Wkład filtracyjny Tetra BalanceBalls
Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Ryby


Czy sumiki szkliste można trzymać z gupikami?



Ryby w akwarium roślinnym - dobór gatunków. Pielęgnacja i karmienie. Choroby i pasożyty.
Czy sumiki szkliste mogę trzymać z gupikami i czy nie zjedzą narybku? Czy narybek sumika nie zostanie skonsumowany przez narybek gupika, albo na odwrót (porównywalne wielkościowo, oprócz budowy ciała, czyli długi ogon - krótki ogon, krótki głowo-tułów - długi głowo-tułów,...)?



emilion123
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył: 26 lut 2018, 11:18

emilion123 napisał(a):Czy sumiki szkliste mogę trzymać z gupikami i czy nie zjedzą narybku? Czy narybek sumika nie zostanie skonsumowany przez narybek gupika, albo na odwrót (porównywalne wielkościowo, oprócz budowy ciała, czyli długi ogon - krótki ogon, krótki głowo-tułów - długi głowo-tułów,...)?
Hej emilion123, ogólnie rzecz ujmując i czysto teoretycznie można je trzymać razem jednak nie polecam. Sumek szklisty jest znacznie delikatniejszą rybką od gupika (trudniejszą w utrzymaniu, pochodzi z Azji, gupik z Ameryki środkowej). Jeśli chodzi o kanibalizm wśród ryb to wszystkie bez wyjątku zjedzą siebie nawzajem (narybek większy, zje mniejszy). Dlatego młode oddziela się większych ryb. Wyjątkiem są pielęgnice gdzie rodzic/rodzice opiekują się młodymi. Jednak jeśli trzymane są z innymi rybami będą straty w narybku lub rodzice zabiją inne ryby w obronie młodych.


Avatar użytkownika

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2768
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Nie przejmowałbym się tym że gupik zje narybek sumika szklistego z racji tego iż jest je bardzo trudno rozmnożyć w akwarium i samoistnie się to raczej nie dzieje, zupełnie inaczej niż u gupika.


Avatar użytkownika

Rfck
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2134
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34
Miasto: Gdańsk/UK

Rfck napisał(a):Nie przejmowałbym się tym że gupik zje narybek sumika szklistego z racji tego iż jest je bardzo trudno rozmnożyć w akwarium i samoistnie się to raczej nie dzieje, zupełnie inaczej niż u gupika.


Wzięłam rośliny od zaprzyjaźnionego akwarysty, a potem mimo tego, że były płukane dużo razy i leżały w wannie po 1-2 h czasami, to wykluł się jeden sumik. Nie wiedziałam na początku co to za rybka, ale to na 100% narybek sumika. Trzymam go już około 1,5 miesiąca w oddzielnym 5 litrowym akwarium bez podłoża, bez grzałki (stoi blisko grzejnika i woda nie jest za zimna i tak), ani napowietrzacza, z roślinami i dokarmiam. Chciałabym mu zapewnić lepsze warunki, ale nasunęłam tutaj pytanie tytułowe na forum. Teraz zwolnił mi się mały kotnik i chyba za jakiś czas go tam przeniosę.



emilion123
Początkujący
 
Posty: 29
Dołączył: 26 lut 2018, 11:18

Mam sumiki szkliste z gupikami i dotychczas nie bylo problemu. W gąszczu roślin narybek gupika sie utrzymuje. Problem to karmienie sumikow, gdyz gupiki sa 2razy szybsze w znajdowaniu pokarmu. Rozwiazaniem jest karmienie przy swietle nocnym w stalym miejscu - sumiki w polmroku szybko odnajduja pokarm a gupiki uciekaja do swiatla. Ostatnio zauwazylem ze zarłoczne gupiki obgryzają wąsy sumikom, wiec przy restarcie separacja do innego akwarium.



pavlach
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył: 04 lip 2017, 20:50







Powiązane tematy



Serwis roslinyakwariowe.pl


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad 44 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się naszym doświadczeniem. zamów e-Magazyn na e-mail

Sklep internetowy

Wysyłkowy sklep akwarystyczny z
bogatą ofertą sprzętu i akscesoriów do
pielęgnacji akwarium.
idź do sklepu


Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], zoran i 19 gości