Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Nasze akwaria


112l - 4 letnia spowiedź - Przemysław StefańczykGaleria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników. Nasze BLOGi. + nowy temat
Niestety moje akwarium będzie jednym z najbrzydszych tutaj ale mimo to dorzucę się dla kontrastu. I będzie to historia szkiełka 112L.

Zalane 13 grudnia 2013r. Obsada od 30 grudnia. Bez chemii wspomagającej i nawożenia

Wymiary - 80x35x40
- Podłoże - substrat 1 opakowanie JBL Aquabasis Plus 5L + żwirek rzeczny 3-5 mm
- Oświetlenie Pokrywa Wromak T8: 18W ze standardowej pokrywy + 18W Osram 865 = 36W
- Filtr - Aquel Turbo 1000 z wkładem ceramicznym
- Grzałka Aquael 100W
- Tło - Granatowy brystol za 5 zł :P

Obsada:
- parka Prętnika karłowatego
- 16 Neonków Innesa
- 6 Otosków przyujściowych
- 6 Kirysków Julii
- 4 Gupiki
- Ampularia

Rośliny :
Kryptokoryna
Kabomba
Bacopa
Ludwigia
Żabienica
Rotala
Wąkrotka
Mech jawajski

Pokarmy aktualnie na stanie stosowane na zmianę a nie jako mieszanka:
- Ichtiovit (Tropical)
- Biovit (Tropical)
- Ovovit (Tropical)
- Welsi Gran (Tropical) dla ryb dennych (prawie zawsze po 4-5 tabletek wielkości ugotowanego ziarnka kaszy)
- tabletki przylepiane na szybę wielkości 1 grosza (zapomniałem nazwy, w planach stosowanie 1 lub 2 razy w tygodniu zamiast wcześniejszych)
- co jakiś czas żywa artemia i wodzień

--------------------

Historia i przygody
1. Korzeń widoczny po prawej mimo wygotowania mocno obrósł glonami podobnymi do pleśni. Jako "starter" były wpuszczone 2 otoski jakoś 5 dni po zalaniu. Te białe glony zasmakowały im ale było ich za dużo aby 2 otoski sobie z nimi poradziły i zrobiła się miejscami niemal 5-8mm przezroczysto biała powłoka. Przed wpuszczeniem reszty obsady korzeń wyglądał na tyle źle że się obawiałem czy nie wpłynie na resztę rybek i wodę. Został tylko wyczyszczony szczotką bez wyparzania. Pleśń nieco odrosła jednak zaraz po wpuszczeniu gupików i prętników większe jej skupiska zostały ogołocone. Nie wiem którego z tych gatunków to zasługa bo oba się w nim smakowały ale bardziej stawiał bym na gupiki. Pleśń znikła po jednym dniu głównie przez noc. Później coś tam się odradzało ale korzeń to było ulubione miejsce otosków które spędzały na nim 50% czasu :) Co się pojawiło to było konsumowane :)

2. Atak pierwotniaków był. Dwa dni akwarium było mleczne. Trzeci dzień się klarowało. W czwarty rankiem wyglądało już niemal jak po zalaniu. Nie dodawałem żadnych środków.

3. Prętniki początkowo nie były ku sobie ale po pewnym czasie nawet jakieś podejścia do rozrodu były. Niestety nic się nie odchowało bo w sumie nie potrzebowałem i nie oddzielałem od innych ryb.

4. Mech jawajski przy takim filtrze i braku krewetek jest trudny w utrzymaniu jeżeli ma wyglądać ładnie. Mój często w środku stawał się brązowy i brudny. Choć z daleka wyglądał świetnie to z bliska słabo.

a1-f1-m9424-part7_2e9FEE412B_2eC0499E67_40wp_2epl.jpg
marzec 2014


5. Przeżyłem plagę ślimaków których nie rozpoznałem. Największe osobniki mierzyly ok 2 mm. Wyglądały jak małe Helenki tylko gorzej ubarwione. Wytępione przez Helenki ktorych z 3 zrobiło się 15.

6. Udało się doczekać gniazda i rozmnożenia ampularii. Bardzo fajnie było to chociaż raz zobaczyć. Jak ślimaki podrosły to zostały wymienione w akwarystycznym za kiryski

7. Początkowo nie wyobrażałem sobie akwarium bez Neonów Innesa ale po czasie zostały one wymienione na Neony Czerwone

8. Początkowe gupiki jak już doszło do pierwszych narodzin zostały wymienione na Razbory galaxy a te później na Razbory espei. Oba rodzaje podobają mi się w tym samym stopniu. Zaskoczony jednak byłem, że Razbora galaxy to inna forma Danio. Kupiłem je impulsywnie i dopiero po dłuższym czasie postanowiłem o nich poczytać.

9. Czasami można spotkać się ze swoistym uwielbieniem dla kirysków panda. I u nas też się ono objawiło jednak po za nim objawiła się również delikatność tych rybek. Niestety były one u nas najkrócej i polecanie ich dla początkujących nie jest zbyt dobre. A już szczególnie dla osób które nie leją chemii przez co mogą występować pewnie niedobory/nieprawidłowości.

10. Drugą miłością tragiczną okazały się otoski. Rybki bardzo wdzięczne, przyjacielskie i miłe w obserwacji. Podejścia były dwa (2x po 5 sztuk) i niestety wszystkie padły. Całe szczęście nie od razu ale najdłużej były ok 1,5 roku. Niestety zdychały zawsze długotrwale i często było ich zwyczajnie szkoda.

11. Kryptokoryna ze środka sama się rozmnożyła przez kłącza które wypuściła gdzieś pod ziemią i nagle wyrosła w innym miejscu.

12. Zastosowałem samodzielnie wykonany odbłyśnik z mocnej folii spożywczej którą przykleiłem na taśmę dwustronną do pokrywy. Efekt był widoczny jednak nigdy więcej tego nie zrobię bo woda która skrapla się na pokrywie na pewno trochę podmywała klej z taśmy dwustronnej i ta chemia mogła kapać do wody. Zdecydowanie coś o większej trwałości jeżeli chodzi o klej (np. silikon akwarystyczny)

13. Prętniki były ok roku. Niestety zdechły prawdopodobnie na chorobę charakterystyczną dla gatunku obawiającą się ranami i ubytkami w skórze.

14. Przez pewien czas jako największe ryby były pielegniczki Ramireza. Złożyły ikrę ale na drugi dzień albo ją zjadły albo to sprawka kirysków.

15. Sprawdziła się u mnie niepopularna opinia o kabombie która nie lubi mocnego prądu wody. Kiedy deszczownica robiła spory młyn na tylnej ścianie to kabomba marniała. Udało mi się to naprawić ale przez to miałem później trochę szpecące ustawienie deszczownicy. A kabomba rosła dobrze do czasu...

a1-f1-m9424-part12_2e02B762EE_2e05BF2578_40wp_2epl.jpg
Sierpien 2015


16. Atak okrzemków. Okrzemki były u mnie długo. W przybliżonym czasie pojawiły się również objawy odwapnienia (biały szorstki osad na liściach). Niestety wtedy nawet nie wiedziałem że to może być powiązane. Rośliny z dużymi liściami poprostu czyściłem z okrzemków palcami podczas podmianek. Najbardziej cierpiała kabomba gdzie dolne liście marniały i stawały się brązowe. Jej wyszyścić się nie dało. Jednak radziłem sobie z tym tak, że gdy przycinałem ją to dolna część szła do kosza a górna do akwarium. Kabomba poległa z innym wrogiem...

17. Na roślinie lub ślimaku przeniosłem sinice. Udawało się jakoś z tym egzystować ale wyglądało to paskudnie. Po pewnym czasie padła kabomba a właściwie to ja wyrzuciłem bo tylko najnowszy rząd liści był bez sinic. Na placu boju została Kryptokoryna. Nie dość, że mi się z wyglądu podobała (jest z domieszką czerwonego) to jeszcze jest to twardy skurczybyk. Dawała radę z dwoma - okrzemki i sinice.

Epilog
Całe to zamieszanie mogłoby być mniejsze gdyby nie podejście naturalistyczne (nie lanie chemii) ale również więcej chęci i czasu na pogłębianie wiedzy. W ostatnich dwóch miesiącach zastosowałem Carbo w dawkach zalecanych na opakowaniu Tym samym Kryptokoryna po miesiącach (a nawet latach) uwolniła się od okrzemków i twardego nalotu powstającego z odwapnienia. Niestety wtedy sinice dostały kopa, pokryły niemal całe dno i korzeń. Postanowiłem że nie ma co tego ciągnąć. Czas na restart.

P.S. Mała szczepka/sadzonka "pancernej" kryptokoryny jest w drugim małym akwarium. Niestety tam nadal panują sinice ale kiedyś (po pozbyciu się tego cholerstwa) jeszcze powróci w glorii i chwale do głównego.

Mimo iż na "papierze" wygląda jak by było sporo trupów w tym akwarium ale myślę że jak na 4 lata to chyba nie było najgorzej.

--------------------

Drugi start

Zalanie 25 luty 2018

- Podłoże: JBL Aquabasis Plus 5L + żwirek rzeczny 1-3 mm. Postawiłem na drobniejszy bo kiryski miały za krótkie wąsy więc pewnie obdzierały. Przy następnym myślę że już dam radę z piaskiem przynajmniej częściowo.
- Pokrywa nowa: Aquael 2x 16W LED Sunny. Ma już zaczepy by podłączyć dwie dodatkowe świetlówki LED. Jedna Plant planowana na jesień 2018.
- Filtr nowy: Aquael Unimax 250. Wkłady od góry : gąbka, wata, zeolit, ceramika. Najbliższe czyszczenie w planach w lipcu/sierpniu.
- Grzałka stara Aquael 100W

Dodatki: korzeń, skorupa kokosa, parę szyszek olchy, dwa listki dębu, skałki z czarnego łupka

