Jesteś tutaj: SerwisForumAranżacjaNasze akwaria


20l - Mini M "Korona" - JonhbolGaleria naszych akwariów roślinnych.
Opisy i dzienniki prowadzenia. Napisz post
Witam Wszystkich,

Po paru próbach, mniej lub bardziej udanych, z akwarystyką postanowiłem "ujawnić" kolejne akwarium z aranżacją własnego autorstwa. Nie jest to pierwsze, ani zapewne też ostatnie szkło, które tutaj prezentuję. Akwarium dość nietypowe jak na mnie, oraz jak na forum, które traktować ma głównie o roślinach akwariowych. Stworzyłem aranżację zgodnie (prawie, o czym za chwilę) z pierwotnym założeniem, które wykiełkowało w mojej głowie. A inspirację stanowiły dla mnie akwaria takie, jak choćby TO autorstwa MarioMarina. Zawsze pociągała mnie ich swoista "sterylność". Do rzeczy!

Objętość: 20L
Wymiary: Mini M od ADA
Oświetlenie: ADA Aquasky
Filtracja: TetraTec EX700 z BioRio, gąbką, włókniną, węglem i Chemi-Pure Elite
Nawożenie: brak
Podłoże: ADA Congo Sand z domieszką piasku kwarcowego
Wystrój: Korzenie mangrowca i ADA Manten stone
Inne: podsypka Bacter 100 i Microbe-Lift Special Blend
Rośliny: brak
Zwierzęta: 3 x Otocinclus affinis, 3x Rasbora axelrodi - będzie więcej, lub zamienię na inny gatunek, w niedalekiej przyszłości krewetki (dla ożywienia zbiornika kolorystycznie)

Parametry, poza temperaturą, nie mierzone - wodę leję kranową z dodatkiem uzdatniacza oczywiście.
Akwarium w jednym z pierwszych projektów miało być "lekko" roślinne - mały Anubias u podstaw korzeni i ew. w przyszłości jakieś łodygowce po środku. Od tego pierwszego pomysłu odszedłem chwilę po zalaniu akwarium, jeszcze z roślinami. Z drugiego zaś postanowiłem zrezygnować, gdyż musiałoby się wiązać z zastosowaniem podłoża aktywnego od samego startu akwarium. Przy niewielkim rozmiarze szkła - choć i tak jest moim największym obecnie akwarium - dobór materiałów do aranżacji stanowił nie lada wyzwanie... Korzenie znalazły się pierwsze (a i tak dłutem i młotkiem trochę pomachałem), potem poszukiwałem drobnych kamieni o ładnej strukturze powierzchni. Cudem wybrałem kilka mantenów. I tak jest ich ciągle mało, więc trafiając nawet pojedynczy okaz w sklepie zabieram go ze sobą, aby spróbować znaleźć dla niego właściwe miejsce...

Zdjęcie jak na razie jedno (a fotograf ze mnie żaden), choć od jego wykonania drobne szczegóły już się zdążyły zmienić. Będę wdzięczny za wszystkie Wasze opinie, choć spodziewam się głównie tych mniej przychylnych z racji kompletnego braku roślin (w końcu jesteśmy na forum Miłośników Roślin Wodnych!). Zobowiązany będę również za Wasze doświadczenia, jeśli ktoś takowe ma, odnośnie utrzymania podobnego akwarium bez glonów: jakich preparatów, czy wkładów do filtra używacie? Zamierzam dawkować profilaktycznie Python-git, ale zastanawiam się też nad podawaniem Easy Carbo - jak myślicie?
Załączniki
201312011485.jpg

Avatar użytkownika

Johnbol
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył: 30 mar 2011, 14:03

Piękny sprzęt ale co po nim bez roślin firma zobowiązuje a tu pusto szkoda :(radzik212
Poznaje temat
 
Posty: 144
Dołączył: 08 wrz 2012, 16:15

Baniaki bez zielska powodują u mnie pewien niepokój. Jeśli dajesz wodę z kranu to dostarczasz jakąś określoną ilość składników odżywczych do akwarium, której nic nie spożytkuje... nic prócz glonów moim zdaniem. Może filtr coś pomoże...
Ciekawe, w którą stronę baniak się ukierunkuje ... ;)

Avatar użytkownika

matu
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Gratuluję odwagi, aranżacja jest bardzo ciekawa, nie męczy, nie irytuje brak roślin, coś mocnego w sobie ma sam hardscape, manteny sensownie ułożone ... wg. mnie świetne.
rafau
Aktywny użytkownik
 
Posty: 641
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

ps. ''walnąłbym'' trochę torfu i węgla do filtra ...
rafau
Aktywny użytkownik
 
Posty: 641
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Układ bardzo fajny i grzechem byłoby je pozastawiać bez zielonego akcentu.
Ostatnio miałem małą sesję foto,
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 54#p371554

i jedno ze zdjęć świetnie wpisuje się w Twoją aranżację:

1.JPG


Może jednak pomyśl nad jakąś florą, np. Pearl moss
080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika

msnolan
Aquascaping Team Poland
 
Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

Ładnie wyglądałaby ta aranżacja z mchem, a tak moim zdaniem jest pusto.

