Jesteś tutaj: SerwisForumPielęgnacjaZabiegi pielęgnacyjne


Czy mchy lubią dużo światłaUtrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności pielęgnacyjne. + nowy temat
Wszystko ładnie rośnie poza mchami, pełno w nich nitek i są takie pociemniałe. Zbiornik 300L. Świecę 0,9W/L i sporo nawoże solami, do tego sporo Co2, wygląda to tak:
Załączniki
DSC04555.JPG
mech


Avatar użytkownika

marlowe
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2028
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Też się nad tym zastanawiam patrząc na piękne zbiorniki HT z mchem.

W moim LT rosną ok. W zbiorniku HT co zaszczepię to lipa. Nie wiem czy to światło czy nawożenie.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.


Avatar użytkownika

weder
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 5251
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

chyba jednak światło, jak miałem 0,6W/L tak mech nie wyglądał


Avatar użytkownika

marlowe
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2028
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

weder napisał(a):Też się nad tym zastanawiam patrząc na piękne zbiorniki HT z mchem.

W moim LT rosną ok. W zbiorniku HT co zaszczepię to lipa. Nie wiem czy to światło czy nawożenie.

miałem tak samo im bardziej o nie dbasz tym gorzej ... zostawisz dasz mniej światła zapomnisz o problemie ...

Avatar użytkownika

pagu
Znający temat
 
Posty: 1752
Dołączył: 20 wrz 2011, 17:54

Mchy w zbiornikach konkursowych wyglądają jak wyglądają, ponieważ akwaria są dodatkowo doświetlane do zdjęć (to cały żmudny proces).

Generalnie mchy nie lubią zbyt mocnego światła,
dlatego np. w naturze rosną na północnej stronie pni drzew.
mgr biologii, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10313
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Piotr Baszucki napisał(a):Mchy w zbiornikach konkursowych wyglądają jak wyglądają, ponieważ akwaria są dodatkowo doświetlane do zdjęć (to cały żmudny proces).

Generalnie mchy nie lubią zbyt mocnego światła,
dlatego np. w naturze rosną na północnej stronie pni drzew.


A czy istnieją jakieś gatunki mchów lub podobnych roślin ŚWIATŁOLUBNYCH które można obłożyć wystające konary korzenia ?


Avatar użytkownika

marlowe
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2028
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Tak - z roślin wodnych to wgłębka wodna (Riccia fluitans),
wygląda bardzo ładnie w formie emersyjnej - musi być jednak cały czas zraszana wodą.

W takim przypadku lepiej sprawdzają się rośliny nadwodne, typowe do terrarium lub vivarium, z których wybieramy te o jak najmniejszych liściach.
mgr biologii, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10313
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

A ja napiszę coś zupełnie na przekór. Około miesiąca temu "pożyczyłam" sobie trochę zdrojka prosto z górskiego potoku. Większość z Was kojarzy go pewnie pod nazwą "willow moss". Wpakowałam go do słoika po dżemie, wrzuciłam małą grudkę ziemi ogrodowej, wlałam minimalną ilość nawozu do roślin kwitnących i postawiłam na balkonie na południowo-wschodnim parapecie - nie byłam u siebie, więc na nic innego niż taką prowizorkę nie mogłam sobie pozwolić. O dziwo mech bąbelkował jak szalony, rozrósł się i nawet nabrał koloru w stosunku do tego, jakim był na samym początku.
W plenerze porobiłam też trochę obserwacji (pod kątem kolejnych "pożyczek" - a co się będę ;) krajowa wąkrotka jest najpiękniejsza!). Muszę napisać, że ani razu nie udało mi się wypatrzeć wodnych mchów, które rosłyby w miejscach zacienionych.
Oczywiście nie będę nikomu zarzucać kłamstwa, kiedy pisze/mówi, że przy 0,6 W/l mech zaczyna gnić. Więcej - wierzę, że to prawda. Ale może tajemnica wzrostu mchu tkwi w czym innym?
Warto zauważyć, że czas, kiedy mój mech miał najwięcej światła, było to rano. Przy czym w górach, gdzie w nocy temperatura spada do nawet 5*C, woda w słoiku stojącym na zabudowanym cienkimi deseczkami balkonie, przy otwartym oknie na pewno nie jest wiele cieplejsza. Zaokrąglając można powiedzieć, że słońce padało bezpośrednio na mech od 5. rano do 11, w tym samym przedziale czasowym temperatura rosła z ośmiu do trzydziestu stopni (na słońcu w wodzie).
Któregoś razu około godziny dziewiątej rano poruszyłam mchem, aby wszystkie bąble powietrza poszły do góry. Było ich naprawdę dużo. Kiedy wróciłam (gdzieś w pobliżu 16.) z ciekawości zaglądnęłam do słoika i ilość pęcherzyków powietrza, która utworzyła się na listkach mchu od 9., była minimalna. Powtarzałam to "doświadczenie" jeszcze pięciokrotnie w różnych odstępach czasu w ciągu 1,5 miesiąca i efekt zawsze był ten sam.
Wyglądało by na to, iż zdolność mchu (a przynajmniej zdrojka) do fotosyntezy czyli po prostu życia zależy na równi od odpowiednio niskiej temperatury oraz od odpowiednio silnego oświetlenia.
Wydaje mi się to troszkę dziwne, sama stawiam swoje wnioski między akwarystycznymi plotami, ale być może komuś te informacje do czegoś się przydadzą. Przy okazji może P.mgr botanik oceniłby ich trafność? A może na podstawie moich obserwacji postawiłby nową tezę?Wroniarz
 

zAINTERESOWANY JESTEM TĄ WGŁĘBKĄ, mam 0,9W/L i chcę ją siatką przymocować do konarów od korzenia. Ma ktoś tak? Ładnie to wygląda? Oglądam zdjęcia ale to nie to samo co gołym okiem


Avatar użytkownika

marlowe
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2028
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Jeśli chodzi o mchy to u mnie zauważyłem że lubią światło i to nawet sporo ale nie lubią przenawożonych zbiorników. I też zauważyłem że rosły mi najlepiej przy świetle o barwie 6500k - 7000k . Najlepiej rozrastały się bliżej świetlówki czyli w górnej części akwa. Co do Twojego mchu mogły zaszkodzić mu glony zabierając dostęp do światła . Też zauważyłem że mech nie lubi samego groluxa. W zestawieniu musi przewyższać ilość barwy 6500k przynajmniej tak zauważyłem u siebie. Nie wyssałem z palca tego . Po prostu lubię eksperymentować. Tak więc myślę że wina leży u ciebie w nawożeniu a widać to po glonach. Też kiedyś czytałem o mchach i chyba (nie jestem pewny czy to prawda) że fosforanów i azotanów mchy nie lubią. Może ktoś potwierdzi to. Co do tych mchów rosnących na północnej stronie co pisał Pan Piotr to nie jest tak. Od północnej strony nie świeci słońce i nie wysusza mchu i drzewa. Jest większa wilgotność tak więc mech ma tylko możliwość rosnąć od północnej strony. Na oczku wodnym mam mech co rośnie na drzewach i rośnie na około całego oczka wodnego na kamieniach brzegu czy świeci słońce czy północ czy południe nie ma znaczenia. Jest wilgotno i rośnie. Więc myślę ze nie rośnie od południa na drzewach bo to suche miejsca od słońca a nie że nie lubi światła. Ale oczywiście mogę być w błędzie więc trzeba by poczytać bo to moje stwierdzenia na podstawie obserwacji.

Avatar użytkownika

krystez83
Zainteresowany tematem
 
Posty: 163
Dołączył: 10 wrz 2013, 18:33
Miasto: Pomorskie

Aby przyjąć założenia, do których doszłaś, trzeba by oddzielić od siebie oba parametry i zrobić doświadczenia porównawcze każdego z nich z osobna a następnie razem za każdym razem z tzw. próbą kontrolną.
Możesz podpytać swojego nauczyciela biologii jak rozpisać takie doświadczenie, to może być bardzo fajny sposób na początek nowego roku szkolnego.

Miejsce zacienione, a to z bezpośrednim dostępem do świata oraz inne - wystawione na ekspozycję południowych promieni słonecznych (dłuższe i intensywniejsze) - to trzy różne kwestie. Warto to oddzielać przy ew. rozważaniach.

Musimy pamiętać, że każdy żywy organizm, czy to zwierzę, czy roślina posiada pewne spektrum warunków, w których czuje się najlepiej. Jest to zakodowane w genach i powiązane ściśle z danym gatunkiem. Nasz krajowy mech zdrojek lubi chłodne cieki, a próba jego aklimatyzacji w akwarium nie zawsze kończy się sukcesem.

Trzeba też pamiętać iż niekoniecznie efekt w postaci bardzo intensywnej fotosyntezy jest równoznaczny z tym iż mamy do czynienia z odpowiednimi parametrami życiowymi. Wręcz przeciwnie - zbyt intensywna fotosynteza i podkręcony metabolizm prowadzą często do stresów oksydacyjnych a w dużym skrócie - uszkodzeń rośliny od wewnątrz. Szczególnie jeśli parametry wody są niekorzystne do łatwego pozbywania się gazów (ciśnienie, temperatura).

Akurat mchy, które są prostymi roślinami nie mają tak zaawansowanych struktur jak rośliny wyższe, dlatego zawsze podchodzimy do nich nieco inaczej. Ba, nawet filogenetycznie blisko im do glonów. Ich listki są często jednokomórkowe, łatwo więc zachodzi ewentualny transport i wymiana substancji między rośliną a wodą, ale ma to też i inne, ważne dla nas konsekwencje - jedna warstwa komórek słabo chroni przez zbyt mocnym światłem.

Generalnie mszaki to fascynująca grupa roślin, ale niestety niewdzięczna.
Jest niewielu specjalistów w kraju, głównie z powodu sporej trudności w ich oznaczaniu i klasyfikacji.
Spójrzcie jak wygląda przykładowy klucz do oznaczania przygotowany na potrzeby ekologów: http://www.gios.gov.pl/zalaczniki/artyk ... 112011.pdf
Wersja dla systematyków jest o wiele bardziej obszerna i skomplikowana :)

Warto przejrzeć zaproponowany przeze mnie klucz - znajdziecie w nim nie tylko charakterystykę siedlisk, ale także rozmieszczenie stanowisk - można zorientować się nt. występowania danego mchu w Waszej okolicy.

p.s. plik troszkę się ładuje - ma 300 stron,
akurat fajna lektura na weekend :)
mgr biologii, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10313
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Chciałam porozdzielać mech na próbki i zrobić dokładnie takie doświadczenie, ale szkoda mi go było. Póki co udało mi się przestawić go na prawie 100% wrocławskiego kranowitu. Jeśli rozrośnie mi się jeszcze trochę i będę miała go wystarczająco dużo, aby były szanse nawet 1:1, że choć gałązkę uda mi się przyzwyczaić do ciągłego 18*C, na pewno wezmę się do eksperymentowania na porządnie, a wyniki opiszę na forum. I dziękuję za informacje. Z nimi na pewno łatwiej mi będzie wyciągać poprawne wnioski :)
Co do nauczyciela biologii, raczej nie będę ryzykować z zawracaniem mu głowy. I tak idziemy ostro z materiałem (rozszerzenie w renomowanej szkole), a jak mu jeszcze wyskoczę z czymś takim, to nie dość, że sama mogę nie wyrobić do końca semestru, to jeszcze moja klasa pożre mnie żywcem :<

A gazetka bardzo fajna :D Taka akurat do siedzenia z kawką w ręku i zerkania od czasu do czasu na akwarium "gdzie by takiego mcha wsadzić" czy "skąd go wytrzasnąć" :)Wroniarz
 

krystez83 napisał(a):.Co do tych mchów rosnących na północnej stronie co pisał Pan Piotr to nie jest tak. Od północnej strony nie świeci słońce i nie wysusza mchu i drzewa. Jest większa wilgotność tak więc mech ma tylko możliwość rosnąć od północnej strony. Na oczku wodnym mam mech co rośnie na drzewach i rośnie na około całego oczka wodnego na kamieniach brzegu czy świeci słońce czy północ czy południe nie ma znaczenia. Jest wilgotno i rośnie. Więc myślę ze nie rośnie od południa na drzewach bo to suche miejsca od słońca a nie że nie lubi światła. Ale oczywiście mogę być w błędzie więc trzeba by poczytać bo to moje stwierdzenia na podstawie obserwacji.


Ale ja dokładnie to samo napisałem, pułapki skrótów myślowych:
"Generalnie mchy nie lubią zbyt mocnego światła,
dlatego np. w naturze rosną na północnej stronie pni drzew."

Mocne oświetlenie niesie ze sobą także energię cieplną, nie tylko tę w fotonach światła zamienianą przez chlorofil w ATP. Z tym, że mocne nasłonecznienie nie wysuszy drzewa w dosłownym znaczeniu (drzewo jest pokryte korą - warstwą tkanki zbudowanej z martwych nieprzepuszczalnych dla wody komórek), ale ogrzeje jego powierzchnię co prowadzi do odparowania wody i gorszych warunków dla rozwoju mchu.

Tak wyglądają wilgotne lasy równikowe, gdzie wilgotność przekracza 80% a roślinność jest tak bujna, że na dole występuje sporo cienia:

rainforest.jpg


Jednak w naszych rozważaniach dotyczących akwariów, które są zalane wodą kwestie dostępu do niej możemy spokojnie pominąć, pozostają zatem 3 parametry: temperatura, stężenie związków mineralnych (w skrócie - żyzność wody) i oświetlenie.


krystez83 napisał(a):Jeśli chodzi o mchy to u mnie zauważyłem że lubią światło i to nawet sporo ale nie lubią przenawożonych zbiorników. I też zauważyłem że rosły mi najlepiej przy świetle o barwie 6500k - 7000k .


Barwa ma tu drugorzędne znaczenie, najważniejszą informacją dla nas jest jednak spektrum światła, długość fal i tzw. "piki", choć moim zdaniem mimo wszystko jego natężenie ma tu kluczowe znaczenie. Tym samym wiek świetlówek, zmętnienie wody, jej parametry fizyko-chemiczne itd. itp.

3 lata temu wspominałem o świetle w kontekście mchów przy okazji tematu o ryzoidach:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 37#p265737

A tu znajdziesz bardzo interesujące opracowania AdamaW o oświetleniu:
http://www.roslinyakwariowe.pl/czy-prze ... -sens.html

Jak przekopiesz forum znajdziesz jeszcze więcej różnej maści objaśnień - na pewno Cię zaciekawią bo zauważyłem że interesujesz się tymi kwestiami.

Wroniarz napisał(a):Co do nauczyciela biologii, raczej nie będę ryzykować z zawracaniem mu głowy. I tak idziemy ostro z materiałem (rozszerzenie w renomowanej szkole), a jak mu jeszcze wyskoczę z czymś takim, to nie dość, że sama mogę nie wyrobić do końca semestru, to jeszcze moja klasa pożre mnie żywcem :<


Może macie w szkole koło biologiczne po lekcjach?
Mogłabyś poprosić o pomoc grupkę podobnych Tobie pasjonatów.
mgr biologii, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10313
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Heh. I teraz gdzie w tym lesie jest północ ;) Te artykuły czytałem kiedyś i było to ciekawe i sprawdziłem to u siebie zabawą w zmiany Swietlówek i takie tam dlatego opisałem to wyżej z własnych obserwacji. Co do tych drzew chodziło nam o to samo tylko to co Pan napisał można rozumieć że mchy nie lubią światła a tak na prawde nie lubią suchych miejsc. cytat ''Generalnie mchy nie lubią zbyt mocnego światła,dlatego np. w naturze rosną na północnej stronie pni drzew.'' Odebrałem to właśnie tak. Ale nie wnikam. ;) Wiedza jaką pan posiada i tak jest duża chyba że to wujek google wiedział ;) Pozdrawiam

Avatar użytkownika

krystez83
Zainteresowany tematem
 
Posty: 163
Dołączył: 10 wrz 2013, 18:33
Miasto: Pomorskie

Mchy nie lubią dużego natężenia światła.
W naturze preferują miejsca zacienione.

