Tetra oczko wodne
Jesteś tutaj: SerwisForumAranżacjaAquascaping


Realia toturialiAranżacja akwarium - zasady, trendy, style. Inspiracje i ciekawostki dla aquadesignerów. Próbne projekty.

01 mar 2016, 22:12 Realia toturiali  (#1)  

Trudno było mi zdefiniować właściwy dział więc zaryzykowałem tutaj.

Mam do Was takie pytanie - na ile realne jest prowadzenie akwarii w sposób jaki pokazuje np Amano, tj po prostu zasypuje podłoże układa skałki sadzi rośliny i potem dodaje już tylko do kolumny wody stepy według zaleceń.
Moje wątpliwości budzi takie oto fakty:
Jestem z "starej szkoły" i tam uczono że trzeba na start obsadzić możliwie dużą ilość roślin, w tym szybko rosnących jak np, rogatek, cabomba itd. które mają być jakoby buforem wszelkiego nadmiaru substancji sprzyjających rozrostowi glonów.
Na filmach przeważnie widzę spore litrażowi zbiorniki do których idzie naprawdę ogrom podłoża, ale samej roślinności jest niewiele, np mały henio w przypadku iwagumi.
Chodzi mi niejako o dysproporcję masy roślinnej to objętośći akwarium - nikt nie sadzi tam rogatka, kabomby, by potem ją wyciąć. - Aranż docelowy jest aranżem startowym.

Czy nie jest tak, że na takie ładne akwaria pracuje sztab chemików, ogrodników itd?

Czy zastosowanie całej linii nawozowej danego producenta oznacza stuprocentowy sukces?Printer
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył: 01 mar 2016, 20:52

 

01 mar 2016, 23:02 Re: Realia toturiali  (#2)  

Kluczem są duże objętościowo podmiany wody przez pierwsze tygodnie życia akwarium.
Używa się wody miękkiej i stosunkowo ubogiej w minerały, które dodaje się w formie nawozów.

Na zdrowy rozum działanie absurdalne,
ale biorąc pod uwagę cały system wraz z podłożem i ubogą obsadę ryb - sprawdza się w określonych warunkach.

Glony na starcie to często totolotek - czasem nawet Pan Amano musiał sięgać po sztab krewetek Amano to pozbycia się nadmiaru glonów, szczególnie w aranżacjach o których wspominasz.


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10102
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda

 

01 mar 2016, 23:14 Re: Realia toturiali  (#3)  

Czyli, postawić na droższe podłoże, i stosunkowo jalową wodę - np 50%Ro+Di / 50% kranovitu dozować małe dawki nawozów oraz duże podmiany i powinno być git?Printer
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył: 01 mar 2016, 20:52

01 mar 2016, 23:15 Re: Realia toturiali  (#4)  

Printer napisał(a):Jestem z "starej szkoły" i tam uczono że trzeba na start obsadzić możliwie dużą ilość roślin, w tym szybko rosnących jak np, rogatek, cabomba itd. które mają być jakoby buforem wszelkiego nadmiaru substancji sprzyjających rozrostowi glonów.
Na filmach przeważnie widzę spore litrażowi zbiorniki do których idzie naprawdę ogrom podłoża, ale samej roślinności jest niewiele, np mały henio w przypadku iwagumi.
Chodzi mi niejako o dysproporcję masy roślinnej to objętośći akwarium - nikt nie sadzi tam rogatka, kabomby, by potem ją wyciąć. - Aranż docelowy jest aranżem startowym.W skrócie:
Technika używana w dzisiejszych czasach połączona ze stosowną wiedza na temat uprawy roślin, prowadzenia zbiornika itp. daje możliwość poprowadzenia praktycznie każdej aranżacji. Z czego drugi czynnik czyli wiedza jest kluczem sukcesu.Printer napisał(a):
Czy nie jest tak, że na takie ładne akwaria pracuje sztab chemików, ogrodników itd?Bywa i tak jak piszesz, jednak najczęściej jest to praca pojedynczego akwarysty a dowodów na to masz setki czy tysiące. Wystarczy że przejrzysz galerię użytkowników tego forum czy prace biorące udział w różnych konkursach na całym świecie.

Printer napisał(a):Czy zastosowanie całej linii nawozowej danego producenta oznacza stuprocentowy sukces?


Nie, jedynie pomaga w jego osiągnięciu.


Avatar użytkownika

aquamateo
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3089
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54


Serwis roslinyakwariowe.pl


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu


Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości