Witam Oto szkło które powstało przypadkiem  Większość roślin zostało po Iwagumi, znalazł się korzeń no i jest. Ten baniaczek to taki trochę ewenement  Osprzęt to najtańsze co udało mi się kupić na Ebayu. Więc tak: Akwarium: ADA mini S - DO Aqua! Wymiary: 31 x 18 x 24 cm ~13 Litrów Oświetlenie: LED 10W - koszt 5 funtów. Filtracja: Kaskada 200L/h - 4 funty Rośliny: Eleocharis parvula Glossostigma elatinoides - dostałem jako gratis, choć wygląda bardziej jak Elatine Riccardia chamedryfolia Hydrocotyle sp. japan Taxiphyllum Species Peacock Moss Bolbitis ‘Difformis’ Hygrophila pinnatifida Echinodorus tenellusPodłoże: Pokruszony Alfagrog + Tropica Aquarium soil Nawożenie: 10 kropli Tropica Specialised fertiliser - od 3go miesiąca 1 kropla VIMI Stimulator - od początku Carbo - jak mi się przypomni Zwierzęta: 3 ślimaki Neritina Woda: RO+ Seachem Equlibrium - 150 ppm na mierniku TDS Akwarium wystartowało 19.10.2017, jedyne co ustawiłem to czas świecenia 7 godzin, co tydzień zwiekszanie po godzinie. Finalnie 10 godzin na dobę. Na początku standardowo podmiany 2x w tygodniu przez miesiąc, następnie akwarium zostało zapomniane  Nie było i nie ma żadnych glonów zielonych czy brązowych, żadnego pierwotniaka, totalnie nic. Żadnych bakterii na start. Wszystko rośnie bardzo wolno, a szczególnie Bolbitis. Zrobiłem może ze dwie przycinki i to tyle co nic. Oto akwarium obalający stereotypy: 1. Małe akwarium, trudne, niestabilne 2. Duże światło bez CO23. Nieregularne podmiany
-

Rfck
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 5088
- Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
- Miasto: Gdańsk/UK
Moim zdaniem problemy w małym akwarium wynikają ze źle dobranych proporcji a nie rozmiaru akwarium (obsada, nawożenie, mniejsza wiedza niż akwarium) I niestety ze względu na mniejszy rozmiar mamy mniejszy bezpiecznik na popełniane błędy. Gdy nauczymy się prowadzić duży samochód, przesiadka na mniejszy to nie problem, w przypadku akwarium jest odwrotnie.
Nie znam się, więc się wypowiem.
-

zmijka85
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 2391
- Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
- Miasto: Rzeszów
Fajny "słoik" taka malizna, a wrażenie ma się większego zbiornika... czasem właśnie takie zbiorniki zrobione z odrzutów ( rośliny korzeń itp) tak zrobione na szybko robią ten klimat naturalny. Wiadomo że nic tutaj nie jest z przypadku bo jest wszystko ze smakiem gdyż nie jesteś z pierwszej łapanki jeżeli chodzi o to hobby. Piona.
-

na1910
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 174
- Dołączył: 28 wrz 2016, 20:14
- Miasto: Nowy Sącz
Czyli co, mity obalone?! "Żłobek" pierwsza klasa! 
"In a very real sense, we are all aliens on a strange planet. We spend most of our lives reaching out and trying to communicate. If during our whole lifetime, we could reach out and really communicate with just two people, we are indeed very fortunate." Gene Roddenberry
-

Krzysztof Radziszewski
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 9127
- Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
- Miasto: Zamość PL, Manchester UK.
-
To dziene ale jako totalny amator zaczalem od 54l po pol roku dokupilem kostke 20l. Kostka od startu pracuje ponad pol roku, 0 nawozenia tylko podmiany jaks przycinka i rozsadzanie. Brak jakichkolwiek problemow, brak glonow, czasem przetrzec szyby z nalotu. W 54l ciagle niestabilnie po roku restart bo wysyp byl tak duzy ze nie potrafilem opanowac. Nie wiem z czego to wynika ale u mnie stereotyp malego zbiornika sie nie sprawdza. Dodam ze poloze i roslinnosc podobna oswietlenie rowniez. Zobaczymy teraz po restarcie jak pojdzie z ta 54l. Gratuluje ladnego zbiornika!
-

