Tetra oczko wodne
Jesteś tutaj: SerwisForumAranżacjaAquascaping


Ukształtowanie terenuAranżacja akwarium - zasady, trendy, style. Inspiracje i ciekawostki dla aquadesignerów. Próbne projekty.

20 mar 2014, 13:44 Ukształtowanie terenu  (#1)  

W wakacje robiłem restart. Zakupiłem nowe podłoże - żwirek bazaltowy. Ukształtowałem podłoże w taki sposób, że po lewej i prawej stronie powstały wzgórza przecięte doliną (poniżej załączam zdjęcie). Akwarium ma 100 cm długości i 40 szerokości. Wyszło około 30 kg podłoża. Zamysł był taki, że wzgórza zostaną porośnięte trawą. Z trawą nic nie wyszło, a dziś po wzgórzach nie ma śladu. Wszystko się wyrównało. Dlatego chciałbym zapytać, jakie macie sposoby na to, żeby utrzymać ukształtowanie terenu w niezmienionym stanie?
Załączniki
01.jpggstroy
Poznaje temat
 
Posty: 54
Dołączył: 30 mar 2012, 17:38

 

Ja pod wzgórza podkładam pończochy z napełnionym keramzytem, i obsypuje żwirkiem, najprostszy sposób aby zachować ukształtowanie.adam111
Początkujący
 
Posty: 45
Dołączył: 27 lis 2013, 14:51

 

gstroy napisał(a):W wakacje robiłem restart. Zakupiłem nowe podłoże - żwirek bazaltowy. Ukształtowałem podłoże w taki sposób, że po lewej i prawej stronie powstały wzgórza przecięte doliną (poniżej załączam zdjęcie). Akwarium ma 100 cm długości i 40 szerokości. Wyszło około 30 kg podłoża. Zamysł był taki, że wzgórza zostaną porośnięte trawą. Z trawą nic nie wyszło, a dziś po wzgórzach nie ma śladu. Wszystko się wyrównało. Dlatego chciałbym zapytać, jakie macie sposoby na to, żeby utrzymać ukształtowanie terenu w niezmienionym stanie?Można np pod bazalt podłożyć Kermazyt wsypany w pończochę dziewczyny bądź żony :twisted: to poniesie ukształtowanie, widziałem także zastosowane w podobny sposób kubeczki zasypane kermazytem i na to właściwe podłoże. Zabezpieczyć można to poprzez powkładanie w odpowiednie miejsca w podłożu płytek PCV jak robi to James Findley :twisted: , można także zabezpieczyć siatką, jest wiele sposobów na to.

Avatar użytkownika

blyx
Poznaje temat
 
Posty: 148
Dołączył: 15 lip 2013, 09:37
Miasto: Bydgoszcz

  Bawiłem się keramzytem ale nie chciał tonąć - można taką pończochę przysypać właściwym podłożem ale chciałem zrobić duże spadki (ponad 30 stopni) z kamieniami i musiało być stabilnie (ryby kopiące w podłożu). Ostatecznie dałem płytki filtra podżwirowego. Z przodu jest jedna warstwa, za to z tyłu są już cztery płytki ułożone na sobie. Jak masz podłoże o średnicy nie mniejszej niż 1-1,5 mm to płytki AQUAELa się sprawdza (podłoże nie przeleci przez otwory).

  U osoby od której kupuje rośliny widziałem super prowadzone konkursowe kostki, spadki podłoża są tam jeszcze większe, a patrząc na akwarium od tyłu można ujrzeć np cegłę :)
  Ostatnio edytowano 20 mar 2014, 20:04 przez modevil, łącznie edytowano 1 raz  modevil
  Początkujący
   
  Posty: 3
  Dołączył: 16 lis 2013, 20:08

  Dzięki za odpowiedzi. Też myślałem, żeby coś podłożyć i obsypać (np. płytką doniczkę ceramiczną do góry dnem), ale teraz zastanawiam się, czy mimo wszystko po jakimś czasie nie ujrzałbym odłoniętego podkładu. Też mam kiryski, które lubią sobie pogrzebać w dnie. Dlatego nie dałem niczego, licząc na to, że roślinność wystarczy.

  Wzgórza obsadziłem Eleocharis Parvulus z własnej hodowli (tzn. zbiornika sprzed restartu), ale choć akwarium ma wysokość 40 cm, co przy poniesionym terenie podłoża dawało mniej więcej 25 cm słupa wody od roślin do powierzchni, i mimo oświetlenia 2x45W oraz podawania nawozów w płynie, trawa zmarniała. Częściowo z powodu kirysków, które uparcie ją wykopywały, a częściowo pewnie z powodu odżywiania. Powoli dochodzę do wniosku, że trawnik bez specjalnego podłoża typu Amazonia itp. to wyższa szkoła jazdy...  gstroy
  Poznaje temat
   
  Posty: 54
  Dołączył: 30 mar 2012, 17:38

  Pierwszą podstawowa rzeczą jest nie odmulanie. Bo to ono działa jak walec drogowy.


  Avatar użytkownika

  weder
  Z dużym doświadczeniem
   
  Posty: 5222
  Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
  Miasto: Gdynia


  Serwis roslinyakwariowe.pl


   
    Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

  Sklep internetowy

  Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
  bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
  pielęgnacji akwarium.
  idź do sklepu


  Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości