Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Skały nie zmieniające parametrów wody...



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



Ja tam widzę te kamienie nawet w tej zarosniętej aranżacji, poza tym to tylko inspiracja.
Może nie jest kluczowy wygląd i kształt według Ciebie, ja uważam że jest ważna nawet jeśli widać je połowicznie.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Elfir napisał(a):Czyli kształt i kolor kamieni nie jest kluczowa dla tej aranżacji, a głownie ich parametry chemiczne - czyli dokładnie to o czym pisałam.

Ostatecznie wybrane przez wątkotwórcę kamienie mogą świadczyć o tym, że zarówno ich kształt jak i kolor mają jednak znaczenie i prawdopodobnie będą dosyć mocno eksponowane w aranżu.
Ale jak za jakiś czas uwidzi mu się je zakopać, by były tylko podporą czy wzmocnieniem jakiejś konstrukcji z korzeni (a może też całkiem innych w kształcie kamieni), nie zmieniając przy tym parametrów wody, to kto mu zabroni?
Kasa wydana raz :-)

Avatar użytkownika
das
Zaawansowany użytkownik

Posty: 805
Dołączył: 01 sie 2003, 19:17

Czy ja coś pisałam o "zabranianiu"? Autor rozważał typy skał, które mógłby zastosować. Wspominał m.in bazalt. Nie rozumiem co jest takiego kontrowersyjnego w poinformowaniu, że granity, które są stosowane od dziesiątek lat w akwarystyce nie mają wpływu na parametry wody? Czy dyskwalifikuje je tylko fakt, że były stosowane "za PRLu"? Poza polską akwaryści jakoś nie mają sentymentów i stosują nawet w stylu iwagumi :D

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

Jeśli by mi zależało tylko na parametrach, to od razu wziąłbym lawę, mógłbym przykryć wszystko mchem i wkrótce zapomniałbym, co było kiedyś pod spodem. Oczywiście na tych skałkach mają rosnąć rośliny, ale nie chcę ich całkowicie przykrywać, podobnie z korzeniami. Nie za bardzo rozumiem, kiedy ktoś wrzuca 50 kg drogich kamieni i 10 m tak samo kosztownych korzeni, a potem i tak pozwala wszystkiemu zarosnąć - równie dobrze można użyć choćby styropianu.
Gdybym mógł, to bym zastosował owe granity, wyglądają całkiem całkiem, prawie jak Grey Mountain Stone, no, ale każdy orze, jak może. :wink:
Jak już napisałem, nie obchodzą mnie mody, nie muszę i nie chcę iść z prądem. Oczywiście będę się wzorował na (moim zdaniem) najlepszych, a nie na najpopularniejszych, a co z tego wyjdzie, to czas pokaże.
Miałem pokazać skałki, to pokazuję, może komuś się to przyda. Po zamoczeniu są dużo ciemniejsze - ale tylko niektóre z nich. Właściwie kolorystycznie, to mydło i powidło, a mam je rzekomo dobrane w odcieniach szarości, niech im będzie.
Są BARDZO :evil: trudne do umycia i już sam nie wiem, czy ich tak już nie zostawić, bo tylko na samym ich czyszczeniu spędziłbym kilka dni. Ważne, że są dobrze wygotowane, wyszczotkowane, wypłukane z gliny i jak wydaje się po dwudziestoczterogodzinnym moczeniu w wodzie, nie będą nic uwalniać do wody.

Co wy ciągle z tym PRL-em przy każdej okazji, zobaczylibyście jakie tutaj dziadostwo jest w tej kulturowo wyższej , dojrzałej demokracji.
Załączniki
IMG_0301.JPG
Oto kamienie...
(2.23 MiB) Pobrane 3884 razy
IMG_0302.JPG
a oto niektóre z kamieni, całkiem z bliska.
(2.66 MiB) Pobrane 3884 razy

szukamiszukam
Zainteresowany tematem

Posty: 184
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35

Taaak, różne kolory, a skład niby dlaczego miałby nie być różny? https://www.youtube.com/watch?v=1Q7L6gXGosc Jutro będę zalewał octem próbki ze wszystkich kamieni i pomoczę je parę dni w wodzie destylowanej, aby następnie sprawdzić TDS.
Naprawdę mogłem zostać przy lawie. :|

szukamiszukam
Zainteresowany tematem

Posty: 184
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35

Nie miałem jeszcze skał które nie wpływają na paramtery wody, wszystkie popularne w aquascapingu podwyższaja twardość z tego co pamiętam to chyba scenery najbardziej.
Mam aktualnie dwa baniaki iwagumi ( ancient stone, seiryu) obie skały podnoszą twardość, ale co z tego... robią to w sposób płynny, stopniowy. Do podmian używam wody 170-200 TDS ( 50% w mini M i 30% w CubeGarden60). W dniu podmiany TDS wynosi około 340 - 380.

Co Ty chcesz myć z tych skał ? Owiń je ręcznikiem papierowym nasączonym wodą utlenioną 12% i zostaw na 30 minut, po tym zabiegu już nic ich bardziej nie wyczyści :)

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Wszyscy tak narzekają na zatwardzanie wody przez Seiryu, a ja mam ich trochę w baniaku (jakieś 30kg w 400l) i nie mam z tym problemu. gH wzrasta mi z 6 do max. 8 i nie widzę by to miało negatywny wpływ na całość.

