Jesteś tutaj: Serwis Forum Pielęgnacja Krewetki i ślimaki


Opis rozmnożenia Caridina japonica (krewetka Amano)Krewetki słodkowodne w akwarium. Dobór gatunków i odmian, pielęgnacja. + nowy temat

Witam. Chciałbym przestawić wam moją przygodę z rozmnażaniem krewetek caridina japonica- Amano.

Na wstępie zacznę od pierwszego podejścia:
Na stanie:
-akwarium ok. 12l
-menzurka 1000ml
-moździerz do rozdrabniania
-sól morska (specjalna do morszczyzny)
-woda RO
-salimetr
-napowietrzacz
-2 kostki napowietrzające (w opisie dowiecie się dlaczego dwie)
-zestaw do lewatywy
-zestaw do iniekcji dożylnej
-lampka led
-strzykawka 100ml oraz 2ml
-waga kuchenna

Myślę, że to wszystko co potrzebowałem :P

Zbiornik wcześniej przygotowany tj. odmierzona ilość wody w menzurce wlewana do akwarium oraz pisakiem zaznaczany poziom od 3l do 10.Woda pomiarowa zamieniona na wodę z akwarium ogólnego, a następnie krewetka z jajkami przeniesiona do zbiornika wylęgowego.Pierwsze krewetki wykluły się w ilości dość sporej (nie do policzenia, przypuszczalnie 100-150). Dnia 3-ciego woda stopniowo zasalana. Opis zasalania: z 8l w akwarium (już bez samicy) upuszczone 2 litry wody(wylane). Następnie odmierzone 2 litry menzurką do słoja 4 litrowego, przyjęte zostało 35gr soli na 1litr wody tj 8x35gr=280gr na 8 litrów. Wsypane do słoika z 2 litrami wody dobrze wymieszane (brak osadu w postaci soli). Następnie do zasolenia wykorzystałem zestaw do lewatywy oraz zestaw do iniekcji dożylnej troszkę przerobiłem tj. odcięty został wężyk od woreczka do lewatywy, a w wystającą resztę wężyka włożony został zestaw iniekcyjny. Wszystko powieszone powyżej akwarium. Wlany został roztwór 1,75l (więcej nie wejdzie) do worka, wyregulowanie na 1-2 krople na sekundę zestawem iniekcyjnym. Gdy roztwór się skończy dolewamy resztę (0,250ml). W ten sposób mamy stopniowo zasoloną wodę bez żadnych zgonów.

Napowietrzanie wyregulowane aby nie za mocno falowało wody oraz umieszczone w połowie zbiornika.

Karmienie: karmiłem oczywiście tak jak wszyscy drożdżami (ja piekarskimi). Niestety jak niektórzy wiedzą drożdże bardzo mocno brudzą wodę. Przez to trzeba co 2 dni robić podmianki i zbierać ostrożnie wężykiem osad (nada się wężyk do napowietrzacza). Trzeba uważać aby nie zassać młodych larw (najlepiej użyć jakiejś twardej "słomki" a na jej koniec założyć wężyk. Jeśli jednak wpadnie nam jakaś larwa do pojemnika gdzie zbieramy upuszczaną wodę to z pomocą nam przyjdzie strzykawka 100 ml oraz kawałek wężyka 4/6mm.Po około 2 tygodniach podawania drożdży użyłem moździerza do zrobienia pyłku ze spiruliny( podawałem tak samo jak drożdże wielkość łebka od zapałki) Teraz przedstawię Wam drugi sposób karmienia(przy drugim wykocie), a mianowicie dodawanie żywego fitoplanktonu. Oczywiście bardzo trudno go zdobyć ale z pomocą przyszedł tata google oraz olx :P ^^. Podałem 4ml fito i po paru dniach woda zrobiła się zielona :P gdy robiła się bardziej klarowna (po 2 tygodniach) znów 4ml. Nie podmieniałem wody, no morze raz po 2 tygodniach tylko. Krewetki na fito znacznie większe i szybciej rosną nie odmulane dno (zarosło zielonką). Nie mierzone zasolenie ani temperatura (nie tak jak za pierwszym razem :P ). Wnioski TYLKO FITO :).

