Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Nasze akwaria


112l - Mrowisko - MarcinGaleria naszych akwariów roślinnych.
Opisy i dzienniki prowadzenia. + nowy temat

14 wrz 2014, 11:38 112l - Mrowisko - Marcin  (#1)  

Witam.

Wymiary akwarium: 80x35x40h 112l
Oświetlenie: - 2x18W (Biolux + Lumilux) + 2x70cm LED 5630.
Nawożenie:
na start potas i żelazo.
CO2: brak, planowane ostrożne podawanie Carbo, główny producent CO2 to ryby.
Podłoże: bazalt 2-5mm
Parametry wody: akwarium świeżo po restarcie
Temperatura: 26C
Filtracja: JBL e901
Gatunki roślin: Microsorium ???, Cryptocoryne ???, Echinodorus ???, Ludwigia ???, Anubias ???, Vallisneria spiralis, mech ??? (przybłęda), Bacopa ???, Ceratophyllum demersum, Żęska (przybłęda), Zielone coś o okrągłych liściach (przybłęda).
Gatunki ryb: Gurami mozaikowy 2+1; Gurami złoty 1+1; kirys spiżowy 4x; neon zielony + Innesa 10x; Otosek 5x; Zbrojnik niebieski 1x.

Po około pół roku czytania i oglądania zbiorników przedstawiam moje pierwsze przemyślane (jak na moje możliwości) akwarium.
W związku z ugięciem się blatu poprzedniej szafki byłem zmuszony zamówić nową. Była to również idealna okazja do zmiany aranżu akwarium.
Ryby jeszcze czekają w przejściowym akwarium.
Zbiornik został wystartowany na dojrzałym filtrze więc spodziewam się szybkiej stabilizacji.
Zgodnie z radami szanownych forumowiczów zrezygnowałem z lania wody ze starego akwarium.

To chyba tyle. Czekam na Wasze opinie i rady.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpgaworm
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył: 05 cze 2014, 21:49

14 wrz 2014, 12:57 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#2)  

na samym początku podajemy potas i carbo, żelazo (mikro) dopiero kiedy zbiornik się ustabilizuje. Powodzenia w prowadzeniu zbiornika :)

Avatar użytkownika

rafahgd
Stały bywalec
 
Posty: 479
Dołączył: 30 gru 2012, 22:36
Miasto: Möckmühl

14 wrz 2014, 12:59 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#3)  

Jak na pierwsze akwarium wyszło całkiem nieźle. Wpada w oko fakt, że masz do tego smykałkę.

Pilnuj żyzności podłoża - bazalt jest jałowy a ludwigie i cryptocoryny to gatunki preferujące żyzne podłoże. Jeśli nie masz CO2 - nie przesadzaj z długością świecenia.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10927
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

14 wrz 2014, 17:20 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#4)  

Kirys + bazalt to raczej złe połączenie ze względu na ich delikatne pyszczki, zdecydowanie bardziej preferują piaszczyste podłoża. Jak dla mnie zbyt duża ilość gurami w tak małym akwarium.O ile mozaikowe są łagodne to złote już nie bardzo tym bardziej z neonami. Pamiętaj gurami dorastają do 12cm a taki neonek może posłużyć im jako danie. Wiem to z doświadczenia (hoduję gurami już od jakiegoś czasu).

Avatar użytkownika

zegancio
Zainteresowany tematem
 
Posty: 212
Dołączył: 02 lis 2013, 12:23
Miasto: Wrocław

14 wrz 2014, 19:06 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#5)  

Witam.

Małe wyjaśnienia:

1. Leję wodę kranową w której stężenie Fe jest 0,02ppm. Testy akwarystyczne wykazują 0, podaję wynik z wodociągów. Czy w takim przypadku nie powinienem od początku podawać Fe?

2. Nie jestem przekonany tak do końca do Carbo ponieważ mam nurzaniec a czytałem, że jest to roślina wrażliwa na aldehyd.

3. Na dzień dzisiejszy świecę przez 8h, docelowo 11h. Tak świeciłem w akwarium przed restartem i nie było problemów z glonami - oczywiście na początku pojawiały się ale po ustabilizowaniu się zbiornika problemy minęły. Mam nadzieję, że teraz też tak będzie.

4. Podłoże pod kątem roślin - to problem, wiem o tym. Długo zastanawiałem się nad substratem (ceny powalają), ziemią ogrodową (po wielu opisach prowadzenia takiego akwarium też zrezygnowałem). W odwodzie mam kulki nawozowe. W poprzednim podłożu (żwir rzeczny - również jałowy) cryptocoryny i ludwigia rosły jak szalone i tak naprawdę to dlatego zrezygnowałem z ziemi ogrodowej. Liczę na to, że teraz też tak będzie.

5. Podłoże i kirysy - tak wiem. I to jest największy ból dla mnie. Nie wiedziałem jaki jest bazalt do czasu jak do mnie trafił - tuż przed restartem. To stadko kirysów to moje/nasze ulubione ryby - wesoła gromada. Zobaczę co się będzie działo. Jak pojawią się jakieś problemy to będę musiał je oddać ale zrobię to z wielkim żalem.

6. Guraminy - i tutaj zegancio Cię zadziwię. Do tej pory królem akwarium był samiec mozaikowy. Samiec Gurami złotego niewiele miał do powiedzenia. Zgadzam się, że 5 sztuk Gurami w 112l to za dużo, to po prostu błąd nowicjusza, który się za mną ciągnie. Złote prawdopodobnie zostaną oddane w dobre ręce. Nie obawiam się za to o neony. Gurami zupełnie się nimi nie interesują.

To chyba tyle.
Dzięki za rady.
Liczę na następne.aworm
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył: 05 cze 2014, 21:49

14 wrz 2014, 20:22 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#6)  

Bardzo ładnie zrobione akwarium , fajnie się ogląda po zagęszczeniu roślin będzie super .

Avatar użytkownika

pagu
Znający temat
 
Posty: 1752
Dołączył: 20 wrz 2011, 17:54

14 wrz 2014, 20:52 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#7)  

Całkiem całkiem, czujesz bluesa :D Kiedy się rozrośnie, będzie naprawdę sympatycznie. Masz tak różne w wyglądzie gatunki roślin, że nawet, kiedy zrobi się busz, będzie widać jakieś ręce i nogi, a nie jednolitą plątaninę.
Co do rozmieszczenia roślin, to tak na moje własne osobiste i prywatne oko (nie jestem żadną wyrocznią!), wprowadziłabym parę drobnych poprawek. Zakładając, że chcesz iść w holendra.

Lewa strona: zieloną żabienicę przed korzeniem dałabym w sam lewy kąt. I niech tam sobie rośnie wszerz i wzdłuż do woli. Dużą kępę czerwonej żabienicy w miarę możliwości rozdzieliłabym na mniejsze porcje i względnie równomiernie rozsadziła na lewo od czerwonej linii na załączonym obrazku. Gdzie skończyć? Tam, gdzie pozwoli ilość sadzonek. Oczywiście im bliżej korzenia, tym większe to miejsce ma pierwszeństwo w obsadzaniu.
Ten znajda między czarnym kamieniem a korzeniem wygląda mi na jakąś wąkrotkę, po waszemu: hydrocotylę. Daj jej zrobić ładny, idący skosem ze środka na lewo wysoki trawniczek. Połówka alei lejdejskiej, a co.

Środek: bacopę cięłabym minimalnie krócej. Ale na razie lepiej dać jej czas na zadomowienie się. I brakuje drugiego planu...

Prawa: same długie łodygi, okrągłe liście... Jest przyzwoicie, ale zaszalej i rzuć jakąś różnorodność! Trawnik - to na pewno się przyda, jak nie tu, to na drugi plan na środku, ale może dasz już posiadanym roślinom zrobić tam dżunglę w szklance? Albo jeszcze coś innego? Z lewej zrobisz strzelisty gąszcz i dzicz, a tutaj niski, okrągłolistny ogródek?

Oczywiście nie sugeruj się nazbyt moim marudzeniem, bo w teorii to sobie można, a w praktyce wychodzi różnie. No i przede wszystkim każdy ma inne gusta. W każdym razie weny, darmowego żelaza z kranu i powodzenia życzę :mrgreen:
Załączniki
beztytylu.pngWroniarz
 

14 wrz 2014, 23:59 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#8)  

Lewa strona zbiornika rewelacja. Zagęścisz trochę ten prześwit na środku i będzie zbiornik jak z obrazka :wink:

Mając Nurzańce delikatnie z carbo lubią się rozpuszczać.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5256
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

15 wrz 2014, 12:42 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#9)  

Dzięki za opinie.

Weder - restart zrobiony zgodnie z Twoimi i Goodween'a radami, nie lałem starej wody :).
Środek akwarium będzie zagęszczany w ramach rozrostu obecnych roślin.
W oryginalnym planie obie strony akwarium były bardziej zrównoważone. Ale jak zaczęło się już finałowe układanie korzeni to pojawił się nowy pomysł.
Niestety była to już 2'ga godzina w nocy więc prawa strona została wykonana z tego co mi zostało, brakuje mi tam jeszcze jednego korzenia. Mikrozorium ma jeszcze kilka nowych sadzonek więc jak dorwę jakiś kawałek korzenia to dołożę do prawej strony.

Wroniarz - muszę przemyśleć Twoje rady przemeblowania (to nie są żabienice tylko zwartki). Na chwilę obecną nie chcę zbytnio grzebać w zbiorniku.

Moje dwa "startery" czyli dębówka i rogatek sprawdzają się - wystrzeliły w górę, mam nadzieję że te dwie rośliny uchronią mnie przed glonami.
Anubias wypuszcza nowy liść ale to chyba z rozpędu.
Mikrozorium, mech i anubias są sadzone na lignicie więc miałem łatwo je przenosić. Mam nadzieję, że to pomoże im też w aklimatyzacji.

Pod wszystkimi cryptocorynami są kulki nawozowe - mam nadzieję, że to im wystarczy.

Nurzaniec wyraźnie marnienie ale jak czytałem to podobno dla niego normalne po przesadzeniu.

Czy dobrze robię podając na starcie żelazo? Przypominam, że w wodzie wodociągowej mam praktycznie 0.aworm
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył: 05 cze 2014, 21:49

17 wrz 2014, 09:38 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#10)  

Zbiorniczek bajerka :D pomyśl o jakiejś nie wysokiej roślinie na przód, polecam żabienicę magdalensis.mar2509
Aktywny użytkownik
 
Posty: 590
Dołączył: 05 maja 2014, 09:55

17 wrz 2014, 11:10 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#11)  

mar2509 napisał(a):Zbiorniczek bajerka :D pomyśl o jakiejś nie wysokiej roślinie na przód, polecam żabienicę magdalensis.

jesteś pewny że magdalensis ? u mnie ma ona 20 cm wysokości :lol:

ja bym polecił niskiego echinodorusa np tenellusa ale w tej wersji mini, rośnie wolno ale systematycznie zarasta i nie sprawia tyle problemów co inne miniaturki np c. parva.Pethro
 

18 wrz 2014, 10:36 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#12)  

Pethro napisał(a):
mar2509 napisał(a):Zbiorniczek bajerka :D pomyśl o jakiejś nie wysokiej roślinie na przód, polecam żabienicę magdalensis.

jesteś pewny że magdalensis ? u mnie ma ona 20 cm wysokości :lol:

ja bym polecił niskiego echinodorusa np tenellusa ale w tej wersji mini, rośnie wolno ale systematycznie zarasta i nie sprawia tyle problemów co inne miniaturki np c. parva.


U mnie ma max 15cm a to akwarium jest wysokie więc myślę że była by ok, ale jest mnóstwo innych małych roślin, do wyboru do koloru ;) Taki tylko przykład dałem ;)mar2509
Aktywny użytkownik
 
Posty: 590
Dołączył: 05 maja 2014, 09:55Powiązane tematy
 • 112l - Ogródek domowy - makaveli12382

  Witam. Jest to mój drugi zbiornik, ponieważ wcześniejszy projekt niestety z racji przeprowadzki musiał zostać zlikwidowany. Ciągle mam się za początkującego, gdyż nadal się uczę więc takiż o tytuł po...

  Wyświetlenia: 10575 | Odpowiedzi: 120 czytaj więcej...

 • 112l - Ten pierwszy raz - derag0n

  To moje pierwsze akwarium w życiu, start w 05.2019r, restart 12.12.2019r. Akwarium: 112l 80x35x40cm 6mm Oświetlenie: Chihiros A801 + 2x paski LED 15cm niebieskie - ośw. nocne Podłoże: 24l plati...

  Wyświetlenia: 10606 | Odpowiedzi: 103 czytaj więcej...

 • 112l - BN/T - kaczmar202

  Cześć, Chciałbym pokazać swój zbiornik bo zmianie wystroju. Zbiornik 112 litrów standard Filtracja eheim 2224, eheim skim 350 Podłoże żwirek ze starą podsypka tropica, piasek Oświetlenie 2x retrofit p...

  Wyświetlenia: 2945 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

 • 112l - Na biłgorajskiej wodzie - szopcio2008

  Zbiornik 112l wymiary 80x35x40 założony tydzień temu Oświetlenie 2xretro fit sunny 16w+plant 10w Nawożenie na razie brak CO2 butla 2kg dozowane przez spiek Podłoże żwirek kwarcowy 2-3mm czarny (podło...

  Wyświetlenia: 4356 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...

 • 432l - Slate Land - Marcin Zając

  Witam wszystkich. Nie miałem wcześniej okazji, więc chciałem pokazać akwarium, które wzięło udział w konkursie IAPLC 2017. Poniżej trochę danych, oraz kilka zdjęć z placu budowy :) Akwarium - 120x...

  Wyświetlenia: 3076 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.