Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


072l - Ziemia-Kulki-Lawa - Sergiusz MusielewiczGaleria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.

Wymiary akwarium + objętość: 60x30x40 72L
Oświetlenie: DIY belka led na taśmach 8520 + taśmy grow
Nawożenie: solami aktualnie Azot – 15 ppm Fosfor – 1,75 ppm Potas – 12 ppm Mikro intermag wzbogacone o żelazo do wartości 0,5 ppm 
Mineralizacja wody RO: mineralizator VIMI
CO2: butla wysokociśnieniowa, gaz rozpuszczany w reaktorze własnej roboty z filtra narurowego oraz sterownik macro ph th2
Podłoże: bakterie nitryfikacyjna Azoo Nitri Pro w proszku ziemia ogrodowa do kaktusów wzbogacona kulkami glinianotorfowymi i wymieszana z lawą wulkaniczną 3-5mm, taka mieszanka przysypana żwirem kwarcowym.
Parametry wody: Azot – 15ppm Fosfor – 1,75 ppm Potas – 12ppm Kh – 3 Gh -7 Ph 6,0
Temperatura: 24-25 
Filtracja: jbl e901 + aquael unimax 250
Gatunki roślin: 
1. Ludwigia Repens Rubin
2. Pogostemon Erectus
3. Pogostemon Yatabeanus
4. Limnophila Aromatica
5. Lobelia Cardinalis Mini
6. Amania Sp. Bonsai
7. Eleocharis Parvula
8. Limnophila sp Vietnam mini
9. Rotala mini butterfly
10 .Alternathera reineckii mini
11. Didiplis diandra
12. Pogostemon helferii
13. Staurogyne porto velho
14. Rotala macrandra red
Gatunki ryb: pielęgniczki ramireza (para), bystrzyki amandy - 14 sztuk, otosek przyujściowy – 5 sztuk

 

Witam wszystkich :)

Restart ten jest moim drugim podejściem do ziemi ogrodowej. W Internecie jest pełno poradników, recenzji z zakładania akwarium na bazie ziemi i filmików na YouTube z serii jak to zrobić, jednak ja tym razem postaram się zrobić to inaczej niż wszyscy. Poprzednia aranżacja istniała 11 miesięcy, przez ten okres bardzo dużo w zbiorniku się zmieniało. Tak, wiem że złota zasada akwarium na ziemi to nie grzebanie w podłożu (zasady są po to żeby je łamać :) ) te 11 miesięcy pozwoliło mi trochę zapoznać się z tym jak działa taki zbiornik na ziemi, co wolno robić a czego nie.  Przez ten czas jak już wspomniałem wiele razy wyciągałem rośliny z podłoża sadziłem je w innym miejscu, dosadzałem kolejne i tak wiele razy. Za każdym razem jak to robiłem zastanawiałem się czy będzie zakwit wody ?, czy glony zaatakują mi akwarium ?, o dziwo inwazji glonów lub zakwitu wody spowodowanej grzebaniem w podłożu nigdy nie miałem. Zakwit wody spotkał mnie tylko raz i jestem w 100 % pewien, że był on następstwem braku prądu przez kilka godzin co poskutkowało wybiciem wszystkich bakterii i ogólną destabilizacją akwarium. Wiele osób, z którymi rozmawiałem bało się lub nadal czuje lęk aby spróbować zrobić taki zbiornik, spowodowane to jest moim zdaniem nietrafną opinią na temat prowadzenia zbiorników na ziemi ogrodowej. Skutkiem tego jest oddalenie pomysłu zrobienia taniej aranżacji na bazie ziemi i kupno drogich substratów lub podłoży aktywnych. Osobiście nie mam nic do podłoży aktywnych bo sam chciałem jeszcze całkiem niedawno kupić takie podłoże i sprawdzić jak to jest prowadzić taki zbiornik i jestem pewien, że zrobię to na sto procent tylko nie teraz JWracając do meritum chciałbym pokrótce o ile mi się to uda opisać jak założyłem to akwarium.

Początek zaczął się od planu, plan zawierał kilka punktów ale najważniejszą według mnie informacją był układ roślin. Układ roślin jest bardzo istotnym elementem całego planu, tworząc taki układ musimy przede wszystkim pamiętać, że jest to akwarium na ziemi i nie zawsze każdy będzie sobie w stanie poradzić w przypadku kiedy do wody dostanie się bomba makro i mikroelementów spowodowana grzebaniem w podłożu, także ten element całej układanki musimy bardzo skrupulatnie zaplanować. Pierwsze to wybieramy interesujące nas rośliny, dobieramy je biorąc pod uwagę wygląd ( tu pamiętamy o zasadzie sadzenia roślin w akwarium holenderskim – jednak czasami można ją złamać ;)  ), ale oprócz wyglądu kierujemy się wymaganiami danych roślin: parametry wody, ilość światła, nawożenie itp. Kiedy mamy już wybrane rośliny dobrze by było zrobić sobie szkic układu roślin, wykonanie takiego szkicu i zapisanie gdzie będzie jaka roślina jest nam w stanie pomóc wyobrazić sobie czy aby wszystko będzie wyglądało dobrze. Ja osobiście taki szkic robiłem i zmieniał się on wiele razy  a finalnie i tak układ roślin był inny niż na szkicu. Gdy mamy już szkic ważne jest aby odpowiednio przygotować ziemię, jak już wspomniałem opinii jest mnóstwo ja jednak zrobiłem to trochę inaczej. Ziemia jaką użyłem to ziemia ogrodowa do kaktusów, taką ziemie trzeba koniecznie przesiać w celu usunięcia wszystkich kawałków kory, korzeni itp. Następnym krokiem jest dodanie kulek gliniano torfowych  ja takie kulki rozgniatam w pył i mieszam z ziemią. Przy tym restarcie pomyślałem żeby ziemię wymieszać z lawa wulkaniczną 3-5mm, w końcu lawa będzie idealnym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych. Kolejnym elementem układanki jest coś co robiłem po raz pierwszy, użyłem bakterii nitryfikacyjnych w proszku rozsypując je delikatnie na dno akwarium - bakterie to Azoo NitriPro. Na rozsypane bakterie wykładamy ziemię i układamy według własnego upodobania, pamiętając o zachowaniu odstępu od szyby przedniej i bocznych ( około 2-3 cm). Na tym etapie też zrobiłem inaczej niż większość, ilość ziemi zalecana przez większość to coś około 2-3 cm, ja jej użyłem około 1 cm z przodu akwarium i coś około 5 cm z tyłu układając z ziemi tzw. klin. Następny krok to zasypanie ziemi żwirem, warstwa od 3 do 5 cm – najlepiej 5 cm.

Zaczynamy sadzić rośliny, zbiornik delikatnie zalewamy wodą, sadzimy rośliny trzymając się wcześniej utworzonego układu pamiętając o zasadach sadzenia roślin. Co do zalewania wody każdy ma do wyboru wodę kranową lub z filtra odwróconej osmozy. Ja użyłem wody  starej uzupełniając ją wodą RO w proporcjach pół na pół. Na drugi dzień zalecana jest podmiana wody w ilości 50% a później 25-30% co tydzień. Tak wystartowany zbiornik mam zamiar prowadzić i szczegółowo opisywać jak się toczą sprawy.

Ważną rzeczą, o której nie wspomniałem wcześniej jest regularne robienie testów wody, pozwala nam to zrozumieć jak działa dany zbiornik, ile czego potrzebuje do stabilnego funkcjonowania. Jest to czynnik, który gwarantuje nam poprawne prowadzenie akwarium na każdym podłożu.

Tak więc na koniec wrzucam kilka zdjęć z etapów zakładania akwarium oraz fotkę zrobioną dnia pierwszego. Mam nadzieję, że komuś przyda się taki opis jak założyć akwarium na ziemi.

Ps. Starałem się napisać to krótko, zwięźle i na temat ;) 

IMG_20181128_084259.jpeg
IMG_20181128_084440.jpeg
IMG_20181128_084637.jpeg
IMG_20181128_084708.jpeg
IMG_20181128_084841.jpeg
IMG_20181128_084924.jpeg
IMG_20181128_131047.jpeg
IMG_20181128_085008.jpeg
IMG_20181128_085058.jpeg
IMG_20181128_090218.jpeg
IMG_20181128_165424.jpeg
Ostatnio edytowano 04 gru 2018, 10:50 przez sergiusz1988, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
sergiusz1988
Aktywny użytkownik

Posty: 648
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

Swietne

DawidJot
Zaawansowany użytkownik

Posty: 807
Dołączył: 21 sty 2018, 17:19

Bardzo fajnie opisane.Poradnik w pigułce.
Sebastian

Avatar użytkownika
Sebastian1977
Aktywny użytkownik

Posty: 663
Dołączył: 02 maja 2014, 19:02
Miasto: Nysa

Wspieram stronę kontem Premium

sergiusz1988 napisał(a):  Przez ten czas jak już wspomniałem wiele razy wyciągałem rośliny z podłoża sadziłem je w innym miejscu, dosadzałem kolejne i tak wiele razy. Za każdym razem jak to robiłem zastanawiałem się czy będzie zakwit wody ?, czy glony zaatakują mi akwarium ?, o dziwo inwazji glonów lub zakwitu wody spowodowanej grzebaniem w podłożu nigdy nie miałem. Zakwit wody spotkał mnie tylko raz i jestem w 100 % pewien, że był on następstwem braku prądu przez kilka godzin co poskutkowało wybiciem wszystkich bakterii i ogólną destabilizacją akwarium. Wiele osób, z którymi rozmawiałem bało się lub nadal czuje lęk aby spróbować zrobić taki zbiornik, spowodowane to jest moim zdaniem nietrafną opinią na temat prowadzenia zbiorników na ziemi ogrodowej.


Mam te same spostrzeżenia. Wiele razy wyciągałem rośliny, grzebałem dość intensywnie w podłożu i nigdy jakiś plag glonów na ziemi nie miałem. Mam porównanie ziemia vs substrat (Tropica) i na dłuższą metę akwarium na ziemi było stabilniejsze. Przez 1,5 roku nic się nie działo, w akwarium na substracie ten ostatni wyjałowił się gdzieś po 10 miesiącach co wymagało dość poważnej korekty nawożenia. Jedyna wada to bardzo duże przyrosty - tak na oko 2,3 razy szybsze niż na substracie - co powodowało konieczność cięcia prawie co tydzień. Wydaje mi się, że problemy z ziemią wynikają z 3 rzeczy:
- zbyt dużo ziemi
- niewłaściwa ziemia (np z nawozami)
- zbyt mała warstwa żwiru.

Więc faktycznie akwarium na ziemi nie ma co się bać.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 849
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Wiele zaleceń ogólnych jest kierowane dla początkujących akwarystów. Przy świeżym akwarium (poniżej pół roku wg mnie) gdzie biologia i stałość parametrów tego typu zabiegi to proszenie o kłopoty. Zwłaszcza, że najczęściej wiadomo jak w takich akwariach wygląda stosunek roślin do ryb. Kolejnym takim mitem wg mnie jest częstość płukania filtra. W dobrze ustabilizowanym zbiorniku czy do kubka zaglądamy co miesiąc czy co pół roku nie powinno to zakłócić akwarium a często widzę krzyk jak ktoś mówi że często nie można. Oczywiście bez potrzeby/powodu nie ma co grzebać w fitrze ale czasem są ku temu powody a niektórzy sieją wręcz panikę.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

szarlej napisał(a):
sergiusz1988 napisał(a):  Przez ten czas jak już wspomniałem wiele razy wyciągałem rośliny z podłoża sadziłem je w innym miejscu, dosadzałem kolejne i tak wiele razy. Za każdym razem jak to robiłem zastanawiałem się czy będzie zakwit wody ?, czy glony zaatakują mi akwarium ?, o dziwo inwazji glonów lub zakwitu wody spowodowanej grzebaniem w podłożu nigdy nie miałem. Zakwit wody spotkał mnie tylko raz i jestem w 100 % pewien, że był on następstwem braku prądu przez kilka godzin co poskutkowało wybiciem wszystkich bakterii i ogólną destabilizacją akwarium. Wiele osób, z którymi rozmawiałem bało się lub nadal czuje lęk aby spróbować zrobić taki zbiornik, spowodowane to jest moim zdaniem nietrafną opinią na temat prowadzenia zbiorników na ziemi ogrodowej.


Mam te same spostrzeżenia. Wiele razy wyciągałem rośliny, grzebałem dość intensywnie w podłożu i nigdy jakiś plag glonów na ziemi nie miałem. Mam porównanie ziemia vs substrat (Tropica) i na dłuższą metę akwarium na ziemi było stabilniejsze. Przez 1,5 roku nic się nie działo, w akwarium na substracie ten ostatni wyjałowił się gdzieś po 10 miesiącach co wymagało dość poważnej korekty nawożenia. Jedyna wada to bardzo duże przyrosty - tak na oko 2,3 razy szybsze niż na substracie - co powodowało konieczność cięcia prawie co tydzień. Wydaje mi się, że problemy z ziemią wynikają z 3 rzeczy:
- zbyt dużo ziemi
- niewłaściwa ziemia (np z nawozami)
- zbyt mała warstwa żwiru.

Więc faktycznie akwarium na ziemi nie ma co się bać.
Zastanawia mnie to co napisałeś, że problemem może być za duża ilość ziemi. U mnie jest tym razem więcej niż zwykle, także testujemy i zobaczymy czy to prawda :)

Avatar użytkownika
sergiusz1988
Aktywny użytkownik

Posty: 648
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

zmijka85 napisał(a):Wiele zaleceń ogólnych jest kierowane dla początkujących akwarystów. Przy świeżym akwarium (poniżej pół roku wg mnie) gdzie biologia i stałość parametrów tego typu zabiegi to proszenie o kłopoty. Zwłaszcza, że najczęściej wiadomo jak w takich akwariach wygląda stosunek roślin do ryb. Kolejnym takim mitem wg mnie jest częstość płukania filtra. W dobrze ustabilizowanym zbiorniku czy do kubka zaglądamy co miesiąc czy co pół roku nie powinno to zakłócić akwarium a często widzę krzyk jak ktoś mówi że często nie można. Oczywiście bez potrzeby/powodu nie ma co grzebać w fitrze ale czasem są ku temu powody a niektórzy sieją wręcz panikę.
Wydaje mi się, że z tym otwieraniem filtra jest różnie. Na pewno nie będzie miał problemów z tego powodu akwarysta, który czyści media w wodzie z podmiany i nie kombinuje z mediami filtracyjnymi. Spotkałem kilku takich a jest ich zapewne więcej co media czyszczą pod bieżącą wodą lub dają nowe, taki zabieg to problem gotowy :)

Avatar użytkownika
sergiusz1988
Aktywny użytkownik

Posty: 648
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

Oczywiście mówię o prawidłowej obsłudze. Ktoś robi wszystko by biologi się pozbyć a potem pisze, że nie wolno bo on tak załatwił filtr.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

zmijka85 napisał(a):Oczywiście mówię o prawidłowej obsłudze. Ktoś robi wszystko by biologi się pozbyć a potem pisze, że nie wolno bo on tak załatwił filtr.
I tak właśnie rodzą się niesłuszne opinie a później młody człowiek siada przed komputerem czyta i rezygnuje często z dobrych rozwiązań :)

Avatar użytkownika
sergiusz1988
Aktywny użytkownik

Posty: 648
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

Witam wszystkich po długiej przerwie. Mała aktualizacja tego jak wygląda obecnie akwarium. W trakcie jego funkcjonowania było bardzo dużo zmiennych. Ogólnie zbiornik ten traktuję jako pole testowe ;) oczywiście nie odbyło się bez problemów. Największym z nich było nieodpowiednie korzystanie z moneralizatora vimi (złe tłumaczenie dystrybutora i zbyt duże zaufanie temu co pisali) ale koniec marudzenia poniżej zdjęcia.
IMG_20190409_191851.jpeg
IMG_20190409_191901.jpeg
IMG_20190409_191913.jpeg
IMG_20190409_191919.jpeg

Avatar użytkownika
sergiusz1988
Aktywny użytkownik

Posty: 648
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

sergiusz1988 napisał(a):Witam wszystkich po długiej przerwie. Mała aktualizacja tego jak wygląda obecnie akwarium. W trakcie jego funkcjonowania było bardzo dużo zmiennych. Ogólnie zbiornik ten traktuję jako pole testowe ;) oczywiście nie odbyło się bez problemów. Największym z nich było nieodpowiednie korzystanie z moneralizatora vimi (złe tłumaczenie dystrybutora i zbyt duże zaufanie temu co pisali) ale koniec marudzenia poniżej zdjęcia.
IMG_20190409_191851.jpeg
IMG_20190409_191901.jpeg
IMG_20190409_191913.jpeg
IMG_20190409_191919.jpeg
Świetna kondycha roślin!

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Miód malina, u mnie ciągłe testy i eksperymenty a tak już od 3 lat... :D :D :D

Avatar użytkownika
fifiok
Stały bywalec

Posty: 338
Dołączył: 17 cze 2015, 22:25
Miasto: Myślenice

fifiok napisał(a):Miód malina, u mnie ciągłe testy i eksperymenty a tak już od 3 lat... :D :D :D


A akwarium jak prowadzisz ? Jakie podłoże, nawozy itp. ?

Avatar użytkownika
sergiusz1988
Aktywny użytkownik

Posty: 648
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

sergiusz1988 napisał(a):Największym z nich było nieodpowiednie korzystanie z moneralizatora vimi (złe tłumaczenie dystrybutora i zbyt duże zaufanie temu co pisali) ale koniec marudzenia poniżej zdjęcia.


Mozesz cos wiecej napisac na ten temat? Przeczytalem pierwszy post dokladnie i piszesz ze podstawa prowadzenia zbiornika sa testy. Nie testowales wody do podmian w zakresie twardosci po mineralizacji? Nie pytam zlosliwie poprostu jestem ciekaw co bylo nie tak przy mineralizacji?

Avatar użytkownika
gonzolak83
Stały bywalec

Posty: 350
Dołączył: 08 maja 2014, 14:31

gonzolak83 napisał(a):
sergiusz1988 napisał(a):Największym z nich było nieodpowiednie korzystanie z moneralizatora vimi (złe tłumaczenie dystrybutora i zbyt duże zaufanie temu co pisali) ale koniec marudzenia poniżej zdjęcia.


Mozesz cos wiecej napisac na ten temat? Przeczytalem pierwszy post dokladnie i piszesz ze podstawa prowadzenia zbiornika sa testy. Nie testowales wody do podmian w zakresie twardosci po mineralizacji? Nie pytam zlosliwie poprostu jestem ciekaw co bylo nie tak przy mineralizacji?
Tak, zgadza się niestety tak bardzo byłem zaganiany, że zaufałem temu co było napisane. Testy robiłem rzadko i nie wszystkie, to wszystko spowodowało mniejsze lub większe problemy podczas prowadzenia zbiornika. Oczywiście nie zmienia to faktu, że zawsze powinno się dokładnie wszystko badać ;)

Avatar użytkownika
sergiusz1988
Aktywny użytkownik

Posty: 648
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

Nadszedł czas przycinki, niestety akwarium będzie przez tydzień brzydko wyglądać ale warto poczekać ;)
IMG_20190411_194436.jpeg

Avatar użytkownika
sergiusz1988
Aktywny użytkownik

Posty: 648
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

sergiusz1988 napisał(a):Nadszedł czas przycinki, niestety akwarium będzie przez tydzień brzydko wyglądać ale warto poczekać ;)
IMG_20190411_194436.jpeg
Sergiusz1988, czy lampka się nie zmieniła od pierwszego postu czy jest coś innego? Świetnie baniaczek prowadzisz. Gratki.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
sergiusz1988 napisał(a):Nadszedł czas przycinki, niestety akwarium będzie przez tydzień brzydko wyglądać ale warto poczekać ;)
IMG_20190411_194436.jpeg
Sergiusz1988, czy lampka się nie zmieniła od pierwszego postu czy jest coś innego? Świetnie baniaczek prowadzisz. Gratki.
Była zmiana, tanie paski led zostały zastąpione power led 1w. Jest ich teraz 39 sztuk.

Avatar użytkownika
sergiusz1988
Aktywny użytkownik

Posty: 648
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

Trochę czasu minęło i czas na nowe zdjęcia. Rośliny zostały całkowicie ścięte i dosypałem podłoża. Jak na razie jest ok. Wczoraj zrobiłem na szybko testy i wyszło no3 - 10ppm a po4 - 0,5 ppm. Nie dolewam fosforu do cudownego stosunku 10:1 bo uważam że jest ok. Szyby nie pylą a rośliny rosną :)
IMG_20190528_194745.jpeg
IMG_20190522_172909.jpeg

Avatar użytkownika
sergiusz1988
Aktywny użytkownik

Posty: 648
Dołączył: 12 sie 2015, 09:29

sergiusz1988 napisał(a):Trochę czasu minęło i czas na nowe zdjęcia. Rośliny zostały całkowicie ścięte i dosypałem podłoża. Jak na razie jest ok. Wczoraj zrobiłem na szybko testy i wyszło no3 - 10ppm a po4 - 0,5 ppm. Nie dolewam fosforu do cudownego stosunku 10:1 bo uważam że jest ok. Szyby nie pylą a rośliny rosną :)
IMG_20190528_194745.jpeg
IMG_20190522_172909.jpeg
Czyli zdecydowanie lepiej na power led'ach niż na paskach. Fajnie idzie, byle do przodu.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.Powiązane tematy
 • 072l - The Root - BB

  Wymiary: 60x30x40 OW Oświetlenie: 28W LED Nawożenie: metoda EI CO2: butla wysokociśnieniowa 1.5kg Podłoże: piasek Parametry wody: nieznane Temperatura: 24 stopnie C Filtracja: Eheim 2213 Gatunki rośli...

  Wyświetlenia: 2514 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

 • 072l - Wild Island by Nuendo

  Lato się skończyło i wreszcie mogłem zabrać się za restart jednego ze swoich zbiorników. Niestety jakość zdjęć nie powala. Czekam, aż trzeci plan podrośnie. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie...

  Wyświetlenia: 2532 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

 • 072l - Full opti glass - djbovorta

  Witam. Po kilkuletniej nieobecności wśród aktywnych akwarystów, nadszedł czas na portów. No i mam 72L : Szkło całość opti robione na zamówienie Szafka biała wzmacniana robiona na zamówienie Oświet...

  Wyświetlenia: 3368 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • 072l - Low Tech - lenieeek

  Cześć, chciałem wam zaprezentować moje akwarium. Jest to zbiornik po całkowitym restarcie i zmianie aranżacji. Co będzie z tego dalej czas pokaże. Akwarium: 60x30x40 z pokrywą Aquael'a Oświetlenie:...

  Wyświetlenia: 3204 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • 072l - Moje pierwsze akwarium roślinne - Wiktor10993

  Po akwarium które miało być ryuboku i mi się nie spodobało stwierdziłem ze stworze nowe. Padł plan na stworzenie akwarium roślinnego ( Plan był na akwarium Holenderskie lecz ilość pracy przy nim i wym...

  Wyświetlenia: 2949 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 219 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.