Złóż zamówienie do godziny 12:00 wyślemy je w tym samym dniu z dostawą na jutro!         IDŹ DO SKLEPU

Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Ryby


Odrobaczanie Dyskowców [112L zbiornik ogólny]Ryby w akwarium roślinnym - dobór gatunków. Choroby i pasożyty. + nowy temat
Witam!

Chciałbym się z wami podzielić moimi spostrzeżeniami z trwającej od 2 tygodni kuracji anty-pasożytniczej Dyskowców.

Przyczyna kuracji:
Mała paleta miała wiecznie ciemne pręgi, często bywała ciemna i się ukrywała. Mimo trudności ładnie pobierała pokarm i była dzielna wobec pobratymców kilkukrotnie większych rozmiarów. Najbardziej niepokojącym objawem była przeźroczysta kupa, która ewidentnie świadczy o intruzach w układzie pokarmowym. Pewnego razu takrze oddychała na jedno skrzele co mogło być przejawem ataku przywr. Brzuszek często napompowany mimo całonocnej przerwy w karmieniu (duże dyski puchną tylko po karmieniu).
Przyczyna nie była bliżej znana więc postanowiłem zaatakować w szerszym zakresie.

Leki:
Protosol

Obrazek
Dokładny opis preparatu

Kuracja wg. przepisu znalezionego w necie:
Na mój zbiornik stosowałem dawki 20ml. Nie cudowałem z parametrami wody bo trzymam dyski na Kranowicy Zdrój. Przed rozpoczęciem kuracji zrobiłem podmiankę wody 40% a następnego dnia podałem preparat.

Przepis 1.
Ogólne założenia: przy rybach dorosłych temperaturę utrzymujemy na poziomie 26-27 stopni. Wiem dobrze, że cykl rozwojowy wiciowców zostaje przerwany przy 32 stopniach, jednak wysoka temp. może być wręcz zabójcza dla dorosłych osobników. Ryby należy zawsze obserwować. Dla maluchów temp. spokojnie powyżej 32 stopni. Pamiętajmy, że temp. podniesiona powyżej 28 stopni sprzyja rozwojowi bakterii i jej podniesienie powinno być połączone z podaniem antybiotyku.
PH - <7, a najlepiej około 6.TWO<10.
Reszty parametrów nie badam, gdyż biologia w zbiorniku zostanie na pewno zachwiana.

Lek wykorzystywany - Aquasan (obecnie Protosol). Dodam, że przepis jest zmodyfikowany przez P. Smolenia, któremu serdecznie dziękuję za pomoc, której udzielił mi nie raz!. Co do kuracji:

Dzień 1 15-20ml Protosolu/100l wody,
Dzień 5 dawka j/w
Dzień 9 dawka j/w
Dzień 11-12 podmiana na maxa.

W czasie kuracji wody nie podmieniamy, obserwujemy ryby, którym nic nie powinno się dziać. Pilnujmy jednak pH, gdyż ma tendencje spadkowe. Kurację przeprowadzamy w zbiorniku ogólnym. Ryby przechodzą ją dość cierpliwie, dodatkowo karmimy granulatem, który nasiąka wodą. Metodę tą sprawdziłem u siebie i na pewno działa. Przy leczeniu filtry zewnętrzne odłączamy i przeprowadzamy osobną dezynfekcje. Proponuję 150-200ml perhydrolu, wlać na 100l wody i podłączyć do tego filtr. Po 24godzinach filtr jest czysty. Podłączamy go ponownie do zbiornika ogólnego po zakończeniu kuracji. Zbiornik po leczeniu będzie na pewno zachwiany, proponuję włożyć węgiel aktywny na 24 godziny do filtra celem usunięcia reszty leku. Akwarium po w/w czynnościach należy zasilić preparatem z bakteriami nitryfikacyjnymi.

Już na początku kuracji mała Dyskietka się ożywiła, nabrała barw i zaczęła pływać z resztą ekipy. Pokarm przyjmowała jak zwykle aktywnie. W zachowaniu zmieniło się to, że między posiłkami sama chętniej poszukiwała pokarm. Kupki nadal z przerywnikami koloru przeźroczystego.
Wszystkie ryby się czuły OK.

Po kuracji zrobiłem 75% podmiankę wody i zaatakowałem kolejny typ intruza.
Nicienie, przywry, tasiemce.
Obrazek
Dokładny opis preparatu

Mimo zalecanej dawki 1kaps. na 50L wody postanowiłem zwiększyć dawkę do 150% zalecanej (czytałem, że dawka zalecana nadaje się do surowego zbiornika bez dna, roślin itp.)
Odliczając wiadro żwirku pozostaje mi 100L wody co daje 2 zalecane kapsułki + 1 uderzeniowa.

Podczas kuracji tym lekiem zaleca się mocne wietrzenie wody oraz obserwację ryb.

Po całej nocy widok rano był lekko niepokojący.
Absolutnie wszystkie ryby wyblakły. Kirysek pigmej padł. Zbrojniki mają drgawki ale żyją. Sumik indyjski blady i nerwowy. Otosek daje rade. A dyski lekko wyblaknięte ale spokojne.
Obiekt zarobaczony bardzo blady. Dyskietka całkowicie zgubiła ciemne paski (wygląda jak w negatywie) i od rana toczy wielką przeźroczystą kupę. Wszystko wygląda tak jak by ją czyściło z pasożytów. Brzuszek traci wzdęte kształty co jest dobrym objawem.

Wedle opakowania po 5 dniach należy dać ponownie preparat w ilości 50% dawki początkowej. Nie chcąc uodparniać robactwa kolejna dawka będzie również 150%. Jeśli będzie trzeba zużyję cały blister rozkładając go na 4 strzały po 3 kapsułki co w efekcie da kurację 20 dniową.

Jako, iż dziś jest pierwszy dzień na CapiCapsT...kolejne relacje będę zamieszczał na bieżąco.

Avatar użytkownika

JackHerer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 236
Dołączył: 17 mar 2013, 11:33

Widzę że kolego nie masz zielonego pojęcia o leczeniu ryb tych ryb! leczenie musi być poprzedzone badaniem mikroskopowym by być pewnym co jest rybom ,leczenie przeprowadza się w akwarium- samo szkło bez roślin i podłoża i odziwo podczas leczenia PH bardzo ważną rolę odgrywa ,jeśli byś poczytał to byś przynajmniej wiedział że zbrojniki nie przeżywają kuracji trichlorofonem ,walka z wiciowcami jest dość prosta trzeba wiedzieć co podać i w jakiej dawce to co podałeś nawet ich nie drasneło ,to samo tyczy się przywr walka z wiatrakami moim zdaniem popraw rybom warunki bo na tym etapie myślenia nic nie zdziałasz .multi1973
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył: 22 wrz 2013, 17:13

multi1973 napisał(a):leczenie przeprowadza się w akwarium- samo szkło bez roślin i podłoża i odziwo podczas leczenia PH bardzo ważną rolę odgrywa ,jeśli byś poczytał to byś przynajmniej wiedział że zbrojniki nie przeżywają kuracji trichlorofonem

Odnośnie zbrojników to mam pełną świadomość skutków ubocznych.
Nie posiadam dodatkowego szkła w którym mógłbym przeprowadzać kuracje z tego powodu operacje przeprowadzam w ogólniaku.

Avatar użytkownika

JackHerer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 236
Dołączył: 17 mar 2013, 11:33

więc skoro nie masz dodatkowego szkła nie lecz w ogólnym tylko osłabisz ryby ,pasożytów się nie pozbędziesz! najlepszym sposobem jeśli ryby jedzą na wiciowce jest metro w pokarmie przez 3 dni do mixa z rana po tyg powtórka i będziesz miał spokój na jakiś czas a przywry to temat rzeka znam może 3 hodowców co ich ryby są czyste od przywr, u mnie ryby mają przywry od 3 lat i dałem se spokój z ich zwalczaniem jeśli w akwarium mam kilka innych gatunków ryb (nie ma sensu wystarczy zapewnić odp parametry wody ,podmiany i bardzo dobrą filtrację i ryby rosną jak trza)multi1973
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył: 22 wrz 2013, 17:13

multi1973 napisał(a):więc skoro nie masz dodatkowego szkła nie lecz w ogólnym tylko osłabisz ryby ,pasożytów się nie pozbędziesz! najlepszym sposobem jeśli ryby jedzą na wiciowce jest metro w pokarmie przez 3 dni do mixa z rana po tyg powtórka i będziesz miał spokój na jakiś czas a przywry to temat rzeka znam może 3 hodowców co ich ryby są czyste od przywr, u mnie ryby mają przywry od 3 lat i dałem se spokój z ich zwalczaniem jeśli w akwarium mam kilka innych gatunków ryb (nie ma sensu wystarczy zapewnić odp parametry wody ,podmiany i bardzo dobrą filtrację i ryby rosną jak trza)


Odnośnie przywr leczenie w ich kierunku determinuje spektrum działania CapicapsT. Od czasu kuracji Protosolem dyski oddychają ładnie równo i bez pośpiechu. Najbardziej właśnie mnie martwiły problemy małej palety odnośnie spuchniętego brzucha i tych nieszczęsnych przeźroczystych kup. Wcześniej po jedzeniu rybka robiła naprzemiennie przeźroczyste z przerwami resztek pokarmu. Po podaniu Capicaps cały dzień ciągła tą przeźroczystą kupę i zaczęła ładnie tracić objętość w brzuchu.