Odsalanie: Tak samo jak zasalanie tylko na odwrót :P Znaczy nie do końca tak samo, ponieważ tutaj odlewamy 4 litry wody tj 50% oraz przygotowujemy wodę RO do podmianki przez worek do lewatywy i zestaw iniekcyjny (prędkość 1-2 kropli na sekundę).

Jeśli ktoś ma do mnie jakieś pytania chętnie odpowiem na każde ;)

Aby nie być gołosłownym poniżej przedstawiam zdjęcia z hodowli.
Załączniki
krewetka_amano_caridina_multidentata_caridina_japonica_(1_szt)-i-28480-1.jpg

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: Pleszew

Witam
Moje gratulacje :wink:
Sam swego czasu próbowałem rozmnożyć krewetki Amano ale brakło mi czasu i determinacji i właśnie regularnych podmian wody bo nie tyle problemem jest wykarmienie larw co dbanie o czystość wody bo w zasolonej wszystko szybko robi się szybko szkodliwe i toksyczne :( .
W zimę jak będę miał więcej czasu może znowu spróbuję . Z moich nieudanych prób wynikało że młode larwy są nie do zabicia dopóki woda nie stanie się dla nich zbyt toksyczna . Natomiast po jakimś czasie w niektórych elementach rozmnażania krewetek Amano doszedłem do takiej wprawy że byłem w stanie wyłowić samicę na jakieś dwa/trzy dni przed zrzuceniem larw bo u mnie przed tym faktem ustawiały się w strumieniu wylotu filtra w akwarium w którym sobie żyły szykując się do zrzucenia larw. Raz akwarium gęsto zarosło i też przytkał się skimmer i po powrocie z pracy zastałem około dużo ponad tysiąc larw pływających w toni wodnej w akwarium i pewnie kilka samic naraz zrzucało larwy . Te ponad tysiąc larw odłowiłem w ciągu kilkunastu minut z akwarium 4/5 razy łowiąc je wężykiem od co2 do butelki 2l po napojach następnie wkładając wężyk z założoną kostką napowietrzającą do butelki i zlanie wody z powrotem do akwarium .Młode larwy można od razu przełowić do zasolonej wody i kompletnie to ich nie rusza bo kilka razy tak robiłem i żyły w niepodmienianej wodzie najdłużej do 3tyg i tak do dwóch tyg około 80/90%.
Już dosyć dawno wertując net wpadłem na trop pokarmu który w ogóle nie zanieczyszcza wody a mianowicie Euglenę zieloną i jak będę miał czas to mam właśnie zamiar spróbować z tym pokarmem .
Jeszcze raz moje gratulacje :wink:
A skąd zdobyłeś to fito i czy to właśnie nie ta Euglena zielona którą ciezko zdobyć a ponoć różne jej odmiany są nawet w lato ponoć w każdej kałuży?
Pozdrawiam Bent

Avatar użytkownika

Bent423
Znający temat
 
Posty: 1179
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

 
Pierwszy raz słyszę o tym pierwotniaku ;P Ja muszę przyznać, że fitoplankton mi się w dużej mierze sprawdził ponieważ woda nie cuchnie a nie odmulam dna (0 razy od początku). Podmianka tylko raz po 2 tygodniach a woda nie cuchnie ;-) Larwy widzę, że pasą się na dnie, niektóre naprawdę już spore (efekty lepsze niż na drożdżach). A co do ostawiania samic to również parę dni przed przerzucałem, przy pomocy plastikowego pojemniczka na surówki ;) aby nie stresować w sitku samicy (były przypadki przedwczesnego zrzucenia jajek).

Fito zdobyłem z olx-a. Tylko musi być morski tj. w solance. A czy to są akurat te pierwotniaki nie wiem, możliwe. Ja obecnie hoduję sobie fito ponieważ to nie jest problem wyhodować sobie większą ilość :) nadmiar chowam do lodówki (wytrzymuje do 6 miesięcy)

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: Pleszew


Bent423 napisał(a):To chyba nie będzie problemu jak odsprzedasz trochę fito ? :wink:


Spoko jak będziesz potrzebował to po prostu napisz na PW :-)

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: Pleszew

Bardzo przydatny i szczegółowy opis.
Mam stadko Amanków i przez brak czasu larwy kojtły przy próbach rozmnażania, cały sprzęt mam.
Ten opis daje mi inny obraz hodowli, dzięki.

Avatar użytkownika

kprusak
Znający temat
 
Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

Nie dodałem jeszcze jednej ważnej rzeczy, a mianowicie tabeli kompensacji temperatury. Co jest bardzo pomocne podczas sprawdzania zasolenia. Poniżej podaje foto.

Zapomniałem dodać do czego służył ten drugi kamień napowietrzający :P jeśli chcemy zrobić tylko podmiankę bez czyszczenia dna to najlepiej właśnie przez kamyczek napowietrzający, żadnej krewetki wtedy nie wciągniemy :)
Załączniki
81.jpg
Tabelka korygująca odczyty z areometru :)
(299.88 KiB) Pobrane 18087 razy

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: Pleszew

Jakiej gradacji dałeś gąbkę i jaki filtr?
Ogólnie fajny poradnik. Zacznę swoje Amano obserwować i może spróbuję :)Saro
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 17 sie 2016, 13:28

Gąbka wzięta od filtra happet U-JET 1 (wydaje mi się,że to będzie gradacja 30ppi) jest ona bardzo ale to bardzo drobna (rurkę również od tego filtra wziąłem tj. do gąbki). A sam filtr to pat mini z aquaela. Ale uwaga!! Jeśli chcesz mieć koniecznie filtr to ja zamykałem całkowicie wylot że woda przeciskała się dosłownie przez minimalną szczelinę. Oraz wylot był odwrócony górą do dołu tj. ta nasadka na wylot. Aczkolwiek nie potrzebny Ci filtr jeśli będziesz karmił żywym fitoplanktonem.

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: Pleszew

Gratuluję wygląda to bardzo obiecująco :D
Po jakim czasie wpuszczasz maluchy do ogólnego?

Avatar użytkownika

radek07
Poznaje temat
 
Posty: 112
Dołączył: 25 mar 2015, 21:30

radek07 napisał(a):Gratuluję wygląda to bardzo obiecująco :D
Po jakim czasie wpuszczasz maluchy do ogólnego?


Maluchy do ogólnego można wpuścić już po przejściu na słodką wodę. Jeśli oczywiście nie posiadasz w nim rybek. Jeśli jednak pływają jakieś to lepiej poczekać aż krewetka będzie miała ten 1cm lub 1,5 cm (jakieś 2-3miesięcy). To taka wartość bezpieczna do wpuszczenia z mniejszymi rybkami.

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: Pleszew

Hmm a u mnie Amano poradziły sobie same z rozmnażaniem... nic nie robiłem. Co prawda ostały się 2 sztuki młodych ale są.
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika

Michał_R
Stały bywalec
 
Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

Michał_R napisał(a):Hmm a u mnie Amano poradziły sobie same z rozmnażaniem... nic nie robiłem. Co prawda ostały się 2 sztuki młodych ale są.


Nic tzn. nie zasalałeś wody??Czy może nie karmiłeś rozwiń troszkę swoją odpowiedź :)

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: Pleszew

Nie robiłem kompletnie NIC. Zwykłe podmiany wody: kranówka plus 20% zdemineralizowanej. Teraz widzę, że są nawet 3 a nie 2 jak myślałem wcześniej. Zero jakiejkolwiek chemii (chciałem zobaczyć czy roślinom to pomoże bo były w słabej kondycji )
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika

Michał_R
Stały bywalec
 
Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

Michał_R napisał(a):Nie robiłem kompletnie NIC. Zwykłe podmiany wody: kranówka plus 20% zdemineralizowanej. Teraz widzę, że są nawet 3 a nie 2 jak myślałem wcześniej. Zero jakiejkolwiek chemii (chciałem zobaczyć czy roślinom to pomoże bo były w słabej kondycji )


Niestety ale musze to powiedzieć. Napewno nie są to Amano. Jeśli nie dodałeś soli morskiej to larwy amano przeżywają maksymalnie do 8 dni w słodkiej wodzie. Po tym czasie giną.Tak więc napwewno masz jakąś podobną np. krewetke babaulti jest bardzo często mylona z amano.

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: Pleszew

Jak bym chciał podjąć próbę z rozmnażaniem Amano to dasz jakiś namiar gdzie dostać fitoplankton?Saro
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył: 17 sie 2016, 13:28

Saro napisał(a):Jak bym chciał podjąć próbę z rozmnażaniem Amano to dasz jakiś namiar gdzie dostać fitoplankton?

Podeśle Tobie linka na PW. Ogłoszenie z olx, sam od niego brałem.

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: Pleszew

Może ktoś z was również zamieści zdjęcia, ze swoich poczynań z krewetkami amano? Ponieważ coś cisza tutaj nastała ;0)

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: Pleszew

batonexx napisał(a):
Niestety ale musze to powiedzieć. Napewno nie są to amano. Tak więc napwewno masz jakąś podobną np. krewetke babaulti jest bardzo często mylona z amano.


Zerknij na poniższe zdjęcie i oceń.
Amano czy Babaulti?
Zdjęcie z komórki więc jakość taka sobie.
Załączniki
20160826_204427.jpg
tu chyba najlepiej ją widać
(3.32 MiB) Pobrane 17173 razy
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika

Michał_R
Stały bywalec
 
Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

To jest Amano.


Avatar użytkownika

edison81
Zainteresowany tematem
 
Posty: 283
Dołączył: 28 paź 2013, 21:44
Miasto: Poznań

edison81 napisał(a):To jest Amano.


Czyli, że same, bez mojej pomocy rozmnożyły mi się Amano (tak jak pisałem wcześniej), a nie Babaulti (których nie mam).
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika

Michał_R
Stały bywalec
 
Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

Michał_R napisał(a):
edison81 napisał(a):To jest Amano.


Czyli, że same, bez mojej pomocy rozmnożyły mi się Amano (tak jak pisałem wcześniej), a nie Babaulti (których nie mam).

To że amano ma jajka nie znaczy jeszcze, że ja rozmnożyłeś :P

Michał_R napisał(a):Mam neony Innesa, krewetki amano, cristal red, red cherry, orange

Jeśli twoja obsada się nie zmieniła to prawdopodobnie te 3 krewetki, które zauważyłeś są przezroczystymi kundelkami po rc i orange :D

Avatar użytkownika

Elven
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył: 24 lut 2015, 10:01
Miasto: Płońsk

Michał_R napisał(a):
batonexx napisał(a):
Niestety ale musze to powiedzieć. Napewno nie są to amano. Tak więc napwewno masz jakąś podobną np. krewetke babaulti jest bardzo często mylona z amano.


Zerknij na poniższe zdjęcie i oceń.
Amano czy Babaulti?
.


Jak można pomylić Amano z Babaulti to ja nie wiem one mają bardzo charakterystyczne ubarwienie i wzór . Odsyłam do strony Nowina.pl gdzie są opisy poszczególnych gatunków, innych nie ma. Po za tym nie są one powszechnie dostępnie ,mało kto je ma.
http://novina.pl/odmiany-babaulti/


Avatar użytkownika

edison81
Zainteresowany tematem
 
Posty: 283
Dołączył: 28 paź 2013, 21:44
Miasto: Poznań

Elven napisał(a):To że amano ma jajka nie znaczy jeszcze, że ja rozmnożyłeś :P


No zabłysnąłeś, gratuluję :mrgreen:
Pisałem wyraźnie, że jest kilka sztuk małych (a nie jajek, których są dziesiątki w siodełku), a tu na zdjęciu jest stan obecny - kolejne jajeczka w siodełku.

Elven napisał(a):Jeśli twoja obsada się nie zmieniła to prawdopodobnie te 3 krewetki, które zauważyłeś są przezroczystymi kundelkami po rc i orange :D


Otóż właśnie się zmieniła, bo jak bylem na urlopie pod koniec czerwca, to niestety po powrocie zostały mi tylko Amano :( więc to raczej nie są kundelki ;-)
Poza tym ich wygląd i układ plamek jest taki jak na zdjęciu dojrzałego egzemplarza które zamieściłem powyżej.
182 l - 90x45x45 - 8mm FullOW

Avatar użytkownika

Michał_R
Stały bywalec
 
Posty: 407
Dołączył: 04 lut 2016, 12:25
Miasto: Kraków

edison81 niektórzy na forach o krewetkach piszą o takich pomyłkach. Osobiście mnie również wydaje się to niemożliwe :) Oczywiście nie wszyscy jesteśmy akwarystami z zamiłowania wiele osób idąc do zoologicznego nawet nie wiedzą czego oczekują. A sprzedawca (nie każdy zaznaczam) wciśnie każdy bajer by coś sprzedać. Niestety konkurencja jest wielka a każdy patrzy zarobić. Owszem zgadzam się, iż ta krewetka która jest na załączonym zdjęciu przez Michał_R jest to amano. Aczkolwiek nie chce mi się wierzyć, aby te młode o których taka dyskusja powstała to były amano. Ponieważ już na wielu forach pisano "rozmnożyłem amano nic nie robiąć" niestety wychodziło zawsze po czasie, iż to nie amano. Możliwe że pozostałości po tym co było przed wakacjami jakieś malutkie krewecie zostały. Nie mam pojęcia co powiedzieć ale jeśli by się okazało, że faktycznie to amano (w co szczerze wątpię) to byś był pierwszą osobą (chyba na świecie) której się to udało w słodkiej wodzie. Zanim zacząłem przygodę z rozmnażaniem tych krewetek spędziłem wiele tygodni wertując po necie. Nabywałem doświadczenie z każdym nowym artykułem (nie tylko polskim).

Avatar użytkownika

batonexx
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył: 04 mar 2015, 14:09
Miasto: PleszewPowiązane tematy
 • Krewetki amano razem z redkami w akwarium 49l

  Cześć Czy 5 sztuk krewetek amano pomieści się z gromadką red cherry w akwarium 49l z gęstą roślinnością? Czy nie będzie im za ciasno i czy amano nie będzie agresywne wobec mniejszych red cherry?...

  Wyświetlenia: 1266 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

 • Jak długo żyje krewetka Amano ?

  Jak w temacie. Ostatnio w w okresie 4 tygodni padło mi 10 krewetek Amano, w związku z tym zastanawiam się co mogło być przyczyną. Urzędowały one u mnie w zbiorniku ok. 4-5 lat, "to może już był ich c...

  Wyświetlenia: 7003 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

 • Krewetka nosi jajka ale ich nie wachluje .

  Witam, tak jak w temacie dziś zauważyłem pierwszą krewetkę z jajkami w moim krewetkarium . Z tego co mi wiadomo to samice wachlują i przekładają jajka w celu ich natleniania, lecz u mnie krewetka nosi...

  Wyświetlenia: 4633 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

 • Krewetki amano - zmiana pH

  Dzień dobry. Planuję zrobić restart starego akwarium i chciałabym przenieść moje krewetki amano do innego akwarium, w którym mam podłoże Shrimp Sand. Według informacji na opakowaniu, podłoże obniża ...

  Wyświetlenia: 3451 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

 • Krewetki Caridina a CO2

  Siemka! Chciałem się zapytać kogoś, kto hoduje Caridina cantonensis jakie macie stężenia CO2 w akwarium (i oczywiście nie ma przyduchy). Mam KH 3,5 i planuje zbić PH z 7,2 (tak, żyją i mają się dobrze...

  Wyświetlenia: 1352 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

 

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości

Copyright © 2001-2023 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.