Avatar użytkownika
ZORANEGI
Stały bywalec

Posty: 378
Dołączył: 05 gru 2017, 14:46
Miasto: Wrocław PL, Deggendorf DE

Po co dezynfekujecie kamienie? Rozumiem wypłukać z osadu. One chyba nie są transportowane od miejsca zebrania do sprzedaży detalicznej we wodzie, by przetrwały tam jakieś pierwotniaki?

Elfir
Stały bywalec

Posty: 392
Dołączył: 05 cze 2018, 14:57

Ja nie dezynfekuje, tylko oczyszczam bo często są zapylone/brudne. Woda utleniona usuwa wszelkie osady z glonów/mchów. Bywa że sprzedawcy trzymają kamienie na dworze i zarastają.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Moje chyba były latami przechowywane w jakichś lochach, bo tak śmierdzą pleśnią, że nawet gotowanie, szorowanie, przepłukiwanie nie jest w stanie tego zapachu do końca usunąć. Wylądowały dzisiaj na noc w occie, coś tam ze środka posyczało, więc na pewno nie zaszkodzi usunięcie pozostałych osadów, których nie udało mi się jeszcze dosięgnąć.
Jeden z niewielkich kamieni, metalicznie szarych trzymałem przez noc w wodzie destylowanej i TDS z 0 wzrosło do 9, dorzuciłem inny mniejszy kawałek, rudawy zapewne od gliny i TDS podskoczyło po sześciu godzinach do 19. Wszystko to w małej szklaneczce i owszem, drugi kawałek nie był najdokładniej umyty, ale co się stanie jakbym teraz wrzucił te wszystkie kamienie do 125 litrów? Te ohko są naprawdę kłopotliwe (bardzo delikatnie mówiąc) do czyszczenia, myślałem, że już nie jest źle, a tu po zalaniu octem znowu niemało osadu. :| Z chęcią bym użył wody utlenionej, ale czy to coś pomoże w czyszczeniu z osadu, czy tylko chodzi o odkażenie?

szukamiszukam
Zainteresowany tematem

Posty: 184
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35

Co to jest dokładnie za osad ? Może to po prostu pył po rozpuszczeniu w occie :)
Może te kamienie mają taką strukturę i nie nadają się do akwarium.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

ZORANEGI napisał(a):Wszyscy tak narzekają na zatwardzanie wody przez Seiryu, a ja mam ich trochę w baniaku (jakieś 30kg w 400l) i nie mam z tym problemu. gH wzrasta mi z 6 do max. 8 i nie widzę by to miało negatywny wpływ na całość.


Pytanie , czy wziąłeś pod uwagę że na Amazoni podłoże na początku bardzo dobrze walczy ze zbijaniem parametrów obojętnie jakie skały włożysz i jaką wodę lejesz . Problem może pojawić dość szybko lub też dużo później , ale się pojawi w zależności o jakich parametrach lejemy wodę do podmian , jej ilość , czas od podmiany do podmiany . Na własnym przykładzie mogę napisać że np w akwarium 140l podłoże Ada Amazonia 20kg skał Scenery stone , podmiany woda kranowa co tydzien 50% podłoże miało właściwości jonowymienne jakieś max 3 miesiące i GH KH unormowało się na poziomie 4st wyższym niż woda do podmian . Czytałem też na forach że jak się skonczą właściwości jonowymienne podłoża a mamy dużo skał w akwarium mających wpływ na twardość wody to później ciężko zbić parametry w dół i to samo zaobserwowałem w tym akwarium 140l .
Miałem wtedy filtr Ro i do podmian lałem praktycznie czyste Ro przez jakiś miesiąc i parametry ani drgnęły w dół . Dałem sobie spokój z wodą Ro i podmieniałem dalej wodą kranową :D .
Pozdrawiam Bent

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Pogotowałem je dzisiaj w occie i znowu zeszło sporo osadu, ale ewidentnie pochodzi on z tych ciemnych plam, ewentualnie z "korytarzy", jest ciemniejszy, rdzawy, nie taki jak kolor kamieni. Nic się nie pieniło, nawet już nie syczało i jeśli zostało gdzieś trochę wapienia, to się w końcu wypłucze.
Akwarium będzie na ziemi zmieszanej z lawą, na to warstewka Akadama Ibaraki i gruba warstwa żwiru, żadnych podłoży technicznych (no chyba że ktoś wliczy w to Akadamę, ale to ma być zapas żelaza). Jak już gdzieś pisałem, mam płynną skałę w kranie i będę stopniowo przechodził na RO, a właściwie to jak najszybciej się da, bo zajmie mi to pewnie około tygodnia. Scenery stone są znane z tego, że podnoszą pH, KH i GH, a Ohko z tego, że nic nie zmieniają - pewnie tak jest, ale muszą być naprawdę porządnie wyczyszczone (co mi się powoli udaje).

szukamiszukam
Zainteresowany tematem

Posty: 184
Dołączył: 29 kwi 2018, 23:35











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Karol P i 412 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.