Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Inspiracje


Cube 39 litrów na Amazonii, fotorelacja start!Aquascaping - zasady aranżacji: trendy, style, inspiracje. Układanie kamieni i korzeni. + nowy temat
Witam wszystkich,

poprzednią kostkę prowadziłem w formie poligonu kilka miesięcy z większymi i mniejszymi sukcesami ale z racji małego remontu postanowiłem od razu zrobić restart. Wymieniłem szkło z fatalnego 30l Aquaela na na kostkę o krawędzi 34cm (39l), 5 ścian z Guardiana i przednia OW. Do restartu szykowałem się już od dłuższego czasu, zbierałem materiały no i przede wszystkim wiedzę, bo to moje pierwsze spotkanie z Amazonią.

Tym razem starałem się pamiętać o wszystkim i uzbroiłem się w notatki, nauczony poprzednim doświadczeniem, kiedy to po uformowaniu aranżacji przypomniałem sobie, że nie obwiązałem korzeni mchami :evil: Restartowałem/ startowałem akwarium (po starym pozostało tylko 10l wody i dojrzały filtr) od 10 do ok. 3 w nocy z przerwą na wizytę kumpli, którzy zawsze wybierają najlepszy moment na wizytę :twisted:

Garść informacji:
Objętość: 39l Guardian/OW.
Wymiary: 34x34x34cm
Oświetlenie: 3x 11W Aquaela (trzecia świetlówka stłumiona o ok 40%). Świecone na razie 6 godzin/ dzień, wydłużane o godzinę tygodniowo. Problemem jest to, że moduły są nieco za krótkie na 34cm.
Nawożenie: sole. Więcej szczegółów w dalszych postach.
CO2: butla i filtr narurowy. Jedyne słuszne wg mnie rozwiązanie.
Podłoże: Amazonia New
Parametry wody: jak na razie klasyczne dla startu na Amazonii, dalsze pomiary będą później.
Filtracja: Hagen CrystalFlo 20
Gatunki roślin: Hemianthus callitrichoides, Hemianthus micranthemoides, Microsorium (jakaś drobniejsza odmiana), Riccardia chamedryfolia, Rotala rotundofolia


"Mała" fotorelacja z zakładania z kilkoma uwagami dla początkujących:

1) Akwarium z naklejonym matowym tłem:
Obrazek

2) Wstępne zasypanie podłoża:
Obrazek

3) Rozważania nad aranżacją. Wcześniej oczywiście układałem to "na sucho" ale z podłożem i gotowym szkłem często przychodzą nowe wizje:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


4) Aranżacja wstępnie zaplanowana, wyciągam wszystko i wzbogacam podłoże. Węgiel aktywny w proszku:
Obrazek


5) Papka ze starego podłoża:
Obrazek


6) 2 tabletki Bactozymu, profilaktycznie:
Obrazek


7) Korzeń przygotowany, obwiązany mini pelią. Nitka z czasem się rozpuści albo zniknie pod rośliną.
Obrazek


8) Ostateczne ułożenie (zdjęcia już z wieczora):
Obrazek


9) Prorcjowanie roślin. Dokładnie taką ilość małego Heńka uzyskamy z pudełka inVitro 7cm z RA:
Obrazek


10) W czasie sadzenia pamiętamy o zraszaniu roślin! Dodatkowo zabieg taki ponoć mocno ogranicza pylenie Amazonii przy pierwszym zalewaniu:
Obrazek


11) Posadzona Rotala (dzięki PETER 13). Tym razem od początku chciałem mieć gęstą kępę, dlatego rośliny posadzone praktycznie jedna na drugiej, po 3 pędy w jednym miejscu. Nigdy tak nie sadziłem i nie wiem, jak rośliny się przyjmą:
Obrazek


12) Rotale będą przechodzić w trawnik poprzez dużego Heńka. Dodatkowo osłoni on dolne, gorzej oświetlone i mniej atrakcyjne części roślin:
Obrazek


13) W miarę możliwości sadzę rośliny na sucho (metoda wg mnie wygodniejsza). W niektórych miejscach małego Heńka mocuję tymczasowo wykałaczkami (które następnego dnia i tak wypłyną:)):
Obrazek


