Wkład filtracyjny Tetra BalanceBalls
Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Nasze akwaria


072l - Ziemia-Kulki-Lawa - Sergiusz MusielewiczOpisy i prezentacje naszych zbiorników roślinnych.
Dzienniki prowadzenia akwarium (blogi).
Wymiary akwarium + objętość: 60x30x40 72L
Oświetlenie: DIY belka led na taśmach 8520 + taśmy grow
Nawożenie: solami aktualnie Azot – 15 ppm Fosfor – 1,75 ppm Potas – 12 ppm Mikro intermag wzbogacone o żelazo do wartości 0,5 ppm 
Mineralizacja wody RO: mineralizator VIMI
CO2: butla wysokociśnieniowa, gaz rozpuszczany w reaktorze własnej roboty z filtra narurowego oraz sterownik macro ph th2
Podłoże: bakterie nitryfikacyjna Azoo Nitri Pro w proszku ziemia ogrodowa do kaktusów wzbogacona kulkami glinianotorfowymi i wymieszana z lawą wulkaniczną 3-5mm, taka mieszanka przysypana żwirem kwarcowym.
Parametry wody: Azot – 15ppm Fosfor – 1,75 ppm Potas – 12ppm Kh – 3 Gh -7 Ph 6,0
Temperatura: 24-25 
Filtracja: jbl e901 + aquael unimax 250
Gatunki roślin: 
1. Ludwigia Repens Rubin
2. Pogostemon Erectus
3. Pogostemon Yatabeanus
4. Limnophila Aromatica
5. Lobelia Cardinalis Mini
6. Amania Sp. Bonsai
7. Eleocharis Parvula
8. Limnophila sp Vietnam mini
9. Rotala mini butterfly
10 .Alternathera reineckii mini
11. Didiplis diandra
12. Pogostemon helferii
13. Staurogyne porto velho
14. Rotala macrandra red
Gatunki ryb: pielęgniczki ramireza (para), bystrzyki amandy - 14 sztuk, otosek przyujściowy – 5 sztuk

 

Witam wszystkich :)

Restart ten jest moim drugim podejściem do ziemi ogrodowej. W Internecie jest pełno poradników, recenzji z zakładania akwarium na bazie ziemi i filmików na YouTube z serii jak to zrobić, jednak ja tym razem postaram się zrobić to inaczej niż wszyscy. Poprzednia aranżacja istniała 11 miesięcy, przez ten okres bardzo dużo w zbiorniku się zmieniało. Tak, wiem że złota zasada akwarium na ziemi to nie grzebanie w podłożu (zasady są po to żeby je łamać :) ) te 11 miesięcy pozwoliło mi trochę zapoznać się z tym jak działa taki zbiornik na ziemi, co wolno robić a czego nie.  Przez ten czas jak już wspomniałem wiele razy wyciągałem rośliny z podłoża sadziłem je w innym miejscu, dosadzałem kolejne i tak wiele razy. Za każdym razem jak to robiłem zastanawiałem się czy będzie zakwit wody ?, czy glony zaatakują mi akwarium ?, o dziwo inwazji glonów lub zakwitu wody spowodowanej grzebaniem w podłożu nigdy nie miałem. Zakwit wody spotkał mnie tylko raz i jestem w 100 % pewien, że był on następstwem braku prądu przez kilka godzin co poskutkowało wybiciem wszystkich bakterii i ogólną destabilizacją akwarium. Wiele osób, z którymi rozmawiałem bało się lub nadal czuje lęk aby spróbować zrobić taki zbiornik, spowodowane to jest moim zdaniem nietrafną opinią na temat prowadzenia zbiorników na ziemi ogrodowej. Skutkiem tego jest oddalenie pomysłu zrobienia taniej aranżacji na bazie ziemi i kupno drogich substratów lub podłoży aktywnych. Osobiście nie mam nic do podłoży aktywnych bo sam chciałem jeszcze całkiem niedawno kupić takie podłoże i sprawdzić jak to jest prowadzić taki zbiornik i jestem pewien, że zrobię to na sto procent tylko nie teraz JWracając do meritum chciałbym pokrótce o ile mi się to uda opisać jak założyłem to akwarium.

