Często się zdarza - nawet bez wiedzy i świadomego działania akwarysty - że nasi podopieczni przystępują do tarła i przy odrobinie szczęścia w akwarium roślinnym pojawia się narybek.
U mnie wielokrotnie różne gatunki składały ikrę na "moich oczach", ale nie doczekałem się narybku. Jedyne co obserwowałem to same tarło i potem konsumpcję kawioru przez mieszkańców akwarium.
Jak to jest u Was? Wrzućcie zdjęcia swoich maluchów.
Po ostatniej przycince okazało się, że jest szansa na odchowanie potomstwa. Pojawiła się jedna sztuka Puntius titteya.
Odkryłem ją kilka dni temu i żyje do dzisiaj, więc już chyba nic jej nie zje.
- Załączniki
-
-
- przy okazji widać niedobory na dolnych liściach hygropphili
-
-
- lubi przebywać w okolicach anubiasa
-

DavyJones
-
Małe mieczyki ok 30-40 sie wykluło 
- Załączniki
-
-
- Mieczyki Hellera obok matka
-

Norbi85
-
Ale maluchy z tą swoją mamą to długo tak nie posiedzą ;P
-

ArturI
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 963
- Dołączył: 14 sty 2013, 23:03
- Miasto: Cegłów
Ja dochowałem się małych galaxy:
- Załączniki
-
-
Ostatnio edytowano 30 kwi 2013, 18:21 przez Angel, łącznie edytowano 1 raz
-

Angel
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 172
- Dołączył: 06 kwi 2010, 22:27
- Miasto: OLSZTYN
-
Nie mogę otworzyć zdjęcia.
-

DavyJones
-
Już jest ok  Rybki wymagają karmienia drobnym żywym pokarmem, artemia micro nicienie itp.
-

Angel
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 172
- Dołączył: 06 kwi 2010, 22:27
- Miasto: OLSZTYN
-
ArturI napisał(a):Ale maluchy z tą swoją mamą to długo tak nie posiedzą ;P
Masz racje, po kilku dniach je exmitowałem i wpuściłem do słoików a potem dałem koledze i sie mają dobrze w kotniku:)
-

Norbi85
-
Młody Oryzias Woworae. W kotniku pływa 10 - 12 sztuk. Część młodych wyłowiłem z akwarium, a cześć wykluła się z ikry już w kotniku.
- Załączniki
-
-
- Oryzias Woworae
-

DavyJones
-
Wczoraj i dzisiaj uganiałem się za samiczkami i zmuszałem je do oddania ikry - chodzi o ryby  . Na szczęście było po przycince i cztery samiczki z gronami potencjalnymi nowych osobników zmusiłem do oddania ikry. W zarośniętym zbiorniki nie jest możliwe złapanie tej ryby w siatkę. Za dwa trzy tygodnie będzie potomstwo 20 - 30 oryziasków. To zbielenie widoczne na zdjęciu nie świadczy o niczym złym. Poprzednio ikra też lekko zbielała, a mimo to wyskoczyły z niej maluchy. Taki pływający kubek z mchem wydaje mi się lepszym rozwiązaniem niż prowizoryczny kotnik który zrobiłem poprzednio. Widać, że ikra została zawieszona na takiej nitce przez samicę. Po wykluciu i tak z kubka zostaną przeniesione do akwarium 16l, gdzie mają dostatek pierwotniaków, oczlików i zieloną wodę. Początkowo nie planowałem ich rozmnażać. Do momentu, kiedy zobaczyłem małego niebieskookiego osobnika, który miał jakieś 3-4 mm. Pływał sobie beztrosko w toni i stałby się pokarmem dla innych ryb. Przeniosłem go do zbiorniczka 16l. Dłonią zgarnąłem sporą porcję Salvini i okazało się, że tam tez był kolejnymaluch. No i tak to się zaczęło...
-

DavyJones
-
Mała Brzanka Titteya z pierwszego zdjęcia sporo urosła. Ma już ze dwa centymetry. Jest bardzo ruchliwa i ciężko ją uchwycić do zdjęcia. Szkoda, że tyko jedna sztuka się odchowała i reszta ikry/młodych została zjedzona.
- Załączniki
-

- titteyka_3.jpg (39.49 KiB) Przeglądane 4968 razy
-

DavyJones
-
Piękna !!!!!  U mnie dwumiesięczne razborki hengeli, 30szt, urodzone 1-go kwietnia po restarcie zbiornika. Teraz mają jakieś 8-10mm.
-

matu
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 3539
- Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
- Miasto: Gdańsk
matu napisał(a):dwumiesięczne razborki hengeli, 30szt, urodzone 1-go kwietnia po restarcie zbiornika. Teraz mają jakieś 8-10mm.
Niezły wynik, 30 sztuk! Gratulacje! Wolno rosną te maluchy. Dorosłe nie zjadają swojej ikry i młodych?
-

DavyJones
-
Dorosłe poszły do brata .... i jeszcze nie wróciły. 4 sztuki tylko. Wyłapałem od razu jak zobaczyłem pierwsze maluchy.
-

matu
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 3539
- Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
- Miasto: Gdańsk
DavyJones napisał(a):Mała Brzanka Titteya z pierwszego zdjęcia sporo urosła. Ma już ze dwa centymetry. Jest bardzo ruchliwa i ciężko ją uchwycić do zdjęcia. Szkoda, że tyko jedna sztuka się odchowała i reszta ikry/młodych została zjedzona.
"wymuszasz" jakoś tarło na tych brzankach? czy z "przypadku" jest rybka? mi też właśnie się jedna uchowała.. ;D już jest dorosła. ;D
-

misiek9613
- Zainteresowany tematem
-
- Posty: 155
- Dołączył: 02 paź 2011, 11:33
Nie wymuszałem - nawet nie wiem jak - i nie ingerowałem. Mam inne ryby w akwarium, więc większość ikry i młodych została zjedzona.
-

DavyJones
-
Brzanki Titteya bardzo chętnie podchodzą do tarła-u mnie tarły się systematycznie w odstępach półtora tygodnia. Dodam, że trzeba je dosyć szybko po tarle odłowić gdyż w pare minut można stracić całe potomstwo.
-

kostek2
- Poznaje temat
-
- Posty: 121
- Dołączył: 03 paź 2010, 12:06
- Miasto: Gdynia
Jeśli chcemy odchować więcej narybku niż przypadkowa sztuka, to poza odłowieniem ikry/narybku z akwarium ogólnego, ważne jest wykarmienie maluchów. Ja aktualnie stosuję trzy "linie żywieniowe" w przypadku moich Oryziasów:
1) zielona woda - Łatwo wywołać ten efekt. Jeśli kotnik stoi w słonecznym miejscu (u mnie to południowo-zachodni parapet), to wystarczy podawanie NO3 i dzień, dwa mamy zakwit. Na zakwicie oprócz ryb, żerują inne "stwory" zjadane prze narybek.
2) Utarty pył z suchego pokarmu. Oryziasy da się na tym odchować, bo w porównaniu z Bojownikami ich młode są dość spore, ale nie dla każdego narybku będzie to odpowiednio mały pokarm.
3) Wrotka czerwona - Brachionus plicatilis. To najlepsza opcja wg mnie. Nie wyklucza zielonej wody i suchego pokarmu. Dostępna w handlu jako mrożonka, doskonale spełnia potrzeby żywieniowe Oryziasów. Jedzą ją kilkudniowe maluchy jak i młodzież powyżej 0,5 cm długości.
Chciałem kupić Protogen. "Uśpione pierwotniaki", ale ciężko to dostać. Ktoś z Was to stosował?
-

DavyJones
-
Narybek moich Oryziasów w dobrej kondycji wchodzi w następny etap rozwoju. Mamy wrzesień a już w lipcu u samic pojawiała się ikra. Same rybki przyszły na świat w czerwcu. Jeszcze nie staram się utrzymać ikry i dochować następnego pokolenia. Poczekam aż dorosną do 3 cm.
- Załączniki
-
-
- Czy te oczy mogą kłamać?
-

DavyJones
-
Ja to mam fart... pół roku temu razbory hengeli a teraz.... Miesiąc temu kupiłem galaxy i wrzuciłem do krewetkarium z bardzo miękką wodą. Po miesiącu pływają małe berbecie... za małe na fotkę jak na razie .... 
-

matu
- Z dużym doświadczeniem
-
- Posty: 3539
- Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
- Miasto: Gdańsk
matu nic tylko pogratulować Jak razborki podrosną to pochwal się zdjęciami 
-

Yabby
- Znający temat
-
- Posty: 1021
- Dołączył: 10 lut 2013, 16:06
- Miasto: Poznań
Jestem zauroczona Waszymi zdjęciami i tym, że takie różne gatunki rybek się rozmnażają w domowych warunkach. Ja jestem raczkująca w tym temacie, ale słyszałam od jednego akwarysty, żebym na młode rybki nie liczyła...
-

Koleżanka
- Początkujący
-
- Posty: 5
- Dołączył: 01 gru 2013, 19:19
NARYBEK BOJOWNIKA. Mam bojowniki w swojej kostce [1+2]. Stanowią dodatek, bo skupiam się na roślinkach. Regularnie samiec budował gniazda i regularnie samica składała tam jaja. Z reguły nie przykładałem do tego dużej uwagi z powodu bimbrowni która wywoływała wahania pH jak i cotygodniowe podmiany wody gdy to siłą rzeczy niszczyłem gniazdo. Kilka dni temu przygotowując sie do kolejnej podmiany spostrzegłem, że zbiornik jest pełen narybku ;D Dorosłe ryby do innego zbiornika i obserwacja. Narybku około 60-100 sztuk, może wiecej. Rosły i rosną bardzo nieregularnie tj. aktualnie te najmniejsze są już pewnie zjadane przez większe sztuki. Bimbrownia wyłączona a kaskada zabezpieczona przed wciągnięciem maluchów. Największe sztuki mają już 4-5 mm [5-6 osobników], takiej też ilości pewnie sie dochowam gdyż nie segreguję ich. Karmienie od początku roztarty Vipan z dodatkiem mleka w proszku. Odpowiednim karmieniem pewnie bym się dochował większej ilości rybek w lepszej kondycji. Rybki z zdjęć mają 8 dni.
- Załączniki
-
-
-
-
-

ArturI
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 963
- Dołączył: 14 sty 2013, 23:03
- Miasto: Cegłów
A to już wspominany bojownik po 1,5 miesiąca - samczyk ładniejszy od taty 
- Załączniki
-
boj.JPG
- (37.19 KiB) Pobrane 1476 razy
-

ArturI
- Zaawansowany użytkownik
-
- Posty: 963
- Dołączył: 14 sty 2013, 23:03
- Miasto: Cegłów
-

DavyJones
-
-
Ile sztuk w 35litrowym akwarium?
Wyświetlenia: 448 | Odpowiedzi: 3
czytaj więcej...
-
Witam, w czasie kiedy mało się u mnie działo udokumentowałem swoje pierwsze doświadczenie z jajorodnymi rybkami, trafiło na brzanke wysmukłą jako że dopadły je amory. Jakby komuś przeleciały za szybko...
Wyświetlenia: 606 | Odpowiedzi: 4
czytaj więcej...
-
Witam. Chciałbym przeprowadzić taką jak by małą sondę z czystej ciekawości.
Jaka waszym zdaniem jest najbardziej pożądana rybka/rybki akwariowe w zbiornikach roślinnych ?
Zapewne będzie ich dużo,...
Wyświetlenia: 32542 | Odpowiedzi: 65
czytaj więcej...
-
Co myślicie o tym żeby wpuścić do akwarium roślinnego 45l 2 molinezje. Głównie chodzi mi o to, żeby pozbyć się krasnorostów na korzeniu, bo ciężko dostać u mnie kosiarki. Czekam na opinie......
Wyświetlenia: 2326 | Odpowiedzi: 12
czytaj więcej...
-
Witam mam w planie założenia baniaka 112l, narazie jeszcze go nie uruchomiłem, ale chciałbym żeby było to akwarium bogate w rośliny i chciałbym w nim mieć gupiki mieczyki molinezje oraz zbrojniki nieb...
Wyświetlenia: 2227 | Odpowiedzi: 7
czytaj więcej...
|
|
Recenzje
|