Pokarmy Tetra Fresh Delica
Jesteś tutaj: SerwisForumAranżacjaNasze akwaria


162l - The Underwater Garden - dareczek7Opisy i prezentacje naszych zbiorników roślinnych.
Dzienniki prowadzenia akwarium (blogi).
IMG_20180715_215018_HDR.jpg


Hej Akwaryści!!

Chciałem Wam pokazać moje akwarium o pojemości 162 litrów. Jak sama nazwa wskazuje założyłem je w celu stworzenia małego podwodnego ogrodu, będącego kolorową ozdobą mieszkania. W zbiorniku do dekoracji użyłem kilku korzeni red moor wood i roślin z poprzedniej aranżacji. Wybierając zwierzęta postawiłem na małe rybki, które poczują się swobodnie w swoim nowym domu.


Opis akwarium

Akwarium: 90x40x45cm (objętość: 162l)

Filtracja:Aquael Unimax 250, Eheim Classic 2213

Oświetlenie: belka LED DIY 39W 45mil

Podłoże:CAL Aqua Labs Black Earth Premium Fine

Technika CO2:zestaw CO2 z butlą i elektrozaworem

Nawożenie: mikro i makroelementowe w postaci soli

Podmiany wody: co tydzień (RO 50:50 KRANOVIT)

Temperatura wody: 25 st.C

Parametry wody:
  Ph - około 6,5
  NO3 – około 10 ppm
  PO4 – około 0,8 ppm
  KH - 3
Dekoracje: korzenie Red Moor Wood i lawa wulkaniczna

Rośliny:
Zwierzęta:
  Pielęgniczka Ramireza – 2 pary
  Danio fluo żółte– 6 szt.
  Neon czerwony – 15 szt.
  Kirysek spiżowy – 4 szt.
  Otosek – 5 szt.
  Kosiarka – 4 szt.
  krewetka Amano – 4 szt.
  krewetka Red Cherry – xxx?
Zbiornik uruchomiony został 1 marca 2018 i na razie działa bez większych problemów. Wiadomo, czasami pojawił się jakiś drobny glon, czasami wyskoczyła rybka, ale ogólnie jestem zadowolony. Rośliny rosną jak należy i co chwilę wycinam ich sporą część w celu zasilenia zbiorników znajomych akwarystów :)

Moja przygoda z akwarystyką rozpoczęła się w październiku 2017 roku, więc jestem świeżakiem, jeśli chodzi o część praktyczną tego hobby. Dużo czytałem o aranżacji zbiorników i o życiu zarówno ryb, jak i roślin wodnych. Trochę też nauczyło mnie już własne akwarium. Niemniej jednak liczę na wyrozumiałość. Obiecuję, że będę pielęgnował swój zbiornik i starał się rozwijać tak piękną pasję, jaką jest akwarystyka.

Akwarium pozostawiam Wam do oceny. Dziękuję i pozdrawiam :)

Avatar użytkownika

dareczek7
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

 

Napisałeś że jesteś cyt"świeżakiem" ale patrząc na Twoj zbiornik i rośliny to takie określenie nie tyczy się Ciebie :wink: Mi się pododoba.
mariusz178
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 991
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

 

Bardzo ladny zbiornik, lubie takie klimaty :)


Avatar użytkownika

Brwisty
Poznaje temat
 
Posty: 62
Dołączył: 27 mar 2018, 14:14
Miasto: Wroclaw

Ładny baniaczek i piękne rośliny.Jak się sprawują u Ciebie ramirezy, nie jest tak że jedna para zdominowała drugą? :)Tommi
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył: 21 gru 2012, 11:19

Fajnie, że się Wam podoba :) wkładam w to akwarium dużo pracy. Lubię przy nim siadać wieczorami i oglądać co tam się w środku dzieje.

Ramirezy mają dużo kryjówek i każda para znajdzie przestrzeń dla siebie, ale faktycznie są mocno terytorialne a większy samiec trzyma tego mniejszego krótko. Choć na początku, po wpuszczeniu wszystkich 4 rybek do akwarium, to ten drugi był strona dominującą. Mam tylko nadzieję, że ich pasożyty nie zjedzą :)

Avatar użytkownika

dareczek7
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Właśnie się zastanawiam czy wpuścić jedną czy dwie pary do mojego zbiorniczka niemal identycznego jak Twój jeśli chodzi o litraż. Stąd moje pytanie :)Tommi
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył: 21 gru 2012, 11:19

Możesz wpuścić dwie. Trochę też o tym czytałem i w takim litrażu miały sobie spokojnie poradzić. Te dwie pary są u mnie w akwarium od około 2 miesięcy i krzywdy na pewno sobie nie wyrządzają. Wiadomo, jedna rybka czasami pogoni drugą, ale taka ich natura. Nie będzie źle :) ważne, żeby zwierzątka były podobnych wielkości. Trzeba dać im szansę zaistnienia. Wtedy lider sam się wykreuje :)

Avatar użytkownika

dareczek7
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Dostałem pytanie odnośnie nawożenia solami.