Początek zaczął się od planu, plan zawierał kilka punktów ale najważniejszą według mnie informacją był układ roślin. Układ roślin jest bardzo istotnym elementem całego planu, tworząc taki układ musimy przede wszystkim pamiętać, że jest to akwarium na ziemi i nie zawsze każdy będzie sobie w stanie poradzić w przypadku kiedy do wody dostanie się bomba makro i mikroelementów spowodowana grzebaniem w podłożu, także ten element całej układanki musimy bardzo skrupulatnie zaplanować. Pierwsze to wybieramy interesujące nas rośliny, dobieramy je biorąc pod uwagę wygląd ( tu pamiętamy o zasadzie sadzenia roślin w akwarium holenderskim – jednak czasami można ją złamać ;)  ), ale oprócz wyglądu kierujemy się wymaganiami danych roślin: parametry wody, ilość światła, nawożenie itp. Kiedy mamy już wybrane rośliny dobrze by było zrobić sobie szkic układu roślin, wykonanie takiego szkicu i zapisanie gdzie będzie jaka roślina jest nam w stanie pomóc wyobrazić sobie czy aby wszystko będzie wyglądało dobrze. Ja osobiście taki szkic robiłem i zmieniał się on wiele razy  a finalnie i tak układ roślin był inny niż na szkicu. Gdy mamy już szkic ważne jest aby odpowiednio przygotować ziemię, jak już wspomniałem opinii jest mnóstwo ja jednak zrobiłem to trochę inaczej. Ziemia jaką użyłem to ziemia ogrodowa do kaktusów, taką ziemie trzeba koniecznie przesiać w celu usunięcia wszystkich kawałków kory, korzeni itp. Następnym krokiem jest dodanie kulek gliniano torfowych  ja takie kulki rozgniatam w pył i mieszam z ziemią. Przy tym restarcie pomyślałem żeby ziemię wymieszać z lawa wulkaniczną 3-5mm, w końcu lawa będzie idealnym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych. Kolejnym elementem układanki jest coś co robiłem po raz pierwszy, użyłem bakterii nitryfikacyjnych w proszku rozsypując je delikatnie na dno akwarium - bakterie to Azoo NitriPro. Na rozsypane bakterie wykładamy ziemię i układamy według własnego upodobania, pamiętając o zachowaniu odstępu od szyby przedniej i bocznych ( około 2-3 cm). Na tym etapie też zrobiłem inaczej niż większość, ilość ziemi zalecana przez większość to coś około 2-3 cm, ja jej użyłem około 1 cm z przodu akwarium i coś około 5 cm z tyłu układając z ziemi tzw. klin. Następny krok to zasypanie ziemi żwirem, warstwa od 3 do 5 cm – najlepiej 5 cm.

Zaczynamy sadzić rośliny, zbiornik delikatnie zalewamy wodą, sadzimy rośliny trzymając się wcześniej utworzonego układu pamiętając o zasadach sadzenia roślin. Co do zalewania wody każdy ma do wyboru wodę kranową lub z filtra odwróconej osmozy. Ja użyłem wody  starej uzupełniając ją wodą RO w proporcjach pół na pół. Na drugi dzień zalecana jest podmiana wody w ilości 50% a później 25-30% co tydzień. Tak wystartowany zbiornik mam zamiar prowadzić i szczegółowo opisywać jak się toczą sprawy.

Ważną rzeczą, o której nie wspomniałem wcześniej jest regularne robienie testów wody, pozwala nam to zrozumieć jak działa dany zbiornik, ile czego potrzebuje do stabilnego funkcjonowania. Jest to czynnik, który gwarantuje nam poprawne prowadzenie akwarium na każdym podłożu.

Tak więc na koniec wrzucam kilka zdjęć z etapów zakładania akwarium oraz fotkę zrobioną dnia pierwszego. Mam nadzieję, że komuś przyda się taki opis jak założyć akwarium na ziemi.

Ps. Starałem się napisać to krótko, zwięźle i na temat ;) 

Ostatnio edytowano 04 gru 2018, 10:50 przez sergiusz1988, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika

sergiusz1988
Stały bywalec
 
Posty: 350
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

SwietneDawidJot
Stały bywalec
 
Posty: 339
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

Bardzo fajnie opisane.Poradnik w pigułce.