Ogólnie to planuję restart ponieważ zbiornik od 3 lat chodzi na pełnych obrotach. Krzaki rosną...ryby żyją...klęsk żywiołowych poza plagą ślimaków nie było. Z plagi zostały tylko skorupki na dnie i armia helenek.

Przy restarcie chciałbym zachować część roślin i tutaj prosił bym o poradę odnośnie skutecznego odkażania, które nie spali zielonki. Korzenie z mchami też by się przydało zachować.

Avatar użytkownika

JackHerer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 236
Dołączył: 17 mar 2013, 11:33

Ogólnie przy przywrach wystarczy by zbiornik z roślinami czyli po restarcie był bez ryb 3 doby ,ale jak wpuścisz ryby po tyg bedzie 100% pewności przywry szybko giną bez żywiciela ,gożej z wiciowcem moim zdaniem najbardziej zagraża dyskom jeśli ryb nie leczymy prowadzi do hexamitozy choć w temp 34 stopnie praktycznie ginie gożej z jajami potrafią przetrwac dość długo dlatego powtarza się leczenie co kilka dni by uśmiercić formę dorosłą zaraz po wykluciu i mkroskop ,,moim zdaniem zrób tak ryby do innego szkła akwa wymyć wysuszyć podłoże zmienić lub piekarnik,zalać obsadzić i 10 dni bez ryb ,w tym czasie przeleczyć ryby ,mój sposób na wiciowca metro do żarcia przez 3 dni przerwa 6 dni i znów powtórka temp 28 c.na przywry sa różne metody ja stosowałem 1 kurację i ostatnią praziquantel czysty w płynie ale nie miałem sumienia czynić tego kolejny raz kiedy po 2 tyg ryby znów się ocierały i po mikro zauważyłem przywry ponownie ,nawet jak ci się uda wyleczyć musisz pożegnać się z resztą obsady zostają palety i rośliny żadnych kirysków i tym podobnych te ryby leczy sie inaczej więc zastanów się czy to nie będzie walka z wiatrakami ,dawno temu jak zaczynałem też myslałem że ryby będe miał czyste a są jakie są i tak jest u większości amatorów palet.Ja postawiłem na wydajny system filtracyjny,odp parametry wody,żadnych związków amonowych i zróżnicowana dieta i ryby rosną kładą ikrę , :Dmulti1973
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył: 22 wrz 2013, 17:13

No i taka rozmowa mi się podoba :)

Kuracja moim zdaniem daje rade. Choć amatorska to skutkuje.
Dorosłe dyski zachowują się naturalnie cały czas. Protosol obleciał im kompletnie. Mała zyskała kolor i wigor.
CapicapsT dało cięższe efekty, gdyż ryby zbladły i w pierwszym dniu straciły apetyt. Mały dysk kompletnie zrobił się jak w negatywie. Zostawił tylko pasek na ogonie i oku.
Dzisiaj po powrocie z pracy jest wszystko jak gdyby nigdy nic.. Maluch wygląda jak zazwyczaj...dorosłe to samo. Jedyny objaw leczenia u malucha to stale ciągnięta przeźroczysta kupa. Maleństwo znów się nie chowa i pływa z innymi. Brzuch zmalał więc myślę, że wyzbywa się pasożytów z jelit. Kupcia jest coraz bardziej transparentna więc uważam to za postęp.

Co do restartu...obawiam się, że ryby tyle nie udygają we wiadrze ;D
Żwir będę wymieniał bo teraz mam mix jasnego 1-2mm z jakimś dziwnym brązowym z igłami (dawno temu zakupiłem to w BricoMarche jako podłoże akwarystyczne. Było tanie i chyba to jakiś odpad wypalania ceramiki czy coś takiego).

W moich fantazjach jest piasek kwarcowy i ładny jasny żwirek....choć dla kontrastu lepszy byłby czarny bazalt pod rośliny(wyspy roślin + taras piasku).

Ostatecznie zrezygnuje z Danio malabarskich, zbrojników (ponoć każdy zaraża nicieniami) i myślę na czyścicieli jakieś 5-10 otosków. Dawniej miałem piskorki i chciałbym wrócić do tych rybek... Jako atrakcję trzciniak byłby dobry choć dostępność ich jest słaba(lokalnie). Ale to narazie gdybanki i założenia. Priorytetem Dyski :)

Avatar użytkownika

JackHerer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 236
Dołączył: 17 mar 2013, 11:33

Z paletami jest tak im mniej się grzebie w zbiorniku tym lepiej im bardziej zróżnicowany pokarm tym lepiej ,to samo tyczy sie filtracji im większa biologia tym lepiej ,ja nigdy nie zdecyduję się na mieszanie biotopów ,,trzciniak?''mam palety,bystrzyk robertsi,pstrążeń srebrzysty,corydoras 5 rodzajów,apist agasiza 2 pary ,ryby z tego samego biotopu czyli temp,ph,tww,akurat po paletach naj mniej widać że im ph nie odpowiada i utarło się że nie problem je trzymać w ph 8 czyli kran ,przez te kilka lat obserwacji zauważyłem całkowicie inne zachowanie ryb w ph 6 do 6,5 ryby są bardziej ruchliwe mniej zapadają na jakiekolwiek choroby ,brak stresu i na dzień dzisiejszy staram się utrzymać parametry na poziomie ph 6 do 6,5 tww 0 do 1,no3 max 15,i nie mam problemu z dyskami i innymi rybami,multi1973
Początkujący
 
Posty: 28
Dołączył: 22 wrz 2013, 17:13

W czwartek ryby miały trzecią podmianę wody wraz z równą porcją capicaps. Kupcie malutkiej niemal za każdym razem są duże i brązowe bez śluzu. Poprawa w zachowaniu wyraźna.
we wtorek ostatni strzał i po pięciu dniach kompletna podmiana wody + szyszki olchy dla stabilizacji ph.

Ekipa z zielonego dżipa ;D Woda świeża mocno natleniona kraniczanka zdrój. Dzisiaj ostatnia porcja capi caps.
wp_20131022_008.jpg
(488.77 KiB) Pobrane 4401 razy


wp_20131022_009.jpg
(589.14 KiB) Pobrane 4401 razy

Od czasu podania Protosolu coraz więcej turkusowego połysku się pojawiło u malucha.
Zdjęcie z fona więc nie widać wszystkiego. Nie tylko dolna płetwa połyskuje. Teraz nawet delikatnie góra się świeci oraz na czole pojawiają się wzory. Po odstawieniu lekarstw zastosuję częste podmiany wody (pierwsza 60% całości) po 3 dniach kolejne 30% i w zamiarach mam uzupełnić minerały Multimineralem tropicala + może jakiś Kobaltosan na wybarwienie.
wp_20131022_012.jpg
(637 KiB) Pobrane 4401 razy

Avatar użytkownika

JackHerer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 236
Dołączył: 17 mar 2013, 11:33

DSCF1895.JPG
(369.18 KiB) Pobrane 4323 razy

Wyraźnie widać zmiany w ubarwieniu maluszka. Teraz przez najbliższy czas ryby będą obserwowane i tuczone :))) Mam nadzieję, że maluszek się szybko wybarwi i zyska na masie :D
DSCF1891.JPG
(392.79 KiB) Pobrane 4323 razy

DSCF1892.JPG
(303.22 KiB) Pobrane 4323 razy

DSCF1893.JPG
(409.04 KiB) Pobrane 4323 razy

DSCF1894.JPG
(359.12 KiB) Pobrane 4323 razy

DSCF1896.JPG
(376.56 KiB) Pobrane 4323 razy

DSCF1897.JPG
(432.48 KiB) Pobrane 4323 razy

Avatar użytkownika

JackHerer
Zainteresowany tematem
 
Posty: 236
Dołączył: 17 mar 2013, 11:33
Powiązane tematy
 • Obsada do 112l z Danio Perłowym

  Cześć W najbliższym czasie planuje założyć akwarium 112 l. Sprzęt: Akwarium z pokrywa aquael Classic box 80 Filtr aquael ultramax 1000 Oświetlenie: -led sunny day night 14W (jest ono w zestawie do po...

  Wyświetlenia: 1499 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

 • Obsada 112l

  Wiem że mnie zjecie, ale czy jak bym po jakimś czasie zrobiła przeprowadzke na większe akwa (200l) dało by rade. -Brzanka sumatrzańska 6sztuk -Brzanka mszysta 6sztuk -Brzanka albino 6sztuk -kirys pstr...

  Wyświetlenia: 3437 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

 • Dobór obsady do akwarium 112l

  Witam mam w planie założenia baniaka 112l, narazie jeszcze go nie uruchomiłem, ale chciałbym żeby było to akwarium bogate w rośliny i chciałbym w nim mieć gupiki mieczyki molinezje oraz zbrojniki nieb...

  Wyświetlenia: 3131 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

 • Jak odrobaczyć główny zbiornik (wiciowce, protosol?)

  Najpierw mi samiczka prętnika zaczęła się chować, siedzi przy dnie, ma trochę przyspieszony oddech i jest lekko wzdęta - w dodatku brak apetytu. Siedzi w ukryciu już któryś dzień. Od dwóch dni dołączy...

  Wyświetlenia: 1352 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

 • Odrobaczanie ryb

  Cześć chciałem zapytać jakim preparatem mogę odrobaczyć rybki denne?

  Wyświetlenia: 687 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...Rośliny

Ładowanie...

Zwierzęta

Ładowanie...
Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 139 gości

Copyright © 2001-2022 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.