14) Dosadzanie reszty trawnika:
Obrazek


15) Akwarium zalane. Woda mleczna z powodu dodania mineralizatora, mimo wszytko widać, że Amazonia nie pyli prawie w ogóle.
Obrazek
Jeszcze kilka szczegółów:
- od początku podaję na akwarium 10ppm*K na cały tydzień. Wiem, że to mało ale kiedyś wyczytałem, że wyższe K w miękkiej wodzie może być szkodliwe. Dodatkowo 2ppm*P na tydzień w dawkach dziennych.
- Amazonia oczywiście zbiła parametry (głownie Kh, z 6 na 2) i chłonie znacznie fosfor.
- dzisiaj, tj. w 3 dniu funkcjonowania akwarium zapobiegawczo podmieniłem 50% wody. Wyniki pomiarów pokryły się z moimi przypuszczeniami, tj. prawie niemierzalny fosfor, obniżone Kh, azot na poziomie 10ppm, żelazo niewykrywalne. Niestety kamień z lewej strony był niestabilny i walczyłem z nim ok 3 godzin, przewalając praktycznie całe podłoże w akwarium. Ostatecznie kamień wyjąłem i poszukam nowego (chłopaki z RA, szykujcie się na odwiedziny :twisted: ), od razu zrobiłem podmianę 50%. Jutro dla pewności podmienię jeszcze 10l i zacznę nawożenie azotem (jeszcze się zastanawiam nad dawką). Zacznę też podawanie Profito w połowie dawki zalecanej przez producenta.
- Rotala już puściła nowe liście, mały Heniek na razie marnieje choć to ponoć normalne przy inVitro (to mój pierwszy kontakt z tą formą). Duży Heniek stoi, mini pelia też ale otrzymałem ją w kiepskiej kondycji. W sumie to 3 dzień 8)
- nie będzie innych mchów i wątrobowców i nawet o to nie pytać:twisted: Korzeń i tak utrudnia już manewry. Poza tym lubię surowe drewno:)

Zdjęcie poglądowe dodam po jutrzejszej podmianie bo na razie w akwarium mleko po mineralizatorze.

Temat uznaję jednocześnie za dziennik tego akwarium i liczę na Waszą pomoc, bo Amazonia pewnie jeszcze mnie czymś zaskoczy.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika

korba6
Poznaje temat
 
Posty: 147
Dołączył: 02 mar 2005, 19:35
Miasto: Kraków

Hmm, nikt nic nie pisze to chociaż ja się odezwę :lol:

Akwarium na już 6 dni, jak na razie wszystko idzie bezproblemowo chociaż raczej powoli. W dodatku cały czas mam wrażenie, że w akwarium jest ciemno, mimo, że świecę ok 0,8W/l. W zasadzie to wina tła "mist", bo z tyłu jest kremowa ściana i a tło lekko przepuszcza. Jutro wstawię tam jeszcze biały bristol bo po wstępnych próbach wyglądało znacznie lepiej.

Parametrów raczej nie mierzę, bo nie za bardzo mi się chce, zwłaszcza, że wiem, jak będą wyglądać z powodu zdolności chłonnych Amazonii. Sprawdzam jedynie azot- na początku tygodnia, po podmianie i przed pierwszą dawką nawożenia trzymał się na poziomie ok 5ppm. Amazonia naprawdę trzyma składniki.

A co do nawożenia, miałem tu duuuży dylemat i zdecydowałem się na:

N: 15ppm/tydzień (dawki codzienne)
P: 2ppm/ tydzień (dawki codzienne)
Profito: na razie ok połowy dawki zalecanej przez producenta (dawki codzienne)

Od najbliższej soboty zaczyna już podmiany tygodniowe na 100% RO, mineralizowane do wartości (wartości obliczone na objętość wiadra, nie akwarium):
Ca: 38ppm
Mg: 14ppm
K: 23ppm

No i zdjęcia- nie powalają, czekam na rurki plexi, które może trochę dźwigną estetykę baniaka.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rotala, jak zawsze, zostawia wybarwione liście i puszcza u mnie zieleń:) Na razie nie skupiam się na wybarwianiu tylko na bezproblemowym starcie.
Obrazek


Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika

korba6
Poznaje temat
 
Posty: 147
Dołączył: 02 mar 2005, 19:35
Miasto: Kraków

Witam po dłuższej przerwie, skupiam się obecnie na obronie magisterki, nie ma mnie dość często w Krakowie i akwarium funkcjonuje samo. Nikt nie zagląda no ale jakiś dziennik akwarium się przyda:)

Jak widać, ostatnie zdjęcia pochodzą sprzed 3 miesięcy i porównując do załączonych w tym poście można stwierdzić, że "szału ni mo". Było sporo komplikacji z nawożeniem no ale po kolei:

1) Sama Amazonia NEW - kapitalna sprawa, zbija i wyrównuje parametru znacznie bardziej niż ASII+. Od początku istnienia akwarium poza okrzemkami nie było i nie ma śladu glona (no może jakieś białe niteczki, które pojawiły się znikąd i utrzymały w akwarium max tydzień). W porównaniu do poprzedniego podłoża klarowność wody jest dużo lepsza.

2) Trafiła mi się okazja i wymieniłem filtr na Fluvala 205 z lampą UV na wężu. Jeszcze jej nie użyłem no ale za 100zł aż żal było nie brać:D

3) Kiedy microsorium się rozrosło (wystartowało chyba pierwsze spośród roślin) zaczęło przysłaniać wszystko i musiałem kombinować z ustawieniem lampek DecoLight. Obecnie nie wygląda to zbyt rewelacyjnie (2 lampki na bocznej ściance i jedna na tylnej) no ale oświetlam chyba największą możliwą powierzchnię.

4) Kilka drobnych zmian: nawet nie spodziewałem się, że fauna tak zmieni mi układ podłoża - obecnie jest dość wyrównane. Cóż, na przyszłość będę wiedział, żeby jakoś zabezpieczyć to przed obsuwaniem. Zmieniłem też lekko układ korzeni i kamieni (w zasadzie to obsuwy podłoża mnie do tego zmusiły), doszło kilka roślin (przede wszystkim świetny Bolbitis Compact i Hydrocotyle Japan puszczone na emersa), wstawiłem rurki DIY z plexi (brak chęci i czasu, żeby je wyczyścić:)), grzałka powędrowała do termoreaktora. Obecnie w akwarium mam tylko termometr i indykator CO2 - kontrolnie i tymczasowo. Dodam, że ogólnie jestem zadowolony z aranżu i sprzętu, teraz pracuję nad kondycją roślin.

5) W akwa mam już życie. Zbiornik nieco przerybiony ale musiałem wytoczyć arsenał przeciwko okrzemkom, które opanowywały wszystko. Po 3 dniach było czysto:) Obecny skład:
- 8x Rasbora Brigittae (wspaniała rybka; było ich 10 ale 2 przywlokłem z jakimiś białymi kropkami i obie sztuki szybko padły)
- 4 otoski
- 4 amanki
- XX RC

6) No i to, co lubimy tu najbardziej - rośliny. Jak pisałem, doszły 2 gatunki. Rotala w początkowej fazie padła całkowicie (nie zdążyła się zaaklimatyzować) i wymieniłem ją w 100% na formę in-vitro. Mały Heniek rośnie powoli - dopiero ostatnio lekko przyspieszył. Najbardziej pędzi microsorium:) Bolbitis, wbrew powszechnym opiniom też nie jest szczególnie powolny. Nie rośnie jedynie mini pelia na dolnym korzeniu - być może z powodu braku światła (przymocowana pod microsorium).
Z kondycji roślin jestem ogólnie zadowolony, jedynie co, wydaje mi się, że są dość wątłe. W poprzednim akwarium, szpikowanym EI, rośliny były naprawdę mięsiste a liści duże, obecnie łodygi są bardzo cienkie. Nie uskarżam się za to na wybarwienie, choć na zdjęciach może to wyglądać kiepsko.