Avatar użytkownika

Sebastian1977
Stały bywalec
 
Posty: 307
Dołączył: 02 maja 2014, 19:02
Miasto: Nysa

sergiusz1988 napisał(a):  Przez ten czas jak już wspomniałem wiele razy wyciągałem rośliny z podłoża sadziłem je w innym miejscu, dosadzałem kolejne i tak wiele razy. Za każdym razem jak to robiłem zastanawiałem się czy będzie zakwit wody ?, czy glony zaatakują mi akwarium ?, o dziwo inwazji glonów lub zakwitu wody spowodowanej grzebaniem w podłożu nigdy nie miałem. Zakwit wody spotkał mnie tylko raz i jestem w 100 % pewien, że był on następstwem braku prądu przez kilka godzin co poskutkowało wybiciem wszystkich bakterii i ogólną destabilizacją akwarium. Wiele osób, z którymi rozmawiałem bało się lub nadal czuje lęk aby spróbować zrobić taki zbiornik, spowodowane to jest moim zdaniem nietrafną opinią na temat prowadzenia zbiorników na ziemi ogrodowej.


Mam te same spostrzeżenia. Wiele razy wyciągałem rośliny, grzebałem dość intensywnie w podłożu i nigdy jakiś plag glonów na ziemi nie miałem. Mam porównanie ziemia vs substrat (Tropica) i na dłuższą metę akwarium na ziemi było stabilniejsze. Przez 1,5 roku nic się nie działo, w akwarium na substracie ten ostatni wyjałowił się gdzieś po 10 miesiącach co wymagało dość poważnej korekty nawożenia. Jedyna wada to bardzo duże przyrosty - tak na oko 2,3 razy szybsze niż na substracie - co powodowało konieczność cięcia prawie co tydzień. Wydaje mi się, że problemy z ziemią wynikają z 3 rzeczy:
- zbyt dużo ziemi
- niewłaściwa ziemia (np z nawozami)
- zbyt mała warstwa żwiru.

Więc faktycznie akwarium na ziemi nie ma co się bać.


Avatar użytkownika

szarlej
Aktywny użytkownik
 
Posty: 540
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Wiele zaleceń ogólnych jest kierowane dla początkujących akwarystów. Przy świeżym akwarium (poniżej pół roku wg mnie) gdzie biologia i stałość parametrów tego typu zabiegi to proszenie o kłopoty. Zwłaszcza, że najczęściej wiadomo jak w takich akwariach wygląda stosunek roślin do ryb. Kolejnym takim mitem wg mnie jest częstość płukania filtra. W dobrze ustabilizowanym zbiorniku czy do kubka zaglądamy co miesiąc czy co pół roku nie powinno to zakłócić akwarium a często widzę krzyk jak ktoś mówi że często nie można. Oczywiście bez potrzeby/powodu nie ma co grzebać w fitrze ale czasem są ku temu powody a niektórzy sieją wręcz panikę.
Nie znam się, więc się wypowiem.


Avatar użytkownika

zmijka85
Znający temat
 
Posty: 1368
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

szarlej napisał(a):
sergiusz1988 napisał(a):  Przez ten czas jak już wspomniałem wiele razy wyciągałem rośliny z podłoża sadziłem je w innym miejscu, dosadzałem kolejne i tak wiele razy. Za każdym razem jak to robiłem zastanawiałem się czy będzie zakwit wody ?, czy glony zaatakują mi akwarium ?, o dziwo inwazji glonów lub zakwitu wody spowodowanej grzebaniem w podłożu nigdy nie miałem. Zakwit wody spotkał mnie tylko raz i jestem w 100 % pewien, że był on następstwem braku prądu przez kilka godzin co poskutkowało wybiciem wszystkich bakterii i ogólną destabilizacją akwarium. Wiele osób, z którymi rozmawiałem bało się lub nadal czuje lęk aby spróbować zrobić taki zbiornik, spowodowane to jest moim zdaniem nietrafną opinią na temat prowadzenia zbiorników na ziemi ogrodowej.


Mam te same spostrzeżenia. Wiele razy wyciągałem rośliny, grzebałem dość intensywnie w podłożu i nigdy jakiś plag glonów na ziemi nie miałem. Mam porównanie ziemia vs substrat (Tropica) i na dłuższą metę akwarium na ziemi było stabilniejsze. Przez 1,5 roku nic się nie działo, w akwarium na substracie ten ostatni wyjałowił się gdzieś po 10 miesiącach co wymagało dość poważnej korekty nawożenia. Jedyna wada to bardzo duże przyrosty - tak na oko 2,3 razy szybsze niż na substracie - co powodowało konieczność cięcia prawie co tydzień. Wydaje mi się, że problemy z ziemią wynikają z 3 rzeczy:
- zbyt dużo ziemi
- niewłaściwa ziemia (np z nawozami)
- zbyt mała warstwa żwiru.

