Rabat -10% na zakupy w dniach 20.07 - 2.08 z kodem rabatowym: wakacjeLista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Mega akwarium - peha68Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.22 lis 2020, 23:57 Mega akwarium - peha68  (#1)  

Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68.


oraz filtracja:
https://youtu.be/Oq5jBBjcOXg
Załączniki
124932563_5291010280924962_7882188243714798835_o.jpg
(133.89 KiB) Pobrane 4619 razy

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

Polecamy zakupy w sklepie forumowym

23 lis 2020, 00:13 Re: Mega akwarium - peha68  (#2)  

Masz rację, zbiornik robi wrażenie, szczególnie z akrylu. Ścieżka jak sam zauważyłeś ni w kij ni w oko".
Światło jest dla mnie zaskoczeniem, że 6 x ADA Solar RGB jest wspomagane 3 x Kessil X360.
I dziwić się że w PeHa6.8 nie mają czasu na swoje zbiorniki. Przecież taka "piaskownica" to kilka dni zakładania i setki tysięcy złociszy.
Ostatnio edytowano 23 lis 2020, 00:24 przez Krzysztof Radziszewski, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

23 lis 2020, 00:19 Re: Mega akwarium - peha68  (#3)  

Mnie natomiast zaskoczyła odległość między akwarium a sumpem. To jest już hardkore.

Co do lamp, mogli estetyczniej rozprowadzić przewody. Wiem, czepiam się

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

23 lis 2020, 00:27 Re: Mega akwarium - peha68  (#4)  

derag0n napisał(a):
Co do lamp, mogli estetyczniej rozprowadzić przewody. Wiem, czepiam się
Pewnie mogli by poprowadzić je po liniach mocujących. Jednak oglądając takie "monstrum" zwraca się na takie szczegóły po pewnym czasie.
Natomiast obsada zwierzęca to dla mnie zagadka. Czemu takie maleństwa wybrali do tak dużego zbiornika.
W nim i paletki wyglądałyby na niewielkie.
Ostatnio edytowano 23 lis 2020, 02:40 przez Krzysztof Radziszewski, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

23 lis 2020, 00:31 Re: Mega akwarium - peha68  (#5)  

Im mniejsze ryby tym akwarium wydaje się jeszcze większe. Może chodziło właśnie o z maksymalizowanie efektu wielkości.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

23 lis 2020, 00:34 Re: Mega akwarium - peha68  (#6)  

derag0n napisał(a):Im mniejsze ryby tym akwarium wydaje się jeszcze większe. Może chodziło właśnie o z maksymalizowanie efektu wielkości.
Tylko jak we wszystkim są jakieś granice. Tu te małe pypcie się po prostu gubią.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Polecamy zakupy w sklepie forumowym

23 lis 2020, 05:41 Re: Mega akwarium - peha68  (#7)  

Ścięzka jak ścieżka, ale jakby nic nie rozdzielało tych wysp od siebie byłoby gorzej. dodatkowo dodaje lekkości, pokusiłbym się nawet o większą ilość piasku bo takie kozackie akrylowe akwarium pomimo grubaśnych ścian wydaje się leciutkie.
Jakby tam było stado 100 molinezji czarnych wyglądałoby super.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

23 lis 2020, 10:38 Re: Mega akwarium - peha68  (#8)  

Gwoli ścisłości, mnie to się żadna ścieżka nie podoba :) , choć wykonaniem jestem zachwycony, tym bardziej, że przy takim rozmiarze zbiornika, dokonać aranżacji, która nie odbiega wizualnie, jakościowo od standardowych zbiorników to ogromne wyzwanie. Tutaj Panom z peha68 należą się słowa uznania, dokonali czegoś co wcześniej zrobił tylko sam Pan Amano, mam na myśli, Jego domowe akwarium o zbliżonych gabarytach :)

Używał ktoś z Was aktywnych wkładów Aquaforest ?

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

23 lis 2020, 13:12 Re: Mega akwarium - peha68  (#9)  

Według mnie ścieżka jest za płaska. Mają takie zdolności, a wyprofilować nie mogli.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

23 lis 2020, 13:29 Re: Mega akwarium - peha68  (#10)  

Witajcie,

pozwólcie Panowie, że opowiem Wam trochę o tym akwarium i mam nadzieję, że poruszę wszystkie kwestie jakie do tej poty zostały podniesione, lecz nie będę cytował fragmentów postów, które są powyżej, bo bym się chyba w tym pogubił.

No więc tak...

Czas realizacji projektu był bardzo rozciągnięty. Zbiornik został dostarczony na miejsce ponad dwa lata temu. Dom był na takim etapie realizacji, że udało nam się do środka wjechać lawetą, na której przyjechał zbiornik. Do przeniesienia go na postument potrzebowaliśmy o ile dobrze pamiętam dziesięć osób. Cała operacja poszła nawet całkiem sprawnie.

Potem budowa nieco zwolniła przez problemy z materiałem dostarczonym przez jednego z wykonawców. W tym czasie ułożona została instalacja hydrauliczna do systemu filtracyjnego, która ciągnie się od akwarium do kotłowni. Długość rur to około 20m. Całe orurowanie zostało następnie zalane betonem.

Na projekt mogliśmy wrócić po wakacjach. Wykonaliśmy wszystkie połączenia akwarium i zalanej betonem instalacji hydraulicznej. Zwróciliśmy się o pomoc do firmy Oase o pomoc w obliczeniu wydajności pompy. Mają ogromne doświadczenie w budowaniu systemów filtracyjnych do oczek wodnych i brali pod uwagę każde kolanko i każdy zawór jaki był zamontowany na rurach między akwarium i sumpem.

Przez dwa lata gromadziliśmy wszystkie długie korzenie, jakie tylko udało nam się zdobyć. Podobnie było z dużymi kawałkami czarnej lawy. Wstępna aranżacja z samych korzeni została ułożona na podłodze w naszym salonie akwarystycznym. Normalnie byśmy posklejali całość już przed włożeniem do akwarium, ale przy takim gabarycie było to niemożliwe. Wszystkie elementy aranżacji zwoziliśmy na miejsce realizacji przez kilka dni. Korzenie zostały położone w dwóch grupach (wyspa lewa i wyspa prawa) na trawie pod gołym niebem, żeby były wystawione na działanie deszczu. Dodatkowo poprosiliśmy Inwestora, żeby karcherem je mył codziennie. Nie przewidzieliśmy tylko tego, że przy myciu obie grupy korzeni zostaną wymieszane ze sobą :)

W między czasie sump i cały system filtracyjny został zamontowany.

Budowa aranżacji wewnątrz akwarium opierała się na naszej koncepcji dwóch wysp - lewa dłuższa i prawa krótsza i bardziej ażurowa. W moim zamyśle korzenie miały tworzyć gęstszą plątaninę korzeni, ale Inwestor, który był obecny przy całym procesie twórczym podpowiadał nam, jakie są jego oczekiwania. Myślę, że efekt końcowy jest bardzo dobry. Pierwotnie na całym pierwszym planie miała być plaża, ale udało mi się namówić Inwestora na eleocharis, który jest jednym z najłatwiejszych trawników o ile spełni się jego wszystkie wymagania. Między wyspami została stworzona ścieżka, która ma oddzielać prawą i lewą wyspę w wyraźny sposób.

W tym momencie do gry weszła ekipa elektryków, która zajęła się montażem lamp. Nad akwarium wisi 6 lamp ADA Solar RGB oraz 6 lamp Kessil A360WE Tuna Sun. Lampy są przymocowane do specjalnie podwieszonych pod sufitem skrzyń w których leżą zasilacze. Elektrycy do montażu Solarów RGB użyli oryginalnych linek dostarczanych przez ADA, a regulacja wysokości przy użyciu ich systemu to jest prawdziwa katorga. Dlatego później, już po uruchomieniu akwarium wymieniliśmy wszystkie linki na takie, żeby w łatwy sposób można było podnosić każdą z lamp bez użycia narzędzi. W związku z tym, że stolarze mają jeszcze obudować skrzynie z zasilaczami w płyty jakie są użyte do wykończenia całego domu, ani linki, ani przewody nie są poukładane. Nawet lampy są na ten moment wypoziomowane na oko.

Zanim jednak wsypaliśmy jakiekolwiek podłoże aktywne musieliśmy sprawdzić czy wszystkie systemy działają poprawnie. Akwarium z dekoracjami wewnątrz zostały zalane wodą i uruchomiliśmy filtrację z dość ubogim wypełnieniem kilku gąbek. W efekcie po kilku dniach w akwarium była mleczna brązowa woda. Nie wyglądało to obiecująco.

Po tygodniu, w dniu w którym mieliśmy obsadzać akwarium roślinami trzeba było spuścić całą wodę. Na początku używaliśmy tylko węża ogrodowego, ale tempo było tak wolne, że postanowiliśmy użyć dość dużej pompy do wypompowania niemal całej wody do sumpa przez rury od systemu filtracyjnego. W efekcie praktycznie po godzinie mogłem wejść do akwarium i wykonać drobne prace.

Wsypanie i ułożenie całego systemu podłoża w tym drobnej lawy, bakterii, kapsułek nawozowych, oraz DarkSoil'a, też zajęło trochę czasu. Miejsce na ścieżkę zostało zabezpieczone przy użyciu mokrych ręczników, żeby podłoże się nie zsypywało.

Przygotowanie roślin trawnikowych do sadzenia i późniejsze szydełkowanie trawnika na pierwszym planie też było czasochłonne. Dużo lepiej szło z monte carlo na lawie, i łodygowcami na trzecim planie, których jest również całkiem sporo.
Na koniec przyklejanie epifitów do korzeni i można już było zalewać akwarium. To też trochę trwało.

Przez pierwszy tydzień światło świeciło pełnym ogniem 6h - podobno :) Bo Inwestor wspominał, że jak przychodzili goście to wszyscy chcieli zobaczyć akwarium i było włączane "poza harmonogramem:
W drugim tygodniu zwiększyliśmy czas dnia do 7h. W między czasie dotarła dostawa rocznego zapasu nawozów i mediów filtracyjnych od Aquaforest. W tym Aquaforest AF Carbon - 1L na miesiąc, AF Life Bio Media, które zastąpiło zeolit w jednej z komór sumpa - weszło 40L i będzie trzeba dosypać jeszcze z 10L. W tym momencie zostają podłączone nawozy. AF Micro i AF Macro w dawce 1/4 zalecanej przez producenta oraz AF Carbon Boost w ilości 100ml dziennie. Od pierwszego dnia podawane były bakterie AF Life Essence. Podmiany wody były niewielkie i robione ręcznie tylko w momencie kiedy byłem na serwisach. Dopiero po 20stym dniu podmiany robią się automatycznie.

W między czasie do akwarium trafiały pierwsze zwierzaki. Na pierwszy ogień poszła ekipa czyszcząca. 200 amano (aktualnie 300), 100 otosów (aktualnie 200), kilka molinezji oraz różnej maści ślimaki zjadające glony. Pojawiło się też po kilka rybek różnych małych gatunków, aby Inwestor mógł ocenić, które mu się podobają. Z góry było wiadomo, że w akwarium nie będzie dużych rym, z czym się całkowicie zgadzam. Obecnie akwarium jest już niemal całkowicie zarybione, a do pełni szczęścia trafi tam jeszcze nieduża ilość topornic i prawdopodobnie krewetek blue velvet. Dopiero przy karmieniu widać ile tego drobiazgu tam pływa i jest to naprawdę niesamowity widok.

Molinezji raczej więcej nie będzie niż obecnie, bo inwestor za nimi nie przepada.

No to chyba by było na tyle...

Avatar użytkownika
Marcin Wnuk
Stały bywalec

Posty: 438
Dołączył: 10 sie 2003, 14:58

23 lis 2020, 13:43 Re: Mega akwarium - peha68  (#11)  

Robi wrażenie :shock: :shock:.

Mattik
Stały bywalec

Posty: 465
Dołączył: 07 lis 2010, 21:19
Miasto: Głogów

Polecamy zakupy w sklepie forumowym

23 lis 2020, 14:02 Re: Mega akwarium - peha68  (#12)  

@Marcin Wnuk jestem pełen podziwu nad projektem. Sadzenie trawnika to była na pewno niezła zabawa. Wiadomym jest, że każdy inaczej urządziłby każdy zbiornik, tymczasem to właścicielowi ma się podobać, a podoba się na pewno :) Jaki jest przekrój rur do filtracji?

Przy okazji muszę Was pochwalić za to, że weszliście na YT ostatnio, róbcie więcej filmów! Macie predyspozycje do tego, wiedzę, doświadczenie oraz sprzęt. Ode mnie łapa w górę!

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

23 lis 2020, 14:24 Re: Mega akwarium - peha68  (#13)  

3x 50mm w kierunku sumpa i powrót 1x32mm

Avatar użytkownika
Marcin Wnuk
Stały bywalec

Posty: 438
Dołączył: 10 sie 2003, 14:58

23 lis 2020, 17:21 Re: Mega akwarium - peha68  (#14)  

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Według mnie ścieżka jest za płaska. Mają takie zdolności, a wyprofilować nie mogli.


pewnie budżet był skromny i zabrakło środków na więcej piasku ;)

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

23 lis 2020, 17:40   (#15)  

Niesamowita robota, wielkie brawa! Ale Marcinie, co miałeś na myśli pisząc, że "szydełkowałeś trawnik" - sadzenie?

Avatar użytkownika
waska
Aktywny użytkownik

Posty: 704
Dołączył: 30 gru 2010, 20:22
Miasto: Kraków

23 lis 2020, 17:45 Re: Mega akwarium - peha68  (#16)  

Szydełkowanie zobaczycie na timelapsie, który niedługo może będę mógł zmontować :D

Avatar użytkownika
Marcin Wnuk
Stały bywalec

Posty: 438
Dołączył: 10 sie 2003, 14:58

Polecamy zakupy w sklepie forumowym

23 lis 2020, 17:52 Re: Mega akwarium - peha68  (#17)  

waska napisał(a):Niesamowita robota, wielkie brawa! Ale Marcinie, co miałeś na myśli pisząc, że "szydełkowałeś trawnik" - sadzenie?
Oczywiście, że sadzenie roślin. Jak inaczej to nazwać? W takim "garncu" to żmudna robota, dlatego szydełkowanie.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

23 lis 2020, 22:15 Re: Mega akwarium - peha68  (#18)  

@Marcin Wnuk: Stosowałeś wcześniej aktywne wkłady filtracyjne firmy Aquaforest ? Użycie tego medium daje jakiś wymierny efekt w postaci szybszego dojrzewania zbiornika ?

rafau
Znający temat

Posty: 1236
Dołączył: 10 paź 2009, 21:34
Miasto: Gdańsk

Wspieram stronę kontem Premium

24 lis 2020, 17:18 Re: Mega akwarium - peha68  (#19)  

super sprawa, gratulacje wykonania.
Dziękuję również za szerszy opis procesu, dla mnie w szczególności ciekawa lektura, bo mało jest zbiorników takich gabarytów.

Zapytam o hardscape, głównie o kompozycję z korzeni, ponieważ planuję podobną, a nawet jeszcze bardziej obfitą aranżację w korzenie (więcej wyższych).
Czy korzenie na długości były klejone/skręcane ect czy jest to jeden kawałek drewna? Przy takiej wysokości akwarium niektóre badyle mają ponad metr długości.
Ile mniej więcej kg korzeni zostało użytych? zakładam z wyglądu, że to lekkie red moor-y

Czy jesteście w stanie pokazać całą technikę z bliska? Instalacje, CO2, automatyka, nawożenie, stałe podmianki ect generalnie cykl pod tytułem: jak to jest zrobione :D
Byłaby to dla mnie ale zapewne też dla wszystkich ciekawa lektura, która rozwiałaby moje niektóre zagłostki i wątpliwości.
Jakbyś jeszcze dorzucił opis techniczny z użytymi komponentami , typami, producentami to już byłbym wniebowzięty.

Avatar użytkownika
kosny
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 27 paź 2004, 10:06
Miasto: Gdynia

24 lis 2020, 17:27 Re: Mega akwarium - peha68  (#20)  

kosny napisał(a):super sprawa, gratulacje wykonania.
Dziękuję również za szerszy opis procesu, dla mnie w szczególności ciekawa lektura, bo mało jest zbiorników takich gabarytów.

Zapytam o hardscape, głównie o kompozycję z korzeni, ponieważ planuję podobną, a nawet jeszcze bardziej obfitą aranżację w korzenie (więcej wyższych).
Czy korzenie na długości były klejone/skręcane ect czy jest to jeden kawałek drewna? Przy takiej wysokości akwarium niektóre badyle mają ponad metr długości.
Ile mniej więcej kg korzeni zostało użytych? zakładam z wyglądu, że to lekkie red moor-y

Czy jesteście w stanie pokazać całą technikę z bliska? Instalacje, CO2, automatyka, nawożenie, stałe podmianki ect generalnie cykl pod tytułem: jak to jest zrobione :D
Byłaby to dla mnie ale zapewne też dla wszystkich ciekawa lektura, która rozwiałaby moje niektóre zagłostki i wątpliwości.
Jakbyś jeszcze dorzucił opis techniczny z użytymi komponentami , typami, producentami to już byłbym wniebowzięty.
I ceną za to wszystko.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.Powiązane tematy


cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian rośliin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 372 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.