Możesz napisać dokładnie w jaki sposób przygotowujesz to wszystko i jak doszedłeś do tego co ile i kiedy dawać?

Otóż sprawa wygląda tak. Orientacyjne schematy ważenia i mieszania policzyłem w kalkulatorze nawozów, który bez problemu można znaleźć na tym forum lub w internecie. Niestety do reszty trzeba dojść samemu. Radzę sporządzić sobie trzy butelki z nawozami. U mnie wygląda to następująco: Makro (50% NO3, 20% K), Potas (80% K), Fosfor (100% K2SO4). Jak widać, podaję tylko połowę dawki azotu. Wynika to z faktu, że trochę rybek u mnie w zbiorniku pływa a przecież "rybie siuśki" są najlepszym nawozem azotowym. Przy pełnej dawce występowały braki fosforu i potasu. Teraz uważam, że jest już ok. Rośliny nie wróciły jeszcze do pełnej formy, ale widać zauważalną poprawę. Nawozu leję po 4 ml dziennie na moje akwarium. Po podmianie dodaję tylko trochę więcej potasu i wszystko rośnie jak należy.

Moim zdaniem nawożenie to plac doświadczalny. Warto zacząć od pewnego sprawdzonego schematu a później dostosować je do własnych potrzeb i wymagań akwarium. Fajnie mieć dostępnych kilka testów, które dają poglądowy stan sytuacji i chociaż na początku warto zmierzyć parametry wody. Dobrze znać stosunek azotu do fosforu.

Ogólnie na pierwszy rzut oka wygląda to na dość skomplikowane, ale takie nie jest. Dobre nawożenie jest najłatwiejszą metodą walki z glonami. U mnie czasami wywali zielenice punktowe, ale zdarza się to bardzo rzadko. Szyby muszę przecierać co 2-3 miesiące? Może nawet rzadziej.

Jeśli macie pytania, to uderzajcie śmiało. Chętnie odpowiem :)

Avatar użytkownika

dareczek7
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Wybacz Darek, ale Twoja odpowiedź na postawione pytanie jest bardzo mało precyzyjna i dla początkującego akwarysty całkowicie nieprzydatna.
dareczek7 napisał(a):Makro (50% NO3, 20% K), Potas (80% K), Fosfor (100% K2SO4)

Co oznaczają te procenty? Fosfor to KH2PO4, a K2SO4 to potas.

Nie odbieraj tego proszę jako atak, ale jak ktoś to przeczyta to zabrnie tylko w ślepą uliczkę.

Dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił z solami- nie ma drogi na skróty. Nikt nie poda Wam przepisu na "sok z gumijagód" czy "eliksir Panoramixa". Są pewne stałe wartości, których warto się trzymać, ale każde akwarium ma swój własny przepis na idealny nawóz EI (a w zasadzie na idealne dawki nawozów).
Jeśli komuś podoba się akwarium z galerii i myśli, że uzyska takie same efekty na tych samych ustawieniach to... szanse ma znikome.

Nie wyobrażam sobie rozpoczęcia przygody z solami bez przeczytania tego artykułu, w całości, kilka razy... :wink:https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... zenie.html

Co do akwarium to cieszy oko. Pomyślałbym jednak nad wydajnością lampy - rośliny wyraźnie ciągną w górę do światła. W kwestie przecierania szyb co 2-3 miesiące nie uwierzę z uwagi na te piękne zielenice na lilly pipe i bocznej szybie :twisted:


Avatar użytkownika

breugnir
Stały bywalec
 
Posty: 300
Dołączył: 08 gru 2011, 01:51
Miasto: Olsztyn

Oj, przepraszam najmocniej, pomyliłem wzory. KH2PO4 to oczywiście fosfor. A procenty wynikają z tego, że bez sensu było podawać sole w gramach. Po co? Przecież moje 160 litrowe akwarium będzie miało określone ilości a mniejsze lub większe zbiorniki stosunkowo inne. Wiadomo, pozycją wyjściową jest to, co uzyska się w kalkulatorze na poziomie 100%. Ja rozpisałem jak przygotowuję nawozy, adekwatnie co do ilości i dlaczego dzielę na 3 butelki. Myślę, że jest to jednak pewna podpowiedź. Jeśli ktoś ma problem, proszę pytać. Postaram się wyjaśnić. Jeśli kogoś to zadowoli, to tak aktualnie wyglądają niedawno przygotowane nawozy powstałe w proporcjach:
IMG_20180717_070622_HDR.jpg

Nie zostały jeszcze odpowiednio przetestowane, więc nie powiem czy czegoś brakuje. Stosunek NPK wychodzi około 5:1:15. Powód połowy dawki azotu wyjaśniłem już wcześniej.

Zgodzę się z faktem, że w solach nie ma drogi na skróty i napisałem, to w poprzednim poście. Do wszystkiego trzeba dojść na podstawie własnego doświadczenia, które ja też dopiero co zbieram. Kwestie tutaj przeze mnie opisane są moją subiektywną opinią wypracowaną na przestrzeni kilkumiesięcznej przygody z akwarystyką.

Jeśli chodzi o lampę, to ta daje radę, ale już jestem na etapie budowy następnej - 88W. To będzie zupełnie inna jakość oświetlenia, więc rośliny będą jeszcze ładniejsze.

A szyby przecieram co 2-3 miesiące. Tego miejsca na lilly pipe nie ruszałem nigdy, bo może nie chce mi się tego czyścić. Poza tym bezpośrednio nad nim jest lampa, więc zielenice rosną tam trochę szybciej :)

Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika

dareczek7
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Aktualizacja po dzisiejszej podmianie. W miarę możliwości wyczyściłem ten nieszczęsny szklany wylot z filtra i szyby bezpośrednio pod lampą. Zielenice na chwilę obecną nie istnieją. Zobaczymy kiedy odrosną :) taki teścik.

Następnym razem jeśli uda się coś popchnąć do przodu, to spróbuję Wam zdać krótką relację z budowy nowej lampy LED.

Miłego weekendu :)
IMG_20180721_130011_HDR.jpeg
IMG_20180721_130041_HDR.jpeg

Avatar użytkownika

dareczek7
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Ładny zbiornik,fajna kompozycja,układ roślin.Jak tak patrze na te forumowe rośliniaki to znowu przychodzi mi ochota na taki zbiornik.
mariusz178
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 991
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Super ci to rośnie na solach. Możesz napisać jakie mikro podajesz ?coku
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył: 14 mar 2017, 01:34

Z mikro mam gotowy nawoz, który kryje się pod nazwą MIKRO Plus (Intermag). Stosuję go zgodnie z instrukcją i działa. Nawozy markowych producentów są drogie i w związku z tym postanowiłem dać sobie z nimi spokój, dlatego sole mieszam sobie sam a nawóz mikroelementowy jest bardzo tani. Myślę, że nie ma co przepłacać :)

Ciekawy jestem czy przy większym oświetleniu, to wszystko ruszy jeszcze mocniej :)

Avatar użytkownika

dareczek7
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Kiedyś prowadziłem roślinniaka na Intermag plus bardzo dobry i tani nawóz mikro. :wink:
mariusz178
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 991
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Dokładnie ;) gotowy nawóz kosztuje 8 zł za 500 ml butelkę. Można kupić koncentrat za 4 lub 5 zł, już nie pamiętam. Zalecenie stosowania, to 1ml/100l, więc nawozu mamy na baaaardzo długo. W zasadzie o mikro możemy zapomnieć. Na dodatek to działa. Przynajmniej u mnie :) trochę trudniej jest z makro. Tutaj trzeba trochę testów i doswiadczenia, ale o tym napisałem wcześniej.

Avatar użytkownika

dareczek7
Poznaje temat
 
Posty: 94
Dołączył: 22 kwi 2017, 16:43

Tak jak piszesz ja kupowałem kiedyś 100ml za kilka zł a dodawało się chyba do litra ro i przy tym dawkowaniu to starczało na bardzo dłuuugo :D
mariusz178
Zaawansowany użytkownik
 
Posty: 991
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Serwis roslinyakwariowe.pl


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu


Użytkownicy przeglądający ten dział: 375lroslinniak, AleksanderK, Bent423, Brajanero, dawid112, Google [Bot], nekztt, Skajor