Więc faktycznie akwarium na ziemi nie ma co się bać.
Zastanawia mnie to co napisałeś, że problemem może być za duża ilość ziemi. U mnie jest tym razem więcej niż zwykle, także testujemy i zobaczymy czy to prawda :)

Avatar użytkownika

sergiusz1988
Stały bywalec
 
Posty: 350
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

zmijka85 napisał(a):Wiele zaleceń ogólnych jest kierowane dla początkujących akwarystów. Przy świeżym akwarium (poniżej pół roku wg mnie) gdzie biologia i stałość parametrów tego typu zabiegi to proszenie o kłopoty. Zwłaszcza, że najczęściej wiadomo jak w takich akwariach wygląda stosunek roślin do ryb. Kolejnym takim mitem wg mnie jest częstość płukania filtra. W dobrze ustabilizowanym zbiorniku czy do kubka zaglądamy co miesiąc czy co pół roku nie powinno to zakłócić akwarium a często widzę krzyk jak ktoś mówi że często nie można. Oczywiście bez potrzeby/powodu nie ma co grzebać w fitrze ale czasem są ku temu powody a niektórzy sieją wręcz panikę.
Wydaje mi się, że z tym otwieraniem filtra jest różnie. Na pewno nie będzie miał problemów z tego powodu akwarysta, który czyści media w wodzie z podmiany i nie kombinuje z mediami filtracyjnymi. Spotkałem kilku takich a jest ich zapewne więcej co media czyszczą pod bieżącą wodą lub dają nowe, taki zabieg to problem gotowy :)

Avatar użytkownika

sergiusz1988
Stały bywalec
 
Posty: 350
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

Oczywiście mówię o prawidłowej obsłudze. Ktoś robi wszystko by biologi się pozbyć a potem pisze, że nie wolno bo on tak załatwił filtr.
Nie znam się, więc się wypowiem.


Avatar użytkownika

zmijka85
Znający temat
 
Posty: 1368
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

zmijka85 napisał(a):Oczywiście mówię o prawidłowej obsłudze. Ktoś robi wszystko by biologi się pozbyć a potem pisze, że nie wolno bo on tak załatwił filtr.
I tak właśnie rodzą się niesłuszne opinie a później młody człowiek siada przed komputerem czyta i rezygnuje często z dobrych rozwiązań :)

Avatar użytkownika

sergiusz1988
Stały bywalec
 
Posty: 350
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29Powiązane tematy
 • 072l - Spokój w salonie - smart

  Cześć, Kolejne Akwarium w tym samym miejscu tylko inne wymiary: Akwarium 72l. Wymiary: 60x30x40. Ful OptiWhite Oświetlenie: Pokrywa aluminiowa malowana na wysoki połysk 2x24W 10000K i Grolux T5 ...

  Wyświetlenia: 1463 | Odpowiedzi: 30 czytaj więcej...

 • 072l - Otoskowo - Trex

  Witam, chciałem wam przedstawić swój zbiorniczek, który wystartował na początku listopada i był to jego restart. Wymiary: 60X30X40 Filtracja: Fluval 206 Oświetlenie: Chichiros A601Plus, świecę 6/7 mo...

  Wyświetlenia: 488 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • 072l - Pod Reglami - Daniel

  Wystartowało :) Jest to mój drugi zbiornik, po 3 latach przerwy w akwarystyce. Wymiary: 60X30X40 OW Filtracja: Eheim 2213++ Oświetlenie: Chichiros A601 Podłoże: Tropica Aquarium Soil Powder ...

  Wyświetlenia: 7738 | Odpowiedzi: 190 czytaj więcej...

 • 072l - Roślinniak HT na ziemi - Sergiusz

  Wymiary akwarium + objętość: 60x30x40 72L Oświetlenie: DIY belka led na taśmach 8520 + taśmy grow Nawożenie: solami aktualnie Azot – 20 Fosfor – 1,5 -2,0 Potas – 15 Mikro intermag wzbogacone o ż...

  Wyświetlenia: 8622 | Odpowiedzi: 134 czytaj więcej...

 • 182l - Lawa - krecik32

  Akwarium-90x45x45 Oświetlenie- led 75w Podłoże-Dark soil Filtracja-2xEheim 2224 Co2- 24h Nawożenie – sole,ferka,carbo Fauna-Razbora Borneańska ,otosy,krewetki,kirysy pigmeje Rośliny: -mchy,anubiasy...

  Wyświetlenia: 7237 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...
Serwis roslinyakwariowe.pl


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu


Użytkownicy przeglądający ten dział: kinlej1, pitero21, Rfck i 25 gości