Lista działów » Galeria » Nasze akwaria


155l - Początkujący akwarysta - makaveli12382



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



Mam taką wizję żeby lewa strona wyglądała troszkę jak prawa. Staram się jakoś zasłonić te rurki wszystkie. Ogólnie też myślałem żeby tą ludwige zieloną rozproszyc właśnie między te dwie althernanthery...

makaveli12382
Aktywny użytkownik

Posty: 725
Dołączył: 21 sie 2018, 21:45
Miasto: Brzeg

A może dokupisz długi rozgałęziony korzeń i przyczepisz trytytką do tego co masz. Na korzeń kilka microsorium mini żeby nie zacieńić dołu i może wyjść fajna kompozycja.

AquaDragon
Zainteresowany tematem

Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

Kurcze właśnie nie wiem co zrobić już z tym baniakiem. Co myślicie? Restart i na spokojnie przemyśleć aranżacje czy jakoś tą wyprowadzić żeby to ładnie wyglądało? Patrząc na Wasze zbiorniki mój jest jakiś taki nijaki. Choć chyba do najgorszych nie należy...tak mi się wydaje...

makaveli12382
Aktywny użytkownik

Posty: 725
Dołączył: 21 sie 2018, 21:45
Miasto: Brzeg

Baniak wygląda spoko. Sam u siebie się już zastanawiam nad dolozeniem jakiejś rośliny. Jeśli ja miałbym tu coś zrobić, to lewy tylni róg podniósł bym trochę do góry. Wydaje mi się że wizualnie by to zmniejszyło ta wysokość zbiornika. W rogu vivipara a przed nią acicularis i chyba będzie spoko. I ewentualnie korzeń wkomponowany w ta trawę. Totalny restart uważam za stratę czasu i pieniedzy.

Dany88
Zainteresowany tematem

Posty: 223
Dołączył: 13 wrz 2018, 22:18

Tez bym poeksperymentowal na obecnym zbiorniku. Zbiornik masz nie za duzy a niektore rosliny zajmuja prawie 1/3 akwa. To wyglada troche nienaturalnie. W mniejszych zbiornikach idzie sie troche w miniaturyzacje. To znaczy trzyma sie drobnolistne rosliny a wieksze sie tnie zeby nie zajmowaly polowy zbiornika.
Sprobuj poszukac jakiejs rosliny cieniolubnej na trawnik (jesli taka istnieje) z racjii wysokosci zbiornika i malej ilosci swiatla przy dnie. Moze "staurogyne repens"? U mnie rosnie nawet w zacienionych miejscach. Mogla by dac rade i u ciebie. Trzeba ja tylko przycinac to ladnie sie rozrasta.
Jak bedziesz juz wiedzial co i jak ci rosnie to wtedy latwiej bedzie zaplanowac jakis konkretny aranz na restart.

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 716
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

Staurogyne mam na przodzie. Tylko jakąś inną odmianę. "Porto Vehlo" bodajże. Czyli rozumiem ta althernanthera po prawej stronie nie pasuje w ogóle? Kurcze mi się podoba. W końcu glony mi zniknęły i ładnie wszystko się ustabilizowało. Roślinki rosną, bomblują. Parametry w normie. W jaki sposób mam iść w miniaturyzację skoro ten zbiornik ma 60cm wysokość? Do połowy przycinać roślinki czy jak? Bo nie rozumiem. Na środku mam ludwige zieloną która też ładnie się rozrasta i rośnie. Przed wczoraj ją tylko przyciąłem do połowy żeby jakoś nowe pędy, które wypuści się wyrównały. Wiec ona też nie pasuje tak? Cryptocoryna, bacopa lanigera, ludiwga repens, alternanthera colorata, Echinodorus oriental, co mam też się ładnie trzymają bez glonów. Na restart nie mam czasu, pieniędzy ani nerwów niestety. Patrząc na zdjęcia akwariów na tym forum to moje nie wygląda wcale najgorzej. No ale nie wielu z Was podziela moją opinie. Fakt, może nie przemyślałem do końca aranżacji, ale niestety narazie musi tak zostać. A grzebać w podłożu nie mam zamiaru bo zaraz znowu będę miał zielono wszędzie. A dokładać kamieni aby podnieść któryś z rogów zbiornika jak doradził kolega ze wsześniejszego posta też za bardzo nie chce bo boje się czy mi szafka wytrzyma. Zaznaczam że była ona kupiona pod standardowe akwarium 80x35x40. To co mam jest troszkę cięższe, a dodać do tego jeszcze podłożę, którego ma sporo to już jest chyba dużo za dużo. I pytanie do marikfox, co według ciebie wygląda naturalnie? Ja staram się tymi nienaturalnymi roślinami zakryć jakoś wloty fitrów i zgubić tą wysokość. No ale ja jestem początkującym akwarysta i mogę się mylić...może kiedyś zmienię cały araż ale nie w najbliższej przyszłości.
Pozdrawiam