7) No i nawożenie - brrr:D Jak pisałem na początku, zaczynałem z solami. Wieczne problemy z dobraniem dawek i zatrzymanie roślin skłoniły mnie do zakupu pełnej linii Ferki. Obecnie nawożę (ml/ilość dawek na tydzień):
- Balance K: 0,5ml/7 razy w tygodniu
- Balance N: 0,5ml/7 razy w tygodniu
- Aquashade i Aquatilizer: 0,5ml na zmianę
- co miesiąc kapsułki Stemma i Rosetta do podłoża

Czyli ogólnie dawki zalecane przez producenta policzone na 35l (w samym akwarium bez filtrów mam 32l zmierzone przy zalewaniu).

CO2 dozuję umiarkowanie, wychodzi ok 1b/s przy liczniku z kroplomierza.
Woda do podmian - 13-15l*RO + mineralizator (Ca 38ppm, Mg 12ppm) + 13ppm potasu na objętość wiadra.

Jak pisałem, cały czas walczę z odpowiednim zbilansowaniem w celu poprawy kondycji roślin. Chodzi głównie o to, by łodygi nabrały nieco masy, bo teraz nie wyglądają powalająco. W pierwszej kolejności planuję zmienić mineralizator i nic już samemu nie mieszać. Poczekam jeszcze ok 2 tygodni.
Jakieś sugestie? Światło, mineralizator, CO2?


No i zdjęcia - akwarium tak wyglądało po mojej tygodniowej nieobecności. Mimo braku nawożenia po przyjeździe roślinki bomblowały mocno - kapsułki dobrze nawożą od dołu. Wczoraj przed podmianą skosiłem łodygowce do długości jakichś 7-8cm - zobaczymy jak odbiją i się zagęszczą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam

Avatar użytkownika

korba6
Poznaje temat
 
Posty: 147
Dołączył: 02 mar 2005, 19:35
Miasto: Kraków

1 zdjęcie na powyższym poście jest mega :) soczysta zieleń i zdrowy mały heniek. Bardzo przyjemne dla oka. Naprawdę ładnie będzie jak już heniek opanuje całe dno że podłoża nie będzie widać. Pomału nabieram chęci do użycia nowej amazonii. Trzymaj tak dalej i wrzucaj zdjęcia z rozwoju akwarium. Cały układ aranżacji jest bardzo fajny ale chyba nie ułatwia serwisowania akwarium :P . Nie planujesz zmienić tych lampek na jakieś inne oświetlenie ?
pawelrygol90@wp.pl

Avatar użytkownika

Dzejson90
Aktywny użytkownik
 
Posty: 536
Dołączył: 02 kwi 2011, 16:13
Miasto: Gogolin

Oglądajac kostki z takimi aranzacjami mam coraz wieksza ochote samemu wystartowac z taka kostka u siebie w domu :D Jedna rzecz mnie tylko powstrzymuje "moja żona" :mrgreen: Widac ze solidnie sie przygotowałes do tego startu.


Avatar użytkownika

bielu1985
Stały bywalec
 
Posty: 468
Dołączył: 21 lis 2012, 13:59
Miasto: Ogrodzieniec

Heh, dzięki Panowie za miłe słowa.

Akwarium jeszcze daleko do zamierzonego efektu - chcę znacznie zagęścić masę roślinną z tyłu i uformować kompozycję trójkąta. To z czasem. Na razie, jak pisałem, chcę sprawić, by łodygi były bardziej mięsiste. W poprzednim akwarium po podniesieniu azotanów do poziomów typowych dla EI osiągnąłem taki efekt - może tu pomoże włączenie Balance N (ruszyłem z nim niedawno i czekam na efekty).

Nową Amazonię polecam, jak najbardziej. Z legendarną "jedynką" nie miałem do czynienia ale nie wiem, czego więcej mógłbym oczekiwać od podłoża:)

Jeśli chodzi o serwisowanie - jest źle i dobrze. Poprzednia aranżacja oparta była na tanim korzeniu, niby japońskim a ponoć ściąganym z Niemiec (wiecie - taki jasnobrązowy, okorowany, cienki i powyginany, sprzedawany na giełdach raczej tanio). Bardzo długo pleśniał a jego gałęzie dotykały prawie wszystkich ścian akwarium - tam odciąganie pleśni czy czyszczenie szyb to był koszmar. Teraz jedyną obawą jest to, żeby nie zahaczyć przy jakichś czynnościach, żeby wszystko nie "rypsło":D Za to dostęp do ścianek czy przycięcie roślin to bajka, no w porównaniu do poprzedniej aranżacji :wink:

O zmianie oświetlenia też myślałem - w grę będzie wchodziła pewnie żarówka Tornado 30W. Trochę boję się, że nie obejmie całości akwarium, microsorium daje mimo wszystko dużo cienia. To jeszcze kwestia do rozważenia.

bielu1985 - możesz zobaczyć, od kiedy siedzę na forum. Widziałem już niejedno ale w ostatnim czasie widzę ciekawą tendencję. Decydującą rolę zaczynają odgrywać w naszym hobby nie finanse a... kobiety:D Jeden na kilka wątków zawiera informację o tym, że trzeba ukręcić jakiś grosz na boku, że żona nie może zauważyć itd. Ja co prawda z półrocznym stażem, ale też już zaczynam to widzieć u siebie w domu:D Moja dalej wierzy, że na 2 akwaria nie wydałem ponad 1000zł :mrgreen: :mrgreen: No i że Amazonia stoi za tyle samo, co AS II+. No ale ciiii, ona tu nie zagląda:P

Avatar użytkownika

korba6
Poznaje temat
 
Posty: 147
Dołączył: 02 mar 2005, 19:35
Miasto: Kraków

Akwarium jak i kondycja roślin na+, ale razi mnie mnie ta zieleń :D dobrze byłoby gdybyś wybarwił rotalę, bo jest zbyt monotonnie. Pozdrawiam i będę śledził rozwój baniaczka.

Avatar użytkownika

morchy
Stały bywalec
 
Posty: 308
Dołączył: 02 wrz 2012, 17:53
Miasto: Zielona Góra

:D W zamierzeniu miała być tylko zieleń ale od jakiegoś czasu już się zastanawiam na wybarwieniem rotal. Trafiają one na listę "To do" :twisted:

Do moderacji - da się przenieść wątek do działu "Galeria akwariów"? Tam chyba bardziej będzie pasował.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika

korba6
Poznaje temat
 
Posty: 147
Dołączył: 02 mar 2005, 19:35
Miasto: Kraków

Ale bardzo ciekawy pomysł z taką fotorelacją od początku ;)Glaca11
Początkujący
 
Posty: 4
Dołączył: 25 cze 2013, 17:48

ładnie to wszystko wygląda, fotorelacja pierwsza klasa.Drommar
Początkujący
 
Posty: 2
Dołączył: 27 cze 2013, 12:43

piękna soczysta zieleń mam nadzieje ze kiedys i ja taka będe miałarek8221
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył: 25 lut 2013, 18:13

Aktualizacja to by się przydała. :D

Avatar użytkownika

morchy
Stały bywalec
 
Posty: 308
Dołączył: 02 wrz 2012, 17:53
Miasto: Zielona Góra

No świetny aranż, na prawdę podoba mi się! Jestem ciekaw jak akwa wygląda aktualnie.

Avatar użytkownika

+Gucio
Poznaje temat
 
Posty: 55
Dołączył: 13 lip 2013, 20:40
Miasto: Bielsko-Biała

Witam :)

Sam planuję teraz założyć baniaczka 25l, zdecydowałem się kupić moduł Aquael Decolight Duo plant - 2 x 11w, możesz powiedzieć jak się spisują te lampki?

Akwa piękne, ale jednak czarne tło chyba bardziej mi się podoba :)

Avatar użytkownika

bmr-biker
Poznaje temat
 
Posty: 115
Dołączył: 15 kwi 2007, 14:12

Hej, dzięki za miłe słowa. Co do tła - czarne miałem w poprzednim aranżu i też byłem średnio przekonany. Folia na tył nie wyniosła dużo i zaryzykowałem a na żywo prezentuje się rewelacyjnie. W tym aranżu na pewno nie wróciłbym już do czarnego no ale przy innym miałbym dylemat - różne tła pasują do różnych kompozycji. To białe kojarzy mi się z wartkim strumykiem przecinanym promieniami słońca, akwarium z czarnym wydaje się bardziej masywne, przypomina raczej stojące wody. No ale to takie moje wymysły :twisted:

Jeśli chodzi o lampki... Hmm... ciężko mi się wypowiedzieć, bo porównanie mam tylko z 4x39W z T5 w 200l :twisted:

W DecoLight - na plus:
- cena
- nawet niezły wygląd (chociaż nie powala)
- jak na razie bezawaryjność

Minusy:
- na pewno nie nadają się do większych akwariów - u mnie 3 lampki ustawione w 2 osiach wyglądają... dziwnie.

