Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Co się dzieje z rośliną i jak z tym walczyć?



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



Witam,

Na wstępie napiszę, że jestem początkującym akwarystą, staram się wszystko robić z aptekarską precyzją, ale... mam problem po ok. 6 tygodniach od uruchomienia akwarium.

Akwarium 30x30x30 (27 litrów)
Oświetlenie LED 6W, 8500K (włączone od 08:00 do 18:00)
Grzałka 50W
Żwir naturalny + Bacopa Compact + Vallisineria Nana

Mieszkańcy to: 6 x Gupik Neonowy + 2 x Glonojad
Karmienie 2 x dziennie, pokarm suchy, larwa komara (przemiennie) + tabletka dla Glonojada co dwa dni.

Woda w akwarium czysta, podczas podmiany (raz w tygodniu 4 litry) dodaję preparat Tetra AquaSafe. Obecnie wyczyściłem filtr, dodałem Tetra SafeStart. Co tydzień aplikowany nawóz Tropica (kompleksowy).

Ryby mają się dobrze, są żywe, kolory dobrze uwydatnione, temp. wody 26 stopni Celsjusza, rozmnożyły się. Nie mogę zatem powiedzieć aby warunki były złe. Ale...

Na kamieniach i podłożu zauważyłem zielonkawy nalot, obstawiam glony gdyż glonojad to zjada. Na roślinach natomiast widzę ciemne włoski. Usunąłem części roślin z tymi włoskami ale nie wszystie. Kolory roślin dobrze uwydatnione, rośliny się rozrastają.

Pytanie co się dzieje z roślinami i jak z tym walczyć? Może powinienem czyścić w jakiś sposób podłoże? Może czegoś w wodzie jest za dużo/za mało?

Moja "googlowa" diagnoza to sinice. Ewentualnie za dużo fosforanów i amoniaku. Pytanie czy to słuszna diagnoza? Czy rośliny można wyleczyć? Jakiego preparatu użyć? A może zrezygnować z pokarmu dla Glonojadów? Mają bowiem glony, a może zbiornik za mały aby je dokarmiać? Proszę o pomoc.
Załączniki
20170429_182042.jpg
(1.93 MiB) Pobrane 1753 razy

Tomasz_T
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 29 kwi 2017, 22:33

Nie glonojad tylko zbrojnik. I nie do tego szkła.
Możesz parametry wody podać?

Avatar użytkownika
Wojtekxxx9
Stały bywalec

Posty: 484
Dołączył: 26 sty 2017, 06:18

Niestety ale bez pomiarow podstawowych parametrow wody (chocby azot, fosfor) to trudno cos podpowiedziec. Czy masz jakies testy?

Avatar użytkownika
Crossley
Zainteresowany tematem

Posty: 198
Dołączył: 18 lis 2016, 09:16
Miasto: Jelenia Góra

Bez testów wody nikt Ci nic nie napisze. Ale z testami też pewnie nikt Ci nic nie napisze więc na razie ogranicz się do sprawdzenia w wodociągach (powinni mieć na stronie, jeżeli nie to napisz maila - muszą Ci podać podstawowe parametry) co ma woda, którą lejesz do akwarium i wklej tutaj wyniki. :D

To co masz na liściach wygląda na compsopogon. Spróbuj zwiększyć podmiany 4litry to za mało i tu szukałbym źródła problemu - spokojnie 10 litrów a nawet więcej (do połowy) na tydzień możesz wymieniać. Być może za wcześnie też zacząłeś nawozić. Jak zwiększenie podmian nie pomoże to spróbuj ograniczyć nawożenie o połowę. Co do glonów na podłożu - jeżeli to sinice to możesz spróbować bardzo delikatnie podnieść azot stosując sole (być może Tropica ma niewłaściwe proporcje dla Twojego akwarium). Jak nie pomoże możesz spróbować chemii (Femanga ponoć działa jak czytałem) ale równie dobrze mogą być to zielenice (a na to wyglądają oceniając po zdjęciach) i tu zwiększanie azotu nic nie da, przy nich to faktycznie może być niedobór fosforu w stosunku lub do azotu za dużo mikro. Ale równie dobrze może być jakaś inna przyczyna -zielenice to temat rzeka. Pamiętaj też o tym, że skutki zmian zauważysz dopiero po 2-3 tygodniach.
Więc bez pośpiechu.


Glonojady nie nadają się do takiego akwarium, oddaj komuś lub do sklepu. No i jedna tabletka pokarmu na dwa dni w 27 litrowym akwarium to zdecydowanie za dużo pokarmu. To też mogło przyczynić się do problemu.

Tetra AquaSafe - jest zbędna i chociaż raczej nie szkodzi to po skończeniu butelki możesz sobie darować. Woda już dawno w większości wodociągów nie jest chlorowana a nawet jeżeli u Ciebie
jakimś cudem wciąż jest to wystarczy odłożyć ją na noc do odstania i problem zniknie.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Już piszę co wiem, czego nie wiem...

Woda, którą leję do akwarium, ma następujace właściwości: https://pwik.olsztyn.pl/userfiles/files/sieci24042017.pdf

Za każdym razem dodaję preparat, tak jak pisałem powyżej ale odstawię go po zakończeniu butelki. Faktycznie, odstawię wodę na 24h i dopiero podmienię.

Wydaje mi się, że przyczynę problemu zlokalizowałem. Otóż, podczas mojej nieobecności, zamiast podmienić wodę to "płeć piękna" (aby nie napisać żona) dolała wody, która wyparowała zamiast dokonać podmiany. :(

Proszę mi też wybaczyć nazywanie zbrojnika glonojadem. A to że jest w zbiorniku... Cóż, ludzie którzy pracują w sklepach zoologicznych/akwarystycznych nie zawsze jak widać mają pojęcie co i do czego się nadaje. Szukając rozwiązania problemu glonów, żonie wciśnięto dwa zbrojniki (choć moja teoretyczna widza wskazuje, że jeden zbrojnik na 60 litrowy zbiornik to jest dobra proporcja). W każdym razie... są.

Tabletki dla nich odstawiam, do jednej na tydzień. Myślę aby odmulić dobrze podłoże, wodę zmieniać co 3 dni po 50% przez jakiś czas.

Tomasz_T
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 29 kwi 2017, 22:33











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.