przycinałem ale szału nie ma, tak mi się wydaje. Kiedyś mchy mi rosły dosyć ładnie alepo jakimś czasie traciły spójność z podłożem i odpadały. Czy przez to że słabo przycinałem? Czy coś zawsze jest z nawożeniem?

Przyznam że po ok. 2 tygodniach coś mi podsunęło pomysł żeby dodać potas. Rośliny trochę żółkły i robiły się w nich dziury. Później też doszedłem że może dlatego że słabo się zakorzeniły i głębiej wsunąłem w podłoże. Przez kilka dni suplementowałem potas. Po ok. tygodniu odstawiłem. Podejrzewam że tu może być problem że dawałem potas. Jakie jest Wasze zdanie na temat dodawania potasu? Podobno też jest bezpieczne. Ale raczej z innym makro.
W tym tygodniu zacząłem dodawać makro w postaci Mosses Macro. Po 4 dawkach nie zwiększa mi ani azotu ani fosforu w testach. Cały czas zero. Podłoże może wyłapywać.

Podsumowując:
1) Czemu wychodzą glony. Czy przy wcześniejszym braku mineralizacji makro jest możliwe że glony będą chętniej rosły? Czy zaszkodził potas bez azotu i fosforu? Czy podmieniać częściej wodę? Co 4-5 dni i w mniejszych ilościach?
2) Czemu mchy rosną powoli, są słabo wybarwione. Też je porastają glony. Trzeba nawozić? Czy Mosses Macro będzie ok. i czy dla krewetek będzie bezpieczny?
3) Czy podawać CO2 (bibrownia) kiedyś stosowałem i chyba było OK. Dodaję węgiel w płynie. Mam test CO2 (AZOO) ale kolor żółty. Tzn. albo zbyt niskie pH albo przy takim KH nie ma sensu mierzyć.
4) Dlaczego znikają krewetki? Co im przeszkadza, czego mają za mało? Parametry wody chyba idealne pod CR. Dziś sprawdzałem KH = 0, GH = 7, pH ok. 6, NO3 = 0, PO4 = 0.
5) Czy niskie KH wpływa na rośliny?
6) Czy warto napowietrzać akwarium? Czy to może być przyczyna zejść krewetek przy dużym stężeniu CO2 i niskim pH?
7) Czy popełniłem jakieś wyjątkowe błędy przy zakładaniu baniaka, które zawsze się na mnie mszczą?

Chciałbym dojść do jakiegoś poziomu z akwarium. Więc albo hodowla krewetek lub dosyć dobrze obsadzone mcharium z krewetkami. Wydaje mi się że jedno nie wyklucza drugiego? Czy zrezygnować z innych roślin na rzecz mchów? Wcześniej przerabiałem już wiele rozwiązań i długo by się rozpisywać o nich wszystkich.

Mam nadzieję że ktoś będzie mógł pomóc i wejść ewentualnie w wymianę doświadczeń. Trochę w tym siedzę ale nie wiem co robię źle. Być może za dużo wprowadzam zmian.

Dołączam kilka fotek.

Dzięki z góry za zainteresowanie.
Załączniki
20190129_213002.jpg
20190129_213014.jpg
20190129_213048.jpg
20190129_213116.jpg
20190129_213127.jpgmroczek
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył: 29 sty 2019, 22:53