Nie wiem jak z jakością światła, bo cały czas jednak w roślinach mi coś nie pasuje - są jakby wątłe i nie wybarwiają się tak, jak oczekuję. Być może kiedy wrócę do domu na stałe to zacznę się w to bardziej wgłębiać - pobawię się dawkami nawozów i CO2, bo być może światło nie ma z tym nic wspólnego.

PS. Przy najbliższej okazji cyknę jakieś foto, może ktoś pomoże z tymi roslinami:)

Pozdrawiam

Avatar użytkownika

korba6
Poznaje temat
 
Posty: 147
Dołączył: 02 mar 2005, 19:35
Miasto: Kraków

Witaj!

Fajnie zaaranżowałeś korzeń,wygląda jak uschnięte przechylone stare drzewo z epifitami z microzorum.Wrażenia rewelayjne.
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz


Avatar użytkownika

tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

korba6, gratuluję Dziennika, dobra sprawa i na pewno się przyda dla Ciebie po czasie jak i dla innych. Dobry pomysł z takimi wątkami, popieram.

Byłem przed kiedyś ciekaw, czy z takim rozpędem na starcie, zaangażowaniem, wytrwasz dłużej niż miesiąc i się nie zawiodłem, gratuluję zbiorniczka i aktualizacji.

Podoba mi się pomysł na ułożenie, wiem, że w Cube jest to nie lada wyzwanie dobrać odpowiednią aranżację. Zdjęcia trochę zbyt wuostrzyłeś.

Dobrym krokiem było przejście na nawozy gotowe, z solami nie jest tak łatwo jakby się wydawało i jak wielu na Forum reklamuje, dlatego w podpisie mam wątek o solach, by niektórych przestrzec, że jest to jednak przygoda z wyzwaniem!
Życzę powodzenia i zdawaj dalej relacje :P
Pozdr Godween :D

Avatar użytkownika

Godween
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08Powiązane tematy
 • Nietypowy start akwarium - sekret aquascaperów

  https://www.youtube.com/watch?v=8HfnsCSIpfo Zapraszam do obejrzenia, oczywiście metoda dla cierpliwych - 99% akwarystów mentalnie nie wytrzyma okresu oczekiwania między budową aranżacji a obsadzani...

  Wyświetlenia: 298 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

 • 1000 litrów - uproszczenie systemu / adaptacja pod roślinny

  Witam wszystkich! S prawa wygląda tak, obecnie mam morskie akwarium 1000l, niestety, brak czasu trosze daje się we znaki, i nie jestem w stanie już tak doglądać akwarium jak kiedyś :( dlatego pojawi...

  Wyświetlenia: 30021 | Odpowiedzi: 201 czytaj więcej...

 • 27 L OW CUBE mario_k3

  Krótko z zbiorniku: Szkło OW 30x30x30 prod. Skorpion, Pojemność brutto 27 l, netto 24 l Podłoże: Complete Substrate Tetry- na spód, Żwirek bazaltowy (czarny) granulacja 1-3 mm, na przód 0,8-1 ...

  Wyświetlenia: 3118 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

 • Obsada do 300 litrów netto.

  Hej, Próbuję wybrać rybki do mojego 300 litrowego HT. Czy taka kombinacja rybek będzie trafna: 15x Rozbora klinowa, 15x Zwinnik czerwonousty, 10x Moodrook słoneczny, 10x Kardynałek Złoty, 2x mieczy...

  Wyświetlenia: 758 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • 60 Litrów wystartowało i zagloniło

  Witajcie. Dałem się namówić na akwarium roślinne i mam kilka pytań o ile można, ale po kolei: Akwarium otwarte 60 litrów: Podłoże dwuskładnikowe Energy Nautriens 8 Kg + Substrat. Oświetlenie Galaxy ...

  Wyświetlenia: 3201 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 400 gatunków i odmian roślin. Ponad 12 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.