Rośliny:
Żabienica duża
Żabienica mała
Rotala
Wywłócznik
Ludwigia
Bacopa
Wąkrotka
Hygrophila siamensis

Planowana obsada:
6 x kirysków
5 x cierniooczków
4 x kosiarki
10 x kardynałków
2 x gurami dwuplamiste

Ślimaki (bo lubię):
Military helmet
Neritina
Ampularia
Brotia

---------------------

Trzy rzeczy które planuje zmienić przy drugim wystroju:
a) Sposób odmulania - wydaje mi się że robiłem to zbyt mocno bo czasem poruszałem żwirkiem podczas odmulania (tylko wierzchnią 2-4 mm warstwą). Chyba powinienem to robić tak by ziarenka się nie poruszały. Czas pokaże (albo wy mi powiecie).

b) Podmiany robiłem co tydzień w ilości ok 35-40L (czyli jakieś 40% faktycznej ilości wody) odstanej od 14-do 20 godzin. Wydaje mi się że odstawiałem ją na zbyt długi okres czasu i już mogła nie być tak świeża. Aktualnie będę chciał robić podmiany 25-30L z wody odstanej od 2 do 4 godzin.

c) Nie wyłączałem filtru podczas karmienia a przez to suchy pokarm zamiast lądować w brzuchach ryb często pływał po całym akwarium. Dobrze, że były ślimaki i kiryski to tragedii nie było. Niestety już widzę, że może być ciężko wymusić takie postępowanie na żonie ale może ten element nie będzie decydujący w utrzymaniu dobrej kondycji akwarium.

Aktualnie mineło 11 dni. Nie lałem żadnej chemii. Wpuściłem tylko dwa ślimaki

Zdjęcia z dnia dzisiejszego nie ma ale mam już glony nitkowate. Nadal waham się czy już coś robić z nimi (np. przedawkować carbo przez 3 dni trzykrotną dawką) czy może poczekać tak jak ogólnie robi się z okrzemkami.

DSC07052.jpg
9 dzien drugiego życiaLobo1985
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 08 mar 2018, 12:09

Kolega od spraw piwnych? Dobrze rozpoznałem akwarium?dawnyświeżak
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 08 mar 2015, 16:44
Miasto: Kraków

O kurna. Jaki strzał! Nie spodziewałem się, że ktoś pozna :D TrafionyLobo1985
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 08 mar 2018, 12:09

Jak dwa lata temu przymierzałem się do założenia akwa, to sporo filmików oglądałem, a Twój był dosyć długi więc akwarium zapadło w pamięć.dawnyświeżak
Początkujący
 
Posty: 19
Dołączył: 08 mar 2015, 16:44
Miasto: Kraków

Nie ważna czy piękne czy brzydkie, Ważne że jest nowy Akwarysta grunt nie poddawać się .mariusz1986
Poznaje temat
 
Posty: 76
Dołączył: 23 gru 2016, 20:35
Powiązane tematy
 • 112l - Na biłgorajskiej wodzie - szopcio2008

  Zbiornik 112l wymiary 80x35x40 założony tydzień temu Oświetlenie 2xretro fit sunny 16w+plant 10w Nawożenie na razie brak CO2 butla 2kg dozowane przez spiek Podłoże żwirek kwarcowy 2-3mm czarny (podło...

  Wyświetlenia: 28162 | Odpowiedzi: 82 czytaj więcej...

 • 112l - Ogródek domowy - makaveli12382

  Witam. Jest to mój drugi zbiornik, ponieważ wcześniejszy projekt niestety z racji przeprowadzki musiał zostać zlikwidowany. Ciągle mam się za początkującego, gdyż nadal się uczę więc takiż o tytuł po...

  Wyświetlenia: 55403 | Odpowiedzi: 338 czytaj więcej...

 • 112l - Pierwsza - FullObcyk

  Witam Wszystkich! Po długim kompletowaniu sprzętu powoli zaczynam przymiarki do startu mojej 112. Na razie ćwiczę na sucho. Takie coś popełniłem. Ma to jakiś potencjał? Szkło: Full OW 80x40x35 Oświetl...

  Wyświetlenia: 50000 | Odpowiedzi: 187 czytaj więcej...

 • 112l - Roslinne 2021 - Mariusz Lis

  Witam. Przedstawiam kolejna aranzacje. Akwarium ma 3 miesiace. Wymiary akwarium 70x40x40 112l Oświetlenie Sylvania Aquastar, Sylvania Grolux, Philips Master 965 x2. Wszystkie lampy po 18w T8. Jakies...

  Wyświetlenia: 4412 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

 • 112l - BN/T – DMM

  Witajcie! Na forum jestem już jakiś czas, głównie jako czytający, więc może na wstępie kilka słów o mnie. Mam na imię Damian i akwarystyką zainteresowałem się jakieś 2 lata temu, kiedy natrafiłem na a...

  Wyświetlenia: 9167 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 166 gości

Sklep akwarystyczny - produkty ADA (Aqua Deign Amano)
Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.