Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Nasze akwaria


Mikołaj Weterle - KONKURS Karel RatajGaleria naszych akwariów roślinnych.
Opisy i dzienniki prowadzenia. + nowy temat


Obejrzyj aplikację i dorobek akwarystyczny uczestnika.

W tym wątku prezentowane będzie zakładanie, aranżacja oraz pielęgnacja akwarium w ramach II etapu konkursu Karel Rataj LIVE Aquascaping Contest.

Życzymy powodzenia!


Avatar użytkownika

roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 3860
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Super zbiornik jak dla mnie to numer 1
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5256
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

weder napisał(a):Super zbiornik jak dla mnie to numer 1


To profil autora, zbiornik będzie dopiero prezentowany :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10919
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

"Vanishing"
Wymiary [cm]: 31x18x24 (13L)
Oświetlenie: 11W + 9W (Blau)
Filtracja: Blau FM60 + Eheim Classic 2211
Podłoże: Rataj Stare Dno, Rataj Profi Soil
Dekoracja: korzenie Red Moor Wood, łupek bazaltowe
Nawożenie: CO2 (Nano zestaw Blau), K2SO4, Karel Rataj Makron, Karel Rataj Fe+
Flora: Glossostigma elantoides, Hemianthus callitrichoides, Marsilea hirsuta, Fissidens fontanus, Fontinalis hypnoides, Riccardia chamedrifolia, Blepharostoma Trichophyllum, Rotala macrandra small, Ammania sp. bonsai, Cladophora aegagropila.

Kilka słów o sprzęcie:
- akwarium - Teoretycznie wymiary były znane, ale dopiero na żywo się przekonałem jak małe jest to akwarium. Prawdziwą sztuką jest włożyć do niego rękę z nożyczkami czy pincetą i operować tym narzędziem (po prostu nie ma na to miejsca). Poza tym po raz pierwszy mam kontakt z akwarium bez klejeń z przodu. Na żywo wygląda to doskonale, na zdjęciach jednak nieco zniekształca boki.
- oświetlenie - Lampki bardzo fajne, choć ich elastyczna nóżka, ma bardzo ograniczone ruchy, stąd też zakres możliwości ustawień nie jest zbyt duży.
- filtry kaskadowe - Jako zwolennik nadfiltracji w akwariach uważam, że mają zdecydowanie zbyt mało miejsca na wkłady filtracyjne. Dodatkowo konstrukcja komory na media sprawia, że większość wody przepływa przez górne warstwy złóż filtracyjnych nie docierając w ogóle na dół.
- zestaw CO2 - bardzo zgrabny. Utrudnieniem jest jedynie brak elektrozaworu stąd konieczne jest podawanie CO2 24h/dobę.

Podłoże Karel Rataj:
Stare Dno trudno już oceniać, ale o Prfi Soil muszę napisać trochę więcej. Gdyby początkujący akwarysta zaczynał swoją przygodę od tego podłoża pewnie szybko zmieniłby zainteresowania. Czytałem, że jest lekkie... ale nikt nie pisał, że prawie lżejsze od powietrza. Jeśli ktoś uważa, że opanował sadzenie roślin do perfekcji to polecam weryfikację umiejętności na podłożu Profi Soil. Na prawdę, można nabawić się traumy akwarystycznej. Moim założeniem był dosyć duży spad w akwarium. Jednak po dniu pracy miałem dosyć, zdecydowałem się wyciągnąć rośliny, upuścić wodę i zostawiając jedynie sadzonki przy przedniej szybie zacząłem z namiastką suchego startu z codziennym zraszaniem podłoża. Dodatkowo zastosowałem więcej wzmocnień z kamieni, aby ograniczyć obsypywanie. Po ok 10 dniach zbiornik zaaranżowałem ponownie. Po takim zabiegu podłoże zachowywało się lepiej, choć nadal się obsypywało. Dodatkowym minusem (przynajmniej dla mnie) jest jego drobna struktura, która potęguje tendencje do obsypywania. Nie da się sadzić roślin w tym podłożu gdy zbiornik jest zalany, nie da się też gdy podłoże jest jedynie wilgotne, jedyny sposób to taki, gdy poziom wody jest prawie równy (ale nieco niższy) niż poziom substratu.
Mam nadzieje, że organizator (Karel Rataj) potraktuje moje doświadczenia (ale i innych uczestników konkursu) jako sugestie do poprawy obecnych mankamentów w w/w produkcie.

Start:
Akwarium ostatecznie wystartowało 29 maja (zostało zalane). Przez pierwsze 3 dni podmiany codziennie. Następnie co 2 dni (planowo przez okres 1,5 tygodnia). Przez 4 dni korzenie wymagały dodatkowego dociążenia kamieniami, pomimo wcześniejszego moczenia i okrycia mokrym ręcznikiem papierowym na czas suchego startu (co widać na filmie). Nawozy dawkuję do podmian - przez pierwsze 3 dni tylko K2SO4, a od wczoraj podałem pierwszą dawkę Makron. CO2 24h/dobę.

Prezentacja:
Zachęcam do poprawy jakości ustawień filmu na 480p.


Avatar użytkownika

MikołajW
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył: 14 paź 2008, 21:47
Miasto: Bydgoszcz

Trochę klasycznie ale jednocześnie bardzo poprawnie i ładnie.
Chyba jako jedyny zastosowałeś jakąś czerwoną roślinę. Jeśli utrzymasz jej czerwone zabarwienie powinno ładnie kontrastować to z małym heniem.
Brak nam "szóstej odsłony" ale jak na razie Ty i LeweLewelof to moi kandydaci do "pudła". :wink:


Avatar użytkownika

MarioMarina
Aktywny użytkownik
 
Posty: 728
Dołączył: 17 wrz 2008, 14:09
Miasto: Siedlce

Ulżyło mi, że nie tylko ja miałem takie przeboje z tą... kaszką, bo już myślałem, że takie drewno ze mnie;) Po tygodniu moczenia dalej wypływa :lol: ... już mnie to nie złości, teraz tylko śmieszy... chyba nabieram doświadczenia :D
Akwa ma dużo detali, fajny klasyczny układ. Zobaczymy co wydarzy się dalej...

Avatar użytkownika

LeweLeweLof
Stały bywalec
 
Posty: 313
Dołączył: 01 mar 2010, 18:51
Miasto: Łódzkie

Lubię kolorowe aranżacje. Jak akwarium dojrzeje będzie super. Korzeń pewnie ledwo co się zmieścił :) Zauważyłem, że na podłożu zaszczepiłeś phoenixa - nie obawiasz się, że rośliny zagłuszą się?
Akwaria:
340l Nature
270l typowe LT
30l Aranżacja z I Mistrzostw nano akwariów
2l - Micro akwarium

Pozdrawiam Robert Sójka

Avatar użytkownika

Hello
Stały bywalec
 
Posty: 424
Dołączył: 18 gru 2010, 09:07
Miasto: Lublin

Minęły 2 tygodnie.
Oświetlenie: 7h na dobę (obie lampki).
Podmiany: 2 razy w tygodniu po 4L (woda RO).
Nawożenie: K2SO4, Rataj Makron, CO2 24h na dobę.

Obrazek

Tempo wzrostu roślin dosyć powolne, szczególnie Rotala wręcz stoi w miejscu. Na Hemianthusie widać przyrosty, choć niektóre jego pędy się rozpuszczają (podobnie Rotali). Młode pędy też widać na mchach zaszczepionych na kamieniach, a także Glossostigma rośnie, choć na razie do góry.

Obrazek

W akwarium widać też pierwsze oznaki świeżości ekosystemu. Gdzieniegdzie na korzeniach pojawiły się okrzemki i niewielkie ilości glonów nitkowatych.

Obrazek

Hello napisał(a):Zauważyłem, że na podłożu zaszczepiłeś phoenixa - nie obawiasz się, że rośliny zagłuszą się?

Będę musiał dbać aby tak nie było ;)

Avatar użytkownika

MikołajW
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył: 14 paź 2008, 21:47
Miasto: Bydgoszcz

W planie były aktualizacje co dwa tygodnie, opis postępów, zmian w nawożeniu itp. Niestety aranżacja to pasmo niepowodzeń. 2 razy musiałem wymieniać małego Henia, który całkowicie mi marniał. W międzyczasie to samo spotkało Rotalę, którą zastąpiłem Fontinalis hypnoides. Pojawiły się glony, dużo różnych, jedno po drugich. Wielu z nich jeszcze nie widziałem na żywo nigdy wcześniej. Od momentu gdy zawitały do akwarium to od początku lipca nieprzerwanie w nim trwają, pomimo wielu prób ich usunięcia i korekt w nawożeniu. Różne czarne i zielone. Zmieniłem też nawożenie, przeszedłem na sole (K2SO4, KNO3, K2HPO4). Wisienka na torcie problemów doszła dzisiaj. Usłyszałem potężny huk - na około akwarium rozlana woda, rośliny z ok 1/4 powierzchni akwarium wyrwane, obsypane podłoże, przechylone kamienie, a duży korzeń całkowicie przechylony w drugą stronę akwarium. Co się stało? Zatkał się dyfuzor, wystrzelił wężyk pod ciśnieniem i dokonał spustoszenia. Choć spiek całkowicie czysty, to przez dyfuzor nie da się nic "przedmuchać". Nie muszę mówić jakie zmiany zaszły w aranżacji przy tak lekkim podłożu.
Heniek po pierwszym cięciu ponad tydzień temu teraz w strzępach, część jedynie udało się ponownie posadzić. Glony nadal panują niepodzielnie w akwarium. Podmiany i czyszczenie 2 razy w tygodniu. Aranżacja okazała się dla mnie bardzo trudnym poligonem, ale i jednocześnie cennym doświadczeniem. Na tą chwilę, prezentuje się tragicznie:

