Witam wszystkich forumowiczów. Planuje restart akwarium bo panuje tam chaos. Nie pasujące do siebie roślinki, gatunki ryb itp. Chciałem pójść w jakimś konkretnym kierunku i padło na... Iwagumi.
Zbiornik: 54l netto Oświetlenie: Belka LED (90 x 5050SMD White & Blue 850lm) Filtr zewnętrzny kubełkowy 200l/h Grzałka 50w Butla co2 Nawożenie EI (moje początki) + Carbo
Podłoże: Glinka ze żwirem Nawóz w kulkach + węgiel aktywny Substrat JBL Aqua Basis - 2-4cm Substrat JBL Manado 5-9cm Bakterie do filtra w płynie
Doczytałem się że strasznie lekkie niestety już po fakcie 25l jeździ w bagażniku już kilka dni. Znalazłem gdzieś w sieci sposób na przygotowanie Manado przed dodaniem do zbiornika. Moczenie, płukanie w celu usunięcia osadu i najlżejszych "kulek" oraz nasiąknięcia, a że jest jałowe to można nawet zalać wrzątkiem. Rownież z tego powodu daje pod nie podkład Aqua Basis, glinkę JBL Florapol, węgiel i do filtra Aquavital Bactrosprint. Postaram się przygotować fotorelacje z zakładania zbiornika ale to może jeszcze tydzień lub dwa.
#1 jak mówiłem wcześniej - płasko, jak celujesz w takie iwagumi to ok #2 zarośnięte wszystko i nie widać dna, korzenie roślin trzymają podłoże na miejscu
- Pilnuj Hydrocotylki (przycinaj, to się zagęści) gdyż jest inwazyjna. Możesz puścić kilka kłączy by nadać aranżacji trochę naturalności. - Eleocharisavivipara najlepiej puścić na caly tył. Stworzysz klasyczne tło jakie często się widzi u Takashiego Amano. Kamienie będą bardziej widoczne (teraz po części zlewają się z tlem). - Roślinkę (Pogostemon erectus ?) w środku grupy kamieni po prawej trzymaj nisko. W tej wersji najlepiej pasuje do kompozycji. - Co do reszty...... Niech bardziej zarośnie i będzie super.
Dzięki Tomasz za miłe słowa i porady. Pogostemon erectus będzie przycinany aby skałkę zasłaniał w około 2/3. Hydrocotylki miałem ze 4 małe sadzonki i jak widać doszła juz do środka akwarium. Co do vivipary radzilbyś dosadzić czy myślisz że przy regularnym przycinaniu się rozrośnie? Przycinam ją co tydzien do wysokości kamienia, tydzień później sięga prawie tafli wody.
Na skałkach pojawił się brązowo-zielony nalot. Wcześniej pojawiał się tylko zielony który usuwałem mechanicznie i był spokój na 2-3 tygodnie a ten wrócił po kilku dniach. Rownież trawniczek strasznie marnieje i brązowieje pomimo tego że wszystko ładnie bąbluje.
Jedyne co zmieniałem w zbiorniku to sposób podawania CO2 (z dyfuzora na reaktor, dodane lily pipes, z czystej kranówki na 50/50 z RO no i dosadziłem wiecej vivipary. Może coś od grzebania w podłożu przy sadzeniu?
Nawozów daje 50% zalecanej dawki, nie ma zbyt wiele roślinności, 80% to Monte Carlo i parvula. Mam w podłożu około 2-3cm keramzytu, może tu tkwi problem?
https://www.youtube.com/watch?v=hf5uUZA84Kk
"W dzisiejszym filmie ciekawy pokaz zakładania akwarium w wykonaniu Pań z podwodnych Ogrodów. W trakcie filmu panie zaprezentowały kilka swoich proj...
Witam
Akwarium:
30x30x30cm OW 5mm
Oświetlenie:
FLEXI mini
(w budowie lampka ledowa dwa paski RGB + lampka na power ledach)
Filtracja:
JBL Cristal Profi Green Line e401
Podłoże:
Lawa wulkaniczna
CA...
Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.
Sklep firmowy
Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).