acmeus
- Poznaje temat
-
- Posty: 130
- Dołączył: 09 mar 2017, 20:44
- Miasto: Pszczyna
Ja z kolei walczę z glonem i pyłem w dużym akwarium gdzie mam ok.22000lm+ co2+nawożenie+podłoże aktywne a w krewetkarium mam ok 0,3 w na litr nie ma co2,nie nawożę i to samo podłoże co w dużym-pyłu zero glona zero na może trochę krasnali ale to na nie domytym korzeniu po poprzednim ,zaniedbanym krewetkarium. Bądź tu chłopie mądry...
-

BOROTom
- Znający temat
-
- Posty: 1319
- Dołączył: 13 mar 2015, 17:04
zmijka85 napisał(a):Moim zdaniem problemy w małym akwarium wynikają ze źle dobranych proporcji a nie rozmiaru akwarium (obsada, nawożenie, mniejsza wiedza niż akwarium) I niestety ze względu na mniejszy rozmiar mamy mniejszy bezpiecznik na popełniane błędy. Gdy nauczymy się prowadzić duży samochód, przesiadka na mniejszy to nie problem, w przypadku akwarium jest odwrotnie.
Tak masz racje, jednak wiele osób robi według "prawideł", a jednak wciąż tematów o glonach na forum przybywa. Krzysztof Radziszewski napisał(a):Czyli co, mity obalone?! "Żłobek" pierwsza klasa!
Dzięki  To tylko przykład że DA SIĘ i to po taniości i bez CO2. Rośliny jednak nie wszystkie takie mało wymagające a jednak rośnie, tylko jak dla mnie zbyt wolno. Bolbitis przez 4 miesiące puścił może po 2-3 listki a E.tennelus rośnie jeszcze wolniej. Jednak można zrobić w taki sposób żeby wystartować akwarium Z CO2, pozwolić zarosnąć, uzyskać pożądaną kompozycję , a następnie odciąć CO2, wyregulować światło i nie przycinać na1910 napisał(a):Fajny "słoik" taka malizna, a wrażenie ma się większego zbiornika... czasem właśnie takie zbiorniki zrobione z odrzutów ( rośliny korzeń itp) tak zrobione na szybko robią ten klimat naturalny. Wiadomo że nic tutaj nie jest z przypadku bo jest wszystko ze smakiem gdyż nie jesteś z pierwszej łapanki jeżeli chodzi o to hobby. Piona.
 Lubie takie maluchy, ogólnie to był plan na założenie takiego szkła ( w przygotowaniu MINI M:)) tylko że nie do końca tak, jednak nie miałem co zrobić z roślinami, a przecież nie wyrzucę BOROTom napisał(a):Ja z kolei walczę z glonem i pyłem w dużym akwarium gdzie mam ok.22000lm+ co2+nawożenie+podłoże aktywne a w krewetkarium mam ok 0,3 w na litr nie ma co2,nie nawożę i to samo podłoże co w dużym-pyłu zero glona zero na może trochę krasnali ale to na nie domytym korzeniu po poprzednim ,zaniedbanym krewetkarium. Bądź tu chłopie mądry...
Problemy z glonami to temat ciężki, bo czasem i doświadczeni nie wiedzą co jest grane. Jednak ja uważam że ilość światła i CO2 jest proporcjonalna do wrażliwości na niedobory składników pokarmowych, innymi słowy im więcej światła i dwutlenku węgla tym bardziej precyzyjnie należy nawozić.
-

Rfck
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 5088
- Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
- Miasto: Gdańsk/UK
I tu jest chyba pies pogrzebany. Jestem nawet gotowy na podstawie własnych obserwacji postawić tezę ,że pył w akwarium(jego ilość) jest bezpośrednio związany z zachwianą równowagą mikro i makro.Co wy na to?
-

BOROTom
- Znający temat
-
- Posty: 1319
- Dołączył: 13 mar 2015, 17:04
Tak i nie. Jak każdy kto bawi się w akwarystykę dłuższy czas przejechał zapewne przez wszystkie rodzaje glonów. Ja jednak uważam że ich występowanie ma różne przyczyny. Znajdziemy w internecie opisy glonów oraz przyczyny ich powstawania, jednak nie zawsze tak jest.
W przypadku pyłu często pomaga zmniejszenie czasu oświetlenia lub/i jego ilości. Nie zawsze wszystko jest winą nawożenia, lecz zawsze problemy są spowodowane brakiem balansu. Mając obecnie lampy ledowe mamy dużo większą możliwość regulacji oświetlenia w dość płynny sposób, czego nie dało się zrobić na świetlówkach.
-

Rfck
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 5088
- Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
- Miasto: Gdańsk/UK
Super projekt. Lubie takie klimaty. Bardzo do gustu przypadły mi korzenie. Fajnie wkomponowałeś Hygrophila pinnatifida. Trawnik robi wrażenie. Wszystko zaaranżowane lekko i przyjemnie w odbiorze. Gratuluje. Oby więcej takich zbiorników na forum. Przyjemnie się ogląda. Podasz link lub dokładną nazwę tej lampki LED, którą tutaj stosujesz?
-

salava8
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 2402
- Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
- Miasto: Kraków
-
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Zbiornik ostatnio trochę zapuściłem i mech porósł 3/4 zbiornika, ku mojemu zdziwieniu po kilku tygodniach trawnik pod mchem jest w stanie idealnym, jedyne wytłumaczenie według mnie to światło słoneczne dość znacznie wpadające od boków. Obecnie akwarium wygląda dość podobnie, jest totalnie bezproblemowe, dołożyłem chlorophytum i epipremnum które moczą korzenie na stałe w wodzie. Nie mam jakoś okazji przysiąść z aparatem dlatego fotki tylko z telefonu ze słabą ilością detali  . Lampka nazywa się różnie  najczęściej "LED AQUARIUM LAMP SLIM" albo "LED AQUARIUM LAMP SUPER SLIM" https://www.ebay.co.uk/itm/Waterproof-S ... 5b44bac0a5aha.. co do tych lampek - odradzam wersje z niebieskimi diodami bo akwarium wygląda nienaturalnie.
-

Rfck
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 5088
- Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
- Miasto: Gdańsk/UK
-
Cześć wszystkim,
chciałbym Wam po raz pierwszy tutaj zaprezentować swoje akwarium :
Wymiary: 40x25x25 25L Opti White
Oświetlenie: Aquael 10W (Sunny+Plant)
Filtracja: Aquael Versamax Mini (gąbka...
Wyświetlenia: 1190 | Odpowiedzi: 10
czytaj więcej...
-
Kolejny zbiorniczek tym razem mój najmniejszy Mini S 13L
Wymiary: 31x 18 x 24 13L
Oświetlenie: Chihiros LED C251
Filtracja: HBL-802
Podłoże: ADA Amazonia II
Dekoracje: Korzenie Drift ...
Wyświetlenia: 2117 | Odpowiedzi: 28
czytaj więcej...
-
Hej.
Przedstawiam zrestartowane właśnie akwarium 7l (28x13x20cm).
Filtracja Aquael Pat Mini
Oświetlenie Aquael Leddy Smart 6w sunny
Podłoże Platinum Soil
Rośliny:
Micranthemum Monte Carlo
Rotala Yao Y...
Wyświetlenia: 743 | Odpowiedzi: 3
czytaj więcej...
-
Cześć.
Przedstawiam Wam moją zrestartowaną dziś kostkę.
Akwarium (zestaw Aqualighter Pico 5l) OW posiada wymiary 17x17x17cm, za oświetlenie odpowiada lampka o mocy 1 wata (100 lumenów),a za filtrację
...
Wyświetlenia: 1005 | Odpowiedzi: 6
czytaj więcej...
-
Witam. Chciałem pokazać wam mój mini jamnik.
Akwarium o wymiarach 70x27x24h
Akwarium ma niecałe 2 miesiace.
Filtracja to ikola 150 wypełniona gąbka, wata filtracyjna,matrixem oraz prime pore z qual d...
Wyświetlenia: 1019 | Odpowiedzi: 7
czytaj więcej...
|
|
Recenzje
|