Obrazek

Avatar użytkownika

MikołajW
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył: 14 paź 2008, 21:47
Miasto: Bydgoszcz

Krzepiące w Twoim nieszczęściu może być to, że nawet najlepszym zdarza się mieć problemy. Szczerze o tym piszesz, za co ogromny plus. Życzę szybkiego okiełznania nieproszonych gości :)
Pozdrawiam
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika

msnolan
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

Dużo ciekawiej czyta się relacje pełne walki (głównie z glonami) niż sztuczne pokazówki, gdzie jest pierwszy dzień a następna aktualizacja już po przebrnięciu przez wszystkie kłopoty. :)
Akwarium pomimo wszystko nie wygląda tragicznie i podniesie się.
Trzymam kciuki za bitwę z glonami.

Avatar użytkownika

Inekane
Stały bywalec
 
Posty: 363
Dołączył: 24 sty 2012, 21:09
Miasto: Bolesławiec

Walcz, walcz ....jest jeszcze trochę czasu.

Akwarystyka roślinna to nie tylko wypacykowany zbiornik tuż przed finałową fotką, ale wszystko to co przed nią.
Konkurs jest o tyle cenny, że pokazuje właśnie zmaganie akwarysty, wzloty i upadki ....może inaczej - upadki i wzloty, bo takiej kolejności Tobie życzę.

Trzymam kciuki
pzdr


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3091
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Kurcze jakieś fatum wisi nad konkursem. Najpierw ja się "wysypałem", Danio zgłaszał jakieś komplikacje, teraz u Mikołaja nie najlepiej to idzie. :( Ciekawe co u pozostałych uczestników.
Niby czasu jeszcze trochę jest, ale z drugiej strony to tylko miesiąc.............

aquamateo napisał(a):Akwarystyka roślinna to nie tylko wypacykowany zbiornik tuż przed finałową fotką, ale wszystko to co przed nią.
Konkurs jest o tyle cenny, że pokazuje właśnie zmaganie akwarysty, wzloty i upadki

Po części się z Tobą zgodzę, ale pamiętać musimy, że to tylko jeden z aspektów tej sprawy. Jeśli postawimy się w roli organizatora/sponsora to te wartości edukacyjne nie wyglądają IMO w ich oczach tak kolorowo. Organizator, a przede wszystkim sponsor życzył by sobie pewnie sześciu wspaniałych zbiorniczków, gęsto obsadzonych zdrowymi roślinami, bo konkurs spełniać ma zapewne jakieś funkcje reklamowe. :wink:
W tym miejscu tym większy szacunek dla kolegów z TBAC 2013
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 55813.html
bo Oni tam stworzyli naprawdę odjazdowe akwaria i to również w formule LIVE.
Ale tak czy siak jest jeszcze kilka dni, więc wszystkim powodzenia :D


Avatar użytkownika

MarioMarina
Aktywny użytkownik
 
Posty: 728
Dołączył: 17 wrz 2008, 14:09
Miasto: Siedlce

Glony opanowane, rośliny ładnie rosną tylko... fajnie by było mieć jeszcze kilka tygodni aby nadać aranżacji lepszego kształtu. Zostało kilka dni, więc nie ma specjalnie już czasu na kolejną przycinkę roślin i jakieś szczególne prace pielęgnacyjne. Choć w międzyczasie dosadziłem trochę drobnych roślin. Aranżacja zostanie zaprezentowana w formie jaka udało się ostatecznie uzyskać. Sesję planuję wykonać w środę lub czwartek.
W tym momencie jednak nasuwa mi się jeden wniosek, który prawdopodobnie wpłynął na moje problemy z akwarium: Niedoceniłem żyzności podłoża Karel Rataj.

Na razie zdjęcia nieco wcześniejsze, a za kilka dni ostateczna odsłona:

Obrazek

Obrazek

Avatar użytkownika

MikołajW
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył: 14 paź 2008, 21:47
Miasto: Bydgoszcz

"Vanishing"
Wymiary [cm]: 31x18x24 (13L)
Oświetlenie: 11W + 9W (Blau)
Filtracja: Blau FM60 + Eheim Classic 2211
Podłoże: Rataj Stare Dno, Rataj Profi Soil
Dekoracja: korzenie Red Moor Wood, łupek bazaltowy
Nawożenie: CO2 (Nano zestaw Blau), Karel Rataj Makron (przez krótki okres próbowałem też soli)
Flora: Glossostigma elantoides, Hemianthus callitrichoides, Marsilea hirsuta, Fissidens fontanus, Fontinalis hypnoides, Riccardia chamedrifolia, Blepharostoma Trichophyllum, Cladophora aegagropila, Barbula sp., Queen moss.

Można powiedzieć, że aranżacja zamiast 3 miesięcy dojrzewała tylko przez ok 3 tygodnie. To skutek problemów z glonami i awarii dyfuzora, która doprowadziła do wyrwania części roślin. Niezaprzeczalną przyczyną wysypu glonów były moje błędy w nawożeniu, zbyt duże dawki. Zmarniała przez to część roślin, szczególnie mi żal bardzo trudno dostępnej i wyjątkowo ładnej Rotala macrandra small butterfly. W efekcie dominującymi roślinami są różne mchy oraz Hemianthus callitrichoides. Niestety w związku z w/w problemami nie zdążyłem odpowiednio ukształtować roślin (nie było już czasu na przycinkę, nie zdążyłyby odrosnąć).
Nie jestem zadowolony z efektu ale i z samej aranżacji, dziś wykonałbym zdecydowanie inny projekt, inaczej prowadziłbym akwarium. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w drugim etapie konkursu, bo to bardzo ciekawe i ważne doświadczenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcie główne:
Obrazek

Avatar użytkownika

MikołajW
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył: 14 paź 2008, 21:47
Miasto: Bydgoszcz

Dla mnie marzenie zbiornik no1,.

Avatar użytkownika

Kamil Sobala
Zainteresowany tematem
 
Posty: 293
Dołączył: 22 kwi 2010, 15:50
Miasto: ----------

Zapomniałem dodac, że do akwarium nie wpuściłem żadnej fauny w obawie przed zagazowaniem. Zestaw CO2 nie posiada elektrozaworu i gaz podawany jest 24h na dobę

Avatar użytkownika

MikołajW
Znający temat
 
Posty: 1357
Dołączył: 14 paź 2008, 21:47
Miasto: Bydgoszcz

Piękny zbiornik ;) powinieneś wygrać bez problemu tym bardziej że nie widać żeby konkurenci wstawili efekt końcowy... poza jedną osobą. Mi się bardzo podoba ;)

Avatar użytkownika

Dawid Szczepański
Zainteresowany tematem
 
Posty: 171
Dołączył: 07 maja 2013, 19:32
Miasto: WłocławekPowiązane tematy
 • Michał Danielczyk - KONKURS Karel Rataj

  Michal-Danielczyk.png Obejrzyj aplikację i dorobek akwarystyczny uczestnika. W tym wątku prezentowane będzie zakładanie, aranżacja oraz pielęgnacja akwarium w ramach II etapu konkursu Karel Rata...

  Wyświetlenia: 4368 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

 • Robert Sójka - KONKURS Karel Rataj

  Robert-Sojka.png Obejrzyj aplikację i dorobek akwarystyczny uczestnika. W tym wątku prezentowane będzie zakładanie, aranżacja oraz pielęgnacja akwarium w ramach II etapu konkursu Karel Rataj LIV...

  Wyświetlenia: 2211 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

 • Dawid Staś - KONKURS Karel Rataj

  Dawid-Stas.png Obejrzyj aplikację i dorobek akwarystyczny uczestnika. . W tym wątku prezentowane będzie zakładanie, aranżacja oraz pielęgnacja akwarium w ramach II etapu konkursu Karel Rataj LIVE...

  Wyświetlenia: 2956 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

 • Mariusz Sawicki - KONKURS Karel Rataj

  Mariusz-Sawicki.png Obejrzyj aplikację i dorobek akwarystyczny uczestnika. W tym wątku prezentowane będzie zakładanie, aranżacja oraz pielęgnacja akwarium w ramach II etapu konkursu Karel Rataj ...

  Wyświetlenia: 4068 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

 • 112l - Brillux roslinne - by Mikołaj

  Witam Wszystkich Jest to moje pierwsze akwarium, wystartowało ok 2 miesiace temu. Jestem ciekaw Waszych opinii oraz sugestii. AKWARIUM: Brillux 112l (80x35x40) PODŁOŻE : -Aqua Art Aqua Substr...

  Wyświetlenia: 1335 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.