1. Glony to najczęściej efekt nadmiarów pierwiastków, jeśli rośliny nienadarzaja z konsumpcją to wykorzystują to glony. Niedoborów jeśli brakuje jakiegoś składnika powoduje to brak lub wolniejsze wchłanianie pozostałych, glony jako prostszy organizm potrzebuje mniej do szczęścia. Światło niewłaściwie dobrane powoduje że tempo wzrostu jest zbyt szybkie przez co zaczyna brakować jedzenia dla roślin lub zbyt wolne przez co tworzą się nadmiary. Poczytaj o właściwych stosunkach pierwiastków w wodzie akwariowej, za pomocą testów będziesz miał obraz tego co się dzieje a potem korekty wg obserwacji. Kwestia ile lumenów masz w swojej lampce?
2. Mech to zwykle roślina wolnorosnaca. Dodatkowo ze względu na strukturę wyłapuje każdy syf w wodzie stąd warto delikatnie je wzruszyć przy podmianie. Używasz wody RO więc choćby minimalne nawożenie jest potrzebne gdyż niezbędne pierwiastki nie wezmą się z nieba.
3. To czy CO2 jest potrzebne definiuje ilość światła. Dla zbiornika 30l to ponad 1200lm. Carbo/węgiel w płynie (aldehyd glutarowy) może uszkadzać delikatne rośliny mchy, cabomba, rogatek, gałęzatka, moczarka, nurzaniec itp.
4. Poczytaj o wymaganiach danych krewetek, najpierw należy osiągnąć wymagane parametry (PH, GH, KH), jeśli to nie pomoże należy poszukac przyczyny w wachaniach parametrów, pokarm, czy nie ma niczego co by je podtruwalo ( np trujące związki azotu).
5. Niskie KH może mieć wpływ na wachania PH. Poczytaj co to KH i za co odpowiada.
6.Najczescej wystarczy skierować wylot filtra do góry i ruch tafli wody wystarczająco natlenia wode. W wyższych temperaturach, stosując zewnętrze zrudlo CO2 bez kontroli, leczenie niektórymi lekami może wymagać dodatkowo napowietrzania.
7. Napewno lanie wody RO bez mineralizacji nie ma sensu, woda powinna mieć od początku parametry docelowe, nowo nabyte sztuki powinny przejść kwarantannę i aklimatyzację w osobnym zbiorniku tak by bezpiecznie zejść z parametrami w porównaniu do zoologicznego (np o 1GH dziennie nizej), podmiany wody temp powinna być zbliżona do tej w akwarium.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika

zmijka85
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Moim zdaniem powinienes przedewszystkim podjac decyzje czy ma byc to akwarium roslinny czy krewetkarium. Pod pojeciem krewetkarium rozumiem hodowle caridina. Dlaczego?:
- co2 - najwazniejszy skladnik pokarmowy roslin, szybki wzorst, piekne wybariweinie (nawet mchy wygladaja zupelnie inaczej przy co2 , nie mowiac o tempie wzrostu). Krewetki cardina i co2? Wszystko z czasem ci padnie. Wiem bo mi rowniez marzylo sie stado red cristali w high techu i poległem:)
- podmiany wody. W roslinniaku duze podmianki to standard i duzo ulatwiaja prowadzenie jeszcze jak sie nawozi. Znowu przy caridinach duze podmiany to pewna smierc.
- oswietlenie. Te 10 W na ilosc roslin , litraz i czas swiecenia to zdecydowanie za duzo. Rosliny potrzebuja papu (co2, nawozy) a Ty zadnego nie mozesz im zapewnic przy tych krewetach bo pojda w zaswiaty. Uwazam, ze dlatego masz zaglonione akwa na ten moment. Jak chcesz zostac przy obecnym setupie i krewetach to zmiejsz dlugosc i moc oswietlenia.

Avatar użytkownika

gonzolak83
Stały bywalec
 
Posty: 350
Dołączył: 08 maja 2014, 14:31

OK dzięki za odpowiedzi.
Faktycznie trzeba się zdecydować czy rośliny, mchy czy krewetki. Przy ostatnich najczęściej minimalistycznie w baniaku.
Podałem dużo szczegółów i liczyłem, że może ktoś coś konkretnie podpowie.
Na początek skrócę czas świecenia. Zmniejszę ilość podmienianej wody do 10% (wodę RO mineralizuję przed podaniem oczywiście) i nie będę czyścił filtra żeby uniknąć wahań parametrów. Zastanawiam się nad lekkim nawożeniem Mosses makro. Może dla mchów wciąż mało.
Zobaczymy co się podzieje.mroczek
Początkujący
 
Posty: 8
Dołączył: 29 sty 2019, 22:53Powiązane tematy
 • Parametry kranówki GH 0

  Parametry mojej kranówki GH 0 KH 15 ph 8 dlaczego takie dziwne parametry, sprawdzałem kilka razy inne testy i zawsze GH 0 a KH koło 15. Czy mogę lać to bezpośrednio do akwarium jestem początkujący...

  Wyświetlenia: 1294 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

 • Flora do krewetkarium

  Witam, Planuje zalozyc krewetkarium. Moim celem jest, aby byl to zbiornik wymagajacy jak najmniej opieki. W ogole nie planowalem nawozenia, CO2 itp. Zbiornik: Aquael Shrimp Set Smart 30L, 29x29x35 O...

  Wyświetlenia: 676 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Rośliny w krewetkarium źle rosną.. - pytania

  Witam, dnia 7.07.15r. założyłem swoje 25l krewetkarium, akwarium dojrzewało 2 tygodnie po czym wpuściłem krewetki :) Tu podam informacje o akwarium: Akwarium prostokątne 25l Filtr: Aquael pat mini (g...

  Wyświetlenia: 1102 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...cron

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.