makaveli12382
Aktywny użytkownik

Posty: 725
Dołączył: 21 sie 2018, 21:45
Miasto: Brzeg

Witaj, co do aranżacji to oprócz tamtej Żabienicy co jej nie ma nic mu nie dolega. Jeśli chciałbyś się pobawić w jakieś zmiany bez ruszania podłoża to nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić to formując rośliny podczas przycinki. Cały myk polega na tym by w tak małym zbiorniku (tu tylko wysokość jest duża) formować tak grupy rośliny (Wydaje mi się z tego co widzę, że dążysz do zbiornika w stylu holenderskim. Jeśli się mylę proszę wybaczyć.), aby stworzyć perspektywę trzech poziomów (przy tej szerokości nie dasz rady więcej upchnąć bo będzie to ciężko wyglądać) od przodu do tyłu oraz tak by rośliny nie tworzyły jednej linii. Także nie martw się z czasem dojdziesz do wprawy. ;) Nic nie musisz już wyrzucać. Te rośliny co teraz masz wystarczy tylko umiejętnie poprzecinać i bawić się w różne układy. ;)

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Nie ukrywam Panie Krzysztofie że akwaria holenderskie bardzo mi się podobają. Może z czasem uzyskam coś podobnego. Ogólnie to mam taka wizję aby althernanthera ktora jest z lewej strony wyglądała podobnie do prawiej. Środek tylnego planu chce w miarę ładnie ukształtować właśnie z ludwigi zielonej bo bardzo ładnie mi rośnie w baniaku. Drugi i pierwszy plan muszę troszkę dopracować z kolorami i myślę że coś z tego wyjdzie. Lecz póki co jestem bardzo zadowolony że glony mi zniknęły i przez tydzień nie muszę otwierać pokrywy do czasu podmianki wody. Choć ciężko mi wytrzymać bo zawsze na szybie rzuci się miejscami zielony pyłek. Ale w porównaniu do tego co miałem na początku są to znikome plamki. Zaznaczam że ciagle sie ucze. Trzy fotki do aktualizacji... Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za zainteresowanie.
Załączniki
20181016_125251-2365x1330.jpg
(776.6 KiB) Pobrane 1301 razy
20181016_125155-2365x1330.jpg
(677.4 KiB) Pobrane 1301 razy
20181016_125111-2365x1330.jpg
(796.67 KiB) Pobrane 1301 razy

makaveli12382
Aktywny użytkownik

Posty: 725
Dołączył: 21 sie 2018, 21:45
Miasto: Brzeg

Na "Pana" to trzeba mieć wygląd i pieniądze ;) poprostu Krzysiek. A co do aranżacji, daj sobie czas wszystko przyjdzie. ;)

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

A więc Krzyśku co myślisz na dzień dzisiejszy? Wydaje mi się żeby dokupić staurogyne i dosadzić na pierwszy plan. Mam dwa sumy, które chcąc nie chcąc ryjął mi w podłożu jak dzik w szyszkach. To co się już ukorzeniło trzyma się ładnie, gorzej z tym co dopiero posadze...
I jeszcze jedno pytanie, czy opłaca się kupować test na Mg i Ce? Nie mam ich w swoim arsenale i nie wiem czy jest sens.

makaveli12382
Aktywny użytkownik

Posty: 725
Dołączył: 21 sie 2018, 21:45
Miasto: Brzeg

No niestety przy sumach może być ciężko. Zresztą nie wiem czy do tak małej powierzchni zbiornika się nadają (nie wiem co to za gatunek ale zazwyczaj rosną duże od 25cm do ponad metra) więc mogą swoją niezgrabnoscią wyrywać niechcący rośliny słabiej ukorzenione lub świeżo posadzone. Większe osobniki kopiąc w podłożu nie oszczędzą żadnej rośliny. Co do dosadzania innych gatunków oprócz tego co masz to nie polecam bo już jest ich dużo a aranżacja będzie wyglądała na ciężką i nazbyt urozmaiconą. To co bym zrobił ja (ty wcale nie musisz) podczas cotygodniowych lub rzadszych przycinek powoli przesuwał/dosadzał odcięte czesci Althernathera'y do tyłu tak by z niej w tym lewym rogu stworzyć trzeci plan. Jeśli bardzo chcesz dosadzić Staurogyne to zrób to na drugim planie.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Dzięki za wszystkie wskazówki i rady. Pozdrawiam

makaveli12382
Aktywny użytkownik

Posty: 725
Dołączył: 21 sie 2018, 21:45
Miasto: Brzeg

Microsoria na korzeń i będzie fajny baniak.

AquaDragon
Zainteresowany tematem

Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

makaveli12382 napisał(a): I pytanie do marikfox, co według ciebie wygląda naturalnie? Ja staram się tymi nienaturalnymi roślinami zakryć jakoś wloty fitrów i zgubić tą wysokość. No ale ja jestem początkującym akwarysta i mogę się mylić...może kiedyś zmienię cały araż ale nie w najbliższej przyszłości.
Pozdrawiam


Ogolnie twoje akwarium wyglada bardzo naturalnie. Mozna je jednak dopracowac. Poczytaj sobie tutaj:
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/aranzacja-akwarium/4471-akwarium-holenderskie-zasady.html
Lektura na weekend z kawa. Nie mowie ze trzeba sie stosowac do wszystkich tych zasad ale ja po przeczytaniu zorientowalem sie dlaczego moje akwa nie wyglada jak te z konkursow chociaz kondycje roslin mialem super.

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 716
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

Cześć. Trochę eksperymentowałem na moim zbiorniku przez ostatni miesiąc. Niestety musiałem usunąć całą jedną stronę ponieważ roślinki nie chciały współpracować. W miejsce alternanthery i bacopy posadziłem vallisnerie tortifolia, na pierwszy plan przed nurzańcem chce dać cryptocoryne wendetii brown, obok rozmieszczę staurogyne repens. Na korzeń postanowiłem zakupić ludwige mini sp. super red. Nie wiem jeszcze w których miejscach ją przymocować ale "coś" wymyśle. Chyba skupie się na środkowej części korzenia zaraz nad tą "jaskinią".
Niestety alternanthera z prawej strony wygląda jak wygląda, choć odkąd podaje fosfor jakby było trochę lepiej. Reszta roślin ładnie rośnie. Apropos nawożenia. Od jakiś trzech czterech tygodni zmieniłem sposób aplikowania nawozów. Po cotygodniowej podmianie podaje:
10ml potasu
10ml żelaza
10ml fosforu
Carbo przestałem podawać i nie widzę żadnej różnicy :) Wszystkie nawozy od Blue Line. Oprócz tego fosfor podaje raz dziennie w ilości 5ml. Ku mojemu zdziwieniu reszta podawana raz w tygodniu wystarcza roślinom. Tak mi się przynajmniej wydaje po zrobieniu testów (zoolek):
NO3: 15-20mg/l (JBL)
NO2: >0.025mg/l
K: 15-20mg/l
Fe: 0,2mg/l
I co mnie jeszcze bardziej zdziwiło PO4 utrzymuje się na poziomie 1mg/l. Zielone kropki na szybie pojawiają się sporadycznie. Przecieram tylko raz w tygodniu przy podmianach. Wcześniej musiałem robić to dwa razy w tygodniu. Więc jakby troszkę lepiej. Ta alternanthera tylko mnie denerwuje:) Wywalił bym ją ale nie bardzo wiem co zamiast niej posadzić a jak zacznę ją wyciągać to narobie strasznej maniany w baniaku.
Dołożyłem trochę światła jeszcze, na boki pokrywy dałem 2xnaświetlacz led 10W 6500K żeby mi troszkę boki doświetliło.
Reszta parametrów bez zmian. Woda twarda jak kamień.
Tą ludwige zieloną na samym środku (tak sie chyba nazywa na roślina, nie jestem pewny) postaram się uformować na dwa poziomy. Zobaczymy czy wyjdzie :)
No cóż, to czekam na roślinki i będę walczył dalej.
Pozdrawiam
Załączniki
20181213_094021-1593x896.jpg
(444.84 KiB) Pobrane 1165 razy
20181213_094041-1593x896.jpg
(332.73 KiB) Pobrane 1165 razy
20181213_093934-896x1593.jpg
(363.92 KiB) Pobrane 1165 razy
20181213_094100-1593x896.jpg
(400.89 KiB) Pobrane 1165 razy
20181213_094121-1593x896.jpg
(327.18 KiB) Pobrane 1165 razy

