Strona główna

031l - BN/T - Piotr Majchrzak

17 sty 2019, 14:40

Witam

I ja postanowiłem pochwalić się swoim zbiornikiem.

Akwarium: 30x30x35cm (4 mm) objętość: 31l (netto ok. 25l) ze szkła OptiWhite
Filtracja: Filtr zewnętrzny HYDOR Prime 10 – wkłady fabryczne (gąbka + ceramika + wata), dodatkowo Purigen 100ml
Ogrzewanie: grzałka przepływowa Hydor ETH 200
Oświetlenie: Lampka Aquael Leddy SMART-2 6W PLANT – 2 sztuki
Podłoże: Substrat aktywny Tropica Plant Growth Substrate, Podłoże Tropica Aquarium Soil POWDER
Materiały dekoracyjne: Kamienie Scenery Stone
Rośliny:Eleocharis acicularis – in-vitro
Zwierzęta: BRAK – zostaną wpuszczone po 2-3 tygodniach
Parametry wody:
pH – 6,7
GH - 6
KH - 5
NO2 – 0,64 mg/l
NO3 – 4 mg/l
CO2 – 30 mg/l

Nawożenie: Nawozy Seachem Flourish Potassium, Tropica SPECIALISED Fertiliser, Seachem Flourish, Seachem Stability w dawkach zalecanych przez producenta. Dodatkowo CO2 (1 bąbel na 6 sec)

Uruchomione 12.01.2019r


Komentarz:
Jest to pewien „comeback” to akwarystyki po ponad 20 latach przerwy. Można przyjąć że uczę się wszystkiego od podstaw. Gdzieś przeczytałem że „z akwarystyką jest jak z jazdą na rowerze – tego się nie zapomina” jednak trzeba odświeżyć sobie wiele zagadnień.
Plan na pierwsze akwarium jest prosty. Stawiam mały zbiornik, z stosunkowo łatwymi w uprawie roślinami. Jeżeli nie będzie problemów przy starcie to po 2-3 tygodniach wpuszczam ryby. Aranżacja zbiornika to moja inwencja inspirowana wujkiem google.
Miejsce też na razie jest nieprzypadkowe (piwnica). Gdyby coś nie wyszło to nikt oprócz mnie nie będzie komentował mojej porażki (no może oprócz Was forumowicze). W mieszkaniu natomiast muszę przemeblować salon żeby wyeksponować moje dzieło. Żona już pogodziła się z moimi planami, aczkolwiek negocjacje były długie.
Co do uwag jakie nasuwają mi się po uruchomieniu zbiornika. Sadzenie roślin wcale nie jest takie łatwe jak na filmikach prezentujących proces zakładania akwarium na Youtube. Potrzeba wile wprawy żeby z taką gracją operować pincetą. W efekcie roślinki na razie trzymają się na słowo honoru. Miałem też problem w zalewaniem zbiornika. Przez moją nieuwagę silny strumień wody trochę naruszył mi podłoże zbiornika. Ewentualne poprawki będę robił jak już się rośliny ukorzenią ponieważ teraz jak ruszę dno to roślinki wypływają.
Plany na przyszłość. Wymiana wlotu i wylotu filtra na szklane – te oryginalne nie wyglądają zbyt ładnie. Ponadto wylot jest jakoś dziwnie skonstruowany że ma dodatkowy otwór od spodu który wypłukuje podłoże. W dalszej przyszłości marzy mi się zbiornik ok 200l w stylu mizube, ale to dopiero przede mną.

Będę wdzięczy za wszelkie komentarze i sugestie – nawet te negatywne.
Załączniki
akwarium PM (6).jpg
akwarium PM (7).jpg
akwarium PM (1).jpg
akwarium PM (2).jpg
akwarium PM (3).jpg

Re: 031l - BN/T - Piotr Majchrzak

17 sty 2019, 15:25

Przyjemny widok, układ kamieni bardzo mi się podoba. Z doświadczenia mogę poradzić kontrole Azotu, przy purigenie w filtrze na starcie. Mi po miesiącu Azot tak zmalał że wyskoczyły sinice, miałem tak w dwóch zbiornikach. Radze kontrolować :) Pozdrawiam.

Re: 031l - BN/T - Piotr Majchrzak

17 sty 2019, 15:30

beszamel napisał(a):Przyjemny widok, układ kamieni bardzo mi się podoba. Z doświadczenia mogę poradzić kontrole Azotu, przy purigenie w filtrze na starcie. Mi po miesiącu Azot tak zmalał że wyskoczyły sinice, miałem tak w dwóch zbiornikach. Radze kontrolować :) Pozdrawiam.
Dzieki za radę - zanotowana.

Re: 031l - BN/T - Piotr Majchrzak

17 sty 2019, 20:42

Odnosnie pierwszego "sadzenia" to mialem dokladnie to samo odczucie:) Za ktoryms razem to jest tak naturalne jak mycie zebow hehe Dobra rada : sadz na tylko zroszone podloze, bedzie o wiele latwiej niz zalane kilka cm lub wiecej. Sadz gleeeeeboko. Co do zony to kazdy forumowicz musial swoje przejsc. Witaj w klubie;) Fajna aranzacja na start. Czekam na salon. Powodzenia.

Re: 031l - BN/T - Piotr Majchrzak

17 sty 2019, 20:54

Hej, napisałeś że w planie masz rurki szklane. Na tym samym filtrze synowi założyłem bojownikarium.
na fotce rurki:

AQUA ART WLOT 12/16mm DO FILTRA ZEWNĘTRZNEGO 15cm około 35,-
AQUA ART WYLOT 12/16mm DO FILTRA ZEWNĘTRZNEGO 15cm około 35,-
AQUA NOVA PRZYSSAWKA / PRZYLEPIEC NA WĄŻ 12X16mm

Cena / jakość dla mnie OK
Załączniki
IMG_20181209_173230.jpg

Re: 031l - BN/T - Piotr Majchrzak

18 sty 2019, 09:02

gonzolak83 napisał(a):Odnosnie pierwszego "sadzenia" to mialem dokladnie to samo odczucie:) Za ktoryms razem to jest tak naturalne jak mycie zebow hehe Dobra rada : sadz na tylko zroszone podloze, bedzie o wiele latwiej niz zalane kilka cm lub wiecej. Sadz gleeeeeboko. Co do zony to kazdy forumowicz musial swoje przejsc. Witaj w klubie;) Fajna aranzacja na start. Czekam na salon. Powodzenia.


Sadziłem na zroszone podłoże ale może je za słabo spryskałem. No i przygotowanie roślin do sadzenie muszę dopracować. Jedne zrobiłem za małe a inne sadzonki za duże (zresztą widać to na zdjęciach). Przy 2 zbiorniku będzie lepiej.

RaZir napisał(a):Hej, napisałeś że w planie masz rurki szklane. Na tym samym filtrze synowi założyłem bojownikarium.
na fotce rurki:

AQUA ART WLOT 12/16mm DO FILTRA ZEWNĘTRZNEGO 15cm około 35,-
AQUA ART WYLOT 12/16mm DO FILTRA ZEWNĘTRZNEGO 15cm około 35,-
AQUA NOVA PRZYSSAWKA / PRZYLEPIEC NA WĄŻ 12X16mm

Cena / jakość dla mnie OK


i to wygląda ładnie - prawie ich nie widać. Dzięki za sugestię.

Re: 031l - BN/T - Piotr Majchrzak

01 lut 2019, 21:11

Aktualizacja:

Walczę z glonami. Gdyby chciał ktos pomóc to będę zobowiązany.

viewtopic.php?t=76671
aaaaa bbbb