Avatar użytkownika

Danny840402
Zainteresowany tematem
 
Posty: 222
Dołączył: 13 lip 2011, 17:32

Widzę kolejny tego typu zbiornik :D Może zapoczątkowałem jakiś nowy trend na tym forum :?::mrgreen:
Akwarium w takiej formie jest możliwe do utrzymania tym bardziej, że zbiornik jest niewielki i czynności takie jak np. podmiana wody nie powinny sprawiać większego problemu. Pamiętaj o umiarkowanym oświetleniu.
Bardzo dobrym posunięciem jest zastosowanie otosków. One jedzą okrzemki a to jest właśnie gatunek glona z którym wg moich doświadczeń będziesz miał jedynie do czynienia.
Aranżacyjnie dla mnie wszystko trochę za małe. Za małe kamienie, za małe korzonki choć sama idea układu bardzo fajna.


Avatar użytkownika

MarioMarina
Aktywny użytkownik
 
Posty: 706
Dołączył: 17 wrz 2008, 14:09
Miasto: Siedlce

Takie akwarium choć ładne jest straszliwie nudne , zawsze takie samo ...

Avatar użytkownika

pagu
Znający temat
 
Posty: 1752
Dołączył: 20 wrz 2011, 17:54

Też odnosze wrażenie że ta aranżacja aż sie prosi o jakiś akcent zieleni(nieduży bo nieduży ale jednak)który ożywiłby ten zbiornik. Ale to twój baniak i twoja wizja wiec zrobisz jak bedziesz uważał :)


Avatar użytkownika

bielu1985
Stały bywalec
 
Posty: 459
Dołączył: 21 lis 2012, 13:59
Miasto: Ogrodzieniec

Witam,

Dziękuję Wszystkim za opinie i porady! Jak na razie akwarium to jest dla mnie swoistego rodzaju doświadczeniem. Zawsze to coś nowego. Jedno roślinne 8L funkcjonuje u mnie w praktycznie niezmienionym kształcie od kilku ładnych miesięcy (może za jakiś czas zrobię zdjęcie lub dwa), także zieleń "wodna" w pomieszczeniu już jest.

Co do szkła z tego wątku to z pewnością jeszcze swoje ono "pochodzi". Oby względnie bez problemów... Jeśli już jestem zadowolony z aranżacji i nie stwarza ona kłopotów w utrzymaniu, to może ona w tym samym układzie cieszyć moje oczy przez ładne miesiące. Jak już zacznie mi się nudzić, to pewnie pomyślę o zmianie jakiegoś drobiazgu. Tym drobiazgiem, który obecnie mi przychodzi do głowy, mogłaby być jedynie mini pelia. Ale kolejnym, najbliższym krokiem będzie wpuszczenie krewetek do tego zbiornika.

Pozdrawiam,

Johnbol

P.S.: Dziwi mnie trochę niemożność wprowadzenia własnego podpisu w ustawieniach profilu na forum...

Avatar użytkownika

Johnbol
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył: 30 mar 2011, 14:03

Akwarium ładne i sam pomysł na ułożenie kamieni ciekawy :wink:
Zastanawiam się jak się dalej rozwinie i jak długo wytrzymasz bez roślin, mnie by już korciło żeby uzupełnić baniaczek o coś zielonego :lol: albo o bardziej kolorową obsadę żeby mieć na czym skupić uwagę.
Johnbol napisał(a):P.S.: Dziwi mnie trochę niemożność wprowadzenia własnego podpisu w ustawieniach profilu na forum...

Jest to spowodowane zmianami na forum, aby mieć podpis trzeba wykupić konto premium, więcej info tu

Avatar użytkownika

Yabby
Znający temat
 
Posty: 1021
Dołączył: 10 lut 2013, 16:06
Miasto: Tomaszów Maz.

Troszkę mogłeś bardziej zamieszać z hardscape :-)
Tak nudnawo będzie ;-)

Sam mam zamiar odpalić coś podobnego i chyba tak zrobię muszę tylko wykończyć butlę do zera z co2(chula już od lutego) ;-) i stawiam coś podobnego( to samo co zrobił mariusz sawicki tylko, że w małym roamiarze)

Poza wykończeniem butli mam brak pomysłu na rośliny;-) w Mini M.
Czekają mnie długie i mam nadzieję owocne poszukiwania kamieni, korzeni i dobrego wizualnie piasku bo w takich cudach to podstawa :-)


Avatar użytkownika

87Brad87
Aquascaping Team Poland
 
Posty: 1628
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

Witam,

Dzięki Wszystkim za komentarze!

Niestety z powodu braku umiejętności fotograficznych, tudzież odpowiedniego sprzętu nie jestem w stanie zaprezentować godnie akwarium. Odbiór z pomocą jedynie załączonego zdjęcia jest zdecydowanie zakłamany, ponieważ w rzeczywistości, gdy dojdzie jeszcze możliwość oglądnięcia szkła pod różnym kątem (nie mówię "z każdej strony", wystarczy lekko przechylić głowę) widać mniejsze i większe "smaczki", które moim zdaniem dodają trochę więcej dynamizmu.

Ogólnie jestem zadowolony i odczuwam przyjemność ze spoglądania na akwarium. Udało mi się stworzyć coś, co z pewnością jest dość nietuzinkowe, jakiekolwiek odczucia by wywoływało u oglądających. Do tego obieg wody przy tej filtracji jest bliski ideału - oczywiście coś tam (ryby swoje "walą") się pod kamień czy korzeń dostanie, ale wystarczy czasem przeciągnąć wężykiem lub zamącić wodą przy mocniej odkręconym przepływie. Nie ma strachu o zamącenie podłoża i uwolnienie zbyt dużej ilości środków odżywczych...

Dojdą planowane krewetki - zrobi się jeszcze ciekawiej. W odległej przyszłości dorzucę mini pelię. I to będzie chyba wszystko z zieleni. Teraz zaczął się pojawiać lekki nalot na piasku w jednym miejscu, ale otoski się nim regularnie zajmują.

87Brad87 powodzenia przy poszukiwaniu materiału! Gdybyś trafił zbyt dużo małych mantenów (zakładając, że też na nie się nastawiasz) to się do Ciebie uśmiechnę. Ciągle ciężko w sklepach o małe elementy do hardscape... Z piasków z czystym sumieniem polecam Ci coś z produktów ADA, bo naprawdę wyglądają godnie. Zwłaszcza po zalaniu wodą.

Na koniec aby choć trochę udobruchać "roślinnych maniaków" wrzucam miniaturkę (i znów te kiepskie fotki) innego mojego akwarium: 8L a roślin różnych w nim tyle, że nie sposób wymienić! No i oczywiście brak widocznych detali zaburza jego odbiór...

Pozdrawiam,

Johnbol
Załączniki
2013120814971.jpg

Avatar użytkownika

Johnbol
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył: 30 mar 2011, 14:03

teraz to co innego jest wszystko co powinno trzeba tylko poczekać aż woba sie wyklaruje i bedzie superlopez3101
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 783
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:38
Miasto: Ostrowiec Św TOS

Johnbol napisał(a):Z drugiego zaś postanowiłem zrezygnować, gdyż musiałoby się wiązać z zastosowaniem podłoża aktywnego od samego startu akwarium.


Tego zdania nie rozumiem kompletnie. Nic by Ci nie urosło bez "magicznego" podłoża aktywnego? W razie potrzeby są też kulki i tabletki nawozowe.


Ale akwarium mi się podoba, piękne w swojej prostocie. Sam bym jednak chyba nie wytrzymało pomyślał nad dodaniem kępek kryptokoryny parvy(lub innej niskiej), microsorium mini lub jakiegoś anubiasa, ot tak żeby nieco ożywić akwarium ale nie "zagłuszyć" aranżacji. Łodygowce by tutaj kompletnie nie pasowały.Pewker
Poznaje temat
 
Posty: 68
Dołączył: 05 lut 2013, 17:33

Witam,

lopez3101
Ostatnie zdjęcie ukazuje zupełnie inne akwarium. Woda w nim jest wyklarowana, tylko niestety jakość zdjęcia nie pozwala tego dokładnie dostrzec.

Pewker
Dzięki za miłe słowa.

Co do zacytowanego zdania śpieszę z wyjaśnieniem, o co mi chodziło.
Z podłożem aktywnym mam największe doświadczenie, więc jego użycie przyjąłem za coś naturalnego w zakresie zapewnienia względnie dobrych warunków dla ukorzeniania się roślin. Do wszelkich tabletek i dodatków wciskanych do podłoża (jakie by ono nie było) podchodzę raczej sceptycznie. Swego czasu próbowałem i takich środków. Dość powiedzieć, że wciskanie w podłoże czegoś, co się prędzej rozpuści lub rozpadnie nim znajdzie się na miejscu, nie należy do moich ulubionych czynności wykonywanych przy akwarium... Owszem, mogło to być spowodowane brakiem wprawy czy zdolności manualnych w tym zakresie, ale wystarczyło do zrażenia mnie na dłuższy czas.

Dziś samica Otocinclusa złożyła ikrę, więc baczniej się przyglądam zawartości szkła. Nie jest to pierwszy raz w ciągu ostatniego półrocza, kiedy ma to miejsce, ale pierwszy raz w nowym akwarium. Niestety do tej pory nie udało mi się utrzymać maluchów przy życiu dłużej, niż tydzień, więc wszelkie Wasze porady w tym zakresie będą mile widziane!
Pierwsze krewetki już zamówione - powinny być na miejscu do piątku.

Jak wcześniej pisałem: zielenina pojawi się w tym akwarium na 99%, ale jeszcze dam mu czas na cieszenie moich oczu w obecnej jego postaci.

Pozdrawiam,

Johnbol

Avatar użytkownika

Johnbol
Poznaje temat
 
Posty: 131
Dołączył: 30 mar 2011, 14:03Powiązane tematy
 • 036l - VIV Mini L Paludarium - Rfck

  No i stało się miało nie być więcej akwariów bo gdzie to stawiać, no ale... stało się ostatni z maluchów ADA, czyli Mini L ~32 litry. Szkło nietypowe, 3 ściany malowane na "mist type". Pomy...

  Wyświetlenia: 4797 | Odpowiedzi: 65czytaj więcej...

 • 021l - Mini M - Dawid Wyciślik

  Witam. Tym razem znów rozmiar Mini M chyba póki co mój ulubiony rozmiar ;) Szklo: ADA Cube Garden Mini M Oświetlenie: Chihiros C361 Podłoże: Aquasubstrate II czarne powder, zwykły piach Filt...

  Wyświetlenia: 4015 | Odpowiedzi: 40czytaj więcej...

 • 005l - Mini Mizube - Adamsky41

  Witam. Przedstawiam moją nową mini kosteczkę OW o pojemności 5 litrów (zestaw Aqualighter Pico set 5 litrów). Kostka została założona 4 dni temu. W założeniu ma to być niemal bezobsługowy low tech. Oc...

  Wyświetlenia: 399 | Odpowiedzi: 0czytaj więcej...

 • 030l - Mini - Aleksandra Dąbrowska

  Akwarium: 40x25x30, 30l Oświetlenie: Aquael 6W plant Nawożenie z racji tego, że to początek - brak. CO2: brak i pewnie tak zostanie. Podłoże, aranżacja: Piasek, lawa. Filtracja: Versamax mini Gatunk...

  Wyświetlenia: 3992 | Odpowiedzi: 9czytaj więcej...

 • 300l - Mini Dzika Locha - Bent423

  Akwarium założone około półtora roku temu . Akwarium szkło OptiWhite wymiary 130cm x 48cm x 50cm bez wzmocnien grubość szyby 10mm Oświetlenie: Świetlówki T5 4x 54W obecnie 2x Sylwania Grolux . 1x Na...

  Wyświetlenia: 4762 | Odpowiedzi: 56czytaj więcej...Recenzje

Ammania senegalensis - RATAJ (koszyk)
Limnophila aromatica - RATAJ (koszyk)
Micranthemum Monte Carlo (in-vitro) puszka 10cm XXL
Mech Brazil moss (Amblystegium sp.) - opakowanie
Ludwigia arcuata - RATAJ (koszyk)
Cardamine lyrata - RATAJ (koszyk)
Hygrophila polysperma - RATAJ (koszyk).
Mech Willow moss (Fontinalis duriea) - opakowanie
Eleocharis acicularis - RATAJ (koszyk)
Cryptocoryne nevillii - RATAJ (koszyk)
Micranthemum umbrosum (in-vitro) puszka 10cm XXL
Bacopa myriophylloides (in-vitro) puszka 10cm XXL
Pistia stratiotes (roślina pływająca) puszka 10cm XXL
Pogostemon helferi (in-vitro) puszka 10cm XXL
Eleocharis parvula - RATAJ (koszyk)
Hygrophila pinnatifida - SONGROW (koszyk)
Hydrocotyle dissecta - RATAJ (koszyk)
Bacopa monnieri (in-vitro) puszka 10cm XXL
Ammania gracilis RATAJ (koszyk)
Bacopa caroliniana - RATAJ (koszyk)
Glossostigma elatinoides (in-vitro) puszka 10cm XXL
Rotala ceylon - RATAJ (koszyk)
Ludwigia rubin / mesakana (in-vitro) puszka 10cm XXL
Echinodorus Marble Queen - RATAJ (koszyk)
Micranthemum umbrosum - RATAJ (koszyk)
Microsorium minor - thin leaves - Songrow (koszyk)
Eleocharis acicularis (in-vitro) puszka 10cm XXL
Alternanthera rosaefolia (in-vitro) puszka 10cm XXL

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 9000 produktów dostępnych od ręki z wysyłką w 24 godziny lub odbiorem osobistym w Krakowie po wcześniejszej rezerwacji przez internet.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 12 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.