makaveli12382
Aktywny użytkownik

Posty: 725
Dołączył: 21 sie 2018, 21:45
Miasto: Brzeg

Rozumiem że nikt nic nie doradzi, skomentuje czy nawet skrytykuje? Szkoda...

makaveli12382
Aktywny użytkownik

Posty: 725
Dołączył: 21 sie 2018, 21:45
Miasto: Brzeg

Fakt , korzeń pusty trzeba coś na nim naszczepić i będzie fajnie.Jesli nie masz glonów to powód do zadowolenia, znaczy ze wiesz co robisz.Troche pusto z przodu, jakaś trawka by się przydała.
Darek

Avatar użytkownika
dariusz_119
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 18 lis 2011, 13:06
Miasto: Otmuchów

Wywalilbym ten domek z kokosa chyba ? Jak dla mnie to szpeci.
Darek

Avatar użytkownika
dariusz_119
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 18 lis 2011, 13:06
Miasto: Otmuchów

Czy wiem co robię to do końca nie wiem:). Eksperymentuje, uczę się. W czwartek przyszły mi roślinki (staurogyna repens, cryptororyne brown, ludwiga red mini) to uzupełnilem braki. Zobaczymy czy będą chciały współpracować.
Załączniki
20181214_090320-2365x1330.jpg
(902.06 KiB) Pobrane 1045 razy

makaveli12382
Aktywny użytkownik

Posty: 725
Dołączył: 21 sie 2018, 21:45
Miasto: Brzeg

To po lewej na dole to dyfuzor co2? Jeśli tak to trasznie wielkie baąble daje, słabo rozbija gaz.
Darek

Avatar użytkownika
dariusz_119
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 18 lis 2011, 13:06
Miasto: Otmuchów











Powiązane tematy
  • 112l - Ogródek domowy - makaveli12382

    Witam. Jest to mój drugi zbiornik, ponieważ wcześniejszy projekt niestety z racji przeprowadzki musiał zostać zlikwidowany. Ciągle mam się za początkującego, gdyż nadal się uczę więc takiż o tytuł po...

    Wyświetlenia: 91018 | Odpowiedzi: 372 czytaj więcej...

  • 112l - Początkujący - Adam_81

    Cześć, Tydzień temu założyłem akwarium 112l (Aludekor), które składa się: - pokrywy z 2x24 Wat T5 + odbłyśniki - filtr Mini Kani 120 - grzałka 150 Wat - zestaw CO2 (+ test stały Aquario) - podłoże Aq...

    Wyświetlenia: 1666 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 240l - początkujący Marek - ohara5

    Witam Postanowiłem po latach wrócić do akwarium. Co sądzicie o tej aranżacji? Akwarium weszło w życie około tygodnia temu. Objętość: 240 L Oświetlenie: Belka oświetleniowa. T5 2 x 54 W Od pierwszeg...

    Wyświetlenia: 2420 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • 155l - BN/T - Łukasz Michalczewski

    Witam. Oto moje akwarium. Aranż ma 1,5 miesiąca. Fotka słaba, ale fotograf ze mnie słaby:) Oto dane: Wymiary - 80x43x45wys. ok. 155L Oświetlenie - DIY HQI 70W 5600K + T5 2x24W (grolux+aquastar) CO2 -...

    Wyświetlenia: 9126 | Odpowiedzi: 30 czytaj więcej...

  • 35 litrów IWAGUMI ... początkujący pomóżcie

    zbiornik: 50/25/30h 35l światło: - 15w 8500K sylvania gro-lux - 15w 12000 narva podłoże: jak ktoś wcześniej na tym forum napisał: "drobne nowe czarne kulki od pana z Japonii" Ama...

    Wyświetlenia: 10035 | Odpowiedzi: 76 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Aquafan1980, beleg, bloodraven, FoCuS_PL, Grzegorz Geming, jacekp1, mar1977, pplukas, Tomczas73 i 465 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.