Kupiłem blisko miesiac temu samczyka Barwniaka Thomasa, dlatego ze w
sklepie zostaly tylko samce (sprzedajacy twierdzil ze tych kilka rybek ktore zostaly walczyly ze soba i byly porozstawiane po katach) i rzeczywiscie wiele wskazuje na to ze jest to samiec. Jest jeszcze dosc mlody ok. 5 cm, ladnie wybarwiony i dobrze sie czuje w moim akwarium. Dokupilem dzisiaj w innym
sklepie niby samiczke wg zapewnien sprzedawcy - troche mniejsza od innych rybek tego gatunku w sklepowym akwarium, choc roznice bardzo trudne do wychwycenia, wrecz niemozliwe bo ryby dosc mlode ok. 4 cm dlugosci. Co do wielkosci i ksztaltu pletw to nie bardzo moge wylapac jakas roznice (jedne zrodla podaja iz samiec ma bardziej zaostrzone konce pletw grzbietowej i odbytowej, a inne ze grzbietową ma dluzszą a zaostrzenie jest takie samo, a inne poruszaja kwestie ubarwienia)
Skoro jest tak trudno to chcialem sie chociaz skupic na kwestii zachowania tych rybek. Kiedy wpuscilem tą niby samiczke to samiec po kilku minutach od czasu do czasu przeganial ja po akwarium - 112 l, dosc geste rosliny wiec ma gdzie sie schowac. Poczas karmienia jadly normalnie z innymi rybami ale kiedy Thomasy zblizyly sie do siebie to samcowi jakby na chwile pociemniala glowa ale nie atakowal. Wydawac by sie moglo ze sa to ewidentnie dwa samce, ale po kilku godzinach widze ze moj samiec jest coraz mniej zainteresowany nowym lokatorem i ze generalnie co jakis odgania subtelnie kazda jedna napotkana rybke.
Doradzcie prosze, poniewaz nie mam w tej kwestii doswiadczenia, czy gdyby to byla parka to od razu plywalyby zgodnie? Czy tez jest to normalne ze samiec tego gatunku czasem przegania samiczke, albo to ze mniejszy samiec nie podejmuje walki? Czy wplyw na zachowanie moze miec tez to, ze ryby zostaly umieszczone w akwarium nie w tym samym czasie? No i moze macie jakis niezawodny sposob na rozróżnienie płci młodych Barwniaków Thomasa? Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii.