Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Nasze akwaria


175l - Skalniaczek - Marek TomczykGaleria naszych akwariów roślinnych.
Opisy i dzienniki prowadzenia. + nowy temat
Chodziła za mną od lat myśl założenia akwarium. Miałem wprawdzie kiedyś akwarium, ale to były stare czasy. Minęło 20 lat i wreszcie zdecydowałem się popróbować sił z akwarium roślinnym. A więc do rzeczy:

Akwarium: 100x40x50
wiek: 4 tygodnie
oświetlenie 4x 39w (T5) czas ok 10 godzin oświetlania
podłoże: ziemia ogrodowa mieszana z torfem i dolomitem, przykryta 5 cm warstwa bazaltu
kamienie-skała płona z hałdy pokopalnianej.
CO2 - bimbrownia, dodatkowo CO2 Plus Tetry
filtr unimax250 + wewnętrzny na cylkulatorze 1000 Aquaela
PH 7 innych parametrów nie badałem
woda kranówa, wymiany uzależnione od zaśmiecenia, ale nie więcej jak 10 litrów na raz, co 2 dni.

Rośliny: Kabomba, Moczarka, Bacopa caroliniana, Alternatera Liliacina, Cryptocoryne Petchi, Limnophila Sessiflora, Onowodek Kłączowy(?) bo nie wiem na pewno czy to on), wywłócznik, przetacznik bobowniczek, jakiś gatunek paprotki, jakaś rotala i jeszcze kilka, których nie znam.

zwierzęta: na razie brak obsady, za to stada oczlików, kilka małych zatoczków i jakieś tubifexy :lol:

20141108_221835.jpg
akwarium zaraz po zalaniu 8-11-2014


20141209_235523.jpg
obecny wygląd zbiornika 10-12-2014


Oczywiście nie ominęły mnie wpadki takie jak inwazja krasnorostów i glonów, ale Algin zrobił swoje i teraz jest wszystko na dobrej drodze do poprawy warunków dla roślinek.
Zdaję sobie sprawę,że nie wszystkie roślinki rosną tam, gdzie bym chciał, ale sprawy aranżacji nie są dla mnie na razie ważne. Grunt że akwarium wystartowało.
Na razie tła nie mam za akwarium, ale planuję jakąś ściankę z kamieni zachowująca styl wnętrza. Niektóre roślinki jak moczarkę, czy kabombę będę powoli wymieniał i wtedy to może nabierze jakiegoś logicznego wyglądu.
wiem że tył , a szególnie prawa strona są niemiłosiernie "gołe". Planuję tam coś dosadzić, jednak nie chcę przesadzać z jednorodnością i pewnie trochę zejdzie zanim wybiorę odpowiednią roślinkę.
Proszę o sugestie co do obsady czy to roślinnej, czy zwierzęcej. Nie chcę jednak wprowadzać ryb dużych jak kosiarki. rybki maja być tylko dodatkiem dla roślin.
Ponieważ akwarium stoi na ziemi ogrodowej, na razie nie zasilam go nawozami. Pomyślę o tym w przyszłości, jak roślinek będzie więcej. :wink:

Wkrótce postaram się zamieścić kilka zdjęć z poszczególnych etapów rozwoju akwarium.

Pozdrawiam Forumowiczów MarekFalmerek
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył: 17 sie 2014, 20:43
Miasto: Sosnowiec Polska

Efekty są, zarosło ;) tylko jakoś teraz to z głową poprzesadzać i będzie Ok ;) Nie boisz się kamieni z hałdy?mar2509
Aktywny użytkownik
 
Posty: 590
Dołączył: 05 maja 2014, 09:55

z całym szacunkiem...kamienie nie gryzą...nie trzeba się ich bać...z hałdy znaczy że są wyciągnięte z głębokości, wyjechały kolejką na światło dzienne, nie były czarne i palne więc zostały na hałdzie...taka jest tylko różnica w porównaniu z tymi "ADA" czy innymi...
wiem "bezpieczniej" dla akwarium jest zapłacić 50zł za 1kg i mieć wysoce wyselekcjonowane, w pełni atestowane z gwarancją na 10 lat kamienie...nie takie kamulce znalezione gdzieś na hałdzie...przecież bez atestu to zjedzą mi rybki i powyrywają roślinki...

jeśli nie wpływają drastycznie na parametry wody i są czyste są dokładnie tym samym co sprzedają w akwarystycznych...Dadario
Stały bywalec
 
Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

Źle mnie kolega odebrał ;) Mam identyczne zdanie jak Ty. Ja też nie kupuje nigdy kamieni, wole je sam zebrać.. Ale właśnie chodzi mi o to czy nie reagują jakoś z wodą wpływając negatywnie na jej parametry, nie wiem po co od razu taki atak i sugestie że ja uważam że lepsze są te ADA... Bardzo mi się podobają Twoje kamienie sam mieszkam nie daleko hałd, nawet tych w Sosnowcu i chciałem uzyskać informacji z Twojego doświadczenia ale widocznie nie da się na spokojnie ;) Pozdrawiam!mar2509
Aktywny użytkownik
 
Posty: 590
Dołączył: 05 maja 2014, 09:55

lepiej nie przyznawaj się że jesteś z sosnowca :-)...może rzeczywiście źle to zrozumiałem, za co przepraszam, ale dobija mnie często spotykane na forach rozumowanie że jeśli coś nie jest "oryginalne" to jest do niczego...
sytuacja ostatnio ze sklepu. stoimy i gadamy z sprzedawcą kumplem w akwarystycznym...przychodzi babka i mówi że chciała by piasek do akwarium bo zakłada dla synka...chłopak jej mówi że taniej będzie jak sobie kupi na składzie budowlanym...ona nie bo to szkodzi i jest złe i fuj i jak on może takie prostackie rzeczy polecać...no to zapłaciła po 14zł za worek 2kg i wyszła zadowolona...Dadario
Stały bywalec
 
Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

Jest powiedzenie że "płaci się za niewiedzę" ;) Nie jestem z Sosnowca ale daleko nie mam, od czasu do czasu tam jestem ;)mar2509
Aktywny użytkownik
 
Posty: 590
Dołączył: 05 maja 2014, 09:55

Oczywiście, że można spokojnie, więc nie bardzo rozumiem podniecenia użyciem dzikich kamieni. ( komentarz zresztą nie jest mojego autorstwa , tylko Mar2509 i ja też nie odebrałem go jako atak, tylko pytanie, na które postaram się udzielić rozsądnej odpowiedzi.) Co do kamulców z hałdy... wybrałem akurat te kamienie nie tylko ze względu na wygląd, ale dlatego,że są właściwie przeobrażonym łupkiem. Na wodę właściwie nie mają wpływu. Woda w kranie jest i tak twarda, co widać po jej ugotowaniu. (wytrąca się się kamień). Zresztą w naszych rzekach jest pełno różnego rodzaju łupków, a woda czysta, więc nie widzę różnicy między tymi , których użyłem, a tymi ze sklepu z atestem poza ceną tych ostatnich, a wolę tą kasę przeznaczyć na obsadę zbiornika. Może jestem starej daty, ale dawniej po grunt do akwarium biegało się na plac budowy. Jeśli zakładałbym akwarium z biotopem strumyka z jury, użyłbym najprawdopodobniej skały wapiennej i to było by naturalne. Nie boję się wiec skały "niewiadomego pochodzenia".
Co do Sosnowca i tego, że się mam nie przyznawać - to, że tu mieszkam to zrządzenie losu i nie widzę w tym nic zdrożnego. Wiem o historycznym podziale świata, ale uważam, że można go pominąć i nie ma się czym podniecać.
Jeśli chodzi o kupowanie w sklepie. Kupiłem tam kamyki żwirek bazaltowy, bo nie miałem skąd wziąć nieaktywnego żwirku o odpowiedniej gradacji do pokrycia ziemi ogrodowej, która rzeczywiście jest tak bogata, że ma ogromny wpływ na kolumnę wody i trudno by było tylko jej użyć w akwarium, nawet ze względów estetycznych.
Akwarium jest dla mnie trochę takim poletkiem doświadczalnym, a obsada roślinna jest na tym etapie troszkę bałaganiarska, bo chciałem szybkiego startu akwarium. Duża masa roślinna sprzyja dojrzewaniu zbiornika i myślę,że to akurat jest na dobrej drodze. woda się wyklarowała, krasnorosty zginęły a zielenice są w odwrocie. Cyjanobakterie też się wycofały. Najgorszym okresem był 2 tydzień, kiedy rośliny prawie zamarły. Jednak po wprowadzeniu bimbrowni i CO2 w płynie ruszyły do galopu.

tutaj dodaję plik pokazujący jak to wyglądało:
2014-11-25 12.30.44.jpg
atak zielenic na akwarium w 2 tygodniu po zalaniu.


20141128_151707.jpg
"zielona woda"


Do likwidacji użyłem Alginu Tetry i zwiększonych dawek węgla w płynie. Nie stosowałem ograniczeń naświetlania, jednak podmieniałem częściej wodę zbierając też mechanicznie glony.

Wiem,ze mam jeszcze wiele braków w wiedzy, i praktyce po tak długiej przerwie i wiele do nadrobienia. Szczególnie, jeśli chodzi o dobór odpowiednich roślin do warunków jakie im będę w stanie stworzyć, ale myślę, że sama natura mi w tym troszkę pomoże.
W tej chwili mam kilka roślinek ze stawu obok takich ze sklepu, i zobaczymy które przetrwają moje próby ingerencji w ich życie. Staram się jak najmniej mieszać w podłożu, i nie stosować chemii na siłę. Pewnie nie uchronię się od konieczności zasilania nawozami, ale jestem daleki od maksymalizacji nawożenia jak to poleca metoda EI.
Akwarium na razie nie ma ogrzewania ( temperatura w granicach 23- 25 stopni od świetlówek). Latem pewnie będę się martwił tym,że za wysoka.

Jeszcze kilka fotek z początków:
20141006_192301.jpg
przymiarka "na sucho"

20141006_195024.jpg
ogólny wygląd pierwszego aranżu


Dzięki za dotychczasowe komentarze i proszę o więcej.
Pozdrawiam Marek.

PS. Postaram się niedługo dodać kilka fotek obsady roślinnej.Falmerek
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył: 17 sie 2014, 20:43
Miasto: Sosnowiec Polska

Działaj :). Chetnie zobacze jakie rybeczki wpuscisz do akwarium :)gruby
Zainteresowany tematem
 
Posty: 206
Dołączył: 19 sie 2014, 20:59
Miasto: Kalisz

Ostatnio troszkę zmieniłem miejsca roślinkom, które przesłaniały pierwszy plan. Paprotkę przeniosłem na prawo, a moczarkę do tyłu. Zamierzam jeszcze zdobyć jakieś ciekawe roślinki na tył i środek akwarium, bo wydaje mi się, że brakuje tam urozmaicenia. Wiem,że jest już trochę gęsto, ale tył i lewa strona ciągle zieją pustką. Denerwuje mnie pusta szyba i widok ściany za nią. Nie wprowadziłem jeszcze rybek, a chciałbym uniknąć mieszania w podłożu zanim to zrobię. Wszystkie roślinki fajnie rosną. Nawet te ściągnięte z miejscowego stawu jak do tej pory trzymają się nieźle. Martwi mnie jedynie Limnophila Sessiflora, której czubki wybarwiają się prawie na biało. Przeglądałem zdjęcia na necie z tą rośliną i zauważyłem, że na niektórych też jest to wybarwienie. Być może jest tak z powodu światła, a mam go dosyć dużo. Roślinka ładnie puszcza korzenie, tylko to wybarwienie...

A oto kilka roślinek z mojego akwarium:
20141215_184915.jpg
Limnophila Sessiflora z białymi czubkami...

20141129_185300.jpg
Przetacznik Bobowniczek pierwszy dzień w akwarium

20141215_193108.jpg
Ten sam Przetacznik chwila obecna

20141207_132456.jpg
Rotala

20141215_194026.jpg
Rukiew wodna

20141215_194109.jpg
Onowodek Fałdolistny


Jeśli chodzi o obsadę, to zastanawiam się nad Danio Margaritatus, Danio Erytromicron ewentualnie Neonkami, Brzanką Smukłą albo Rasborą Klinową Zbiornik jest oświetlony pod roślinki, więc chciałbym wybrać rybkę, której nie przeszkadza duże naświetlenie.
Nie będę wprowadzał wielu gatunków. Góra dwa.
Na razie tyle. Jak znajdę nowe roślinki dodam coś nowego :)Falmerek
Początkujący
 
Posty: 11
Dołączył: 17 sie 2014, 20:43
Miasto: Sosnowiec PolskaPowiązane tematy
 • 030l - Zielona kostka - Marek Krzemiński

  Witam wszystkich! Chciałbym zaprezentować swoją zieloną kostkę. Akwarium zostało założone 5 maja 2017r. Jest to zestaw nanoLED 30 Diversa Wymiary akwarium : 30x30x35 cm (objętość brutto 31,5 litra) ...

  Wyświetlenia: 7047 | Odpowiedzi: 50 czytaj więcej...

 • 450l - BN/T - Marek Włodarczyk

  Cześć wszystkim Chciałbym się wam pochwalić swoim akwarium. Założone 10 listopada 2017. Dane techniczne: - wymiary: 184x47x55 - oświetlenie: 4x80w 6500k Odyssea 8 godzin dziennie + niebieskie LED-y ...

  Wyświetlenia: 1219 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • 240l - Skalniaczek – Marcela Fila

  240 - Skalniaczek – Marcela Fila Wymiary: 120x40x50 240l Oświetlenie: 4x54W Nawożenie: Easy-life ProFito, KNO3, KH2PO4, carbo AA CO2: Reactor sera 500 Podłoże: lawa wulkaniczna czarna, ADA Amazonia F...

  Wyświetlenia: 17402 | Odpowiedzi: 123 czytaj więcej...

 • 200l - resztki drzewa - Marek Chudy

  Z założeń i jak w opisie większość zbiornika ma zająć duży korzeń który z czasem na porosnąć cały mchem, a wokół niego ma zarosnąć piękna zieleń przeplatająca się z czerwienią. Ile z tego wyjdzie to s...

  Wyświetlenia: 9723 | Odpowiedzi: 36 czytaj więcej...

 • 240l - początkujący Marek - ohara5

  Witam Postanowiłem po latach wrócić do akwarium. Co sądzicie o tej aranżacji? Akwarium weszło w życie około tygodnia temu. Objętość: 240 L Oświetlenie: Belka oświetleniowa. T5 2 x 54 W Od pierwszeg...

  Wyświetlenia: 1151 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: esox_2, sofer i 54 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.