Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Utrzymanie czystości na plaży



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Tylko cierpliwością można utrzymać czystość plaży.

piotrek_pajak
Aktywny użytkownik

Posty: 523
Dołączył: 08 lis 2009, 21:46
Miasto: Katowice

14 cze 2010, 19:53   (#2)  

Najlepszym sposobem na zachowanie czystości plaży jest jej regularne odmulanie przy co tygodniowych podmianach wody za pomocą węża i kawałka sztywnej rurki :wink:

Krewetki i ryby denne nie są mile widziane gdy się chce mieć plaże jak ze zdjęć :evil:

Avatar użytkownika
Adamynas
Aktywny użytkownik

Posty: 647
Dołączył: 24 kwi 2007, 12:59
Miasto: Płock

14 cze 2010, 20:07   (#3)  

Adamynas napisał(a):Krewetki i ryby denne nie są mile widziane gdy się chce mieć plaże jak ze zdjęć :evil:


Dokładnie. Jak wpuściłem do kostki 6 amano to po 2 tyg po plaży tylko zostało wspomnienie

gripen
Poznaje temat

Posty: 81
Dołączył: 08 paź 2005, 08:03
Miasto: Ząbki

14 cze 2010, 21:36   (#4)  

ja mam taki sposób - jako że piasek jest dość tani (taki normalny, nie mam na myśl produktów np. ADA) kupiłem 8,7 kg piasku takiego jak mam w zbiorniku i trzymam. Normalnie dbam o plażę jak każdy - rurka i zaciąganie syfku - no i stosuje dodatkowo MICROBE-LIFT GSC (GRAVEL & SUBSTRATE CLEANER). Taka metoda starcza na 2 może 3 tygodnie i tak po takim czasie biały piasek robi się brązowy. Wtedy przychodzi czas na większą rurkę i ściągnięcie górnej warstwy piasku. Następnie wypłukaną (nową !) część piasku nasypuję do torebki foliowej, zawijam, obcinam rożek i wkładam do akwa nasypując nowa warstwę piaseczku - dosłownie jak wyciskanie kremu na tort :)
Obrazek

Avatar użytkownika
AdamW
Znający temat

Posty: 1102
Dołączył: 27 sty 2010, 23:19
Miasto: Gdynia

19 cze 2010, 22:12   (#5)  

@ AdamW
Niezły sposób.

odnośnie samego pytania to powiem tylko tyle że manado to podłoże które zawiera ok 30% pułu więc sypanie plaży ma sens po wstępnym zalaniu i odczekaniu aż drobniejsze cząsteczki spadną na dno (potrzeba ok 2 dni na pełną "sendymentację" warstwy podłoża ok 8cm) w tym czasie można np podać na manado bakterie i posadzić sobie trawniczek.O dużych rybach dennych, kopiących i o większych bardziej demolujących krewetkach zapomnij póki korzenie solidnie nie zwiążą całości.

a jak już trzeba sprzątnąć to sposób Adama jest moim zdaniem najrozsądniejszy, można jeszcze (jak ma się np piasek za 60zł za worek) zebrać wierzch, przemyć go pod sporym ciśnieniem i położyć z powrotem albo zbierać raz na miesiąc większość plaży dzieląc ją przy tym na trzy warstwy i zamieniać je kolejnością (123>231>itd...).

pzdr

p.s. do zbierania piasku polecam odmulacz + gęste sitko / durszlak+szmatka

Avatar użytkownika
Waleń
Aktywny użytkownik

Posty: 686
Dołączył: 23 kwi 2006, 17:54
Miasto: Warszawa

20 cze 2010, 10:44   (#6)  

AdamW napisał(a):ja mam taki sposób - ja wypłukaną (nową !) część piasku nasypuję do torebki foliowej, zawijam, obcinam rożek i wkładam do akwa nasypując nowa warstwę piaseczku - dosłownie jak wyciskanie kremu na tort :)


Czemu wczesniej tego nie napisales? :) ja ukladalem sciezki kieliszkiem i wygladalo to raczej jak szron na lisciach niz ladny potoczek. Patent pierwsza klasa!

Co do bialego piasku kilka kwesti:
1. masz krewetki = nie masz bialego piasku. 20 Amankom wystarczyla jedna nocka i zostalo wspomnienie.
2. Trzeba sie liczyc z zanieczyszczeniami: kupki, glonki i inne paskudztwa
3. Najlepiej jest usypywac tuz przed zdjeciem by pozniej o nim zapomniec. Wydrukuj fotke i ciesz sie sciezka az nie zbladnie ;)
Obrazek

Avatar użytkownika
cHris dm
Zainteresowany tematem

Posty: 252
Dołączył: 01 wrz 2007, 23:38
Miasto: Dundalk

20 cze 2010, 19:56   (#7)  

Ja przegrałem z krewetkami.
Po miesiącu walki o plaże jak się się po prostu poddałem.
Po nocy na piasku było full amazonii więc codziennie / co 2gi dzień kończyło się ściąganiem granulek amazonii wężykiem z plaży.