Tak lepiej.
mgr biologii, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych


Avatar użytkownika

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl
 
Posty: 10313
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

:wink: dobre

Avatar użytkownika

krystez83
Zainteresowany tematem
 
Posty: 163
Dołączył: 10 wrz 2013, 18:33
Miasto: Pomorskie

muszę przyznać że zastąpiłem mchy wgłębką ale nie podoba mi się. Tak jakoś dziwnie wygląda, jakbym na korzeń włożył frotkę...


Avatar użytkownika

marlowe
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2028
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

U siebie mam 48W (Luxline plus + Grolux) na 63L i:
willow moss
queen moss
phoenix moss
taiwan moss (chyba?)
zipper moss
rosalia sp rosa
mini pelia
i wnioski:
nie zauważyłem, żeby bezpośrednie naświetlenie szkodziło mchom w jakimkolwiek stopniu (przy tej ilości światła) - powiem, że nawet rosną szybciej w świetle. Qeen moss i willow moss są u samej góry i rosną jak oszalałe. Zipper mosa nie polecam - tempo wzrostu takie, że może za 2 lata będę miał kępkę z tych paru gałązek:)
Nawożenie solami + intermag.kretos
Aktywny użytkownik
 
Posty: 602
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24

kretos napisał(a):U siebie mam 48W (Luxline plus + Grolux) na 63L i:
willow moss
queen moss
phoenix moss
taiwan moss (chyba?)
zipper moss
rosalia sp rosa
mini pelia
i wnioski:
nie zauważyłem, żeby bezpośrednie naświetlenie szkodziło mchom w jakimkolwiek stopniu (przy tej ilości światła) - powiem, że nawet rosną szybciej w świetle. Qeen moss i willow moss są u samej góry i rosną jak oszalałe. Zipper mosa nie polecam - tempo wzrostu takie, że może za 2 lata będę miał kępkę z tych paru gałązek:)
Nawożenie solami + intermag.


nie napisałeś ile masz tego światła....?
U mnie mech ze zdjęcia z 1 postu ma nad głową 0,9w/l, do tego jest na duzym korzeniu, także do 4 świetlówek 54W ma z 15 cm


Avatar użytkownika

marlowe
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2028
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

U mnie phoenix siedzi na korzonku jakieś 10 cm od lampy 2 x 24 i chyba nie narzeka
Załączniki
DSCF4411.JPG

Avatar użytkownika

KojiroSasaki
Poznaje temat
 
Posty: 74
Dołączył: 08 gru 2013, 03:48

marlowe napisał(a):
kretos napisał(a):U siebie mam 48W (Luxline plus + Grolux) na 63L (...)


nie napisałeś ile masz tego światła....?
U mnie mech ze zdjęcia z 1 postu ma nad głową 0,9w/l, do tego jest na duzym korzeniu, także do 4 świetlówek 54W ma z 15 cm


Napisałem - 48W na 63L. Queen moss też jest na korzeniu tuż pod powierzchnią wody.kretos
Aktywny użytkownik
 
Posty: 602
Dołączył: 27 lut 2013, 15:24

kretos napisał(a):
Napisałem - 48W na 63L. Queen moss też jest na korzeniu tuż pod powierzchnią wody.


fakt, nie zauważyłem. Masz 0,76w/l ja 0,9 w/l - trochę jest jednak różnicy. Z drugiej strony masz Queen moss a ja Phoenix.... Pytanie nadal aktualne o mchy światłolubne


Avatar użytkownika

marlowe
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2028
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

marlowe napisał(a):
kretos napisał(a):
Napisałem - 48W na 63L. Queen moss też jest na korzeniu tuż pod powierzchnią wody.


fakt, nie zauważyłem. Masz 0,76w/l ja 0,9 w/l - trochę jest jednak różnicy. Z drugiej strony masz Queen moss a ja Phoenix.... Pytanie nadal aktualne o mchy światłolubne


No ale ja mam phoenix

Avatar użytkownika

KojiroSasaki
Poznaje temat
 
Posty: 74
Dołączył: 08 gru 2013, 03:48

Moje doświadczenie podpowiada, że powszechnie stosowane w akwariach mchy są dość obojętne na światło. A nawet muszę powiedzieć, że lepiej rosną przy mocnym oświetleniu i CO2. Może to już kwestia ich "zmodyfikowanej genetyki" i przystosowania się do warunków sztucznych, panujących w akwariach.
Być możne taki Java moss z akwarium ma już niewiele wspólnego z tym, występującym w naturze.

Światło światłem, ale na pewno mchy nie lubią przenawożonych zbiorników, a objawy takie jak na zdjęciu występowały u mnie (co prawda był to Christmass moss) przy mocnym nawożeniu Fe. Nie lubią też zbyt dużo DOC

Avatar użytkownika

rrosi
Aktywny użytkownik
 
Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

rrosi napisał(a):
Światło światłem, ale na pewno mchy nie lubią przenawożonych zbiorników, a objawy takie jak na zdjęciu występowały u mnie (co prawda był to Christmass moss) przy mocnym nawożeniu Fe. Nie lubią też zbyt dużo DOC


No to by się zgadzało, bo ja akurat nie oszczędzam na nawozach. Mam
GH – 13
ph – 6,2

no3: 40ppm
po4: 6ppm
fe: 0,5
mg:19
Ca:47
potas:30


Avatar użytkownika

marlowe
Z dużym doświadczeniem
 
Posty: 2028
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45Powiązane tematy
 • Za dużo pokarmu. Jak zaradzić ?

  Witam. Przez pomyłkę ustawiłem za dużo dawki pokarmu i krasnale w ciągu dwóch dni tygodni obrosły wszystkie roślinki. Na dnie również zrobiło się zielono od glonów, na kamyki, korzenie, na podłoże. J...

  Wyświetlenia: 957 | Odpowiedzi: 3czytaj więcej...

 • Myjka kuchenna czy gąbka Seachem?

  https://www.youtube.com/watch?v=ooi-uZ_kN7Y& Zapraszam do obejrzenia filmu Rafała Kozery z Akwa Gadki.

  Wyświetlenia: 2550 | Odpowiedzi: 0czytaj więcej...

 • Sole czy konkretna linia nawozowa?

  Witam Wracam do akwarystyki po kilkuletniej przerwie. Będę zakładał nowy zbiornik i chcę mieć w nim mchy i rośliny trawnikowe. Zastanawiam się jak podejść dobrze do tematu nawożenia od samego początku...

  Wyświetlenia: 998 | Odpowiedzi: 4czytaj więcej...

 • Czy to pierwotniaki?

  Od kilku miesięcy mam problem z klarownością wody. W wodzie pływa dużo czegoś co przypomina kurz/pył. Filtracja nie może tego wyłapać nawet z watą. Te drobinki da się zauważyć gołym okiem. Nie jest to...

  Wyświetlenia: 3637 | Odpowiedzi: 5czytaj więcej...

 • Czy czas na pełne mikro?

  Witam Jakie są obiawy niedoboru mikro, pytam bo zbiornik 200l ma dwa miesiące, nie ma większych problemów tylko LUDWIGIA MINI RED dostaje małe zniekształcone liście tak jak - coś podobnego do papalony...

  Wyświetlenia: 1086 | Odpowiedzi: 0czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 400 gatunków i odmian roślin. Ponad 10 000 produktów z wysyłką w 24 godziny lub
odbiorem osobistym w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).)
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Copyright © 2001-2019 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.