Druga próba z akwarium roślinnym. Poprzednie umarło najprawdopodobniej przez błędy w nawożeniu i zepsuty substrat podżwirowy. Start: 23.02.2021 Wymiary akwarium: 100x40x50 - 200L, netto: 170L Oświetlenie było: Glass LED PLANT 24W, Glass LED POWER 24W. 10h Oświetlenie jest: Fluval AquaSky LED 2.0. 10h Nawożenie: Makro wszystko w jednym plus Mg i Mikro wszystko w jednym. CO2: Butla 5l, reaktor narurowy JBL, 24h Podłoże: żwir czarny bazaltowy (grrrrr...) 2-3mm (22kg) + 5kg JBL AquaBasis PlusTemperatura: 25-26 stopni, bez grzałki Filtracja: Aquael Ultramax 1000. Wkłady: gąbka standardowa, ceramika 2kg, gąbka gęsta - deszczownia i skimmer. Aquael Turbo 1000. Ceramika 0,5kg, gęsta gąbka Flora: 3ci plan, od lewej:Limnophila senssiliflora Echonodorus Joanna Hygrophila polyspermaBacopa caroliniana2gi plan, od lewej:Ludwiga repens kamole i korzeń Staurogyne repens - Sagittaria subulata - niby rośnie, ale powoli Alternanthera reinecki 1gi plan, od lewej:Vallisneria asiatica - niby rośnie, ale powoli Pogostemon Helferi - RIP Hydrocotyle tripartita Japan MINI Lobelia cardinalisEleocharis sp. mini (mini. JASNE) Fauna:20x Razbora klinowa - RIP... 12x krewetka Amano 15x ślimak rogaty (clithon corona) Podmiany 60l co tydzień kranowity: KH - 9 GH - 16
Ostatnio edytowano 07 paź 2022, 08:40 przez frakir, łącznie edytowano 9 razy
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
Gratuluję wytrwałości! Jeśli mogę podpowiedzieć - pogestemon helferi jest rośliną wód miękkich. Może być trudno go utrzymać w GH 22. Sagittaria lubi żyzne podłoże (choć potrafi radzić sobie także na jałowym) - podsuń jej kapsułkę pod korzenie. Żółknięcie liści to nie tylko magnez. Może być także żelazo a po dwóch miesiącach jest najwyższy czas na nie oraz mikroelementy. Warto też rozważyć, czy chcesz polegać wyłącznie na "swojej ręce" w dozowaniu nawozów. Ostatnio dałem jeszcze jedną szansę zielonej tropice. Rośliny nie tylko przyjęły zmianę, ale także wydaje się że rosną bujniej. Tak może być trochę łatwiej. Jak masz niedobory, nie szukasz, tylko zwiększasz dawkę Tropica  Powiem Ci że (przynajmniej dla mnie) jest to miła odmiana od dozowania z pięciu butelek codziennie.
-

AquaMolitor
- Znający temat
-
- Posty: 1178
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
AquaMolitor napisał(a):Warto też rozważyć, czy chcesz polegać wyłącznie na "swojej ręce" w dozowaniu nawozów. Ostatnio dałem jeszcze jedną szansę zielonej tropice. Rośliny nie tylko przyjęły zmianę, ale także wydaje się że rosną bujniej. Tak może być trochę łatwiej. Jak masz niedobory, nie szukasz, tylko zwiększasz dawkę Tropica  Powiem Ci że (przynajmniej dla mnie) jest to miła odmiana od dozowania z pięciu butelek codziennie.
Mam takie same spostrzeżenia u siebie. Używam kranówki i do tego całej linii nawozów QD, więc teoretycznie z kranu już jest jakieś mikro. dając jakiekolwiek, nawet najmniejsze dawki mikro od QD miałem ogromny wysyp zielenic punktowych. Tymczasem dając zieloną tropicę, która ma w sobie właśnie też mikro, takiego wysypu nie mam. Jednakże u mnie nie wystarcza dozowanie tylko tropici, muszę osobno podnosić magnez, potas i fosfor. Natomiast dzięki niej rośliny lepiej wyglądają i rosną.
-

derag0n
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 817
- Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
- Miasto: Zgierz
Dzięki za sugestie. Gratuluję wytrwałości! Jeśli mogę podpowiedzieć - pogestemon helferi jest rośliną wód miękkich. Może być trudno go utrzymać w GH 22. Sagittaria lubi żyzne podłoże (choć potrafi radzić sobie także na jałowym) - podsuń jej kapsułkę pod korzenie. Żółknięcie liści to nie tylko magnez. Może być także żelazo a po dwóch miesiącach jest najwyższy czas na nie oraz mikroelementy.
Zacząłem już dawkować mikro od Growise. Na razie ostrożnie. Z żelazem mam ten problem, że teoretycznie powinno być go dużo w substracie podżwirowym. W poprzednim akwa też bazowałem na początku na jednym nawozie NPK + Mg. Jednak miałem nieustającą plagę glonów, więc zacząłem więcej sprawdzać wodę i dozować indywidualnie. Na razie mam trochę punktowych zielenic na starszych liściach i 2-3 miejsca z krasnorostami. Obecnie największym problemem jest twardniejąca woda: https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/technika/nawozenie-roslin/twardniejaca-woda-80440.html?p=625763#p625763Rośliny rosną, ale nie wyglądają na zdrowe: sporo liści się zwija i robią się białe. Przy tak twardej wodzie planuję zwiększyć dawkowanie Mg.
Ostatnio edytowano 10 kwi 2021, 15:30 przez frakir, łącznie edytowano 1 raz
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
Pamiętaj, że podając magnez twardość również wzrośnie.
-

derag0n
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 817
- Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
- Miasto: Zgierz
Pamiętaj, że podając magnez twardość również wzrośnie.
Tak, pamiętam. Ale widzę niedobory na roślinach (białe, skręcające się liście). W poprzednim akwa przy takich objawach lałem mnóstwo żelaza. I widziałem dokładną zależność - nie podałem żelaza -> Heniek marniał. Substrat podżwirowy też miałem bogaty i było wprost napisane że uwalnia dużo żelaza. Potem się dowiedziałem, że za mało Mg -> objawy jak przy braku żelaza. Muszę dojść do tego ile tego Mg lać, żeby nie zrobić zbyt twardej wody przy tym ****** bazalcie. 
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
Po przycince i posadzeniu nowych roślin. Doszło: Alternanthera reineckii na razie malutkie i schowane za Lobelia cardinalis z prawej strony. Pogostemon Helferi poszło pod nożyczki i zastąpiłem to Hydrocotyle tripartita Japan MINI. Próba zrobienia trawnika z Eleocharis sp. mini. Po podmianie w wodzie było dość pusto: NO3 - 5 K - 0-5 Gh - 15 więc planuję drugą dawkę nawozów pomiędzy podmianami. Niestety Gh utrzymuje się wysoko i muszę nauczyć się z tym żyć. Po dodaniu magnezu, na następny dzień było już 18,5.
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
Po podmianach uzupełniam wszystkie podstawowe nawozy, rozpocząłem dodawanie żelaza. Pomiędzy podmianami, rozpocząłem codzienne podawanie NPK + Mg. Twardość wody zatrzymuje się w okolicach 20. Echonodorus Joanna rośnie poza kontrolą i szkoda mi ją przycinać. Ale chyba muszę pomyśleć nad związaniem liści bo zaczynają zajmować coraz większą część akwarium. Trawnik przyjął się i ładnie się rozrasta po żwirze. Podobnie Hydrocotyle tripartita zaczyna pokrywać korzeń (mimo przycinek). Bacopa zaczęła tracić dolne liście, zastanawiam się czy to z powodu braku potasu czy zwyczajnie za mało światła dociera. Mam za to problem z dozowaniem CO2. Po restarcie zmieniłem dozowanie z dyfuzora ceramicznego na reaktor narurowy. Cieszę się, że nie ma dodatkowej rurki w akwarium, ale wydajność reaktora narurowego jest tragiczna. Po 2 miesiącach mam pustą butlę, a w poprzednim ustawieniu starczyła mi na pół roku. Jeszcze będę z tym kombinował Nie jestem też pewny jak ustawić cyrkulację wody w akwa. Z dobrych newsów: zielenice nie rozrastają się za bardzo, krasnorostów też raczej nie przybywa.
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
Zielenice zniknęły. Brązowy nalot i nitki zniknęły. I chyba wiem dlaczego. Miałem 2 świetlówki LED - białą i PLANT (mieszanka białego, czerwonego i niebieskiego po równo). I ciągłe glony. Ostatnio na próbę wyłączyłem świetlówkę PLANT i włożyłem inną, AQUAEL LEDDY TUBE DAY&NIGHT która miała robić za oświetlenie nocne, ale ze względu na ciągłe glony zarzuciłem pomysł. I zielenice zniknęły. Wcześniej szyby musiałem przecierać przynajmniej raz w tygodniu. Teraz po 2 tygodniach jest spokój. Doszedłem też, dlaczego tak mam taki problem z poziomem CO2 (ciężko mi wejść na poziom 20 mg/l, a bąbelki lecą jak szalone). Do wlotu do filtra mam na stałe zamontowany skimmer z pływakiem. Raz czy dwa razy pływak się zablokował i skimmer przestawał działać - CO2 wchodziło na bardzo wysokie poziomy. Najwyraźniej, o czym nie wiedziałem, czysta powierzchnia wody ułatwia wymianę gazową i CO2 szybciej ucieka.
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
Nadal bez glonów, co jest dla mnie całkiem miłą odmianą po ponad pół rocznej walce. Mikro i makro leję z nawozów kompletnych. NIC już nie zmieniam żeby nie zaburzyć równowagi w akwarium. Żabienica Joanna najwyraźniej się nudziła i wypuściła nad powierzchnię COŚ. Jeszcze nie wiem co z tego będzie ale wygląda intrygująco.
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
29 maja 2021, 21:34
(#11)
Na tym pędzie w wodzie wyrastają potomne rośliny. Przynajmniej ja tak mam na Echinodorus Bleheri.
-

Biniu
- Poznaje temat
-
- Posty: 74
- Dołączył: 12 gru 2018, 10:31
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
Mam spory problem z krasnorostami które w dużych ilościach porastają żabienicę joannę. Muszę podbić CO2, ale do tego chyba muszę pozbyć się skimera, albo zmienić sposób nawożenia CO2, bo obecny jest bardzo niewydajny.
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
W ciągu ostatniego roku sporo się zmieniło. Sporo roślin wypadło. Została tylko 1. Żabienica Joanna 2. Bacopa caroliniana3. Alternanthera reineckii 4. Vallisneria asiaticai chwast w postaci Sagittaria subulata, na który kiedyś narzekałem, że powoli rośnie Po drodze wydarzył się jeden dramat: w ciągu niecałego tygodnia padła praktycznie cała obsada razbor klinowych i do końca nie wiem dlaczego, bo wprowadziłem za dużo zmiennych na raz: kilka nowych razbor, nowa lampa i nowe mrożone żarcie. Parametry akwarium w normie, krewetek ani ślimaków nie ruszyło. Na upały doszła wentylacja w pokrywie. Po za dramatem i betonową wodą (twardość w okolicach 25 i więcej) akwarium prowadzi się raczej bezproblemowo. Pojedyncze miejsca z krasnorostami - nie mogę dobić 20-30 mg/l CO2, chyba że opróżnię 3,3kg butlę w niecałe 2 miesiące. Co wynika najprawdopodobniej z betonowej wody. Obecnie przymierzam się do restartu, bo chciałbym zmienić aranżację i przede wszystkim wywalić bazalt który zatwardza wodę.
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
Hej hej!  Problem z poziomem co2 może wynikać z następujących czynników: wysokie KH, nadmierny ruch powierzchni wody, niedostateczne rozprowadzanie gazu (np. duża masa roślinna, przez którą flow filtra nie przechodzi-co by mnie nie dziwiło w przypadku ultramaxa 1000 w 200L, ale masz też wewnętrzny…). Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium
-

AquaMolitor
- Znający temat
-
- Posty: 1178
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
KH wynosi 11 (jeśli wierzyć przeterminowanemu o rok testowi  ), GH 25-27. Ruch powierzchni nie jest zbyt wielki - wewnętrzny filtr jest na tyle ustawiony żeby trochę zmarszczyć powierzchnię wody. Wlot do CO2 jest na wyjściu z Ultramaxa na dyfuzorze narurowym, a potem przechodzi jeszcze przez deszczownicę rozciągniętą prawie na całą długość akwarium, z wylotami skierowanymi w dół.
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
W mojej ocenie KH jest tutaj przyczyną, dlatego lepiej nastawić się przy tym kranie bardziej low tech, dozując gaz symbolicznie i dostosowując oświetlenie.
Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium
-

AquaMolitor
- Znający temat
-
- Posty: 1178
- Dołączył: 25 lis 2019, 23:23
Twardość wody w akwarium nie jest kwestią kranu (przynajmniej nie w całości), tylko bazaltu. Przez jakiś czas lałem tylko RO, ale twardość i tak leciała w górę do 25. Dlatego dałem sobie spokój bo z tym bazaltem nie wygram. W kranie GH jest w okolicach 15-17, KH 8-9. W poprzedniej aranżacji KH ustabilizowałem na około 6-7, ale wtedy nie miałem problemu z podłożem. Dzięki za przypomnienie, że rozpuszczalność CO2 w wodzie zależy przede wszystkim od KH.
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
frakir napisał(a):KH wynosi 11 (jeśli wierzyć przeterminowanemu o rok testowi  ), GH 25-27. Ruch powierzchni nie jest zbyt wielki - wewnętrzny filtr jest na tyle ustawiony żeby trochę zmarszczyć powierzchnię wody. Wlot do CO2 jest na wyjściu z Ultramaxa na dyfuzorze narurowym, a potem przechodzi jeszcze przez deszczownicę rozciągniętą prawie na całą długość akwarium, z wylotami skierowanymi w dół.
Nie masz problemu z zapowietrzaniem ultramaxa i w reaktorze robi się "wodospad" i chlapie w nim woda ? Wysłane z ASUS_I002D przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
-

coolfon1988
- Aktywny użytkownik
-
- Posty: 571
- Dołączył: 14 kwi 2014, 10:39
Nie, z ultramaxem nigdy nie miałem żadnego problemu. Czasami po czyszczeniu jak się lekko zapowietrzał, to wystarczyło pokiwać nim na boki i wszystko wracało do normy. Ogólnie jestem z niego zadowolony. W reaktorze narurowym też nie miałem żadnych problemów. Niestety teraz podczas czyszczenia i dokręcania nakrętek zabezpieczających rury, połamałem tego JBLa... :/
-

frakir
- Poznaje temat
-
- Posty: 59
- Dołączył: 10 sie 2020, 13:44
-
Cześć,
Dawno nic nie wstawiałem, eksperymentowałem z baniakiem, wychodziło różnie. Postanowiłem jednak zmienić szkło na większe i oto takie cudo popełniłem:
Dane techniczne:
Akwarium robione na wymi...
Wyświetlenia: 879 | Odpowiedzi: 3
czytaj więcej...
-
Cześć,
zdecydowałem się założyć ten temat bo mam kilka problemów i potrzebuję porad ekspertów ;-)
Zbiornik ma 3 miesiące od półrestartu.
Podłoże: piach i na wierzchu 0,5 cm żwirku
Woda kranówka, pod...
Wyświetlenia: 1750 | Odpowiedzi: 8
czytaj więcej...
-
200 litrów -- Rajska Sadzawka-- prot
120x40x40
Oświetlenie--Fluval LED
Nawożenie Mikro --- Intermag+
Seachem trace
Makro sole własne
Butla CO2
Podloże aktywne z lawą wulkaniczną
Filtracja to ...
Wyświetlenia: 5534 | Odpowiedzi: 11
czytaj więcej...
-
Zbiornik 120x40x40
Lampa hihiros led
2 x eheim 2222 , filtr narurowy + co2
Okończyk moczarowy, krewetki
Paprocie, mchy, filodendrony
Korzenie, lawa wulkanicznaP
Podloże - żwir
Wyświetlenia: 2780 | Odpowiedzi: 5
czytaj więcej...
-
Chciałem się podzielić z Wami tym co osiągnąłem głównie dzięki wiedzy i inspiracji do dalszego pogłębiania różnych tematów dostępnych na tym forum.
Jeśli ktoś nie lubi esejów to nie ma co czytać, inn...
Wyświetlenia: 3957 | Odpowiedzi: 5
czytaj więcej...
|
|
|