Dosypywanie piasku robiłem inaczej - przy pomocy lejka włożonego do sztywnej rurki (piasek do lejka nad powierzchnią, a rurka transportowała go na miejsce.

Jedną aranżację miałem z "płaskim dnem" znaczy, że górki nie było żadnej usypanej i nie było też spadu i trochę łatwiej było mi utrzymać ścieżkę.

Natomiast podsumowując ja wywiesiłem flagę równie białą jak kwarcowy piasek i poddałem się rezygnując z usypywania plaży :(

Avatar użytkownika
macz21
Zainteresowany tematem

Posty: 203
Dołączył: 17 cze 2008, 22:32
Miasto: Wrocław

21 cze 2010, 08:00   (#8)  

Witam,
Mam akwarium o dł. 130 cm na amazonii, z plażą na całej przedniej szybie, plus ścieżka w stronę tylnej szyby. Światło: świetlówki T5 3x54W. ryby: 4 gurami mozaikowe, 7 tęczanek wernieri, 3 molinezje, 4 otoski 1 kosiarka, krewetki:5 amanek, niezliczona ilość redek.

Pozwolę sobie nasmarować parę rzeczy o moich doświadczeniach z plażą..
1. Pewnie oczywista, czyli że latem piaszczysty bok od strony okna może delikatnie zielenieć, jeśli boczna szyba nie jest całkowicie zasłonięta;
2. lekki spadek plaży w stronę "z prądem" wody z wylotu filtra, ułatwia zapanowanie nad brudkiem;
3. czyściutka i bialutka plaża (oprócz kupek krewetek) utrzymuje się u mnie sama w cieniu roślin.

Na czas lata nie przejmuję się prawą stroną mojego akwarium, w której plaża na długości ok 30 cm delikatnie zielenieje pomimo zasłonięcia okna roletą. Posadziłem tam glossie i trochę mniej się to w oczy rzuca. Pozostała część plaży czyli ok 100 cm nie ma żadnych glonów ani nalotu, ale nie pada na nią bezpośrednio światło, tylko rozproszone przez liście. Tam zbierają się pojedyncze ziarna amazonii i odchody krewetek, które z czasem (czyszczę dno co tydzień) przesuwa delikatny prąd wody w lewo, więc w zasadzie mam do sprzątnięcia lewą część plaży. Piasek czyszczę tylko z wierzchu odsysając nieczystości wężem przy spuszczaniu wody. Przy delikatnym traktowaniu da się to zrobić bez odessania piasku, ale pod warunkiem, że nic się nie dzieje głębiej, pod powierzchnią plaży. W zacienionej części plaży nie tworzy mi się też osad na szybie, który czasem wychodzi w części od okna.
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

24 cze 2010, 08:02   (#9)  

Od lat przerabiam temat J Zawodowo opiekuję się kilkoma dużymi zbiornikami. Niestety czystość piasku na ścieżkach tudzież plażach nie trwa długo, pomijając odchody ryb i krewetek, ziarnka piasku dość szybko będą się pokrywały różnymi nalotami (glony, naloty mineralne). Jedynym sposobem jest podmiana piasku na nowy, metoda z woreczkiem jest godna polecenia. Stary piasek najlepiej jest po prostu odessać wężykiem.

Avatar użytkownika
DanielS
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 07 lis 2006, 16:17
Miasto: Bydgoszcz

04 mar 2011, 19:16   (#10)  

A mnie pomagają ramirezki w końcu nazwa łacińska coś o nich mówi (2 ramirezy wkładają wiecej trudu w oczyszczanie plaży niż kirysy

Avatar użytkownika
moonrider
Znający temat

Posty: 1410
Dołączył: 21 paź 2010, 15:38

Tak jak powyżej + stosowanie piasku typu colorado sand, a nie biały bo na nim widać wszystko bo jest duży kontrast. Przy Colorado nawet jak się na nim coś znajduje to spokojnie przez te parę dni do podmiany nie szpeci, a nawet wspomaga wrażenie naturalności.

Dołączam zdjęcie akwarium przed serwisem i z piaskiem w kolorze żółtawym, nie białym. Zdaję sobie sprawę, że jest to kwestia estetyki i dla kogoś widoczne zabrudzenia już są niedopuszczalne :), ale tak jak pisałem to po tygodniu :)
Załączniki
30l-drzewiec-01.01.16.jpg
(346.9 KiB) Pobrane 5168 razy

Avatar użytkownika
maciej87
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 08 lut 2015, 23:33

Stary temat, ale jakże ważny. :roll:
Może komuś się przyda taka samoróbka:


szukamiszukam
Zainteresowany tematem

Posty: 184
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35











Powiązane tematy
  • Oddzielenie plaży

    Witam , mam pytanie odnośnie oddzielania plaży , z czego można skorzystać (oprócz kamieni) żeby się substrat z piaskiem nie mieszał ?. Gdzie można dostać takie plastikowe listewki jak na zdjęciu poniż...

    Wyświetlenia: 860 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Karol P i 444 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.