Lista działów » Opieka nad akwarium, zabiegi pielęgnacyjne » Zabiegi pielęgnacyjne


Jak prowadzić akwarium, żeby ciągle nie testowac wody.



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



Witam,

Mam od 14/11/23 akwarium 72l. 3 rodzaje roślin. Moczarkę, kryptokoryny i anubiasy.

Czy da się prowadzić jakos akwarium zeby ciagle nie testować wody co tydzień? Obecnie co niedziele robie podmianę i w poniedzialek testy po4/no3/K... I tak w kolko bo ciagle cos się zmienia i wraca zielony glon nitkowaty i rozpuszczają się liście kryptokoryny. Dozuje wlasciwie tylko po4 bo reszta no3 i K trzyma się wlasciwie w miejscu.

Po4 - 0,1
No3 - 10
K - 15-20

Generalnie rozumiem, że to nic strasznego ale jakos juz mnie zniechęca to ciagle kropelkowanie a z drugiej strony nitki na szybie i roślinach nie pomagają. Moczarka cos zaczęła żółknąc przy podłożu.

Czy mozna prowadzić akwarium tylko z kamieniami i np korzeniem bez roślin? Mniej wtedy tego kropelkowania by bylo i mniej glonów? Przynajmniej odpadł by problem z marniejącymi roślinami. Ryby i krewetki pływają ok i nic mi nie zdycha.

To nawożenie tez nie wiadomo ile tego lac. Staram się lać tyle samo a efekt różny wychodzi...
Załączniki
20240428_175807.jpg

aureum
Zainteresowany tematem

Posty: 170
Dołączył: 28 lis 2023, 15:11

Polecamy zakupy w sklepie forumowym
Mam podobne rośliny w 240L i bardzo, bardzo rzadko robię testy, ponieważ nic nie leję do wody, dozuję za to co2, które było niezbędne w poprzedniej aranżacji, a teraz po prostu zostało więc niech leci ;) Z tabeli wychodzi mi ok 15 mg/l. Życie w akwarium samo generuje no3 na poziomie 2-3, po4 na 0,2. Potasu to nawet nie pamiętam. Od czasu do czasu upewniam się czy nh3 jest na 0. Posiadam 2 belki: 1 white i 1 wrgb. Obie są skręcone na 25%.

Generalnie te rośliny są niewymagające. Kryptokorynom podaj kulki gliniano-torfowe w podłoże, które posłużą im lepiej niż płynny nawóz.

Co tydzień podmieniam 25% wody - leję RO bo nauczyłem się już, że w czasie tygodnia podnosi mi się gh o 2 (lawa), więc to koryguję.

Na Twoim miejscu i przy takiej aranżacji zacząłbym od ograniczenia nawozów i światła + przycinka. Poszedłbym ze wszystkim w dół i obserwował jak to wygląda w czasie. Jeżeli natomiast zauważysz potrzebę lania nawozów, to pamiętaj, że Twoje 10:1:15-20 to nie jest gotowa recepta i konieczna ilość, tylko jakiś stosunek, od którego można zacząć dozowanie.

Ten zbiornik powinien prowadzić się dość łatwo. Systematyczne podmiany, jak najmniej grzebania rękami przy dnie, dostosowanie światła. Jak raz zagra, to powinno się już trzymać.

U mnie wygląda to tak:



Są glonki, nitki, plamiki na anubiasach itp, ale nigdy nie zdominowały akwarium. Wcale z tym jakoś specjalnie nie walczę.

jacekp1
Poznaje temat

Posty: 95
Dołączył: 12 paź 2020, 18:56

aureum napisał(a):Czy da się prowadzić jakos akwarium zeby ciagle nie testować wody co tydzień? Obecnie co niedziele robie podmianę i w poniedzialek testy po4/no3/K... I tak w kolko bo ciagle cos się zmienia i wraca zielony glon nitkowaty i rozpuszczają się liście kryptokoryny. Dozuje wlasciwie tylko po4 bo reszta no3 i K trzyma się wlasciwie w miejscu.

Tak można po prostu przestać testować i oceniać na podstawie wyglądu roślin.
Rozpuszczające się kryptokoryny to dość powszechna przypadłość przy zmianach warunków.
aureum napisał(a):Moczarka cos zaczęła żółknąc przy podłożu.

To raczej normalne. Stare liście zawsze będą "umierać". Możesz przyciąć roślinę, dół wyrwać, a posadzić same szczyty.
aureum napisał(a):Czy mozna prowadzić akwarium tylko z kamieniami i np korzeniem bez roślin? Mniej wtedy tego kropelkowania by bylo i mniej glonów? Przynajmniej odpadł by problem z marniejącymi roślinami.

Wbrew pozorom prowadzenie akwarium z samym hard scapem jest trudniejsze. Brak roślin to brak "sprzymierzeńca", który usuwa z wody produkty przemiany materii.

I na koniec pytanie: podajesz CO2 z butli?
Jeśli nie, gorąco polecam.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2883
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

No, nie uzywam Co2 i na razie nie planuje. Jak poznac czy brakuje no3 czy po4? Tak jak tutaj radziliscie aby zmniejszyc zielone glony mam podnosic po4 co tez wlasnie robie ale zeby wiedziec ile to co tydzien robie testy wlasnie po4 i no3... Nie lubie robic tych testow bo ciezko mi kolory odczytywac i po mnie to frustruje. Cala rodzina siedzi i kazdy podaje inne wyniki :/... Probuje zrozumiec jak akwarystyka moze relaksowac jak tu ciagle cos nie dziala z tymi glonami i roslinami... To tak jakbym mial psa ktory ciagle by chorowal i trzeba by bylo go leczyc... Wlozylem w to akwarium 10x wiecej niz planowalem i po tym pol roku to do relaksu przy akwarium troche daleka droga.

aureum
Zainteresowany tematem

Posty: 170
Dołączył: 28 lis 2023, 15:11

aureum napisał(a):Probuje zrozumiec jak akwarystyka moze relaksowac jak tu ciagle cos nie dziala z tymi glonami i roslinami... To tak jakbym mial psa ktory ciagle by chorowal i trzeba by bylo go leczyc... Wlozylem w to akwarium 10x wiecej niz planowalem i po tym pol roku to do relaksu przy akwarium troche daleka droga.

Witaj w klubie :)
Jak chcesz mieć łatwe w obsłudze akwarium, bez robienia testów i użerania się z glonami, to powinieneś się zainteresować metodą prowadzenia zbiornika wg Diany Walstad. W skrócie polega ona na tym, że masz bardzo żyzne podłoże i umiarkowane oświetlenie. Nie dodajesz nawozów do wody, a to co powstaje z pokarmów powinno być zjadane przez rośliny, które dodatkowo czerpią składniki z gleby, więc nie ma potrzeby niczego mierzyć.
Wadą (a może zaletą?) tej metody jest to, że rośliny rosną wolniej. No i niektórych roślin chyba nie dasz rady utrzymać w ten sposób (bo np. wymagają dużo światła).
Moim zdaniem dodanie CO2, chociaż nie wymagane przy takiej metodzie, pomaga uzyskać lepsze wyniki.

Avatar użytkownika
Totik
Aktywny użytkownik

Posty: 522
Dołączył: 09 sie 2004, 20:08
Miasto: Kryspinów











Powiązane tematy


cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości

Copyright © 2001-2025 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.